Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.701
Βασικά Γιάνννη για 160 σελίδες (3200 μηνύματα) σου λένε να μην ασχοληθείς καθόλου με τις χαμηλές συχνότητες για έτσι και αλλιώς δεν τις έχεις.
Ασχολήσου με αυτά που μπορεί να κάνει το ηχείο σου, όχι με αυτά που δεν μπορεί.
Δεν ακούς μπάσο αλλά τα προβλήματα του χώρου. Σου λένε ότι για μπάσο θες subs.
Δηλαδή.
Αγοράζεις 2 Subs και ένα miniDSP ή ότι άλλο κάνει, και μετά ασχολήσου με το τη γίνεται από 100 και κάτω.
Αν δεν έχεις σκοπό να πάρεις Subs να το πεις να ξέρουν οι άλλοι τη σου λένε.

Ήθελες περίπου 3000 μηνύματα για να πάρεις μικρόφωνο. Για Subs πόσα;
ΕΛΕΟΣ.
Το AVSITE έχει limits

8-)
 
Last edited:




Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για ακόμα μια φορά, επιτρέψτε μου να επισημάνω ότι μπροστά στον ζαπαντη, δεν ξέρω τίποτα. Απολύτως τίποτα.
Εγώ; Απλώς ψωνίζω, αυτός ξέρει. Ζαπ.
Για κάθε κίνηση που κάνω, μιλάμε στο τηλέφωνο.
Ακόμα και για ρουν σέρβερ πάνω σε νας σέρβερ, και για καλώδια. Ο,τι και να δείτε στο δικό μου σεταπ, τον ζαπαντη ρωτάω πριν το κάνω.Πολύ πριν το κάνω.
Τρινοβ πήρα επειδή μου είπε ο ζαπ να πάρω.
Αν μου έλεγε να μην πάρω, δε θα έπαιρνα. Χωρίς ερωτήσεις.
Στα τυφλά.Για μια ακόμα φορά. Θενκς ζαπ.
1575909665521.png

Βασικά Γιάνννη για 160 σελίδες (3200 μηνύματα) σου λένε να μην ασχοληθείς καθόλου με τις χαμηλές συχνότητες για έτσι και αλλιώς δεν τις έχεις.
Ασχολήσου με αυτά που μπορεί να κάνει το ηχείο σου, όχι με αυτά που δεν μπορεί.
Δεν ακούς μπάσο αλλά τα προβλήματα του χώρου. Σου λένε ότι για μπάσο θες subs.
Δηλαδή.
Αγοράζεις 2 Subs και ένα miniDSP ή ότι άλλο κάνει, και μετά ασχολήσου με το τη γίνεται από 100 και κάτω.
Αν δεν έχεις σκοπό να πάρεις Subs να το πεις να ξέρουν οι άλλοι τη σου λένε.

Ήθελες περίπου 3000 μηνύματα για να πάρεις μικρόφωνο. Για Subs πόσα;
ΕΛΕΟΣ.
Το AVSITE έχει limits

8-)
Τίποτα δεν μου ακούγεται καλύτερα από...καμιά εκατοστή σελίδες πάνω σε τέτοια ζητήματα... ;)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τωρα προσπαθω να ξεπερασω ενα τεραστιο σοκ!

Εκτος του οπτικου θεματος που εχω στριμωχτει μπροστα στο χωρο,εκατσα να ακουσω μερικα κομματια και μιλαμε εχει εξαφανιστει το βαθος και η τοποθετηση των οργανων.Πριν καταλαβαινες οτι το δωματιο ηταν "τεραστιο" οταν εκλεινες τα ματια και τωρα φαινεται λες και ολα ειναι μπροστα σου κλεισμενα σε ενα κουτι.

Ισως να πρεπει να βρω μια μεση λυση.Θελει αρκετη μελετη ακομα το θεμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τωρα προσπαθω να ξεπερασω ενα τεραστιο σοκ!

Εκτος του οπτικου θεματος που εχω στριμωχτει μπροστα στο χωρο,εκατσα να ακουσω μερικα κομματια και μιλαμε εχει εξαφανιστει το βαθος και η τοποθετηση των οργανων.Πριν καταλαβαινες οτι το δωματιο ηταν "τεραστιο" οταν εκλεινες τα ματια και τωρα φαινεται λες και ολα ειναι μπροστα σου κλεισμενα σε ενα κουτι.

Ισως να πρεπει να βρω μια μεση λυση.Θελει αρκετη μελετη ακομα το θεμα.
Και υπομονή...απ'όλες τις μεριές.:)

Βάζοντας sub και κροσάροντας τα κύρια ηχεία ως δορυφόρους,θα σου επέτρεπε να τοποθετήσεις τα δεύτερα σε αποστάσεις ανώτερες από το νοητό όριο των 1,2 μέτρων και να επέστρεφε η τρισδιάστατη απεικόνιση εκεί που την έχεις συνηθίσει...Αλλά θέλει και χρονικές ευθυγραμμίσεις τότε...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Και υπομονή...απ'όλες τις μεριές.:)
Ξενερωσα ρε φιλε!Καμμια σχεση.Λες και τα μετεφερα ολα σε ενα πολυ μικροτερο δωματιο!Και το μπασσο ακουγεται ιδιο εν τελει.Οσο πρεπει σε ογκο και ενταση απλα ετσι περιμενα δια μαγειας να βελτιωθει...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχεις να κάθεσαι να ακούς αφού δεν έχει βρεθεί ακόμα μια θέση με σοβαρή απόκριση στο φάσμα των δορυφόρων, και χωρίς βασική ισοστάθμιση στις προβληματικές περιοχές...

Χάνεις χρόνο, τζάμπα κι άδικα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχεις να κάθεσαι να ακούς αφού δεν έχει βρεθεί ακόμα μια θέση με σοβαρή απόκριση στο φάσμα των δορυφόρων, και χωρίς βασική ισοστάθμιση στις προβληματικές περιοχές...

Χάνεις χρόνο, τζάμπα κι άδικα.
Ειπα ρε Κωστα να κατσω να ακουσω δοκιμαστικα λιγο μιας και τα παρατησα για σημερα διοτι πιαστηκα ολοκληρος απο τη διαδικασια.

Αλλα ειλικρινα εχω ξενερωσει.Μου θυμισε τα παλια πρωτα μου συστηματα πιτσιρικας στο μικρο δωματιο.Καθολου εικονα και βαθος!Ειναι λες και τα κομματια τα ξαναγραψανε σε ενα μικροσκοπικο στουντιο.

Τεταρτη τωρα θα μελετησω Room Sim και θα δω αν μπορω να συμβιβαστω με μικροτερη πτωση στα 50hz καπως...Η οτι αλλη ιδεα σκεφτω-προτεινετε.

Ευχαριστω για ολα και ολους παντως μεχρι τωρα!!Υπαρχουν αρκετα αξιοτιμα και αξιεπαινα μελη στο φορουμ!
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Και δεστε τωρα.

Αν εξαιρεσεις την περιοχη 40-70 hz η αποκριση της παλιας θεσης ειναι η πιο ομαλη απο την καλυτερη μεχρι τωρα!!!!!
scrap.jpg
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Και δεστε τωρα.

Αν εξαιρεσεις την περιοχη 40-70 hz η αποκριση της παλιας θεσης ειναι η πιο ομαλη απο την καλυτερη μεχρι τωρα!!!!! View attachment 146668
Μετά συγχωρήσεως,θα έπρεπε να εννοείς...25-300 Hz. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Βγάζεις "καλύτερη μέχρι τώρα" μια εντελώς ακατάλληλη για χρήση απόκριση.

Και κάθεσαι και την ακούς κιόλας...

Ανέβασε άλλη μέτρηση. Πάλι πλήρες φάσμα. Θα σου πω εγώ πότε να κάτσεις να ακούσεις.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Η κόκκινη απορρίπτεται.

Η πτώση που έχει 100-200 δεν έρχεται.

Βάλτο αλλού.

Πάντως τα πρίμα είναι σωστά. :)
Οπου και αν μετρησα απο χθες απο 80 ποντους μπαφλα και πισω,αυτο το θεμα αν προσεξες παραμενει.
Post automatically merged:

Βγάζεις "καλύτερη μέχρι τώρα" μια εντελώς ακατάλληλη για χρήση απόκριση.

Και κάθεσαι και την ακούς κιόλας...

Ανέβασε άλλη μέτρηση. Πάλι πλήρες φάσμα. Θα σου πω εγώ πότε να κάτσεις να ακούσεις.
Τι αποστασεις προτεινεις;Εχω δοκιμασει απο 80~ 30 ποντους μπαφλα τοιχο.Πιο πισω δεν παει-οχι οτι αλλαζει και κατι δραματικα πλεον...Αληθεια ξενερωσα.Εχω κανει και το δωματιο π@υταν@ και ανω κατω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Μονο ένα ηχείο σκέτο, ανέβασε μέτρηση τέρμα πίσω στον τοίχο κολλημένο.

ολο το φάσμα.

μετα ανέβασε μέτρηση ανά 10cm να το πηγαίνεις πιο μπροστά, μέχρι να φτάσει 80cm από πίσω τοίχο. 6 μετρήσεις ενός ηχείου το πολύ. Άσε το άλλο ήσυχο. Ένα μέτρα.


μικροφωνο στο 1,8μ από το ηχείο, σε όλες τις μετρήσεις.


και θα σου πω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top