Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Τι εννοεις για τα καλωδια,doc?Ουδετερα απλα καλωδια ειναι.

Και ο προ δεν εχει θεμα με τα ,025Ω του dac.

Το μοναδικο που φοβαμαι απο τα τουιτερ ειναι μην εχει ξεραθει το ferrofluid.
Αν είχε πάθει κάτιΓιάνννη , αυτό θα ήταν να έχει πήξει, να έχει γίνει πιο παχύρευστο. Τότε ίσως θα μπορούσε να σου φρενάρει την κίνηση του πηνίου. Αν και γενικά το ferrofluid αυτή την δουλειά κάνει. Υποτίθεται ότι βοηθάει στην ψύξη , αλλά στην πράξη ψιλοφρενάρει την κίνηση του πηνίου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Αν είχε πάθει κάτιΓιάνννη , αυτό θα ήταν να έχει πήξει, να έχει γίνει πιο παχύρευστο. Τότε ίσως θα μπορούσε να σου φρενάρει την κίνηση του πηνίου. Αν και γενικά το ferrofluid αυτή την δουλειά κάνει. Υποτίθεται ότι βοηθάει στην ψύξη , αλλά στην πράξη ψιλοφρενάρει την κίνηση του πηνίου.
προσωρινά ας συμπληρώσει με λίγο ΑΛΤΙΣ μέχρι να τελειώσουμε τα του χώρου-μετρήσεις κλπ και μετά θα το σιάξουμε να παίζει σούπερ :tongue:
 





Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν είχε πάθει κάτιΓιάνννη , αυτό θα ήταν να έχει πήξει, να έχει γίνει πιο παχύρευστο. Τότε ίσως θα μπορούσε να σου φρενάρει την κίνηση του πηνίου. Αν και γενικά το ferrofluid αυτή την δουλειά κάνει. Υποτίθεται ότι βοηθάει στην ψύξη , αλλά στην πράξη ψιλοφρενάρει την κίνηση του πηνίου.
Επισης βοηθαει και στη συχνοτητα συντονισμου-τη χαμηλωνει.

Εχω διαβασει οτι καταλαβαινεις ακουστικα και ηλεκτρικα αν εχει θεμα.

Ακουστικα μου ακουγεται οτι παιζει μια χαρα.Λενε οτι παιζει σκληρα αν στεγνωσει.

Ηλεκτρικα,πρεπει να μετρησεις αντισταση και συχνοτητα συντονισμου για να δεις οτι συμπεριφερεται οπως πρεπει.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Πάντως όσα tweeters έχουν ferrofluid και το αφαιρέσουμε παίζουν πολύ καλύτερα μετά.
Ανεβαίνει και η ευαισθησία και απόκριση στο επάνω άκρο.
Επισης βοηθαει και στη συχνοτητα συντονισμου-τη χαμηλωνει.

Εχω διαβασει οτι καταλαβαινεις ακουστικα και ηλεκτρικα αν εχει θεμα.

Ακουστικα μου ακουγεται οτι παιζει μια χαρα.Λενε οτι παιζει σκληρα αν στεγνωσει.

Ηλεκτρικα,πρεπει να μετρησεις αντισταση και συχνοτητα συντονισμου για να δεις οτι συμπεριφερεται οπως πρεπει.
Δεν αλλοιώνεται η αντίσταση του πηνίου με η χωρίς ferro, καμία σχέση. Ακουστικά , αυτό που έγραψα.
Οσον αφορά στην συχνότητα συντονισμού που λες , είναι μάλλον απίθανο να την χαμηλώνει , ή έστω να την επηρεάζει ,σχεδόν καθ' οιονδήποτε τρόπο.
 




Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πάντως όσα tweeters έχουν ferrofluid και το αφαιρέσουμε παίζουν πολύ καλύτερα μετά.
Ανεβαίνει και η ευαισθησία και απόκριση στο επάνω άκρο.


Δεν αλλοιώνεται η αντίσταση του πηνίου με η χωρίς ferro, καμία σχέση. Ακουστικά , αυτό που έγραψα.
Οσον αφορά στην συχνότητα συντονισμού που λες , είναι μάλλον απίθανο να την χαμηλώνει , ή έστω να την επηρεάζει ,σχεδόν καθ' οιονδήποτε τρόπο.
Φιλε +ονοματε,δεν εχω εμπειρια περι αυτου αλλα τα αντιθετα διαβασα τοσα χρονια!

Για την αντισταση συντονισμου-οχι την ωμικη-οτι αλλαζει και οτι χειροτερευει ο ηχος του διοτι το ferrofluid βοηθαει οπως και ο οπισθιος θαλαμος.
 



Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.208
Τζώνη ρίξε.
Το κόκκινο, το φτηνό.
Ακούς Τζώνη; Τζώνη.
Το Γουόκερ το Τζώνη Τζώνη μου.
Και κιπ ον γουοκιν Τζώνη.
Μην τους ακούς (νόμιζα ότι το ferrofluid απλά εξατμίζεται) και βάλεις φτηνοπράγματα, Σίβας Ρίγκαν μόνο - ότι πληρώνεις πίνεις.

Και κάπου εδώ στα σοβαρά τώρα θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Γιάννη για το θρέντ που άνοιξε. Οι επεξήγησεις των μετρήσεων από τους γνώστες μου έμαθαν πολλά. Keep walking giannnis (κοινώς συνέχισε να μετράς και να ποστάρεις).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τζώνη ρίξε.
Το κόκκινο, το φτηνό.
Ακούς Τζώνη; Τζώνη.
Το Γουόκερ το Τζώνη Τζώνη μου.
Και κιπ ον γουοκιν Τζώνη.
Θα γίνει και αυτό σαν τη διαφήμιση του άλλου γνωστού ποτού...Δεν θα πίνεται αλλά...θ'ακούγεται.
Φιλε,αυτο θα γιναι καποτε οπως το βλεπω αλλα οχι με τα ηχειακια που προτεινει ο πατερ με 3 κατοσταρικα.Πιστευω οτι θελω πολλα φραγκα για να μη χαλασει η καθαροτητα και διαφανεια του ηχου.
Όσο καλόηχα και να είναι,τα ηχεία σου δεν παύουν να έχουν...ιδιαιτερότητες.
Και σκέφτομαι όταν δίδονται τέτοιες αφορμές πόσο χρήσιμο εργαλείο θα μπορούσε να γίνει το κατάλληλο προσιτό monitor ηχείο που από τη φύση του θ'ακολουθούσε συγκεκριμένες προδιαγραφές στην απόκριση επί κι εκτός του άξονα.

Έτσι θα μπορούσες να εξερευνήσεις ευκολότερα όλα όσα θα σε βόλευαν ή όχι κατά την ακρόαση σε ζητήματα τοποθέτησης.Και θα το κρατούσες οποιοδήποτε άλλο ηχείο και ν'αποκτούσες,όχι λόγω ανωτερότητας,αλλά επειδή θα παρέμενε ΄΄σχολείο΄΄.
Μην τους ακούς (νόμιζα ότι το ferrofluid απλά εξατμίζεται) και βάλεις φτηνοπράγματα, Σίβας Ρίγκαν μόνο - ότι πληρώνεις πίνεις.

Και κάπου εδώ στα σοβαρά τώρα θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Γιάννη για το θρέντ που άνοιξε. Οι επεξήγησεις των μετρήσεων από τους γνώστες μου έμαθαν πολλά. Keep walking giannnis (κοινώς συνέχισε να μετράς και να ποστάρεις).
Κανένα νήμα δεν φτάνει τόσες σελίδες τυχαίως.Ο Γιάνννης και ο κοσμοναύτης παρέχουν ευκαιρία για κατατοπιστικά πλάνα εργασίας που τα πιάνουν όλα από την αρχή,δύο κανάλια και την μεριά των...΄΄άψητων΄΄ χρηστών.

Άμα δεν πεθάνουμε,θα ζήσουμε.
Άμα πεθάνουμε,θα ζήσουμε σε κάποιον άλλον κόσμο ή τουλάχιστον στη μνήμη κάποιων άλλων.
Και άμα δεν πάμε...παράδεισο,ας εκμεταλλευθούμε τουλάχιστον...την άβυσσο. ;)
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ο Γιάνννης και ο κοσμοναύτης παρέχουν ευκαιρία για κατατοπιστικά πλάνα εργασίας που τα πιάνουν όλα από την αρχή,δύο κανάλια και την μεριά των...΄΄άψητων΄΄ χρηστών.
Γιατί νομίζεις ότι εκφράζω στο νήμα μου θεωρίες και συμπεράσματα που βγάζω...? Βέβαια, τις περισσότερες φορές ο Κώστας βγάζει καντήλες ( τη κόβω τη δουλειά ), αλλά έχει περάσει απο το μυαλό μου ότι ως εκκολαπτόμενος πρώην χαϊεντάκιας και καλωδιάκιας, μπορεί να βάλω σε σκέψεις και άλλους "παλιούς" που είναι νέοι στη πραγματικότητα, όπως είμαι κι εγώ.

;)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Η αφεντιά μου γράφει τηλεγραφήματα.
Πχ κόψε 5 δβ εκεί και φτάνει.

Ο Αυτιάς κάθεται και τα εξηγεί αφού κάνει και την ψυχοθεραπεία του και τ χώσει.

Ο Ντίμι είναι ο κλασικός σπασικλας στο πρώτο θρανίο , κύριε κύριε ξεχάσαμε εκείνη την λεπτομέρεια :roflmao::roflmao:

Ο Μπουτχιας είναι η φιλοσοφική λιθος του σαιτ
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Η αφεντιά μου γράφει τηλεγραφήματα.
Πχ κόψε 5 δβ εκεί και φτάνει.

Ο Αυτιάς κάθεται και τα εξηγεί αφού κάνει και την ψυχοθεραπεία του και τ χώσει.

Ο Ντίμι είναι ο κλασικός σπασικλας στο πρώτο θρανίο , κύριε κύριε ξεχάσαμε εκείνη την λεπτομέρεια :roflmao::roflmao:

Ο Μπουτχιας είναι η φιλοσοφική λιθος του σαιτ
Ο Κώστας έχει την επιπλέον εκτίμησή μου απο τη στιγμή που έκατσε να αναλύσει τη δική μου πρώτη μέτρηση, ενώ είχα κάνει σαφές ότι ήταν αλλού γι'αλλού, πρακτικά δοκίμαζα πως σφυρίζει το ιου ιου.
Ο Ντίμι, όντως έχει αυτό το ρόλο που είπες. Είναι και λίγο πότε στο καρφί και πότε στο πέταλο. Τη μια γκαζώνει, την άλλη, όταν παραγκαζώνει ο Κώστας, μαλακώνει. Δεν θυμάμαι να τους εχω δει γκαζωμένους και τους δύο. Κάτι μου λέει ότι αυτοί οι δύο παιζουν το "good cop, bad cop", με τη καλή έννοια πάντα.
Για τον Μπούτχια, παρατηρώ ότι έχει αρχίσει να χρησιμοποιεί πιο χαλαρό συντακτικό για να μη τον χάνουμε ή ιδέα μου είναι; Εκτώς αν μετά απο τόσα μηνύματα του , έχω επιτύχει ικανό upgrade στο λογισμικό μου που ασχολείται με τη κατανόηση αυτών που διαβάζω. :tongue::tongue: Οι διασκευές του, απείρου κάλλους, δεν το συζητώ.

Εσκεμμένα δεν αναφέρομαι στις γνώσεις κανενός εκ των τριών.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.578
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top