Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.865
Oldy ... ααα το μπαρ...λες...ναι υπαρχει ακομα.... αλλα ο κοσμος δεν ειναι ο ιδιος... περασα ενα πρωι τελευταια φορα που ειμουν αμπανω... κυριολεκτικο ουρανιο τοξο αθλιοτητας..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κλείσε την τρύπα και δώσε μέτρηση.
Βάλε καμία κάλτσα, κάνα πουλί, βάλε ότι θες, κλειστην. Και μέτρα.
Η ομαλότερη υποχώρηση εκκινούσα από ανώτερο ύψος αναμένεται να έχει συνέπεια εξομάλυνση τουλάχιστον στην κατώτερη και μετριασμό στη ανώτερη μετάπτωση.Ακόμα βολικότερο για ομαλή ενσωμάτωση sub.Και θα τον έπαιρνε να το εφαρμόσειι σε μόνιμη βάση, ιδίως αφού έχει δηλώσει επανειλημμένως σε πόσο χαμηλές μέσες συνεχείς στάθμες ακούει.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.865
Η ομαλότερη υποχώρηση και από ανώτερο ύψος θα έχει συνέπεια εξομάλυνση τουλάχιστον στην κατώτερη και μετριασμό στη ανώτερη μετάπτωση.Ακόμα βολικότερο για ομαλή ενσωμάτωση sub.Και θα τον έπαιρνε να το εφαρμόσειι σε μόνιμη βάση, ιδίως αφού έχει δηλώσει επανειλημμένως σε πόσο χαμηλές μέσες συνεχείς στάθμες ακούει.
Μεσιε Γκουρου, αυτο το πανω κατω καταφερε και με εβγαλε off, το οποιο σημαινει οτι εγκαταλειπω το κλουβι στο ζωολογικο κηπο και παω κατ ευθειαν συναυλια - νο1 παγκοσμιο αντεργκραου-ανιερος πολεμος εναντια στη μουσικη βιομηχανια ..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Τι ύψος έχει το δωμάτιο;

Σε τι απόσταση έχεις κανονικά τον καναπέ, δηλαδή τη θέση ακρόασης, από τον πίσω τοίχο;
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Βάλε και μια μέτρηση η πρόσθια μπάφλα των ηχείων, και πιο ειδικά το πίσω μέρος του μαγνήτη του Τουίτερ (ή το κέντρο του πηνίου του γουφερ), να απέχει 1.4μ ακριβώς από τον πίσω τοίχο, κι αν είναι δυνατόν, το κέντρο του Τουίτερ στα 70cm από τον πλαϊνό τοίχο. Να κοιτάζουν τη θέση μέτρησης στην ευθεία, όχι ντουβαρι, δηλαδή δώσε σωστές κλίσεις στα ηχεία.

Κάνε μέτρηση σε απόσταση 1.8 και 1.9 και 2μ από το Τουίτερ, στη θέση ακρόασης.

3 μετρήσεις σε αυτή τη θέση.
Κάνε αυτό:

IMG_20191213_201952.jpg


Και σε 3 αποστάσεις ακρόασης.

1.8
1.9


Άντε.


Το ένα ηχείο, μόνο του. Δε θέλω να δω το άλλο. Με κλειστή την τρύπα, χώσε κάτι στην τρύπα, ότι βρεις πιο εύκολο, ότι σου'ρθει πρώτο στο μυαλό.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Βάλε και μια μέτρηση η πρόσθια μπάφλα των ηχείων, και πιο ειδικά το πίσω μέρος του μαγνήτη του Τουίτερ (ή το κέντρο του πηνίου του γουφερ), να απέχει 1.4μ ακριβώς από τον πίσω τοίχο, κι αν είναι δυνατόν, το κέντρο του Τουίτερ στα 70cm από τον πλαϊνό τοίχο. Να κοιτάζουν τη θέση μέτρησης στην ευθεία, όχι ντουβαρι, δηλαδή δώσε σωστές κλίσεις στα ηχεία.

Κάνε μέτρηση σε απόσταση 1.8 και 1.9 και 2μ από το Τουίτερ, στη θέση ακρόασης.

3 μετρήσεις σε αυτή τη θέση.
Κάνε αυτό:

View attachment 147174

Και σε 3 αποστάσεις ακρόασης.

1.8
1.9


Άντε.


Το ένα ηχείο, μόνο του. Δε θέλω να δω το άλλο. Με κλειστή την τρύπα, δώσε κάτι, ότι βρεις πιο εύκολο.
Θα τα κανω και ειναι ολα δυνατα.

Με 70 ποντους απο πλαγιο,ερχομαστε σε αποσταση ~ 1.8m ηχειο-ηχειο.

Τα βασιζεις αυτα σε καποια ακυρωση η συμπτωση συντονισμων;

Παντως τα γραμματα σου ειναι αψογα για ιατρικα! :taunt:

Να μην κανω και με το ρηφλεξ ανοιχτο;Μεχρι να μου ξανασηκωθει να κλεισω την τρυπα για τις αλλες μετρησεις; :lolsign: :lolsign::lolsign:
 



Μηνύματα
7.267
Reaction score
11.816
Α-χα! Σαν την optimal μου, αλλά σε μεγαλύτερο δωμάτιο! Γιάννη, παίξε μπάλα!
Ώπα! Σαν κέντρο του πηνίου εννοείτε το ενδότερο σημείο του κώνου ( ως προς το βάθος ) ?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Α-χα! Σαν την optimal μου, αλλά σε μεγαλύτερο δωμάτιο! Γιάννη, παίξε μπάλα!
Ώπα! Σαν κέντρο του πηνίου εννοείτε το ενδότερο σημείο του κώνου ( ως προς το βάθος ) ?
Ναι.Προσθεσε και 3-4 ποντους αν εχει dust cup.

Τα ηχεια σου ποιας χρονιας ειναι;Εχεις φωτο απο μεσα;Η το γουφερ απο πισω;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
...Με κλειστή την τρύπα, χώσε κάτι στην τρύπα, ότι βρεις πιο εύκολο, ότι σου'ρθει πρώτο στο μυαλό...
Το μαγαζί έχει κουβέρτες! ένα είναι το υλικό σε αφθονία :p
Πάμε ρε Τζόνυ !!!
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.525
Reaction score
30.759
Βάλε και μια μέτρηση η πρόσθια μπάφλα των ηχείων, και πιο ειδικά το πίσω μέρος του μαγνήτη του Τουίτερ (ή το κέντρο του πηνίου του γουφερ), να απέχει 1.4μ ακριβώς από τον πίσω τοίχο, κι αν είναι δυνατόν, το κέντρο του Τουίτερ στα 70cm από τον πλαϊνό τοίχο. Να κοιτάζουν τη θέση μέτρησης στην ευθεία, όχι ντουβαρι, δηλαδή δώσε σωστές κλίσεις στα ηχεία.

Κάνε μέτρηση σε απόσταση 1.8 και 1.9 και 2μ από το Τουίτερ, στη θέση ακρόασης.

3 μετρήσεις σε αυτή τη θέση.
Κάνε αυτό:

View attachment 147174

Και σε 3 αποστάσεις ακρόασης.

1.8
1.9


Άντε.


Το ένα ηχείο, μόνο του. Δε θέλω να δω το άλλο. Με κλειστή την τρύπα, χώσε κάτι στην τρύπα, ότι βρεις πιο εύκολο, ότι σου'ρθει πρώτο στο μυαλό.

Είναι τόσο ευανάγνωστα που αρχίζω και αμφιβάλλω για την ιατρική σου ιδιότητα!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Στο 1,45, όχι στο 1,40.

Γράψε λάθος.

1,45μ από τον πίσω τοίχο το κέντρο του γουφερ.
Ε τώρα αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; πέρα δώθε τα ηχεία;
Συγκεντρώσου σε παρακαλώ...
Τα ηχεία δεν είναι τίποτα haris...Στο χώρο από τη γνωστή φωτογραφία,όποτε πειραματίζομαι με τις θέσεις των ηχείων,μετακινείται παραλλήλως και ολόκληρο το (βαρύ) κρέβάτι.΄΄Άρον τον κρέβατόν σου και περιπάτει΄΄ που λένε.:)
λ/4 ως προς το οπίσθιο στα ηχεία τοίχωμα και λ/2 ως προς τα πλευρικά για τον προβληματικό ιδιορρυθμό με κεντρική συχνότητα αντιστοιχούσα σε μήκος κύματος ΄΄λ΄΄...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μοντέλο του 96 είναι. Φωτο ενός εκ των γουφερ:
Ωραια,μου βγηκε μια αμφιβολια απο το μυαλο-δεν πρεπει να εχει κενο στην αραχνη,αρα μετρας 2 ποντους πισω απο το βαθυτερο σημειο του κωνου.

Ρε βαρβαρε-ξεσκονισε λιγο τα καημενα τα μεγαφωνα!Αν εχει τοση σκονη το τουιτερ θα ειναι πιο βαρια απο τον κωνο του!!!:bigboss::rofl:
 

Μηνύματα
7.267
Reaction score
11.816
Ωραια,μου βγηκε μια αμφιβολια απο το μυαλο-δεν πρεπει να εχει κενο στην αραχνη,αρα μετρας 2 ποντους πισω απο το βαθυτερο σημειο του κωνου.

Ρε βαρβαρε-ξεσκονισε λιγο τα καημενα τα μεγαφωνα!Αν εχει τοση σκονη το τουιτερ θα ειναι πιο βαρια απο τον κωνο του!!!:bigboss::rofl:
Ναι, το είδα κι εγώ. Θα του ρίξω μια φασινούλα αύριο :p
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.655
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top