Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
SHD γιατί απο ότι διάβασα, όντως όταν παίζει μόνο του σαν dac χωρίς ισοστάθμιση, είναι για τον λούτσο καβάλα.
Για τον λούτσο καβάλα δεν το λες νομίζω. Σε κάθε περίπτωση, η άποψή μου είναι να εστιάζουμε στα σημαντικά. Τα dac δεν είναι τόσο. Από προσωπική εμπειρία αλλά και απ' ότι βλέπω σε διάφορα μέλη που ανεβάζουν μετρήσεις, το Dac είναι το τελευταίο που πρέπει να ασχοληθεί κάποιος.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Εγώ έχω το Rme Adi-2fs συνδεδεμένο στο κεντρικό σύστημα και ακούω και με ακουστικά. Χρησιμοποιώντας απλά πιστοποιημένα καλώδια - όχι χαιεντιές των 100 ευρώ και ακούγοντας από τα σούπερ αναλυτικά ακουστικά μου η οπτική παίζει χειρότερα από την usb. Προσθέτοντας και ένα media transport (Project stream box s2 ultra) η απόσταση μεγαλώνει υπέρ της usb. Ακούγοντας με ακουστικά πάντα και flat (το dac διαθέτει DSP engine με φίλτρα που μπορείς να φέρεις τις καμπύλες όπως θέλεις) διότι στο δικάναλο σύστημα και τον επιμελώς αφρόντιστο χώρο μου δεν διακρίνονται εύκολα μικρολεπτομέρειες.
Είχα το Dac της Chord που έχεις για δοκιμή, όπως και το Hugo 2 παράλληλα με το Rme και είναι όντως εξαιρετικό αλλά δεν το προτίμησα διότι δεν έχει xlr, ενισχυτή ακουστικών και την δυνατότητα της παραμετροποίησης των πάντων που έχει το Rme.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
χαχαχαχαχα
πιο "λογικό" (λέμε τώρα......) το ποιο switch "τα λέει" καλύτερα!
Θα φτάσουμε και κει που θα πάει!

(ψηφίζω usb πάντως για να μείνω στο ...θέμα - δε βλέπω να προσφέρει κάτι παραπάνω η οπτική εκτός ίσως από τη γαλβανική απομόνωση)
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Ναι βρε μπουφο!Μαλλιασε η γλωσσα μου με εσας τα κολλημενα εδω μεσα!

Το ποσο θα το καταλαβεις εχει να κανει με την αναλυση του συστηματος σου!
Θεοποιείς γνώσεις και σύστημα και αυτό δεν είναι καλό. Γνώσεις δεν έχω, αλλά σύστημα έχω και πολύ αναλυτικό μάλιστα. Και επειδή το είχα θεοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν, ξόδευα σε παπαριές τα λεφτουδάκια μου και το καλοκαίρι είχα κλείσει και αγορά ενός dac κοντά στο χιλιάρικο. Δεν μου έκατσε και τότε πήρα το teac επειδή είχα πουλήσει το mf μου και έπρεπε να ακούω με κάποιο τρόπο μουσική.
Τώρα όμως με απασχολεί πως θα παίξει καλύτερα το σύστημα στο σύνολό του και όχι τί θα δώσει το κάθε κομμάτι ξεχωριστά. Τί να το κάνω εγώ αν έχω το super dac με τη τέλεια απόκριση, όταν το σύνολο πετάει μπάμιες.
 


Μηνύματα
252
Reaction score
645
χαχαχαχαχα
πιο "λογικό" (λέμε τώρα......) το ποιο switch "τα λέει" καλύτερα!
Θα φτάσουμε και κει που θα πάει!

(ψηφίζω usb πάντως για να μείνω στο ...θέμα - δε βλέπω να προσφέρει κάτι παραπάνω η οπτική εκτός ίσως από τη γαλβανική απομόνωση)
Έχουμε ήδη φτάσει.....
Σφαγή γίνεται με τα audiophile switches και routers
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
χαχαχαχαχα
πιο "λογικό" (λέμε τώρα......) το ποιο switch "τα λέει" καλύτερα!
Θα φτάσουμε και κει που θα πάει!

(ψηφίζω usb πάντως για να μείνω στο ...θέμα - δε βλέπω να προσφέρει κάτι παραπάνω η οπτική εκτός ίσως από τη γαλβανική απομόνωση)
Και γι αυτό υπάρχει λύση

Που μπορεί να συμπληρώσει διάφορους γνωστούς αναγεννητές για τη μεταφορά δεδομένων μέσω USB.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εγώ έχω το Rme Adi-2fs συνδεδεμένο στο κεντρικό σύστημα και ακούω και με ακουστικά. Χρησιμοποιώντας απλά πιστοποιημένα καλώδια - όχι χαιεντιές των 100 ευρώ και ακούγοντας από τα σούπερ αναλυτικά ακουστικά μου η οπτική παίζει χειρότερα από την usb. Προσθέτοντας και ένα media transport (Project stream box s2 ultra) η απόσταση μεγαλώνει υπέρ της usb. Ακούγοντας με ακουστικά πάντα και flat (το dac διαθέτει DSP engine με φίλτρα που μπορείς να φέρεις τις καμπύλες όπως θέλεις) διότι με στο δικάναλο σύστημα και τον επιμελώς αφρόντιστο χώρο μου δεν διακρίνονται εύκολα μικρολεπτομέρειες.
Είχα το Dac της Chord που έχεις για δοκιμή, όπως και το Hugo 2 παράλληλα με το Rme και είναι όντως εξαιρετικό αλλά δεν το προτίμησα διότι δεν έχει xlr, ενισχυτή ακουστικών και την δυνατότητα της παραμετροποίησης των πάντων που έχει το Rme.
Πολυ καλο και αυτο που κατεληξες!

Αρα ειναι στην κατηγορια των dacs που χρειαζονται συγχρονισμενο σημα στην εισοδο για να αποδωσει τα μεγιστα.
 


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Η usb ειναι η χειροτερη ολων με το περισσοτερο jitter.Ειδες που εισαι αδιαβαστος;

Αν δεν πιστευεις τον Watts,ξεστραβωσου τουλαχιστον στο headfi με τα εκατονταδες μελη να να συμφωνουν με αυτο που σου ειπα.Αν δε θες να πας μπροστα,κανε συνδεση με usb :thumbsup:

Kanakiani,η ηχητικη διαφορα απο usb σε γυαλινη οπτικη ειναι μεγαλη.Ψαξε στο headfi και θα βγαλεις το συμπερασμα οτι ειναι σα να ανεβαινεις ενα σκαλι στο dac!
Αυτό που ίσως σας διαφεύγει όσο αφορά την οπτική ίνα , είτε γυάλινη είτε πλαστική , δεν είναι αυτή καθαυτή η μεταφορά σήματος ως φως, αλλά η μετατροπή του ηλεκτρικού σήματος σε φως. Και εκεί είναι που στραβώνει το πράμα. Ναι προσφέρει γαλβανική απομόνωση κλπ, αλλά ο μεταροπέας απο ρεύμα σε φως , (encoder?) είναι το θέμα. Γι αυτό και δεν την γουστάρουν όσοι ξέρουν.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Πολυ καλο και αυτο που κατεληξες!

Αρα ειναι στην κατηγορια των dacs που χρειαζονται συγχρονισμενο σημα στην εισοδο για να αποδωσει τα μεγιστα.
Νομίζω ότι έχει να κάνει και με το πως υλοποιεί ο κάθε κατασκευαστής τις usb, το chip διαχείρισης, το αν έχει γαλβανική απομόνωση, πως τροφοδοτείται και άλλα που ίσως δεν ξέρω. Δεν έχω εμβαθύνει και τόσο πολύ, γι΄αυτό πήρα το RME για τη σιγουριά που εμπνέει η εταιρεία. Έχω φίλους studiάδες και ηλεκτρονικούς εφαρμογών ήχου και ορκίζονται στις άρτιες υλοποιήσεις της RME σε κάθε πεδίο, επίσης έχω δει τα συνεχόμενα software updates αλλά και το support που παρέχει η εταιρεία άμεσα και το θεωρώ πολύ σημαντικό.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Και τώρα η απορία μου: Αν ένα player φορτώνει στη ram του όλο το album, τότε τί σημασία έχει το switch και το router...? Xmmm...
Ας μην το πάμε τεχνικά το θέμα.... ας το πάμε με κοινή λογική (το πόσο κοινή ... είναι ένα θέμα αλλά ας το αφήσουμε...)

Βλέπεις Netflix σε 4Κ ή ακούς tidal σε ποιότητα mastering ... και δεν κάνει κιχ...
Αυτό που βλέπεις/ακούς έρχεται από την άλλη άκρη του κόσμου, περνάει από 100 routers, οπτικές ίνες, υποβρύχια καλώδια, παλιοκαλώδια του ΟΤΕ και δεν ξέρω τι άλλο... και όχι μόνο του, παρέα με τις μισές τσόντες του πλανήτη και χιλιάδες Like στο ...Μαράκι...
Και ανησυχείς για το Mp3 των 320kbps που έρχεται από το άλλο δωμάτι μέσω ενός δικτύου που ...κοιμάται;;;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτό που ίσως σας διαφεύγει όσο αφορά την οπτική ίνα , είτε γυάλινη είτε πλαστική , δεν είναι αυτή καθαυτή η μεταφορά σήματος ως φως, αλλά η μετατροπή του ηλεκτρικού σήματος σε φως. Και εκεί είναι που στραβώνει το πράμα. Ναι προσφέρει γαλβανική απομόνωση κλπ, αλλά ο μεταροπέας απο ρεύμα σε φως , (encoder?) είναι το θέμα. Γι αυτό και δεν την γουστάρουν όσοι ξέρουν.
Εχετε δωσει 500 απαντησεις που εχετε μαθει προ περασμενων ετων και παλιας τεχνολογιας και ενας μεχρι τωρα δεν χαραμισε λιγα λεπτα να ενημερωθει.

Οι γνωσεις σας ειναι οπως ενος αριστουχου γιατρου που δεν πηγαινει στα σεμιναρια-πεπερασμενες και αχρηστες...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ναι βρε μπουφο!Μαλλιασε η γλωσσα μου με εσας τα κολλημενα εδω μεσα!
Η επιστροφή
Δίνει και συμβουλές τρομάρα μας :headbang:

Φοβάμαι πως θα πάρει κόσμο στον λαιμό του
 


Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Εχετε δωσει 500 απαντησεις που εχετε μαθει προ περασμενων ετων και παλιας τεχνολογιας και ενας μεχρι τωρα δεν χαραμισε λιγα λεπτα να ενημερωθει.

Οι γνωσεις σας ειναι οπως ενος αριστουχου γιατρου που δεν πηγαινει στα σεμιναρια-πεπερασμενες και αχρηστες...
Ξεκινάμε απο την αρχή. Διατηρείς τα κατάλοιπα της audiophile νοοτροπίας που επιτάσσει τη καλύτερη δυνατή πηγή, χωρίς να λαμβάνει υπ'όψιν τους επιμέρους παράγοντες που είναι και αυτοί που καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα. Ακόμα και η επιλογή σου στον "προενισχυτή" είναι κατάλοιπο αυτής της θεωρίας. Παρεμβάλεις στο dac και τον τελικό ένα ποτενσιόμετρο και κάποια καλώδια. Η απλότητα είναι με το μέρος του dac - ισοσταθμιστή: ένα μηχάνημα που είναι πηγή, dac, προενισχυτής ( ρυθμιστικό έντασης ) και equalizer. Όλα σε ένα και με λιγότερα καλώδια. Κούκου!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Για τον λούτσο καβάλα δεν το λες νομίζω. Σε κάθε περίπτωση, η άποψή μου είναι να εστιάζουμε στα σημαντικά. Τα dac δεν είναι τόσο. Από προσωπική εμπειρία αλλά και απ' ότι βλέπω σε διάφορα μέλη που ανεβάζουν μετρήσεις, το Dac είναι το τελευταίο που πρέπει να ασχοληθεί κάποιος.
Καλημέρα Διονύση.
Κατά την γνώμη μου το dac είναι αντίστοιχης σημασίας ενός phono stage που οδηγεί ένα πικάπ.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Εχετε δωσει 500 απαντησεις που εχετε μαθει προ περασμενων ετων και παλιας τεχνολογιας και ενας μεχρι τωρα δεν χαραμισε λιγα λεπτα να ενημερωθει.

Οι γνωσεις σας ειναι οπως ενος αριστουχου γιατρου που δεν πηγαινει στα σεμιναρια-πεπερασμενες και αχρηστες...
E δώσε κανά λίνκ ντε? Να ξεστραβωθούμε , για την υπεροχή των οπτικών ινών.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.723
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top