Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

TGD

Μηνύματα
7.136
Reaction score
7.179
Μ ενα B&W 802 θα ημουν υπερικανοποιημενος.
Κι άλλοι είναι υπερικανοποιημένοι με B&W 802. Ας πούμε ο Jared Sacks μιξάρει σε 5.0 τα SACD με 5 B&W 802. Αν και οι φωτογραφίες να παίζει τα master του στο περίπτερο της Grimm στο Μόναχο με κάνουν να αναρωτιέμαι αν αλλαξοπίστησε!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Γι αμιγώς μουσικές εφαρμογές,το κεντρικό ηχείο δεν χρειάζεται καν να ήταν...συνδεδεμένο.
Και αυτό το στοιχείο έχει τονιστεί κατά καιρούς με ανάλογες προτροπές στο παρόν forum.
fixed bhutia μ.. :dance2::dance2:
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Παντως απο τη στιγμη που αναφερθηκα σε χωρους οικιακους (σαλονι η σαλοκουζινα) εαν καποιος θα λει να παρει το μαξιμουμ στον χωρο (αφροντιστο) νομιζω οτι τα ΚΙΙ https://www.kiiaudio.com/electronics.php ενεργα με το καρδιοειδες μπασο και το https://www.parts-express.com/cbt36k-line-array-speaker-pair-kit--301-980 παθητικα με απαραιτητη υπαρξη dsp και σαμπ ειναι κατα την αποψη μου απο τις ποιο ποιοτικες λυσεις. Απο αισθητικης πλευρας εμενα μ αρεσουν και τα δυο αλλα αυτο ειναι και θεμα προσωπικο του καθενος.
Post automatically merged:

Προσωπικα οπως εχω γραψει κατ επαναληψη παιζω με 3 ηχεια (αριστερο δεξι και κεντρικο + σαμπ) Οταν κλεινεις το κεντρικο και το ξανανοιγεις η διαφορά φαινεται αμεσως. Αυτο το εχω κανει και με δυο φιλους που ηρθαν στο σπιτι και θελησαν να δουν στη μουσικη τι ρολο παιζει το κεντρικο. Επομενως το θεωρητικο μερος επιβεβαιωνεται ευκολα και στην πραξη. Αρκει ν ακουσεις. Ευκολακι!
 
Last edited:

C

chrispo

Guest
Παντως ......εαν καποιος θα λει να παρει το μαξιμουμ στον χωρο (αφροντιστο) νομιζω οτι τα ΚΙΙ https://www.kiiaudio.com/electronics.php ενεργα με το καρδιοειδες μπασο ....

..μη νομίζεις καθόλου..:thumbsup: ..ίσως η ιδανική και πιο προσιτή λύση , για αφρόντιστο χώρο..plug&play, με αξιοπρεπέστατο ήχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.321
Νομιζω διακρινω μπασοπαγιδες και διαχυτη;Φωτο τοποθετημενων στην πραξη;
Βρε απερίγραπτε, ο χώρος του ντιζη, έγινε από μηχανικό εξειδικευμένο σε πρότζεκτ ηχητικών εγκαταστάσεων, που εκπόνησε μελέτη για τις θέσεις των ηχείων και τη συμπεριφορά του χώρου, που υλοποίησε με άριστο τρόπο την μελέτη και επιβεβαίωσε με αναλυτικές μετρήσεις τη συμπεριφορά του χώρου σε όλο το φάσμα. Έχει πιστοποίηση επιπέδου στούντιο, και του κάνεις κριτική εσύ με τις κούτες με τις κουβέρτες;

Βρε συμμαζέψου λίγο... Κατέβα από το σκουπόξυλο, μην είσαι τέτοιος... Αμάν πχια! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Διάβασε όλα τα θρεντ εδώ μέσα, πριν πας να πεις κάτι, γιατί εκτίθεσαι.

Και Τουλ είπαμε. Μέχρι να τελειώσεις τον Τουλ, θα συνεχίσεις να εκτίθεσαι...
Post automatically merged:

fixed bhutia μ.. :dance2::dance2:
Λεανδουκοοοοοοο

Πες αλεβρι

Το κεντρικό σε γυρέβει!

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Βρε απερίγραπτε, ο χώρος του ντιζη, έγινε από μηχανικό εξειδικευμένο σε πρότζεκτ ηχητικών εγκαταστάσεων, που εκπόνησε μελέτη για τις θέσεις των ηχείων και τη συμπεριφορά του χώρου, που υλοποίησε με άριστο τρόπο την μελέτη και επιβεβαίωσε με αναλυτικές μετρήσεις τη συμπεριφορά του χώρου σε όλο το φάσμα. Έχει πιστοποίηση επιπέδου στούντιο, και του κάνεις κριτική εσύ με τις κούτες με τις κουβέρτες;

Βρε συμμαζέψου λίγο... Κατέβα από το σκουπόξυλο, μην είσαι τέτοιος... Αμάν πχια! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Διάβασε όλα τα θρεντ εδώ μέσα, πριν πας να πεις κάτι, γιατί εκτίθεσαι.

Και Τουλ είπαμε. Μέχρι να τελειώσεις τον Τουλ, θα συνεχίσεις να εκτίθεσαι...
Post automatically merged:


Λεανδουκοοοοοοο

Πες αλεβρι

Το κεντρικό σε γυρέβει!

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Χαχαχα!

Οποιος και να μελετησε αυτο και οτι μετρησεις και να μου δειξετε,με μια και μονο φωτογραφια καταλαβαινω οτι αυτο το συστημα αποκλειεται να στηνει τα οργανα σωστα στο χωρο και εκτος των ηχειων!Αυτο φαινεται και απο την εντυπωση που εκανε του ανθρωπου το πολυκαναλο με τη στερεοφωνια του.Δε βλεπω καποιο μετρο εξαλειψης η εστω εκμεταλλευσης της πλαινης ανακλασης.Εδω και αν μιλαμε για θολουρα στο 1ο 2ο ms!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Χαχαχα!

Οποιος και να μελετησε αυτο και οτι μετρησεις και να μου δειξετε,με μια και μονο φωτογραφια καταλαβαινω οτι αυτο το συστημα αποκλειεται να στηνει τα οργανα σωστα στο χωρο και εκτος των ηχειων!Αυτο φαινεται και απο την εντυπωση που εκανε του ανθρωπου το πολυκαναλο με τη στερεοφωνια του.Δε βλεπω καποιο μετρο εξαλειψης η εστω εκμεταλλευσης της πλαινης ανακλασης.Εδω και αν μιλαμε για θολουρα στο 1ο 2ο ms!
Δε θα σχολιάσω αν κάνεις λάθος ή όχι για το σύστημα του wizzy... να τρολλάρω λίγο θέλω :p
Κανονικά.... σύμφωνα με τα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα... θα έπρεπε να ζητήσεις ακρόαση για να κρίνεις και να μην το κάνεις με τα .pdf... εεε τη φωτό ήθελα να πω! :p

Στα σοβαρά τώρα, πέρα από την πλάκα... αδυνατώ να καταλάβω πως ένας άνθρωπος σχετικός με την τεχνολογία αδιαφορεί παντελώς για τις μετρήσεις στο συγκεκριμένο χώρο αλλά και γενικά....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
..μη νομίζεις καθόλου..:thumbsup: ..ίσως η ιδανική και πιο προσιτή λύση , για αφρόντιστο χώρο..plug&play, με αξιοπρεπέστατο ήχο.
Και για να επιδείξω τι εστί....αμφισβήτηση,σε καλώ να τεκμηριώσεις τη σιγουριά με την οποία διατυπώνεις γνώμες που μπορεί να βάλουν...ανυποψίαστους αναγνώστες σε περιττά έξοδα.
Έχεις ακούσει setup μ'εκείνα ενδελεχώς σε οικιακό χώρο,ή έστω σε δωμάτιο επίδειξης του αντιπροσώπου;Έχεις μήπως επισκεφτεί τον φίλτατο gonis;
Αλλιώς τί σε κάνει να το λες τόσο αβίαστα;;;
:lolsign:
fixed bhutia μ.. :dance2::dance2:
Ήτανε δυο,ήτανε τρεις,ήτανε χίλιες δεκατρείς οι δημοσιεύσεις και πάντα απών ο...Χατζηπετρής - το τρίτον κανάλι. :taunt:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δε θα σχολιάσω αν κάνεις λάθος ή όχι για το σύστημα του wizzy... να τρολλάρω λίγο θέλω :p
Κανονικά.... σύμφωνα με τα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα... θα έπρεπε να ζητήσεις ακρόαση για να κρίνεις και να μην το κάνεις με τα .pdf... εεε τη φωτό ήθελα να πω! :p

Στα σοβαρά τώρα, πέρα από την πλάκα... αδυνατώ να καταλάβω πως ένας άνθρωπος σχετικός με την τεχνολογία αδιαφορεί παντελώς για τις μετρήσεις στο συγκεκριμένο χώρο αλλά και γενικά....
Συμφωνα με τις γνωσεις που εχω,το προβλημα ειναι εμφανες.Μου αρκει η συγκεκριμενη εικονα.Με λιγα λογια-ειμαι σιγουρος!

Μαλλον αυτο κανει και πολλους να ψαχνονται για κεντρικα και περιφεριακα.Με τετοια ανεπαρκη συστηματα,σιγουρα θα υπαρχει τρυπα στη μεση και ελλειψη πλατους.

Δεν αδιαφορω για τις μετρησεις αλλα αν βλεπω προβλημα βαρβατο,πρωτα θα το λυσω και μετα θα ξεψειρισω με μετρησεις.

Αν ο φιλος βρισκεται κοντα και με καλεσει,γιατι οχι;Μου αρεσει η ανταλλαγη ακροασεων οπως ειπα και αλλες φορες.
Post automatically merged:

Ε, και; Την καταλαβαίνει κανείς; Μήπως εσύ;
Αν δε σε ενδιαφερει η λεπτομερεια και η ικανοτητα να ξεχωριζεις πχ το alto sax του Warne Marsh απο του Art Pepper,σιγουρα το ξεχωριζεις!

Αν εσυ δε μπορεις και δεν εχεις το αυτι,δωσε οσα λεφτα σου περρισευουν και πετα τα ηχεια οπου καθονται καλα στο ματι...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Αν δε σε ενδιαφερει η λεπτομερεια και η ικανοτητα να ξεχωριζεις πχ το alto sax του Warne Marsh απο του Art Pepper,σιγουρα το ξεχωριζεις!

Αν εσυ δε μπορεις και δεν εχεις το αυτι,δωσε οσα λεφτα σου περρισευουν και πετα τα ηχεια οπου καθονται καλα στο ματι...
Ο wizzy πάντως τη βρίσκει με θανατερές...ορθομεταλιές. :) :biggrin:
Δεν νομίζω να επιδείκνυε ανάλογη επιμονή για να διακρίνει χροιές σαξοφώνων.
Οπότε μπορεί κάλλιστα να έχει θέσει και διαφορετικές προτεραιότητες κατά την απόδοση.
 

C

chrispo

Guest
Δε βάζω κανένα σε περιττά έξοδα. Τη γνώμη μου λέω, που έχω σχηματίσει , μετά από πολλές ακροάσεις. Μαζί μου τυγχάνει να συμφωνούν και πολλοί άλλοι ακροατές, ανά την υφήλιο ¨δυστυχώς ¨ ( ειδικοί ή όχι) . Το συγκεκριμένο ηχείο, του αφιέρωσα αρκετή ώρα ακρόασης, σε χώρο που γνωρίζω και συνειδητοποίησα ότι έχει να προσφέρει κάτι ¨διαφορετικά ¨ καλό στον ήχο.
Βέβαια , προϋποθέτει να έχεις ακούσματα και εμπειρίες.
Δε θέλω να επεκταθώ, γιατί δε βρίσκω το λόγο να απολογούμε για κάτι που προσωπικά βρίσκω, εξαιρετικό, διαφορετικό και πρωτοποριακό.

Αν έχεις να αντιπροτείνεις κάτι άλλο στα χρήματα αυτά, το ίδιο αξιόλογο σαν πακέτο plug&splay....pls be my guest. ( όχι PDF και τέτοια...απτά πράγματα επιβεβαιωμένα στην πράξη και όχι άλλο θεωρία....κουράστηκα:cautious:)

...και για να μη παρεξηγηθώ...σαφώς και πίσω απ´την εξέλιξη των Kii υπάρχουν pdfs και θεωρία... είναι αδιανόητο κάποιος να σχεδιάσει κάτι τέτοιο στην τύχη. ( απλά αυτός ...φαίνεται ότι ακούει κιόλας και δε μένει μόνο στη θεωρία, όπως αρκετοί άλλοι που μοστράρουν κυρίως θεωρία, αλλά στην πράξη ΔΕΝ...)

Όποιος θέλει, πάει και ακούει ο,τιδήποτε και βγάζει συμπεράσματα.
Ο,τι και να πείς επιμένω ότι τα Kii, αποτελούν μία από τις πιο σωστές και ¨έξυπνες¨ λύσεις ...δε λέω άλλα γιατί θα πείς ότι είμαι ¨βαλτός ¨:confused:
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δε βάζω κανένα σε περιττά έξοδα. Τη γνώμη μου λέω, που έχω σχηματίσει , μετά από πολλές ακροάσεις. Μαζί μου τυγχάνει να συμφωνούν και πολλοί άλλοι ακροατές, ανά την υφήλιο ¨δυστυχώς ¨ ( ειδικοί ή όχι) . Το συγκεκριμένο ηχείο, του αφιέρωσα αρκετή ώρα ακρόασης, σε χώρο που γνωρίζω και συνειδητοποίησα ότι έχει να προσφέρει κάτι ¨διαφορετικά ¨ καλό στον ήχο.
Βέβαια , προϋποθέτει να έχεις ακούσματα και εμπειρίες.
Δε θέλω να επεκταθώ, γιατί δε βρίσκω το λόγο να απολογούμε για κάτι που προσωπικά βρίσκω, εξαιρετικό, διαφορετικό και πρωτοποριακό.

Αν έχεις να αντιπροτείνεις κάτι άλλο στα χρήματα αυτά, το ίδιο αξιόλογο σαν πακέτο...pls be my guest. ( όχι PDF και τέτοια...απτά πράγματα επιβεβαιωμένα στην πράξη και όχι άλλο θεωρία....κουράστηκα:cautious:)

...και για να μη παρεξηγηθώ...σαφώς και πίσω απ´την εξέλιξη των Kii υπάρχουν pdfs και θεωρία... είναι αδιανόητο κάποιος να σχεδιάσει κάτι τέτοιο στην τύχη. ( απλά αυτός ...φαίνεται ότι ακούει κιόλας και δε μένει μόνο στη θεωρία, όπως αρκετοί άλλοι που μοστράρουν κυρίως θεωρία, αλλά στην πράξη ΔΕΝ...)

Όποιος θέλει, πάει και ακούει ο,τιδήποτε και βγάζει συμπεράσματα.
Ο,τι και να πείς επιμένω ότι τα Kii, αποτελούν μία από τις πιο σωστές και ¨έξυπνες¨ λύσεις ...δε λέω άλλα γιατί θα πείς ότι είμαι ¨βαλτός ¨:confused:
Κάποιες φορές αναρωτιέμαι μήπως οι δημοσιεύσεις μου έχουν υπερβολικά...διακριτικόν το ενσωματωμένο σ'εκείνες χιούμορ...Και σημειωτέον,δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο αποκλειστικώς για σένα... :) ;)

Εκτός της ανωτέρω που ήταν η πρώτη φορά,έχουν κατατεθεί και άλλες φορές εντυπώσεις από setup με Kii,ανταποκρινόμενες στις συνθήκες του εκάστοτε στησίματος...
 
Last edited:

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Αν δε σε ενδιαφερει η λεπτομερεια και η ικανοτητα να ξεχωριζεις πχ το alto sax του Warne Marsh απο του Art Pepper,σιγουρα το ξεχωριζεις!

Αν εσυ δε μπορεις και δεν εχεις το αυτι,δωσε οσα λεφτα σου περρισευουν και πετα τα ηχεια οπου καθονται καλα στο ματι...
:roflmao: :roflmao:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.321
Δε θα ελεγα οχι για ανταλλαγη ακροασεων με τον costas!
Για να έρθεις σε μένα, η διαδικασία είναι εδώ.
Για να έρθω σε σένα, θέλω μόνο Μόμπι να ακούσω, τίποτε άλλο δε θα ήθελα να ακροαστώ, μου φτάνει κι από Spotify.
Μπορώ να το φέρω σε cd ή στικάκι, και από το κινητό μου παίζει μέσω Spotify και μέσω Tidal.
Θα σου φέρω δώρο μπύρες, εκτός κι αν θες πτιφουρ. ;)

ΥΓ. Moby παίζει μόνο δυνατά, δε γίνεται σε στάθμες κάτω της τυπικής "στάθμης αναφοράς" με τίποτα, ενώ εκτιμάται δεόντως η αρκετά υψηλότερη στάθμη, έστω και για λίγο.
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Για να έρθεις σε μένα, η διαδικασία είναι εδώ.
Για να έρθω σε σένα, θέλω μόνο Μόμπι να ακούσω, τίποτε άλλο δε θα ήθελα να ακροαστώ, μου φτάνει κι από Spotify.
Μπορώ να το φέρω σε cd ή στικάκι, και από το κινητό μου παίζει μέσω Spotify και μέσω Tidal.
Θα σου φέρω δώρο μπύρες, εκτός κι αν θες πτιφουρ. ;)

ΥΓ. Moby παίζει μόνο δυνατά, δε γίνεται σε στάθμες κάτω της τυπικής "στάθμης αναφοράς" με τίποτα, ενώ εκτιμάται δεόντως η αρκετά υψηλότερη στάθμη, έστω και για λίγο.
Θες να του κάψεις τα ηχεία δηλαδή για να καταλάβει ότι θέλει σαμπ; :roflmao: :tongue:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.486
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top