Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Θα διαφωνησω.

Το κεντρικο ηχειο,οντας παντα λαθος τοποθετημενο D,Apollito,εχει εξαιρετικα στενο sweet spot!
Post automatically merged:


Φιλε μου μη συγκρινεις χωρους που γινεται mastering.Εκει ξερεις οτι τα μπικικινια are no object και η φροντιδα του χωρου και τοποθετηση ηχειων και θεσης ακροασης ειναι εξαιρετικη.

Να σου πω εγω το αλλο-ακουσες ποτε ενα τετοιας ποιοτητας οικιακο δικαναλο;Γιατι ειναι πολυ πιο εφικτο να στηθει σε ενα σπιτι απο ενα πολυκαναλο!
Γιάνννης, Γιάννης βρε Γιάνννης.
Εντελώς φιλικά και χωρίς καμία διάθεση να στη "πω".

Αναφέρθηκες στο πολυκάναλο και στο ότι θα είναι θολο το αποτέλεσμα και σε ρώτησα αν η Dolby και άλλοι μιξάρουν θολά. Μου απάντησες να μην συγκρίνω Studio με σαλόνι. Η σύγκριση δεν ήταν Studio vs σαλόνι αλλά 2ch vs multichannel in general. ΟΚ μέχρι εδώ;

Στη πεποίθηση σου ότι ένα σαλόνι δεν μπορεί ποτέ να ακουστεί σαν ένα Studio η απάντηση είναι μπορεί.
Μπορεί γιατί το πρόβλημα δεν είναι τεχνικό, είναι οικονομικό κυρίως και μετά αισθητικό. Υπάρχει όλος ο απαρατήρητος εξοπλισμός και οι άνθρωποι για αυτό. Οπότε μπορεί. Είναι άσχετο αν έχουμε το χρήμα ή αν μας αρέσει στο μάτι.
Οπότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψης γιατί αλλιώς δεν γίνεται. Αν πιστεύεις αυτά που πιστεύεις κανείς δεν μπορεί να σου αλλάξει άποψη. Επίσης πρέπει να βάλεις και λίγο το χέρι στη τσέπη γιατί μετρήσεις με ντεσιμπελόμετρο smartphone εν γίνονται. Λίγο ακόμα στη τσέπη μπας και έρθει κανένας να μετρήσει γιατί το τη λένε 5,6,10 φίλοι για το σύστημα σου, το δικό μου, του γείτονα και πάει λέγοντας είναι αδιάφορο.
Μετά πρέπει να βάλεις λίγο και το χέρι στο τραπεζικό λογαριασμό γιατί ότι και να κάνει η πετσέτα στο τοίχο υπάρχουν άλλα υλικά και τρόποι να μάθεις τη και που μπαίνει και τη κάνει για το επιθυμητό αποτέλεσμα καθώς η πετσέτα είναι λίγο αστεία ως προσέγγιση High Fidelity.

Κάπως έτσι τα πάντα είναι εφικτά γιατί δεν υπάρχει δεν γίνεται. Όλα γίνοται φτάνει πρώτα να θέλουμε. Αν δεν θέλουμε ή αν δεν πιστεύουμε ότι γίνεται έχουμε σετάρει ήδη το μυαλό στο λάθος αποτέλεσμα.
Έτσι λειτουργό εγώ.
Δεν γίνεται ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απο ακουστικα και ενισχυτη επιπεδου οχι.Αλλα απο τα ακουστικα παντα μου ελειπε ο ρεαλισμος του χωρου και της σκηνης.
...
Αυτό ειδικώς επιλύεται με αφιερωμένες ΄΄διωτικές΄΄ παραγωγές έργων..Σε συμβατικές παραγωγές θα χρειαζόταν εφαρμογή σε δικτύωμα ΄΄crossfeed΄΄ (διασταυρούμενη τροφοδότηση) το οποίο θα παρείχε υπό ρυθμιζόμενο ποσοστό συνήθως τμήμα του αποκλειστικού για το αντίστοιχο αυτί περιεχομένου και στο άλλο κανάλι - αυτί.

Το δε χωρικόν αποτέλεσμα ενός καλού δικτυώματος crossfeed είναι κάθε άλλο παρά...θολόν.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Αυτό ειδικώς επιλύεται με αφιερωμένες ΄΄διωτικές΄΄ παραγωγές έργων..Σε συμβατικές παραγωγές θα χρειαζόταν εφαρμογή σε δικτύωμα ΄΄crossfeed΄΄ (διασταυρούμενη τροφοδότηση) το οποίο θα παρείχε υπό ρυθμιζόμενο ποσοστό συνήθως τμήμα του αποκλειστικού για το αντίστοιχο αυτί περιεχομένου και στο άλλο κανάλι - αυτί.

Το δε χωρικόν αποτέλεσμα ενός καλού δικτυώματος crossfeed είναι κάθε άλλο παρά...θολόν.
H μόνη σωστή επένδυση που έκανα στο χώρο αυτό είναι το phonitor της spl (πραγματικά θα μπορούσα να τα δώσω όλα και να μείνω με αυτό και τα ακουστικά μου) και έχω την απορεία γιατί το crossfeed δεν έχει γίνει απαραίτητη προϋπόθεση σε κάθε δικαναλο τεχνούργημα
Post automatically merged:

Crossfeed +10000
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.209
Reaction score
26.949
Γιάνννης, Γιάννης βρε Γιάνννης.
Εντελώς φιλικά και χωρίς καμία διάθεση να στη "πω".

Αναφέρθηκες στο πολυκάναλο και στο ότι θα είναι θολο το αποτέλεσμα και σε ρώτησα αν η Dolby και άλλοι μιξάρουν θολά. Μου απάντησες να μην συγκρίνω Studio με σαλόνι. Η σύγκριση δεν ήταν Studio vs σαλόνι αλλά 2ch vs multichannel in general. ΟΚ μέχρι εδώ;

Στη πεποίθηση σου ότι ένα σαλόνι δεν μπορεί ποτέ να ακουστεί σαν ένα Studio η απάντηση είναι μπορεί.
Μπορεί γιατί το πρόβλημα δεν είναι τεχνικό, είναι οικονομικό κυρίως και μετά αισθητικό. Υπάρχει όλος ο απαρατήρητος εξοπλισμός και οι άνθρωποι για αυτό. Οπότε μπορεί. Είναι άσχετο αν έχουμε το χρήμα ή αν μας αρέσει στο μάτι.
Οπότε μάλλον πρέπει να αλλάξεις τρόπο σκέψης γιατί αλλιώς δεν γίνεται. Αν πιστεύεις αυτά που πιστεύεις κανείς δεν μπορεί να σου αλλάξει άποψη. Επίσης πρέπει να βάλεις και λίγο το χέρι στη τσέπη γιατί μετρήσεις με ντεσιμπελόμετρο smartphone εν γίνονται. Λίγο ακόμα στη τσέπη μπας και έρθει κανένας να μετρήσει γιατί το τη λένε 5,6,10 φίλοι για το σύστημα σου, το δικό μου, του γείτονα και πάει λέγοντας είναι αδιάφορο.
Μετά πρέπει να βάλεις λίγο και το χέρι στο τραπεζικό λογαριασμό γιατί ότι και να κάνει η πετσέτα στο τοίχο υπάρχουν άλλα υλικά και τρόποι να μάθεις τη και που μπαίνει και τη κάνει για το επιθυμητό αποτέλεσμα καθώς η πετσέτα είναι λίγο αστεία ως προσέγγιση High Fidelity.

Κάπως έτσι τα πάντα είναι εφικτά γιατί δεν υπάρχει δεν γίνεται. Όλα γίνοται φτάνει πρώτα να θέλουμε. Αν δεν θέλουμε ή αν δεν πιστεύουμε ότι γίνεται έχουμε σετάρει ήδη το μυαλό στο λάθος αποτέλεσμα.
Έτσι λειτουργό εγώ.
Δεν γίνεται ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ.
Το ζητούμενο είναι να περπατάει το καμπανάκι. Όλα τ' άλλα... :laugh:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το ζητούμενο είναι να περπατάει το καμπανάκι. Όλα τ' άλλα... :laugh:
Αν δε θες να περπατανε τα δικα σου καμπανακια,διαβαζε και ενα βιβλιο την ωρα που ακους μουσικη!
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
H μόνη σωστή επένδυση που έκανα στο χώρο αυτό είναι το phonitor της spl (πραγματικά θα μπορούσα να τα δώσω όλα και να μείνω με αυτό και τα ακουστικά μου) και έχω την απορεία γιατί το crossfeed δεν έχει γίνει απαραίτητη προϋπόθεση σε κάθε δικαναλο τεχνούργημα
Post automatically merged:

Crossfeed +10000
Δεν ξέρω πόσο θα βοηθούσε το crossfeed σε δικάναλο σύστημα ηχείων πάντως σε σύστημα ακουστικών είναι σχεδόν απαραίτητο κατά την ακρόαση κυρίως παλιών 70'ς-80'ς παραγωγών. Αν δεν το ενεργοποιήσεις δεν ακούς στέρεο αλλά δύο μονοφωνικές ηχογραφήσεις, μία σε κάθε αυτί.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Επειδή στο σύστημα του @wizzy μάλλον είδες μόνο τα 2 ηχεια, δες και το back stage. :) View attachment 140880 View attachment 140881 View attachment 140882 View attachment 140883 View attachment 140884
Post automatically merged:

View attachment 140886 View attachment 140887 View attachment 140888 View attachment 140889 View attachment 140890
Νομιζω διακρινω μπασοπαγιδες και διαχυτη;Φωτο τοποθετημενων στην πραξη;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
@wizzy ακομα κοιμάσαι ρε;

Ξύπνα σε λέω, μην κάνεις καφέ δε χρειάζεται.
Το ζητούμενο είναι να περπατάει το καμπανάκι. Όλα τ' άλλα... :laugh:
Αν δε θες να περπατανε τα δικα σου καμπανακια,διαβαζε και ενα βιβλιο την ωρα που ακους μουσικη!
Μολονότι μπορεί να θωρούμε τα δικά μας setup καθένας σα να ήταν αυτά ΄΄παιδιά΄΄ του,δεν χρειάζεται οποιαδήποτε αμαρτήματα συναρτώμενα προς εκείνα ν'αντανακλούσαν σ'εμάς τους ίδιους... :focus:
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Και να πουμε βεβαιως βεβαθως οτι,ο wizzy δεν τα εκανε ο ιδιος αλλα πληρωσε επαγγελματιες του χωρου και του τα εκαναν. Η αποψη του επι τεχνικων θεματων πηγε περιπατο και απολυτως λογικο. Εμπιστευτηκε τους επαγγελματιες. Εαν εχεις ενα χωρο για την μουσικη σου (ενδεχομενως και κινηματογραφο) αλλα δεν ειναι το κοινο σαλονι τοτε πρωτα επενδυεις στα του χωρου και μετα στο συστημα.
Post automatically merged:

Να ρωτησω τον Wizzy, διατρητη σε ποιους τοιχους εχεις? Υπαρχει και στην οροφη? Ο τοιχος που εχει το ηχοσυστημα εχει κατι?
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Εγώ
Επειδή στο σύστημα του @wizzy μάλλον είδες μόνο τα 2 ηχεια, δες και το back stage. :) View attachment 140880 View attachment 140881 View attachment 140882 View attachment 140883 View attachment 140884
Post automatically merged:

View attachment 140886 View attachment 140887 View attachment 140888 View attachment 140889 View attachment 140890
Ήρθε η ώρα να κλάψω. Πόσο πήγε η μελέτη και πόσο η κατασκευή;
 

Μηνύματα
2.225
Reaction score
2.740
Το ιδανικό είναι να έχεις αποκλειστικό χώρο για το ηχοσύστημά σου και 9άνω σε αυτό τον χώρο να κτίσεις τα πάντα.
Συνήθως γίνεται το αντίθετο,έχεις ένα χώρο ήδη "γεμάτο" πχ σαλόνι και μετά προσπαθείς να κάνεις ότι μπορείς.
Ξέρω είναι δύσκολο...αλλά...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Μονο απο τα πλαγια των ηχειων ομως ειναι εμφανης η ελλειψη τακτοποιησης της πιο κρισιμης πρωιμης ανακλασης.
Χάλια σε λέω.
Άσχετος ο μηχανικός ήχου που το σχεδίασε από τα θεμέλια.
Οσμή Χάλι εντ από Κύπρο.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Εαν το συστημα το ειχα στο σαλονι τοτε πρωτιστως θα μ ενδιεφερει η αισθητικη του ηχοσυστηματος. Μ ενα B&W 802 θα ημουν υπερικανοποιημενος. Δεν θα εψαχνα πολλα πολλα, θ απολαμβανα την μουσικη μου γνωριζοντας και τις αδυναμιες που προκυπτουν απο τον χωρο.

Αρα θα λειτουργουσα με την λογικη - αγοραζουμε ενα ρολοι χειρος που το εχουμε και σαν κοσμημα και οχι μονο για να κοιταζουμε την ωρα.

Στον ιδιωτικο χωρο ξεκιναμε με αλλη φιλοσοφια. Διαμορφωνουμε ηχητικα τον χωρο. Εαν δεν μπορουμε να πληρωσουμε επαγγελματιες εδω στο φορουμ ρωταμε και ευτυχως υπαρχουν καταρτισμενοι ανθρωποι που εχουν δειξει κατ επαναληψη πως εχουν ολη την καλη διαθεση να βοηθησουν στο μετρο του δυνατου.

Οταν τελειωσουμε μπουν και τα μηχανηματα, τοτε μπορουμε να προβουμε σε κινησεις αισθητικης χωρις ν αλλοιωνουμε τον ηχητικο χαρακτηρα του χωρου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top