Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν έχει να κάνει με το ζωντανό γεγονός αυτό που λέω αλλά με τη δεδομένη περίσταση. Ο Γιάνννης δήλωσε πως ακούει κλασσική jazz 50's - 60's, μιλάμε για ηχογραφήσεις "σπηλαίων". Έχω αναφέρει και στο παρελθόν ότι δεν κατανοώ πως μπορούν οι audiophiles να εξυμνούν τέτοιες ηχογραφήσεις που με τα σημερινά δεδομένα μόνο σαν ιστορικά μνημεία αξίζουν.
Εδώ θα ήθελα να κάνω μια παρέμβαση, μιας και προφανώς δεν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα για κάποιες εξαιρετικές ηχογραφήσεις ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα σε jazz 50-70's πχ: όλη η δισκογραφία του Coleman Hawkins, cannonball adderley-something else, miles Davis- sketches of Spain, Duke Ellington-back to back και πολλά ακόμα που αν θες μπορώ να σου προτείνω... πάντα μιλώντας για βινύλιο και original copy!!!
Αντιθέτως, τη περίοδο 80-90's για να βρεις μια πραγματικά καλή ηχογράφηση τη κυνηγάς με το ντουφέκι!!... τότε για μένα ήταν όντως "ηχογραφήσεις των σπηλαίων" μιας κι οι περισσότερες ήταν πολύ πρόχειρες και βιαστικές παραγωγές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Εχεις να μας δειξεις καπου την αποκριση συχνοτητας της πρωτης οκταβας της ηχογραφησης;
Αυτά τα έχουμε κάνει λαστ γιαρ.

Τόσο πολύ, που κατάντησε βαρετό.

Έχει τρελή ποσότητα κει κάτω, είναι γενικώς έτσι οι ηχογραφήσεις, απλώς δε τα ακούς καθόλου, σου μένουν τα καμπανάκια...

Κόψε τα πρίμα όπως σου είπα. Θα βελτιωθεί πολύ ο ήχος στο χώρο σου.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Έχει τύχει, έστω και μια φορά στη ζωή σου, να ακούσεις κοντραμπάσο λάιβ;

Αλήθεια τώρα...


Επίσης, έχει τύχει, έστω και μια φορά στη ζωή σου, να ακούσεις λάιβ ηλεκτρικό μπάσο, που να παίζει από ειδικά ηχεία μπάσου σαν αυτό:



Και να κάθεσαι 5-10μ μπροστά στο ηχείο;

Αλήθεια όμως.
Για μπασο ? μπααα...
εδω ο τιτανοτεραστιος παιζει τη κιθαριτσα του σπιτι ετσι
robert plant.jpg

αλλα θα μου πεις αυτος εχει κουφαθει απο τις συναυλιες (χαϊεντ εξηγηση)
:drinks:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εχεις να μας δειξεις καπου την αποκριση συχνοτητας της πρωτης οκταβας της ηχογραφησης;Αλλιως ανετα μπορω να πιστεψω πως δεν ειναι σωστα ρυθμισμενα τα...υποβρυχια!
Καλύτερα...να το πιστέψεις. ;)
Αυτά τα έχουμε κάνει λαστ γιαρ.

Τόσο πολύ, που κατάντησε βαρετό.

Έχει τρελή ποσότητα κει κάτω, είναι γενικώς έτσι οι ηχογραφήσεις, απλώς δε τα ακούς καθόλου, σου μένουν τα καμπανάκια...

Κόψε τα πρίμα όπως σου είπα. Θα βελτιωθεί πολύ ο ήχος στο χώρο σου.
Διασπορά σε οριζόντιο επίπεδο
1571672962276.png

Σε κατακόρυφο:
1571673064349.png


Έτσι όπως έχει προσανατολίσει τα ηχεία του ο Γιάνννης,έχω την εντύπωση ότι αντισταθμίζεται εν μέρει ο υπερτονισμός των πρίμων εξαιτίας ασθενέστερης απόκρισης στις χαμηλές οκτάβες.
 
Last edited:




Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Έχει τύχει, έστω και μια φορά στη ζωή σου, να ακούσεις κοντραμπάσο λάιβ;
Αλήθεια τώρα...
Επίσης, έχει τύχει, έστω και μια φορά στη ζωή σου, να ακούσεις λάιβ ηλεκτρικό μπάσο, που να παίζει από ειδικά ηχεία μπάσου σαν αυτό:
Και να κάθεσαι 5-10μ μπροστά στο ηχείο;
Αλήθεια όμως.
Kospe επίτρεψέ μου ...

Νομίζεις ότι σε όλη μας τη ζωή περιμέναμε να γνωρίσουμε τον εαρ και την "παρέα του" για να μάθουμε
τι θα πει.... χαμηλές συχνότητες ?


-Khas και live αμα λάχει να... ουμε.
 

Attachments


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εδώ θα ήθελα να κάνω μια παρέμβαση, μιας και προφανώς δεν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα για κάποιες εξαιρετικές ηχογραφήσεις ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα σε jazz 50-70's πχ: όλη η δισκογραφία του Coleman Hawkins, cannonball adderley-something else, miles Davis- sketches of Spain, Duke Ellington-back to back και πολλά ακόμα που αν θες μπορώ να σου προτείνω... πάντα μιλώντας για βινύλιο και original copy!!!
Αντιθέτως, τη περίοδο 80-90's για να βρεις μια πραγματικά καλή ηχογράφηση τη κυνηγάς με το ντουφέκι!!... τότε για μένα ήταν όντως "ηχογραφήσεις των σπηλαίων" μιας κι οι περισσότερες ήταν πολύ πρόχειρες και βιαστικές παραγωγές.
Έβαλα το "something else" για να γράψω αυτές τις δύο γραμμές (το έχω από mfsl remastered). Μπερδεύεις κι εσύ την καλή μουσική (αυτή που σου αρέσει) με την καλή ηχογράφηση. Κλασσική ηχογράφηση της εποχής της: τα μισά όργανα στο ένα ηχείο και τα άλλα μισά στο άλλο.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Από solo drums θα κουφαθεί σε μικρότερη απόσταση - και χωρίς ενισχυτές...!
Εννοειται...και με τα δικα μου δεν υπαρχει ελπις να επιβιωσει.!!!
Εμένα κόντεψαν να φύγουν οι μεσοσπονδύλιοι δίσκοι από τη θέση τους, και να σκορπίσουν τα σπλάχνα μου στα πόδια της μπάντας.... :lol:

Τι ενέργεια ρε φίλε, πΩ ρε μαγκαααα..

Καλά, το κοντραμπάσο είναι φονικό εργαλείο. Θα έπρεπε να απαγορευτεί.
Χαχαχαχαχα..Αν σκεφτεις οτι αυτος ο καημενος στις παρελασεις που κουβαλα αυτο το θηριο που λεγεται γκραν κασα που το κοπανημα της ακουγεται πανω απο 100 μετρα ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΩΡΟ, θα αντιληφθεις το μεγαλειο των οργανων. Μετωπικη με φορτηγα δεν ακουγεται στα 100 μετρα.
Επ! Τώρα αγαπάτε τις λάμπες;;;;
Ο,τι ζημια κανουν οι λαμπες στο χαι-φαι, τοσο ευεργετικη ειναι η συνδρομη τους στα οργανα. Δηλαδη καμια σχεση. Η παραμορφωση εκει ειναι απαραιτητη, βασικα ειναι το ζητουμενο. Μην ξεχναμε οτι ολο το Ροκ γεννηθηκε απο μια χαλασμενη λαμπα., :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έβαλα το "something else" για να γράψω αυτές τις δύο γραμμές (το έχω από mfsl remastered). Μπερδεύεις κι εσύ την καλή μουσική (αυτή που σου αρέσει) με την καλή ηχογράφηση. Κλασσική ηχογράφηση της εποχής της: τα μισά όργανα στο ένα ηχείο και τα άλλα μισά στο άλλο.
Ping-Pong Stereo...
Kospe επίτρεψέ μου ...

Νομίζεις ότι σε όλη μας τη ζωή περιμέναμε να γνωρίσουμε τον εαρ και την "παρέα του" για να μάθουμε
τι θα πει.... χαμηλές συχνότητες ?


-Khas και live αμα λάχει να... ουμε.
Μάλλον όχι,αλλά χρειάστηκε κατά τα φαινόμενα για να εμπεδωθεί η απαιτούμενη...συχνότητα ωφέλιμης απόκρισης στις χαμηλές.
(Βλέπε Καμπύλες Ισοδύναμης Ακουστότητας και η αναμορφωμένη εκδοχή των...Sugar Ray Robinson-Richard Branson) :roflmao:
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έβαλα το "something else" για να γράψω αυτές τις δύο γραμμές (το έχω από mfsl remastered). Μπερδεύεις κι εσύ την καλή μουσική (αυτή που σου αρέσει) με την καλή ηχογράφηση. Κλασσική ηχογράφηση της εποχής της: τα μισά όργανα στο ένα ηχείο και τα άλλα μισά στο άλλο.
ήμουν απόλυτα σαφής!!
Μίλησα μόνο για original copy!! ακόμα καλύτερα αν μιλάς για 1stcopy...
Τα remastered είναι μια εντελώς άλλη κατάσταση!...συνήθως πολύ χειρότερη από την αρχική version όταν μιλάμε για τέτοιες ηχογραφήσεις. Αντιθέτως, έχω σε κόπια mfsl το led zeppelin ii το οποίο είναι πολύ καλύτερο από την απλή κόπια reissue της original που είχα.
Μπορείς αν θες, να πάρεις το βινύλιο σου ανά χείρας αν μένεις στο λεκανοπέδιο και να έρθεις να το ακούσουμε και μετά να βάλουμε την original copy! :wink:
Τότε θα καταλάβεις άμεσα τις διαφορές μεταξύ των 2..
Άλλωστε αυτός είναι κι ο λόγος που στη jazz αυτής της περιόδου, αν οι κόπιες είναι oroginall και το σύστημα πικάπ-βραχίονα-κεφαλής-phono είναι καλό δεν υπάρχει ψηφιακή πηγή που να παίξει καλύτερα τα ίδια κομμάτια.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έβαλα το "something else" για να γράψω αυτές τις δύο γραμμές (το έχω από mfsl remastered). Μπερδεύεις κι εσύ την καλή μουσική (αυτή που σου αρέσει) με την καλή ηχογράφηση. Κλασσική ηχογράφηση της εποχής της: τα μισά όργανα στο ένα ηχείο και τα άλλα μισά στο άλλο.
Δεν εχω παντως μεσα στις καλες τη συγκεκριμενη-αν και γενικα MFSL σημαινει απολαυση-αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι στανταρντ της εποχης η hard left-right ηχογραφηση
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ο Γιάνννης δήλωσε πως ακούει κλασσική jazz 50's - 60's, μιλάμε για ηχογραφήσεις "σπηλαίων". Έχω αναφέρει και στο παρελθόν ότι δεν κατανοώ πως μπορούν οι audiophiles να εξυμνούν......
Άκου πρώτα ηχογραφήσεις της Pablo, Riverside, Verve, Columbia εκείνης της περιοδου
και δουλειές των παραγωγών Norman Granz, Orrin Keepnews,TeoMacero,
Tommy Lee Puma και ...έλα να το ξαναγράψεις αυτό.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Άκου πρώτα ηχογραφήσεις της Pablo, Riverside, Verve, Columbia εκείνης της περιοδου
και δουλειές των παραγωγών Norman Granz, Orrin Keepnews,TeoMacero,
Tommy Lee Puma και ...έλα να το ξαναγράψεις αυτό.
Θα προσθετα Contemporary και Roy Dunan!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν εχω παντως μεσα στις καλες τη συγκεκριμενη-αν και γενικα MFSL σημαινει απολαυση-αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι στανταρντ της εποχης η hard left-right ηχογραφηση
Υποθέτω πως η αρχική (ορίτζιναλ) έκδοση είναι μονοφωνική άρα δικαιολογεί το hard left-right που λες. Εγώ συνήθως το λέω "panpot abuse" ;).
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Υποθέτω πως η αρχική (ορίτζιναλ) έκδοση είναι μονοφωνική άρα δικαιολογεί το hard left-right που λες. Εγώ συνήθως το λέω "panpot abuse" ;).
Αν ειναι RVG η συγκεκριμενη νομιζω ηταν ξεχωριστη μπομπινα απο τη mono.Απλα τοτε μαθαινανε το stereo και πως αποδιδει σωστα στην ηχογραφηση.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ήμουν απόλυτα σαφής!!
Μίλησα μόνο για original copy!! ακόμα καλύτερα αν μιλάς για 1stcopy...
Τα remastered είναι μια εντελώς άλλη κατάσταση!...συνήθως πολύ χειρότερη από την αρχική version όταν μιλάμε για τέτοιες ηχογραφήσεις. Αντιθέτως, έχω σε κόπια mfsl το led zeppelin ii το οποίο είναι πολύ καλύτερο από την απλή κόπια reissue της original που είχα.
Μπορείς αν θες, να πάρεις το βινύλιο σου ανά χείρας αν μένεις στο λεκανοπέδιο και να έρθεις να το ακούσουμε και μετά να βάλουμε την original copy! :wink:
Τότε θα καταλάβεις άμεσα τις διαφορές μεταξύ των 2..
Άλλωστε αυτός είναι κι ο λόγος που στη jazz αυτής της περιόδου, αν οι κόπιες είναι oroginall και το σύστημα πικάπ-βραχίονα-κεφαλής-phono είναι καλό δεν υπάρχει ψηφιακή πηγή που να παίξει καλύτερα τα ίδια κομμάτια.
1571674316674.png

Πάμε γερά για τις εκατό σελίδες κορίτσια! :party:

Μέχρι να κουρέψω το μισό γκαζόν, πέντε σελίδες. :biggrin:
1571674513726.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top