Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτό δε το λες "κατεβαίνουν", το λες "δε μπορούν τα καημένα".

Τες πα. Εχθές άκουγα τους ροζ φλοϊντ, και σε όλο το δίσκο (τον άκουσα σερί) με το γουέλκαμ του δε μασιν, έχει κάτι μπασιες χαμηλά στα τάρταρα, να κουνιέται το μεδούλι μέσα στο βραχιόνιο οστό σου.

Άκου κει 50... Παρά τρίχα Τουίτερ.
Μια χαρα ακουγονται και σε ολο τους το πλατος.Το ακουω συχνα το αλμπουμ
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Μια χαρα ακουγονται και σε ολο τους το πλατος.Το ακουω συχνα το αλμπουμ
Μπράβο ρε Γιάννη, μπράβο.

Εγω για να καταφέρω να τα ακούσω, σε 32 τμ έβαλα 4 τεμάχια 12" σαμπ τζενελεκ και 4 τεμάχια 10" σαμπ νιουμαν, και βαράνε συνολικά 11 τεμάχια 8" εκεί μέσα.

Εσύ με ένα πάρα τρίχα Τουίτερ να παίζει 8 οκτάβες τα ακούς σωστά.

Είσαι άρχοντας.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μπράβο ρε Γιάννη, μπράβο.

Εγω για να καταφέρω να τα ακούσω, σε 32 τμ έβαλα 4 τεμάχια 12" σαμπ τζενελεκ και 4 τεμάχια 10" σαμπ νιουμαν, και βαράνε συνολικά 11 τεμάχια 8" εκεί μέσα.

Εσύ με ένα πάρα τρίχα Τουίτερ να παίζει 8 οκτάβες τα ακούς σωστά.

Είσαι άρχοντας.
Φιλε δε ξερω αν το ακουω σωστα-με καλυπτει παντως.Αν το ακουσω καμια φορα καλυτερο και μου αρεσει θα πω την αληθεια,σιγουρα!.Το πολυ μπασσο παντως ποτε δε μου αρεσε τα τελευταια χρονια.Το θελω αναλαφρο και αναγλυφο,ωστε να μην επισκιαζει τις λεπτομερειες των οργανων και τη χωρικη πληροφορια...Παλιο μου λαθος!
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Φιλε δε ξερω αν το ακουω σωστα-με καλυπτει παντως.Αν το ακουσω καμια φορα καλυτερο και μου αρεσει θα πω την αληθεια,σιγουρα!.Το πολυ μπασσο παντως ποτε δε μου αρεσε τα τελευταια χρονια.Το θελω αναλαφρο και αναγλυφο,ωστε να μην επισκιαζει τις λεπτομερειες των οργανων και τη χωρικη πληροφορια...Παλιο μου λαθος!
Δεν υπάρχει "πολύ μπάσο" από τη στιγμή που το σύστημα χώρος-ηχεία κουρδιστεί σωστά. Θα υπάρχει όσο μπάσο υπάρχει στην ηχογράφηση. Το αν αρέσει σε κάποιον ή όχι είναι άλλο θέμα.

Aν ακούσεις τη μουσική σου στο σύστημα του EAR σίγουρα θα σου αρέσει. Επίσης αν ακούσεις αρκετή ώρα τα sub του, αν τα έχει στο auto, θα σβήσουν ;).
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κοντραμπάσο νότα Μι : 42Hz. Πιο κάτω δεν έχει !
Δεν νομίζω να υπάρχουν οι συχνότητες κάτω από 50-60Hz στις ηχογραφήσεις που ακούει ο Γιαννης έτσι κι αλλιώς.
Απαντώ στις ΄΄πεθερές΄΄ για να μην...παρεξηγηθεί η ΄΄νύφη΄΄, :biggrin:
Η οποία νννύφη ελπίζω να μην έχει στο αγαπημένο της ρεπερτόριο ακρόασης live τζαζ γεγονότα και ιδίως...συναυλίες.

Διότι εκτός από τους βεβαιωμένους θεμελιώδεις τόνους,υπάρχει πολύτιμη χαμηλή - πιο χαμηλή πληροφορία σε έντονα μεταβατικά συμβάντα,κρουστικά σήματα όπως εκείνα της ντραμς και...χωρική τοιαύτη πολύ σημαντική για ολοκληρωμένη και πειστική απόλαυση του γεγονότος.

Βάρβαρο πράμα και αυτή η ακουστική - και μη - τζαζ...
 

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.784
αναγνωρίζοντας όμως ότι ενδέχεται να μην ακολουθεί ο ίδιος την ενδεδειγμένη μέθοδο ενέργειας βάσει των δεδομένων
Αυτό είναι το πρόβλημα μας στην όλη συζήτηση, όπως επίσης και το ότι με την ίδια μέθοδο υποστηρίζει απόψεις επί άλλων συστημάτων πχ του Κυπραίου μεταλλά ότι κινούνται προς λάθος κατεύθυνση.

Στο δρόμο για τη Χάβρη δηλαδή ο έμπειρος χρήστης του εξάντα , εν έτη 2019 , την λέει σε αυτόν που προσέλαβε επαγγελματία πλοίαρχο με χρήση 2 dgps, ais, ecdis, x band και s band radar με collision avoidance , ωριαια ενημέρωση καιρικών συνθηκών κλπ και του επισημαίνει ότι πάει λάθος . Οι πιθανότητες να έχει δίκιο είναι τουλάχιστον ανύπαρκτες και το αποτέλεσμα είναι στην καλύτερη περίγελος

Αυτό είναι το πρόβλημα αυτή τη στιγμή .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
.Το θελω αναλαφρο και αναγλυφο
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το μπάσο σου είναι ανύπαρκτο.

Εντελώς.

Μινττουίτερ έχεις, με κάποια έκταση προς τα χηλομεσαια, αλλά ανεπαρκεια υπάρχει στάνταρ μέχρι περίπου τους 180 κύκλους, τουλάχιστον για στάθμη αναφοράς.

Τουλ.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το μπάσο σου είναι ανύπαρκτο.

Εντελώς.

Μινττουίτερ έχεις, με κάποια έκταση προς τα χηλομεσαια, αλλά ανεπαρκεια υπάρχει στάνταρ μέχρι περίπου τους 180 κύκλους, τουλάχιστον για στάθμη αναφοράς.

Τουλ.
Χαχα.Λυσσαξες με τη σταθμη αναφορας!Τι να την κανω οταν δεν τη χρησιμοποιω;;

Super tweeter ειναι αλλα δεν το προσεξες!Χαχα.Εξ'ου κια το σουπερ μπασσο!

Live jazz ακουω αλλα ως συνηθως ειναι ακομα πιο ελαφρα ηχογραφημενο το μπασσο...Το ποσο χρησιμη ειναι να ακουγεται η πληροφορια που λες,θα ηθελα πολυ να το ακουσω.

Για το Ναυτη πιο πανω-ακομα δε μου κλεισατε κρουαζιεροπλοιο για Κυπρο;Οι κουμπαροι με τα χαλουμια και τις σεφταλιες θα περιμενουν!!!!
Post automatically merged:

Ο φιλος με τα Elac βασεως ειναι εδω;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Απαντώ στις ΄΄πεθερές΄΄ για να μην...παρεξηγηθεί η ΄΄νύφη΄΄, :biggrin:
Η οποία νννύφη ελπίζω να μην έχει στο αγαπημένο της ρεπερτόριο ακρόασης live τζαζ γεγονότα και ιδίως...συναυλίες.

Διότι εκτός από τους βεβαιωμένους θεμελιώδεις τόνους,υπάρχει πολύτιμη χαμηλή - πιο χαμηλή πληροφορία σε έντονα μεταβατικά συμβάντα,κρουστικά σήματα όπως εκείνα της ντραμς και...χωρική τοιαύτη πολύ σημαντική για ολοκληρωμένη και πειστική απόλαυση του γεγονότος.

Βάρβαρο πράμα και αυτή η ακουστική - και μη - τζαζ...
Δεν έχει να κάνει με το ζωντανό γεγονός αυτό που λέω αλλά με τη δεδομένη περίσταση. Ο Γιάνννης δήλωσε πως ακούει κλασσική jazz 50's - 60's, μιλάμε για ηχογραφήσεις "σπηλαίων". Έχω αναφέρει και στο παρελθόν ότι δεν κατανοώ πως μπορούν οι audiophiles να εξυμνούν τέτοιες ηχογραφήσεις που με τα σημερινά δεδομένα μόνο σαν ιστορικά μνημεία αξίζουν.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Live jazz ακουω αλλα ως συνηθως ειναι ακομα πιο ελαφρα ηχογραφημενο το μπασσο..
Sorry Johnnny αλλά άμα δεν ακούσεις το μπάσο του γκοντζίλα όταν παίζει.... χάνεις πολλά...

 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Για το Ναυτη πιο πανω-ακομα δε μου κλεισατε κρουαζιεροπλοιο για Κυπρο;Οι κουμπαροι με τα χαλουμια και τις σεφταλιες θα περιμενουν!!!!
Κοίτα μην πας στην γέφυρα γιατί μας βλέπω στο Νησί του Πάσχα.
 

A

AKARL

Guest
Δε μου λειπει το εξτρα μπασσο ουτε και χανω ενταση απο τις χαμηλοτερες νοτες που ακουω.
...
Τωρα,το πρωτο Do του πιανου δε ξερω αν το εχω σε κανα κομματι να σου πω αν θα το ακουγα.Παντως εχω καποια ακουστικη ενεργεια μεχρι τα 40 περιπου hz.Επισης δεν ακουω μουσικη με οργανο.
.....
οι μεγιστες εντασεις που απολαμβανω ειναι οταν ο διπλανος φωναζει ελαφρως για συνομιλια. Παραπανω το θεωρω αχρηστο σε 17m2 χωρο.
Εν τοιαύτη περιπτώσει με έπεισες ότι έχεις το ηχοσύστημα των ονείρων σου το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, υπερβαίνει την κλασική διχοτομία hi-fi / hi-end εμπίπτοντας στη sui generis κατηγορία gi-fi (Giannnis Fidelity). :hi:

Με κανεις να δειχνω σα να θελω να επιδειχθω αλλα...εχεις υποψιν σου τη μεθοδο WASP?
Εσύ τι λες; :sneaky:


Οσες φορες δοκιμασα ισοπλευρο τριγωνο,ειναι περιεργο που σε καποιες ηχογραφησεις αισθανεσαι οτι εισαι μεσα στο πιανο και οχι μπροστα.Και σε αυτες,ως συνηθως αντιλαμβανεσαι και την λεγομενη τρυπα στη μεση...
Κι εγώ όσες φορές δοκίμασα τρίγωνο Πανοράματος ήγκωσα κι έτσι όταν τα σάχνω ο ίδγιος βάνω μέσα μάραθα, σπανάκι και ξυνομυζήθρα. :king:
 





Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.250
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top