Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
27.224
Reaction score
25.199
Αν το κάθε Γιάννη περιλαμβάνει και εμένα, να πω , ότι τα 2 15ιντσα coral δεν μασάνε , βεβαίως βεβαίως , αλλά ούτε και τα 4ιντσα mid θόλοι μασάνε. Ε! τι έμεινε τα 1ιντσα tweeters που παίζουν από τους 5,5khz και πάνω.
Μιλάμε πως ότι , μα ότι περιεχόμενο μουσικό εννοείται , το έχω για πλάκα . Ασχετα αν δεν ακούω βλακείες στιλ dead can dance. Ακούω όμως αυτό που ανέβασε ο alexis νομίζω , floor jansen the fantom of the opera .
Ta έχωσα και χτές και σήμερα και το φχαριστήθηκα.
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.953
Reaction score
20.471
Γιώργο, περί ορέξεως ,ουδείς λόγος.
Ο @JOHN MARKOU ακούει μόνο Chuck Mangione...
Σίγουρα, ουδείς λόγος, συμφωνώ. Κι εγώ ακούω τον τεράστιο Chuck όπως επίσης και Dead Can Dance. Δεν είναι μουσική που θα κάτσω να ακούσω με τις ώρες, αλλά δεν θα χαρακτηρίσω "βλακείες" τη μουσική τους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.438
τι έμεινε τα 1ιντσα tweeters που παίζουν από τους 5,5khz και πάνω.
Ε, κι αυτός έχει ένα 6-αρι από κει και κάτω.
Πατσίσατε.


Από τσακ μαντζιόν, μόνο το τσακ....
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Καταλαβαινω το συμπερασμα σου αλλα ξαναλεω-δεν ειμαι κατα των μετρησεων!!!!!!!!!

Το οτι εχω παρει ομως ολα τα απαραιτητα μετρα που θα χρειαζοταν ο χωρος μου για να ακουγεται σωστα,με κανει να πιστευω οτι λιγα θα κερδιζα απο μια μετρηση.Δεν εχω κανει μεχρι τωρα για λογους εξοπλισμου και γιατι στην περιπτωση μου τη θεωρω κερασακι στην τουρτα.

Οπως ξαναειπα,γραφτηκα εδω για να γνωρισω 5-10 φιλους με το ιδιο χομπυ και να ανταλλαξουμε αποψεις ακουγοντας.Να δεχτω οτι εχω ακουστικα προβληματα αλλα υπο αυτον τον ορο-να ειναι ακουστα!Εδω μεσα πολλοι εχουν κρυφτει πισω απο ενα πληκρολογιο και περιμενουν να "ακουσουν" το καθε διαγραμμα,οντας σιγουροι οτι ο χωρος μου εχει χιλια δυο προβληματα!Για ελα και λιγο στη θεση μου...

Θελετε αποδειξεις;Ελατε να σας αφαιρεσω τα πλαινα απορροφητικα να ακουσετε κατευθειαν το μπαχαλο που δημιουργειται.Ενα λεπτο υποθεση ειναι.

Και ξανακαλω φιλικα οποιον συμπολιτη θελει να μου...παρει μετρα!
ήμουν απόλυτα σαφής!!
Μίλησα μόνο για original copy!! ακόμα καλύτερα αν μιλάς για 1stcopy...
Τα remastered είναι μια εντελώς άλλη κατάσταση!...συνήθως πολύ χειρότερη από την αρχική version όταν μιλάμε για τέτοιες ηχογραφήσεις. Αντιθέτως, έχω σε κόπια mfsl το led zeppelin ii το οποίο είναι πολύ καλύτερο από την απλή κόπια reissue της original που είχα.
Μπορείς αν θες, να πάρεις το βινύλιο σου ανά χείρας αν μένεις στο λεκανοπέδιο και να έρθεις να το ακούσουμε και μετά να βάλουμε την original copy! :wink:
Τότε θα καταλάβεις άμεσα τις διαφορές μεταξύ των 2..
Άλλωστε αυτός είναι κι ο λόγος που στη jazz αυτής της περιόδου, αν οι κόπιες είναι oroginall και το σύστημα πικάπ-βραχίονα-κεφαλής-phono είναι καλό δεν υπάρχει ψηφιακή πηγή που να παίξει καλύτερα τα ίδια κομμάτια.
Μπορεις να δημιουργησεις πιστο αντιγραφο με την μετρικ. Ετσι και να παθει κατι ο δισκος σου εχεις το ιδιο σε φηφιακη μορφη. Ακριβως το ιδιο. Για ψυχολογικούς λογους κρυβεις το media player κι αφηνεις το πικαπ να γυρναει χωρις να το εχεις συνδεμενο καπου. Κι ακους τους δισκους σου απο σκληρο,
Post automatically merged:

είδα το βιντεάκι που όντως είναι πολύ επεξηγηματικό, κι απλά επιβεβαίωσε ότι από ένα λάθος με το μικρόφωνο, γεννήθηκε αυτή η...παραμόρφωση του ήχου στις τότε ηχογραφήσεις, κάτι που όντως δε γνώριζα και σ' ευχαριστώ!..
το γεγονός όμως δεν αλλάζει!!..χάλια ακούγονται σε σχέση με τις προγενέστερες ηχογραφήσεις!..σε σημείο μάλιστα που ακόμα και ο curtis mayfield ν ακούγεται θεϊκά σε σχέση μ αυτές!!
Πάντως, τα ηχεία μου με..Pastorius τα άκουσα όταν τα πήρα! :wink:
Καλα βρε αθεοφοβε, πηγες να βαλεις στην Καλλιοπη αντιγραμμενο σιντι? Δεν ετρεμε το χερι σου? Αυτό είναι εργο τεχνης. Δεν εχει σημασια πως παιζει. Το εχεις σαν κοσμημα στο δωματιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.224
Reaction score
25.199
Σίγουρα, ουδείς λόγος, συμφωνώ. Κι εγώ ακούω τον τεράστιο Chuck όπως επίσης και Dead Can Dance. Δεν είναι μουσική που θα κάτσω να ακούσω με τις ώρες, αλλά δεν θα χαρακτηρίσω "βλακείες" τη μουσική τους.
Καλά μην παρεξηγιέσαι εσύ. Νταξ το παίρνω πίσω. Δεν είναι βλακείες. Απλά εκτός του δικού μου ρεπερτορίου.
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.890
Reaction score
28.646
Ανέκδοτο .

Γυρίζει ό γιός από την Αμερική - μετά από 5 χρόνια σπουδών - στην Θεσσαλονίκη .
Τήν τρίτη μέρα πηγαίνει ο γιός στον πατέρα και του λέει :
Ξέρεις κάτι πατέρα , ..........είμαι gay .
Τι είσαι ; του λέει ο πατέρας .......gay !
Πως γίνεται αγόρι μου αυτό ;
Γιά πές μου ,
Έχεις κάτω στο γκαράζ καμιά porche και δεν το ξέρω ;
Τι λές ρε πατέρα ! ......Δεν ξέρεις τι αυτοκίνητο έχω ; ρωτάει ο γιός .
Έχεις τίποτα καταθέσεις στην Ελβετία και μου το κρύβεις ;
Όχι ρε πατέρα τι λές τώρα !
Έχεις καμιά βίλα στη Μύκονο και μου το κρύβεις ; ....λέει ο πατέρας .
Τι είναι αυτά που μου λές ρε πατέρα . Εγώ ο γιος σου είμαι όπως με ξέρεις .
Γυρίζει ο πατέρας με στόμφο τότε του λέει : Άμ τότε αγόρι μου ......δεν είσαι gay , ....αλλά βρωμόπ@@στας του κερατά !



-
Χάι έντ , Χάλι έντ , Χαλάλι έντ .

Ηθικό δίδαγμα - Ότι έχει ό καθένας μας μπροστά του , είναι Χάι εντ .
277638789.gif
3209568858.gif



-
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εδώ δεν πρόκειται περί γραμματικής.αλλά περί...ιεροσυλίας εφόσον διακυβεύεται η ορθή απόδοση στο όνομα ενός σπουδαίου καλλιτέχνη.
Κι ως γνωστόν, εκτός των άλλων, εκτελείς και.... χρέη ιερέα στην διαρκή επιτροπή της ιεράς του audio εξέτασης!!:sneaky::sneaky::sneaky:
...Σωστά πάτερ bhutia???
Post automatically merged:

Μπορεις να δημιουργησεις πιστο αντιγραφο με την μετρικ. Ετσι και να παθει κατι ο δισκος σου εχεις το ιδιο σε φηφιακη μορφη. Ακριβως το ιδιο. Για ψυχολογικούς λογους κρυβεις το media player κι αφηνεις το πικαπ να γυρναει χωρις να το εχεις συνδεμενο καπου. Κι ακους τους δισκους σου απο σκληρο,
ναι όντως μπορεί κάποιος να το κάνει, αλλά όχι εγώ!
και δε θ ακουστεί ακριβώς το ίδιο!...
είναι σα να είσαι ο πιο τυχερός άνθρωπος του πλανήτη, να έχεις στο κρεββάτι σου τη Monica Belucci, και να πηδ@ς τη φουσκωτή κούκλα της Monica για να ..μη κουράσεις την original!!:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::lol::lol::lol:
Πας καλά χριστιανέ μου??:gotcha:
Ήμαρτον!!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Ηθικό δίδαγμα - Ότι έχει ό καθένας μας μπροστά του , είναι Χάι εντ

Αυτό που έχει σημασία τελικά δεν είναι αν έχουμε χάι εντ μηχανήματα, αλλά αν έχουμε χάι εντ ήχο. Αφήνω στην άκρη τα συνοδά μου και θα ασχοληθώ μόνο με τον Bryston τελικό μου που τον λες και χάι εντ, σε ένα σύστημα που λειτουργεί σε χώρο που δεν του αρμόζει, με αντανακλάσεις απο τους τοίχους και δεν συμμαζεύεται. Είμαι 101% σίγουρος ότι σε ένα σωστό χώρο, ακόμα και με τον εφεδρικό rotel rb971 τελικό μου, θα ακούσω καλύτερα απο ότι ακούω τώρα στον χώρο μου. Το θέμα λοιπόν δεν είναι (μόνο) αν έχουμε χάι εντ μηχανήματα, αλλά αν είναι και χάι εντ ο χώρος στον οποίο θα λειτουργήσουν.

Edit: Και έχει ιδιαίτερη πλάκα το ότι ψώνισα καλώδια ( και απέρριψα κάποια ) με στόχο να έχω "απαλό" ήχο και τελικά η σκληράδα έχει να κάνει με τις αντανακλάσεις στον χώρο που απο τα πρόσφατα πειράματά μου διαπίστωσα ότι ακόμα και που δεν μπορώ να απαλλαγώ σε αυτή τη φάση, μπορώ και τα στέλνω σε διαφορετικά μέρη του χώρου μου. Και το πιο αστείο είναι ότι μέχρι πριν λίγο καιρό, νόμιζα ότι ο συνδυασμός προ και τελικού μου είχαν σκληρό αποτέλεσμα. Κούνια που με κούναγε. Αϊ αϊ αϊιιιιιι!!!
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Κι ως γνωστόν, εκτός των άλλων, εκτελείς και.... χρέη ιερέα στην διαρκή επιτροπή της ιεράς του audio εξέτασης!!:sneaky::sneaky::sneaky:
...Σωστά πάτερ bhutia???
Post automatically merged:


ναι όντως μπορεί κάποιος να το κάνει, αλλά όχι εγώ!
και δε θ ακουστεί ακριβώς το ίδιο!...
είναι σα να είσαι ο πιο τυχερός άνθρωπος του πλανήτη, να έχεις στο κρεββάτι σου τη Monica Belucci, και να πηδ@ς τη φουσκωτή κούκλα της Monica για να ..μη κουράσεις την original!!:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::lol::lol::lol:
Πας καλά χριστιανέ μου??:gotcha:
Ήμαρτον!!
Κοιτα μονο σε τυφλο τεστ μην σε βρουμε πανω απο τη φουσκωτη :biggrin:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτό που έχει σημασία τελικά δεν είναι αν έχουμε χάι εντ μηχανήματα, αλλά αν έχουμε χάι εντ ήχο. Αφήνω στην άκρη τα συνοδά μου και θα ασχοληθώ μόνο με τον Bryston τελικό μου που τον λες και χάι εντ, σε ένα σύστημα που λειτουργεί σε χώρο που δεν του αρμόζει, με αντανακλάσεις απο τους τοίχους και δεν συμμαζεύεται. Είμαι 101% σίγουρος ότι σε ένα σωστό χώρο, ακόμα και με τον εφεδρικό rotel rb971 τελικό μου, θα ακούσω καλύτερα απο ότι ακούω τώρα στον χώρο μου. Το θέμα λοιπόν δεν είναι (μόνο) αν έχουμε χάι εντ μηχανήματα, αλλά αν είναι και χάι εντ ο χώρος στον οποίο θα λειτουργήσουν.

Edit: Και έχει ιδιαίτερη πλάκα το ότι ψώνισα καλώδια ( και απέρριψα κάποια ) με στόχο να έχω "απαλό" ήχο και τελικά η σκληράδα έχει να κάνει με τις αντανακλάσεις στον χώρο που απο τα πρόσφατα πειράματά μου διαπίστωσα ότι ακόμα και που δεν μπορώ να απαλλαγώ σε αυτή τη φάση, μπορώ και τα στέλνω σε διαφορετικά μέρη του χώρου μου. Και το πιο αστείο είναι ότι μέχρι πριν λίγο καιρό, νόμιζα ότι ο συνδυασμός προ και τελικού μου είχαν σκληρό αποτέλεσμα. Κούνια που με κούναγε. Αϊ αϊ αϊιιιιιι!!!
Και οχι μονο αυτο.Με εναν φροντισμενο χωρο καταλαβαινεις ευκολα την παραμικρη διαφορα απο μηχανημα σε μηχανημα.
Post automatically merged:

Ε, κι αυτός έχει ένα 6-αρι από κει και κάτω.
Πατσίσατε.


Από τσακ μαντζιόν, μόνο το τσακ....
Βρε μπουφο,τι κολλημα εχεις με τα 6αρια;:gotcha:

Εκτος και αν η μουσικη που ακους ειναι βυθισμενα υποβρυχια,μπουμπουνητα και φαλαινες...

Δηλαδη εσυ νομιζεις τοσες χιλιαδες ανθρωποι που εχουμε παρει διδρομα 6ιντσα με στενη μπαφλα,δε ξερουμε οτι θυσιασαμε την πιο μικρη και αχρηστη οκταβα για να κερδισουμε σε ταχυτητα,καθαροτητα και διαφανεια;Αν δεν αναπαραγωνται σωστα οι μεσαιες μου,τι να τα κανω τα db συναυλιας στα 19hz?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κοιτα μονο σε τυφλο τεστ μην σε βρουμε πανω απο τη φουσκωτη :biggrin:
αυτό δε μπορεί να συμβεί σε τυφλό τέστ με τη καμμία!
Μόνο σε ¨κουφό¨ τεστ, έχει 50% η κούκλα να γευτεί το θεϊκό κορμί μου!!:dance2::dance2:
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Κοιτα μονο σε τυφλο τεστ μην σε βρουμε πανω απο τη φουσκωτη
Στο σύστημα του Λέανδρου λίγο δύσκολο. Έχει επενδύσει πολλά γύρω απο το πικάπ και όχι και τόσα στα ψηφιακά. Δεν ξέρω όμως τί θα συμβεί αν ληφθεί αντίγραφο απο ποιοτικό εξοπλισμό και αυτό το αντίγραφο αναπαραχθεί απο ποιοτικό ψηφιακό σύστημα. Βέβαια, μετά μετράμε και το κόστος των μηχανημάτων. Απο την άλλη όμως, για κάποιον που δεν έχει πρόσβαση στο πρωτότυπο, μια χαρά λύση θα ήταν και το ποιοτικό αντίγραφο.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Και οχι μονο αυτο.Με εναν φροντισμενο χωρο καταλαβαινεις ευκολα την παραμικρη διαφορα απο μηχανημα σε μηχανημα.
Post automatically merged:


Βρε μπουφο,τι κολλημα εχεις με τα 6αρια;:gotcha:

Εκτος και αν η μουσικη που ακους ειναι βυθισμενα υποβρυχια,μπουμπουνητα και φαλαινες...

Δηλαδη εσυ νομιζεις τοσες χιλιαδες ανθρωποι που εχουμε παρει διδρομα 6ιντσα με στενη μπαφλα,δε ξερουμε οτι θυσιασαμε την πιο μικρη και αχρηστη οκταβα για να κερδισουμε σε ταχυτητα,καθαροτητα και διαφανεια;Αν δεν αναπαραγωνται σωστα οι μεσαιες μου,τι να τα κανω τα db συναυλιας στα 19hz?
Ταχυτητα καθαροτητα διαφανεια. Ας παει καποιος να συγκρινει καποιο απ αυτα τα στοιχεια με το συστημα του Κωστα. Τα Neumann σ αυτα δεν παιζονται. ΕΙναι τελειως αλλου. Απλα κοστιζουν. Και το πιο βασικο, δεν ειναι μουρατα. Αλλο να βλεπεις μπιενταμπλιγιου κι αλλο ξαπλωμενο μικρο ηχειο. Ομως μεχρι εκει, οταν πατησεις το on, κλαφτα Χαραλαμπε!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για μερικούς εξ ημών,η ακρόαση ορισμένων καλλιτεχνών κι έργων ισοδυναμεί με ιεροτελεστία.
Χωρίς να εξαρτιόταν από το...μέσον αναπαραγωγής. :spiteful:
...

Βρε μπουφο,τι κολλημα εχεις με τα 6αρια;:gotcha:

Εκτος και αν η μουσικη που ακους ειναι βυθισμενα υποβρυχια,μπουμπουνητα και φαλαινες...

Δηλαδη εσυ νομιζεις τοσες χιλιαδες ανθρωποι που εχουμε παρει διδρομα 6ιντσα με στενη μπαφλα,δε ξερουμε οτι θυσιασαμε την πιο μικρη και αχρηστη οκταβα για να κερδισουμε σε ταχυτητα,καθαροτητα και διαφανεια;Αν δεν αναπαραγωνται σωστα οι μεσαιες μου,τι να τα κανω τα db συναυλιας στα 19hz?
Του έχει μείνει κατάλοιπο από...μπύρες και κόκα-κόλες.

Από τη στιγμή που υποχωρεί η απόκριση σε οκτάβες ανώτερες από το κάτω όριο του ακουστού φάσματος, προκύπτουν αυτομάτως φασικές αποκλίσεις -αισθητές έστω και αν δεν το καταλαβαίνουμε άμεσα,ιδίως κατά την απόδοση μεταβατικών συμβάντων.Και δεν είναι κάτι τέτοιο δική μου έμπνευση.

Προκύπτει από τους Νόμους της Φυσικής σε συνάρτηση με το δεδομένο ότι τα ηχεία ως μετατροπείς αποτελούν ως προς τα όρια απόκρισής των ισοδύναμα ζωνοπερατού φίλτρου.

Και η ουσία είναι ότι για ν'αντιληφθείς τις μεσαίες οκτάβες με τον ενδεδειγμένο τρόπο,χρειάζεσαι και τις πρώτες - και...΄΄περιφρονημένες΄΄.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.732
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top