Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μετά από 66 σελίδες (προς το παρόν), διάβασμα νομίζω τα παρακάτω ισχύουν για την περίπτωση.
ΤΟ ΣΠΉΛΑΙΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ
Ο μύθος αυτός διηγείται πως σε ένα σπήλαιο, κάτω από τη γη, βρίσκονται μερικοί άνθρωποι αλυσοδεμένοι με τέτοιο τρόπο, ώστε να μπορούν να δουν μόνο τον απέναντί τους τοίχο. Δεν μπορούν να κοιτάξουν ούτε πίσω, ούτε δεξιά, ούτε αριστερά. Πίσω τους ωστόσο είναι αναμμένη μια φωτιά. Έτσι οτιδήποτε εκδηλώνεται πίσω από την πλάτη τους αναπαριστάνεται ως σκιά στον απέναντι τους τοίχο. Επειδή οι άνθρωποι αυτοί σε ολόκληρη τη ζωή τους τα μόνα πράγματα που έχουν δει (ακούσει) είναι οι σκιές των πραγμάτων, έχουν την εντύπωση ότι οι σκιές που βλέπουν (ακούνε) πάνω στον τοίχο είναι τα ίδια τα πράγματα. Εάν όμως κάποιος από τους αλυσοδεμένους ανθρώπους του σπηλαίου κατορθώσει να ελευθερωθεί, να βγει από τη σπηλιά και να ανέβει πάνω στη γη και, κάτω από το φως του ήλιου πλέον, δει (ακούσει) τα πράγματα, θα καταλάβει την πλάνη στην οποία ζούσε όσο ήταν μέσα στη σπηλιά. Θα αντιληφθεί τότε ότι οι σύντροφοι του, που εξακολουθούν να βρίσκονται αλυσοδεμένοι στο σπήλαιο, ζουν βυθισμένοι μέσα στις ψευδαισθήσεις.

Έρχεται όμως κάποια στιγμή, που κάποιοι δεσμώτες, καταφέρνουν ν’ απαλλαγούν απ’ την επιρροή των αισθήσεων και των δογμάτων και να γνωρίσουν την αλήθεια, βασιζόμενοι στις αποδείξεις που τους παρέχει μόνο ο ορθός λόγος και η καθαρή σκέψη. Οι άνθρωποι αυτοί είναι οι φιλόσοφοι και οι «πεπαιδευμένοι», οι μορφωμένοι, που η παιδεία τους δείχνει τον τρόπο πώς, ξεγλιστρώντας μέσα από τα ποικίλα δογματικά δίχτυα, να ξεφύγουν από τη μοίρα των δεσμωτών της σπηλιάς…

Η αλληγορία του σπηλαίου είναι μια προσπάθεια τεκμηρίωσης της θέσης του φιλόσοφου ως βασιλιά στην Ιδεώδη Πολιτεία. Οι φυλακισμένοι αρχίζουν να αποδίδουν τα μη πραγματικά σχήματα των σκιών με όρους και έννοιες, ενώ πιστεύουν ότι οι σκιές αυτές είναι η πραγματικότητα.

Το ότι οι φυλακισμένοι, ωστόσο, μπορούν να δουν μόνο τις σκιές αυτές, δε σημαίνει ότι ο υπαρκτός κόσμος περιορίζεται μόνο μες στο σπήλαιο. Αν κάποιοι καταφέρουν να λυθούν από τις αλυσίδες και βγουν από το σπήλαιο, θα τυφλωθούν από τη λάμψη του Ήλιου και θα επιστρέψουν πίσω. Αν, ωστόσο, συνηθίσουν το φως, θα δουν καθαρά τον Ήλιο, που συμβολίζει το Αγαθό, και θα καταλάβουν ότι όσα έβλεπαν μες στο σπήλαιο ήταν απλά αντίγραφα των αληθινών. Ίσως σκεφτούν να επιστρέψουν πίσω, λυπούμενοι τους φυλακισμένους συντρόφους τους. Πίσω, όμως, στο σπήλαιο, δε θα μπορούν να συνηθίσουν στο σκοτάδι, και, προσπαθώντας να διδάξουν στους υπόλοιπους την αλήθεια, ίσως δεχτούν το μίσος και την αντίδρασή τους. Ωστόσο, όσοι ελευθερώθηκαν, οι φιλόσοφοι, έχουν χρέος να επιστρέψουν πίσω και να διδάξουν και τους υπόλοιπους
Οι παρενθέσεις και οι υπογράμμιση είναι δικές μου προσθήκες.
Εσείς ποιοι θέλετε να είστε; οι φυλακισμένοι ή οι ελεύθεροι;
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.230
Reaction score
27.013
Ούτε και στην περίπτωση υλοποιήσεων όπως τα επίσης αγαπημένα Fluid Audio :
Πες μου σε παρακαλώ. Είναι τελικά... κατηγορία πορδής, όπως γράφει ο ντόκτορ?
Με 7 ή 11 και την ταιριαστή υποβαθυφωνία έχεις ικανοποιητικό σετάπ ή απλά ακούς?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Για μερικούς εξ ημών,η ακρόαση ορισμένων καλλιτεχνών κι έργων ισοδυναμεί με ιεροτελεστία.
Χωρίς να εξαρτιόταν από το...μέσον αναπαραγωγής. :spiteful:

Του έχει μείνει κατάλοιπο από...μπύρες και κόκα-κόλες.

Από τη στιγμή που υποχωρεί η απόκριση σε οκτάβες ανώτερες από το κάτω όριο του ακουστού φάσματος, προκύπτουν αυτομάτως φασικές αποκλίσεις -αισθητές έστω και αν δεν το καταλαβαίνουμε άμεσα,ιδίως κατά την απόδοση μεταβατικών συμβάντων.Και δεν είναι κάτι τέτοιο δική μου έμπνευση.

Προκύπτει από τους Νόμους της Φυσικής σε συνάρτηση με το δεδομένο ότι τα ηχεία ως μετατροπείς αποτελούν ως προς τα όρια απόκρισής των ισοδύναμα ζωνοπερατού φίλτρου.

Και η ουσία είναι ότι για ν'αντιληφθείς τις μεσαίες οκτάβες με τον ενδεδειγμένο τρόπο,χρειάζεσαι και τις πρώτες - και...΄΄περιφρονημένες΄΄.
Αυτο φιλε μου θα ελγα οτι ισχυει για ολες τις ηχειακες υλοποιησεις και ακομα περισσοτερα για τις πολυδρομες!

Ο reviewer δεν παραπονεθηκε για κατι τεοιο στην ακουστικη δοκιμη.Και περι αυτου,προβλεπω περισσοτερες φασικες αποκλισεις σε ενα τριδρομο περασμενο απο 40 κυμματα για να παιξει σωστα παρα σε ενα 6ιντσο που παιζει χωρις κροσσοβερ...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτο φιλε μου θα ελγα οτι ισχυει για ολες τις ηχειακες υλοποιησεις και ακομα περισσοτερα για τις πολυδρομες!

Ο reviewer δεν παραπονεθηκε για κατι τεοιο στην ακουστικη δοκιμη.Και περι αυτου,προβλεπω περισσοτερες φασικες αποκλισεις σε ενα τριδρομο περασμενο απο 40 κυμματα για να παιξει σωστα παρα σε ενα 6ιντσο που παιζει χωρις κροσσοβερ...
Πιθανόν για παραδοσιακές συμβατικές υλοποιήσεις...

Πολύ λιγότερο αισθητά και τα εγγενή ελαττώματα υποσκελιζόμενα στην πράξη από τα προτερήματα,όταν έχουμε σύνολα επιμέρους μεγαφώνων και αφιερωμένων σ'εκείνα ενισχυτικών που θα λειτουργούσαν διαρκώς σε ωφέλιμη ζώνη και καθοδηγούμενο από προηγμένα φίλτρα μέσω DSP.
Πες μου σε παρακαλώ. Είναι τελικά... κατηγορία πορδής, όπως γράφει ο ντόκτορ?
Με 7 ή 11 και την ταιριαστή υποβαθυφωνία έχεις ικανοποιητικό σετάπ ή απλά ακούς?
Με 7-11 τεμάχια από το απερχόμενο μοντέλο F8,το ζήτημα που προκύπτει θα ήταν κυρίως - λόγω πλήθους - η ολική στάθμη από τον ηλεκτρονικό θόρυβο ηρεμίας.Όταν δεν περνά σήμα κλείνουν αυτομάτως εντός ολίγων λεπτών.Οπότε το ερώτημα θα παρέμενε για πολύ χαμηλές στάθμες ακρόασης.

Προσδοκώ να έχει λυθεί και αυτό το ζήτημα στην καινούρια έκδοση FX80 που κυκλοφορεί πλέον.
Αλλά εννοείται ότι δεν είναι...κατηγορίας Ear.
Για την...ακρίβεια,κανένα αρκετά προσιτό setup δεν θ'ανταποκρινόταν στα ζητούμενα του Ear... :p
 
Last edited:

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Μετά από 66 σελίδες (προς το παρόν), διάβασμα νομίζω τα παρακάτω ισχύουν για την περίπτωση.

Οι παρενθέσεις και οι υπογράμμιση είναι δικές μου προσθήκες.
Εσείς ποιοι θέλετε να είστε; οι φυλακισμένοι ή οι ελεύθεροι;
Κι εμείς ελεύθεροι ήμασταν κάποτε έναντι κάποιων φυλακισμένων. Το κακό είναι ότι για να απελευθερωθούμε, θα πρέπει να ξοδέψουμε τέτοια ποσά που μάλλον στη φυλακή θα καταλήξουμε ( κυριολεκτικά, αν και υπερβολή. Το πιο πιθανό είναι να καταλήξουμε στον δρόμο :p )
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Edit: Και έχει ιδιαίτερη πλάκα το ότι ψώνισα καλώδια ( και απέρριψα κάποια ) με στόχο να έχω "απαλό" ήχο και τελικά η σκληράδα έχει να κάνει με τις αντανακλάσεις στον χώρο που απο τα πρόσφατα πειράματά μου διαπίστωσα ότι ακόμα και που δεν μπορώ να απαλλαγώ σε αυτή τη φάση, μπορώ και τα στέλνω σε διαφορετικά μέρη του χώρου μου. Και το πιο αστείο είναι ότι μέχρι πριν λίγο καιρό, νόμιζα ότι ο συνδυασμός προ και τελικού μου είχαν σκληρό αποτέλεσμα. Κούνια που με κούναγε. Αϊ αϊ αϊιιιιιι!!!
Εύγε! Είσαι στο σωστό δρόμο!
 

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Με 7-11 τεμάχια από το απερχόμενο μοντέλο,το ζήτημα που προκύπτει θα ήταν κυρίως - λόγω πλήθους - η ολική στάθμη από τον ηλεκτρονικό θόρυβο ηρεμίας.Όταν δεν περνά σήμα κλείνουν αυτομάτως εντός ολίγων λεπτών.Οπότε το ερώτημα θα παρέμενε για πολύ χαμηλές στάθμες ακρόασης.
Όπου ο ηλεκτρονικός θόρυβος ηρεμίας μεταφράζεται στο γνωστό σε όλους μας hiss από το tweeter του ηχείου; Ως προς την αντιμετώπιση αυτού, έχουν κάποιο προβάδισμα τα ενιχυτικά τέταρτης τάξης (που, αν δεν κάνω λάθος, έχουν επιλεγεί στην νέα έκδοση της σειράς FX) έναντι στους ΑΒ που απαντούσαν στην προηγούμενη υλοποίηση, ή το ζήτημα υφίσταται ανεξαρτήτως τοπολογίας;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εύγε! Είσαι στο σωστό δρόμο!
Κι εσύ...το ίδιο.Αλλά για να σε ΄΄πειράξω΄΄ λίγο,νομίζω ότι μετά τις τρέχουσες εξελίξεις,θα όφειλες ν'αναζητήσεις και μια ΄΄δεύτερη επαγγελματική γνώμη΄΄ - με τις σχετικές μετρήσεις φυσικά - για την απόδοση στο δικό σου χώρο.:rofl:

Τι στο καλό,μόνο σε θέματα υγείας με γιατρούς θα το κάναμε;;;
Θα ήταν κάτι τέτοιο αυτό που λένε...΄΄unfair΄΄.:laugh:
Όπου ο ηλεκτρονικός θόρυβος ηρεμίας μεταφράζεται στο γνωστό σε όλους μας hiss από το tweeter του ηχείου; Ως προς την αντιμετώπιση αυτού, έχουν κάποιο προβάδισμα τα ενιχυτικά τέταρτης τάξης (που, αν δεν κάνω λάθος, έχουν επιλεγεί στην νέα έκδοση της σειράς FX) έναντι στους ΑΒ που απαντούσαν στην προηγούμενη υλοποίηση, ή το ζήτημα υφίσταται ανεξαρτήτως τοπολογίας;
Σε καλό δρόμο...τριγυρίζεις και χαίρομαι με την επανεμφάνισή σου.
Εκτός των ίδιων των ενισχυτικών αρθρωμάτων,παίζει ρόλο η ολική ποιότητα δόμησης με την εσωτερική διαρρύθμιση τροφοδοσίας και ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.Ακόμα κι ένα ακατάλληλο εξάρτημα πάνω στη διαδρομή του σήματος μπορεί να συντελέσει σε τέτοια φαινόμενα.Όπως και να εντεινόταν από προηγούμενα στάδια κατά τη μεταφορά του σήματος υπό μονοτελική τοπολογία σύνδεσης μεταξύ των συσκευών.
Κι ως γνωστόν, εκτός των άλλων, εκτελείς και.... χρέη ιερέα στην διαρκή επιτροπή της ιεράς του audio εξέτασης!!:sneaky::sneaky::sneaky:
...Σωστά πάτερ bhutia???
ναι όντως μπορεί κάποιος να το κάνει, αλλά όχι εγώ!
και δε θ ακουστεί ακριβώς το ίδιο!...
είναι σα να είσαι ο πιο τυχερός άνθρωπος του πλανήτη, να έχεις στο κρεββάτι σου τη Monica Belucci, και να πηδ@ς τη φουσκωτή κούκλα της Monica για να ..μη κουράσεις την original!!:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::lol::lol::lol:
Πας καλά χριστιανέ μου??:gotcha:
Ήμαρτον!!
Το θέμα είναι να μην στοχεύεις σε μια Monica - θέτοντας υποτίθεται ως απαιτητικός υψηλότατα standards - για να βρισκόσουν στο τέλος ΄΄ικανοποιημένος΄΄ έστω και με αυθεντική - όρα αναλογική - ...φυσαρμόνικα.:lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Στο σύστημα του Λέανδρου λίγο δύσκολο. Έχει επενδύσει πολλά γύρω απο το πικάπ και όχι και τόσα στα ψηφιακά. Δεν ξέρω όμως τί θα συμβεί αν ληφθεί αντίγραφο απο ποιοτικό εξοπλισμό και αυτό το αντίγραφο αναπαραχθεί απο ποιοτικό ψηφιακό σύστημα. Βέβαια, μετά μετράμε και το κόστος των μηχανημάτων. Απο την άλλη όμως, για κάποιον που δεν έχει πρόσβαση στο πρωτότυπο, μια χαρά λύση θα ήταν και το ποιοτικό αντίγραφο.
Εγραψα Metric.
 



A

AKARL

Guest
Οπ, απο τα πρωτα σημερινα μηνυματα το πραμα εξελισεται ανελπιστα ομορφα..
Το νήμα έχει πολύ μέλλον. :biggrin::party:

Ο reviewer δεν παραπονεθηκε για κατι τεοιο στην ακουστικη δοκιμη.
Καλά βρε Γιάνννη πέρνεις στα σοβαρά τους ρηβγιούερζ και τα φληναφήματά τους; Σήριουσλυ; :eek::eek::eek:

Όπου ο ηλεκτρονικός θόρυβος ηρεμίας μεταφράζεται στο γνωστό σε όλους μας hiss από το tweeter του ηχείου; Ως προς την αντιμετώπιση αυτού, έχουν κάποιο προβάδισμα τα ενιχυτικά τέταρτης τάξης (που, αν δεν κάνω λάθος, έχουν επιλεγεί στην νέα έκδοση της σειράς FX) έναντι στους ΑΒ που απαντούσαν στην προηγούμενη υλοποίηση, ή το ζήτημα υφίσταται ανεξαρτήτως τοπολογίας;
Καλώς τον, μα τρόμαξα να σ' αναγνωρίσω ... Φερνάντο. :hi:

Τόσες μεταμορφώσεις πχιά ούτε ο ... Οβίδιος. :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
...το προβλημα εγκειται κυριως στο γεγονος οτι αρκετοι εχουν ως σημειο αναφορας τον εαυτο τους *εναντι* των υπολοιπων, ενω στην πραγματικοτητα..το πραμα ειναι εντελως διαφορετικο. (...)
-> σημερα καποια αστρικη φαρσα εχει γινει.. κατσε να δεις...και να ακουσεις.. :biggrin:
(συνεχιζεται..)
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Παιδιά αφήστε τα φιλοσοφικά.

Βάλτε και ακούστε τον καινούριο δίσκο των Tool! Μη διαβάσετε κάνα pdf του Τουλ, απλά ακούστε το συγκρότημα και όλες οι απορίες σας θα λυθούν :)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παιδιά αφήστε τα φιλοσοφικά.

Βάλτε και ακούστε τον καινούριο δίσκο των Tool! Μη διαβάσετε κάνα pdf του Τουλ, απλά ακούστε το συγκρότημα και όλες οι απορίες σας θα λυθούν :)
Ετσι μπραβο!

Hearing is believing!!!
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Καλά μην παρεξηγιέσαι εσύ. Νταξ το παίρνω πίσω. Δεν είναι βλακείες. Απλά εκτός του δικού μου ρεπερτορίου.
Ασε ρε κοταρα. Βλακειες ειναι. Καλα τα ειπες. Σε λιγο θα μου πεις οτι γουσταρεις και γκαραζ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Παιδιά αφήστε τα φιλοσοφικά.

Βάλτε και ακούστε τον καινούριο δίσκο των Tool! Μη διαβάσετε κάνα pdf του Τουλ, απλά ακούστε το συγκρότημα και όλες οι απορίες σας θα λυθούν :)

Ευκαιρίας δοθείσης,σε album όπως το ανωτέρω καλύτερα να μην διατεινόμαστε πως τα ΄΄ακούσαμε΄΄ εφόσον θα είχε γίνει κάτι τέτοιο άνευ ενεργοποιημένων sub...;)
Καλά μην παρεξηγιέσαι εσύ. Νταξ το παίρνω πίσω. Δεν είναι βλακείες. Απλά εκτός του δικού μου ρεπερτορίου.
Ασε ρε κοταρα. Βλακειες ειναι. Καλα τα ειπες. Σε λιγο θα μου πεις οτι γουσταρεις και γκαραζ.
Και άμα ήθελα να εξακολουθήσω τα πειράγματα - με επόμενο ΄΄θύμα΄΄ τον JMF αυτή τη φορά - θα μπορούσα ν'αναρωτηθώ φανερά μήπως τελικώς τα εν λόγω άλμπουμ είναι κάθε άλλο παρά ΄΄βλακείες΄΄ αλλά...εξυπνάδες.:o
 
Last edited:


Μηνύματα
71
Reaction score
299
Σε καλό δρόμο...τριγυρίζεις και χαίρομαι με την επανεμφάνισή σου.
Εκτός των ίδιων των ενισχυτικών αρθρωμάτων,παίζει ρόλο η ολική ποιότητα δόμησης με την εσωτερική διαρρύθμιση τροφοδοσίας και ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.Ακόμα κι ένα ακατάλληλο εξάρτημα πάνω στη διαδρομή του σήματος μπορεί να συντελέσει σε τέτοια φαινόμενα.Όπως και να εντεινόταν από προηγούμενα στάδια κατά τη μεταφορά του σήματος υπό μονοτελική τοπολογία σύνδεσης μεταξύ των συσκευών.
Σαφής η απάντηση, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι αντιλαμβάνομαι πλήρως τι εστί "μονοτελική τοπολογία σύνδεσης μεταξύ συσκευών"...

Η χαρά είναι αμοιβαία εν προκειμένω· οι μέρες της περιπλάνησης πάντως είναι παρελθούσες, αφού τώρα πια τα ενεργά μας καταβροχθίζουν, και ο λόγος που ρώτησα για τα συγκεκριμένα της Fluid Audio είναι περισσότερο πρακτικός παρά εκκινών από θεωρητικές ανησυχίες, αφού τα έχω θέσει ως υποψήφια για ένα μικρό, χαμηλού κοστολογίου, desktop σέταπ που σκέφτομαι να κάνω συντόμως, έτσι να γευτούμε και εμείς οι πιουρίστες τα οφέλη της τεχνολογικής προόδου που μας αναλογούν.


Καλώς τον, μα τρόμαξα να σ' αναγνωρίσω ... Φερνάντο. :hi:

Τόσες μεταμορφώσεις πχιά ούτε ο ... Οβίδιος. :biggrin:
Βεβαίως, αφού δηλώνουμε οπαδοί της κιρκεγκωριανής εμμέσου επικοινωνίας, πράγμα που συνδέει τον Δανό ιππότη της άπειρης παραίτησης με τα πεσσοανικά προσωπεία (βλ. ετερώνυμους): το παράδοξο εδώ είναι ότι η καταβύθιση στον εαυτό επιτυγχάνεται ακριβώς μέσω της απομάκρυνσης από αυτόν. Ο Bhutia φρονώ πως έχει αντλήσει πολύτιμα διδάγματα επί τούτου (όπως δηλώνει και η κεκαλυμμένη ταυτότητα του) και ας μην διάβασε ποτέ λέξη από αυτούς τους 2.

Αφού μετά το παραπάνω του μήνυμα, σκέφτομαι να τον αφαιρέσω από τη λίστα αγνόησης!
Τς τς τς, θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς να το πράξεις, διότι δεν αποκλείεται η περίπτωση υποτροπής των συμπτωμάτων!
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top