Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

C

chrispo

Guest
Για πολλοστή φορά,οι δυσανάλογες - σε σχέση με τη μη επιζήμια συνεχόμενη - προβλεπόμενες στάθμες αναφέρονται σε...ΣΤΙΓΜΙΑΙΕΣ ΚΟΡΥΦΩΣΕΙΣ που περιέχονται σε οποιοδήποτε πρόγραμμα με υγιές δυναμικόν εύρος.

...εγώ ξέρω πολύ καλά ,τι λέω ( και συμφωνούμε απόλυτα)...άλλοι έχουν χάσει το μέτρο και υπερβάλλουν..(και περνάνε λάθος μηνύματα.) ...>110 db ? (Σε 1-2 λεπτά θα ¨κουφαθείς¨,...αν δεν είσαι ήδη..:confused:)

´´Καθώς η ένταση του φυσικού ερεθίσματος αυξάνει, η ευαισθησία μας σ´αυτό μειώνεται ´´. Gustav Th. Fechner
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δυστυχώς δε καταλαβαίνεις, τυπική περίπτωση, εγώ φταίω, λόγω επαγγέλματος...

View attachment 141159



Από φωτογραφίες τίποτε άλλο εδώ μέσα, χαμός γίνεται, πχ

View attachment 141160

View attachment 141161

View attachment 141162


Αλλά αυτά δεν είναι εύπεπτα, οπότε πάρε ένα πιο εύπεπτο, που επισημαίνω ότι ήταν και νοστιμότατο:

View attachment 141163

Καβούρι, γαρίδα, σολωμός. Το πάνω δεξιά με παντζάρι, μέτριο κατά τη γνώμη μου.
Δε τα μπορω τα σουσια ρε φιλαρακι...Χεχε.

Δε ζητησα τις μετρησεις σου και δεν αντιλεγω οτι δε θα ειναι καλες με τα μηχανηματα που μας προτεινεις επιβλητικα σε καθε σου ποστ!Χαχα.

Καποιες τυπικες φωτογραφιες απο τις κατασκευες που μου ανεφερες διοτι δεν πειστηκα τοσο πολυ απο τα λεγομενα σου.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δυστυχώς δε καταλαβαίνεις, τυπική περίπτωση, εγώ φταίω, λόγω επαγγέλματος...

View attachment 141159



Από φωτογραφίες τίποτε άλλο εδώ μέσα, χαμός γίνεται, πχ

View attachment 141160

View attachment 141161

View attachment 141162


Αλλά αυτά δεν είναι εύπεπτα, οπότε πάρε ένα πιο εύπεπτο, που επισημαίνω ότι ήταν και νοστιμότατο:

View attachment 141163

Καβούρι, γαρίδα, σολωμός. Το πάνω δεξιά με παντζάρι, μέτριο κατά τη γνώμη μου.
Κατι για γιατρος διαβασα σε καποια αναφορα σου.Ελπιζω να μην εισαι το ιδιο εγωιστης σε καποια θεματα οπως ενας ομοιδεατης και συναδελφος σου, φιλος μου.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Δε τα μπορω τα σουσια ρε φιλαρακι...Χεχε.

Δε ζητησα τις μετρησεις σου και δεν αντιλεγω οτι δε θα ειναι καλες με τα μηχανηματα που μας προτεινεις επιβλητικα σε καθε σου ποστ!Χαχα.

Καποιες τυπικες φωτογραφιες απο τις κατασκευες που μου ανεφερες διοτι δεν πειστηκα τοσο πολυ απο τα λεγομενα σου.
Βγάλε και τις αποδείξεις από τα υλικά,το συμβόλαιο του σπιτιού,ένα Ε9,και κατέβασε και το παντελόνι για έλεγχο προστάτη.
Έλεος πια....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Για πολλοστή φορά,οι δυσανάλογες - σε σχέση με τη μη επιζήμια συνεχόμενη - προβλεπόμενες στάθμες αναφέρονται σε...ΣΤΙΓΜΙΑΙΕΣ ΚΟΡΥΦΩΣΕΙΣ που περιέχονται σε οποιοδήποτε πρόγραμμα με υγιές δυναμικόν εύρος.
Να σημειωθεί ότι όσο πιο "υγιές" το δυναμικό εύρος, τόσο πιο χαμηλές οι μέσες στάθμες και τόσο πιο ευχάριστη η ακρόαση.

Δυστυχώς, το θέμα αυτό, καθώς ξεκινά από το μαστερινγκ, είναι κατά βάση σα το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού μας, δεν είναι στο χέρι μας.

Όσο είναι στο χέρι μας, επιλέγουμε σύγχρονες ηχογραφήσεις υψηλού δυναμικού εύρους, και νομίζω ότι καταλαβαίνετε την δεδομένη υπεροχή των πολυκάναλων φορμά με διακριτό κανάλι .1 σε αυτό το θέμα...

Πιθανώς να μη καταλαβαίνουν οι 3 που πάτησαν λαϊκ εκεί:
Screenshot_20191023_090925_com.android.chrome.jpg



:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:

Οπότε αυτοί εξαιρούνται της διαδικασίας κατανόησης. :tongue:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να σημειωθεί ότι όσο πιο "υγιές" το δυναμικό εύρος, τόσο πιο χαμηλές οι μέσες στάθμες και τόσο πιο ευχάριστη η ακρόαση.

Δυστυχώς, το θέμα αυτό, καθώς ξεκινά από το μαστερινγκ, είναι κατά βάση σα το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού μας, δεν είναι στο χέρι μας.

Όσο είναι στο χέρι μας, επιλέγουμε σύγχρονες ηχογραφήσεις υψηλού δυναμικού εύρους, και νομίζω ότι καταλαβαίνετε την δεδομένη υπεροχή των πολυκάναλων φορμά με διακριτό κανάλι .1 σε αυτό το θέμα...

Πιθανώς να μη καταλαβαίνουν οι 3 που πάτησαν λαϊκ εκεί:
View attachment 141165



Οπότε αυτοί εξαιρούνται της διαδικασίας κατανόησης. :tongue:
Και εμεις τι να κανουμε ρε μαστορα που τη βρισκουμε με παλιες ηχογραφησεις γραμμενες σε μπομπινα;

Ας αρκεστουμε σε αλλες δυναμικες τουλαχιστον...τις μικρο!
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σωστος αν και θα μπορουσες απλα να πεις οτι συμφωνεις στο θεμα της αλλοιωσης...!:drinks:
Μετά από τέτοιο πλήθος σελίδων,ξεφεύγουμε από στοιχειώδη ζητήματα συμφωνίας.Περνάμε σε πιο...εξειδικευμένα πεδία...
Και εμεις τι να κανουμε ρε μαστορα που τη βρισκουμε με παλιες ηχογραφησεις γραμμενες σε μπομπινα;

Ας αρκεστουμε σε αλλες δυναμικες τουλαχιστον...τις μικρο!
...όπως,πόσο καλά ηχομονωμένος θα ήταν ο χώρος σου για να γίνονταν επαρκώς αντιληπτές.

Και όλα αυτά δεν θα λέγονταν άμα ο Γιάννης δεν έδειχνε μέσω του setup που κατέθεσε ότι είναι ανήσυχο πνεύμα και πρόθυμος να το ΄΄εψαχνε΄΄ προς κάθε δυνατή κατεύθυνση...;)
Εγώ μετά από έναν ψυχολογικό προφίλ που σου έβγαλα κρίνω από τις απαντήσεις σου ότι:
Είσαι ταξιτζής,επίσης είσαι ψαράς και κυνηγός.
Χαζεύεις όλο το βράδυ κάνα mercedes amg και όλο το πρωί τα κυνηγάς χωρίς λόγο με κανένα τουρμπιζμενο toyota με ζάρια στο καθρέφτη για να αποδείξεις ότι τρεχεις περισσότερο από την amg.
Στο συνεργείο δίνεις και καμιά φαπα στο μάστορα γιατί δεν ξέρει να αλλάζει σωστά λάδια.
Φαφλατας,ξερωλας,ημιμαθης,και λίγα λέω.
Να το κοιτάξεις αδελφέ.
Όπως έχουμε επίσης ξεπεράσει και το στάδιο των προσωπικών αιχμών...Δεν είναι ψυχαγωγικά τα...πισωγυρίσματα. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μετά από τέτοιο πλήθος σελίδων,ξεφεύγουμε από στοιχειώδη ζητήματα συμφωνίας.Περνάμε σε πιο...εξειδικευμένα πεδία...

...όπως,πόσο καλά ηχομονωμένος θα ήταν ο χώρος σου για να γίνονταν επαρκώς αντιληπτές.

Όπως έχουμε επίσης ξεπεράσει και το στάδιο των προσωπικών αιχμών...Δεν είναι ψυχαγωγικά τα...πισωγυρίσματα. :D
Αν μιλας για τη σταθμη θορυβου του χωρου μου,ευτυχως ειναι πολυ χαμηλη!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μεσα επεσες σε ολα!Να τελικα ποιος λεει και τα φλυτζανια!!
Επί προσωπικών θεμάτων είναι προτιμότερο ν'αφηνόταν καθένας...στην ΄΄πλάνη΄΄ του.
Δεν θα επηρέαζε εκείνη εφόσον γνωρίζουμε ότι δεν ανταποκρίνεται προς τον εαυτό μας.
Αν μιλας για τη σταθμη θορυβου του χωρου μου,ευτυχως ειναι πολυ χαμηλη!
Πλην όμως όχι υπολογισμένη αξιόπιστα,εφόσον δεν έχει μετρηθεί,αν δεν απατώμαι πάντα.;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
εγώ ξέρω πολύ καλά ,τι λέω
Αφού ξέρεις πολύ καλά τι λες, και συμφωνείς για ακροάσεις στα 80 Φον, που είναι λίγο κάτω από τη στάθμη αναφοράς, μήπως πρόσεξες το σχεδιάγραμμα ίσης ακουστοτητας των Φον που ανέβασα προ λίγου;

Θες να το ξαναδείς λιγάκι;

Ορίστε:


Screenshot_20190523_103559_com.android.chrome.jpg


Να κι οι επικαιροποιημένες Φλέτσερ:

Screenshot_20190928_110507_com.android.chrome.jpg


Στους 16 κύκλους κοίτα στάθμες, όχι πιο κάτω, διότι για εκεί θα χρειαστεί ανεμιστήρας για να βγούνε....

Το σαμπ που είναι ανεμιστήρας το θυμάστε; Που παίζει 1 κύκλο; Το γνωστό είναι της εμινεντ.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Με απλά λόγια, τη βρίσκουμε με αυτά που έχουμε, όσο κατώτερα και αν είναι απο του Κώστα και λοιπών. Είμαστε κάτι σαν τους φτωχούς συγγενείς του hifi που με ολοκληρωμένους της πλάκας λένε ότι ακούνε μουσική και δεν είναι μηχανάκηδες ( ενώ εμείς είμαστε ).Όσο για γέλια είναι η έκφραση "τη μουσικούλα μας να ακούμε, ποιος ενδιαφέρεται για τα μηχανάκια και τους κύκλους", τόσο για γέλια είναι οι δικές μας τοποθετήσεις όταν τις διαβάζει ο Κώστας για παράδειγμα. Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, εγώ ( όπως έχει γίνει σαφές πιστεύω ) θα πάρω τα θετικά τους παραδείγματα για να τα παντρέψω στο βαθμό που μπορώ με το δικό μου σύστημα και να το κάνω να παίξει όσο καλύτερα μπορεί. Δεν θα έχω σαν αναφορά την εξάτμιση του F35, αλλά ελπίζω οτι θα απαλλαγώ απο τσιρίδες και ακυρώσεις.
 



Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Η μουσικη που ακουω εγω,εχει ως συνηθως το μπασσο τοποθετημενο στη μια πλευρα του χωρου.Αρα,δεν επωφελουμαι τοποθετησης 2 η 4ων υποβρυχιων διοτι η αναιρεση των στασιμων παει περιπατο...
Post automatically merged:
Γιάνννη καλημέρα αυτό μπορείς να το αναλύσεις αν θέλεις σε παρακαλώ.

Ευχαριστώ
 



TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Έχει άραγε κανένα νόημα ο χαβαλές που γίνεται στις τελευταίες σελίδες;
Έφτιαξε ο άνθρωπος ένα σύστημα και ακούει τις μουσικές του και φχαριστιέται και του την πέσατε γιατί δεν είναι τεχνικά ορθό. Και έγινε το νήμα του ορθού.
Αργότερα, ίσως χώσει και δυο υπογούφερ και τότε ο χώρος θα απαιτήσει επιπλεόν (και αρτιότερα) μέτρα για να συμμαζευτεί. Δεδομένου ότι το ηχείο του δεν έχει τη δύναμη να φορτώσει τις κύριες ιδιοσυχνότητες, μάλλον είναι καλή η κατάσταση τώρα.
Όσο για το απύθεμνο χαμηλό της πρώτης οκτάβας, πόσες φορές χρειάζεται στις μουσικές που ακούει; Καλό να λέμε ότι το πιάνο κατεβαίνει στα 40Hz, αλλά η θεμελιώδης είναι δραματικά χαμηλότερη από τις αρμονικές του (αλλιώς η χορδή δεν θα χωρούσε μέσα στο πιάνο. Ο εγκέφαλος μπορεί να καταλάβει την θεμελιώδη και μόνο από την παρουσία των αρμονικών. Εγώ βλέπω ένα προσεγμένο οικιακό σύστημα. Μπορεί να γίνει καλύτερο; Σίγουρα, όλα επιδέχονται βελτίωση. Κάποια στιγμή όμως λες "φτάνει, είμαι ικανοποιημένος από αυτό".
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έχει άραγε κανένα νόημα ο χαβαλές που γίνεται στις τελευταίες σελίδες;
Έφτιαξε ο άνθρωπος ένα σύστημα και ακούει τις μουσικές του και φχαριστιέται και του την πέσατε γιατί δεν είναι τεχνικά ορθό. Και έγινε το νήμα του ορθού.
Αργότερα, ίσως χώσει και δυο υπογούφερ και τότε ο χώρος θα απαιτήσει επιπλεόν (και αρτιότερα) μέτρα για να συμμαζευτεί. Δεδομένου ότι το ηχείο του δεν έχει τη δύναμη να φορτώσει τις κύριες ιδιοσυχνότητες, μάλλον είναι καλή η κατάσταση τώρα.
Όσο για το απύθεμνο χαμηλό της πρώτης οκτάβας, πόσες φορές χρειάζεται στις μουσικές που ακούει; Καλό να λέμε ότι το πιάνο κατεβαίνει στα 40Hz, αλλά η θεμελιώδης είναι δραματικά χαμηλότερη από τις αρμονικές του (αλλιώς η χορδή δεν θα χωρούσε μέσα στο πιάνο. Ο εγκέφαλος μπορεί να καταλάβει την θεμελιώδη και μόνο από την παρουσία των αρμονικών. Εγώ βλέπω ένα προσεγμένο οικιακό σύστημα. Μπορεί να γίνει καλύτερο; Σίγουρα, όλα επιδέχονται βελτίωση. Κάποια στιγμή όμως λες "φτάνει, είμαι ικανοποιημένος από αυτό".
Απλα να διαφωνησω σε κατι-ειμαι ικανοποιημενος αλλα σιγουρα υπαρχουν βελτιωσεις που θα ηθελα να κανω στον τομεα των μηχανηματων και ισως των ηχειων.
Post automatically merged:

Σύντροφε Γιαννννννη, αν δεν ανεβάσεις φωτογραφία από το REW διακόσιες σελίδες χαβαλέ θα σε κάνουμε.
Για αυτο δεν ανεβαζω!!!:smoke:
Post automatically merged:

Γιάνννη καλημέρα αυτό μπορείς να το αναλύσεις αν θέλεις σε παρακαλώ.

Ευχαριστώ
Για να εχεις το πλεονεκτημα της ακυρωσεις των στασιμων,πρεπει να παιζουν ολα υποβρυχια το ιδιο μπασσο.Οταν το κοντραμπασσο μου παιζει ακρη δεξια,χανεται το πλεονεκτημα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top