Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.815
Απλα να διαφωνησω σε κατι-ειμαι ικανοποιημενος αλλα σιγουρα υπαρχουν βελτιωσεις που θα ηθελα να κανω στον τομεα των μηχανηματων και ισως των ηχειων.
Ε, δεν άφησες και τίποτα... Σαν να λες ότι θα αλλάξεις σύστημα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Έχει άραγε κανένα νόημα ο χαβαλές που γίνεται στις τελευταίες σελίδες;
Έφτιαξε ο άνθρωπος ένα σύστημα και ακούει τις μουσικές του και φχαριστιέται και του την πέσατε γιατί δεν είναι τεχνικά ορθό. Και έγινε το νήμα του ορθού.
Αργότερα, ίσως χώσει και δυο υπογούφερ και τότε ο χώρος θα απαιτήσει επιπλεόν (και αρτιότερα) μέτρα για να συμμαζευτεί. Δεδομένου ότι το ηχείο του δεν έχει τη δύναμη να φορτώσει τις κύριες ιδιοσυχνότητες, μάλλον είναι καλή η κατάσταση τώρα.
Όσο για το απύθεμνο χαμηλό της πρώτης οκτάβας, πόσες φορές χρειάζεται στις μουσικές που ακούει; Καλό να λέμε ότι το πιάνο κατεβαίνει στα 40Hz, αλλά η θεμελιώδης είναι δραματικά χαμηλότερη από τις αρμονικές του (αλλιώς η χορδή δεν θα χωρούσε μέσα στο πιάνο. Ο εγκέφαλος μπορεί να καταλάβει την θεμελιώδη και μόνο από την παρουσία των αρμονικών. Εγώ βλέπω ένα προσεγμένο οικιακό σύστημα. Μπορεί να γίνει καλύτερο; Σίγουρα, όλα επιδέχονται βελτίωση. Κάποια στιγμή όμως λες "φτάνει, είμαι ικανοποιημένος από αυτό".
Εδώ και 82 σελίδες δεν μιλάμε για στερεά.
Με νοοτροπίες και αγκυλώσεις ασχολείται το νήμα εν μέσο απείρου χαβαλέ.

Υγ: Τουλάχιστον ο Λέανδρος και δέχεται και κάνει πλάκα με ωραίο τρόπο.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αντε Κωστακη, λιγες.. φωτο ακομα και τον εφαγες τον Γουίζυ. :roflmao: :roflmao:


Aproved by Γιανννης.:bigboss:
Άσε ήσυχο τον...W.
Έχει δωμάτιο με προδιαγραφές Non Environment και δεν παρέλειψε κιόλας να διαθέτει περίσσεια ισχύος στο ηχοσύστημα προκειμένου να το υποστήριζε δεόντως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.385
Reaction score
125.511
Σε ένα φόρουμ μεγάλου αριθμού συμμετεχόντων, υπάρχει η δυνατότητα να δουν όλοι παραδείγματα συστημάτων και να διαβάσουν ακουστικές εμπειρίες από αυτά.

Η ενσωμάτωση σαμπ είναι ένα θέμα που απασχόλησε πολύ τον κόσμο, και έχουν δωθεί τόσο αναλυτικές πληροφορίες, που δε χρειάζεται να ανατρέξει κανείς σε άλλα sites για περαιτέρω έρευνα, κι αυτό από μόνο του, είναι ένα μεγάλο κατόρθωμα των συμμετεχόντων.

Η υλοποίηση αυτών, ακόμα και από ηχοσυστήματα επιπέδου Τζιοβάνι, με τα τέρατα της PMC, και τα συμπεράσματα ακρόασης που ακολούθησαν, είναι αποστομωτικά.

Μετά από αυτά, όποιος εμμένει σε αντίθετες προσωπικές "απόψεις", προφανώς δε ξέρει τι του γίνεται και είναι ανεπιδεκτος μάθησης.

Το αν θα υλοποιήσει ο καθένας στην πράξη ένα σεταπ με πολλαπλά σαμπ, είναι προφανώς αλλουνού παπά ευαγγέλιο, και εξαρτάται από πολλές άλλες παραμέτρους (κοινόχρηστος χώρος, έλλειψη διάθεσης, οικονομικό, κλπ). Είναι όμως άσχετο το τι μπορεί ή θέλει να υλοποιήσει ο καθένας, με το τι έχει καταλάβει και τι υποστηρίζει ως "σωστό"...

Ομοίως για το δυναμικό εύρος, και για όλα όσα απασχολούν τον χομπίστα της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής.

Πλέον, σε αυτό το φόρουμ, δεν υπάρχουν "ελαφρυντικά", sorry guys.. ;)
 





Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μπράβο ρε παιδιά...
ωραίο θρεντ
ποιος αυτιστικός το σκέφτηκε?
Οι αυτιστικοι που απαντανε εκτος θεματος χωρις να διαβαζουν.Οπως εσυ,να υποθεσω;

Το θεμα εχει να κανει με την παρουσιαση του συστηματος μου,το σχολιασμο αυτου και την πιθανη γνωριμια απο κοντα φιλων με το ιδιο χομπυ.

Καταλαβες η να στο αναλυσω;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.862
Reaction score
77.461
Οι αυτιστικοι που απαντανε εκτος θεματος χωρις να διαβαζουν.Οπως εσυ,να υποθεσω;

Το θεμα εχει να κανει με την παρουσιαση του συστηματος μου,το σχολιασμο αυτου και την πιθανη γνωριμια απο κοντα φιλων με το ιδιο χομπυ.

Καταλαβες η να στο αναλυσω;
α συγνώμη φιλαράκι....δεν διάβασα από την αρχή...

στον ΟΗΕ τα είπες?
 


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Για να εχεις το πλεονεκτημα της ακυρωσεις των στασιμων,πρεπει να παιζουν ολα υποβρυχια το ιδιο μπασσο.Οταν το κοντραμπασσο μου παιζει ακρη δεξια,χανεται το πλεονεκτημα.
Με συγχωρείς η απάντηση σου δε με καλύπτει τουναντίον δημιουργεί περαιτέρω ερωτήματα όπως πως μπορείς να τοποθετήσεις μεμονωμένα ένα όργανο σε συγκεκριμένο ηχητικά εστιασμένο σημείο στο "χώρο"?

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν ζήλευα κάτι αυτό δε θα ήταν κάποιο μηχάνημα αλλά ένας ήσυχος, ηχομονωμένος χώρος, ακόμα κι αν δεν ήταν άρτιος ακουστικά. Τη στιγμή αυτή ο χώρος μου έχει 40db μέση στάθμη (κέντρο Αθήνας) που αν περάσει κάποιο βαρύ όχημα χτυπάει και 60-70db. Αναγκαστικά οι ακροάσεις μου γίνονται μετά τις 10 το βράδυ που και τότε δεν το λες και ήσυχο περιβάλλον, έχω γύρω στα 30db αλλά τουλάχιστο χωρίς εξάρσεις.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Με συγχωρείς η απάντηση σου δε με καλύπτει τουναντίον δημιουργεί περαιτέρω ερωτήματα όπως πως μπορείς να τοποθετήσεις μεμονωμένα ένα όργανο σε συγκεκριμένο ηχητικά εστιασμένο σημείο στο "χώρο"?

Ευχαριστώ
Φιλε μου,αν δεν εχεις ακουσει ακουστικη μουσικη σε σωστα στημενο συστημα,δε μπορεις να καταλαβεις αυτο που λεω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οι αυτιστικοι που απαντανε εκτος θεματος χωρις να διαβαζουν.Οπως εσυ,να υποθεσω;

Το θεμα εχει να κανει με την παρουσιαση του συστηματος μου,το σχολιασμο αυτου και την πιθανη γνωριμια απο κοντα φιλων με το ιδιο χομπυ.

Καταλαβες η να στο αναλυσω;
Ο daharis δεν είναι...παρεξηγούμενος αλλά ούτε και...παρεξηγήσιμος χαρακτήρας.
Εντάξει
Πάμε για
200 σελίδες
:lolsign: :roflmao:
Και πεντακόσαι χιλιάδαι...δίσκοι. :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.385
Reaction score
125.511
Για το ερώτημα περί reference level, έχει απαντηθεί εκτενώς σε αυτό το ποστ και στο επόμενο. (Καλό είναι να διαβάσετε και να αφομοιώσετε όλο το θρεντ)

Μη ρωτάτε ρε παιδιά ακόμα και τώρα τι είναι στάθμη αναφοράς, τα έχουμε γράψει τόσες πολλές φορές, αναλυτικά και με παραπομπές, που δεν χρειάζεται καμία περαιτέρω εξήγηση...

Εξυπνάδες για τα max spl που αναφέρουμε, δεν είναι τίποτα άλλο παρά μόνον αυτό, εξυπνάδες... :)
 
Last edited:

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Εγώ πάντως μετά και από αυτό το thread, πήγα και έκανα μια ακρόαση καλών ακουστικών και σκέφτομαι σοβαρά να πουλήσω τα πάντα και να επενδύσω στο Head Fi.
Αφού το χώρο μου δεν μπορώ να τον φτιάξω και δεν έχω dedicated room, στα ακουστικά θα ακούω πολύ πολύ καλύτερα. Μακράν καλύτερος ήχος και όχι με τρελά χρήματα. Αβίαστα, αβάδιστα, εύκολα. Ούτε κουβέρτες, κουρτίνες-παραβάν, χαρτόκουτα, μπασοπαγίδες, στάσιμα, subwoofers, dsp, μετρήσεις και λοιπά.
Ρε θα φύγουν όλα και θα πάρω δύο ενεργά ηχειάκια άντε και μια ηχόμπαρα για την TV.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Αν ζήλευα κάτι αυτό δε θα ήταν κάποιο μηχάνημα αλλά ένας ήσυχος, ηχομονωμένος χώρος, ακόμα κι αν δεν ήταν άρτιος ακουστικά. Τη στιγμή αυτή ο χώρος μου έχει 40db μέση στάθμη (κέντρο Αθήνας) που αν περάσει κάποιο βαρύ όχημα χτυπάει και 60-70db. Αναγκαστικά οι ακροάσεις μου γίνονται μετά τις 10 το βράδυ που και τότε δεν το λες και ήσυχο περιβάλλον, έχω γύρω στα 30db αλλά τουλάχιστο χωρίς εξάρσεις.
Μα πόσο συμφωνώ μου βγήκε η πίστη για να έχω 25db. Το RT60 μου είναι λίγο απάνθρωπο καθώς παίζω στο 0,6. Προσωπικά μου κάνει λόγο nearfield αλλά έτσι και αλλιώς πάω για περαιτέρω περιπέτειες τόσο στο χώρο όσο και σε μηχανήματα δυστυχώς θα τραβήξει αρκετά χρονικά αυτή... η επιχείρηση λόγο άλλων προτεραιοτήτων.

Φιλε μου,αν δεν εχεις ακουσει ακουστικη μουσικη σε σωστα στημενο συστημα,δε μπορεις να καταλαβεις αυτο που λεω.
Λόγο φόρτου εργασίας θα επανέλθω αν μπορώ το βραδάκι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.431
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top