Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Θα έρχεστε με τους δίσκους σας, να τους ακούτε με upmixing και φεύγοντας οι δίσκοι παραμένουν σε μένα.
In your dreams. :party:
Για ν ακούσω το ρημάδι σου , θα με κατακλέψεις?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
In your dreams. :party:
Για ν ακούσω το ρημάδι σου , θα με κατακλέψεις?
Ναι. 8-)

Μη το ακούς. Σιγά τώρα. :drinks:


Άλλωστε, σε κάθε επίσκεψη για ακρόαση ανάμεσα σε χαϊεντάδες, παλιά έφερναν πτιφουρ, γλυκά τελοσπαντων, ή κάνα μαλτ.
Πιο ακριβά από την αξία ενός δίσκου...
Εγώ δε θέλω πτιφουρ, θέλω τους αγαπημένους σας δίσκους. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Επειδή δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις κάτι δεν είναι λόγος να το βγάζεις σκάρτο.

Δεν βγήκε σήμερα, έχει δεκαετίες που βγήκε το πολυκάναλο.
Ας πούμε ότι πλεον ωρίμασε σαν τεχνολογία για να μπει σε κάθε σπίτι με εξαιρετικά αποτελέσματα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Όλα εξελίσσονται.
Και στο δικάναλο ισχύει το ίδιο. Εγώ προσωπικά έχω και από τα δύο και τα ευχαριστιέμαι ( τους πίνω το αίμα )
όσο δεν φαντάζεσαι!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Πιο ακριβά από την αξία ενός δίσκου...
Η αξία δεν είναι στα λεφτά :newrussian:.
Παράδειγμα: Σε κάνουμε παρέα και σ αγαπάμε, γιατί είσαι ένα ημίτρελο κwλόπαιδο και όχι επειδή έχεις λεφτά!:lolsign::drinks::lol:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Δεν ειπα οτι δε μπορουν.Απλα μου φαινεται πολυπλοκο και αφυσικο.Και τα αυτια μας 2 ειναι!
Και τα μάτια σας είναι δύο, αλλά ο κινηματογράφος έχει μία οθόνη και το θέατρο μία σκηνή.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αυτή την εμμονή με τα ΔΥΟ ηχεία δεν την καταλαβαίνω.

Είναι κάποια θρησκεία;
Σαν δόγμα ένα πράμα;
Αυτοοριστήκατε θεματαφύλακες του στέρεο;
Τι υπερασπίζεστε;

Έτσι κάνετε με όλα;
Αυτοκίνητο 40ετίας και σόμπα με πριονίδι ένα πράμα;
Από γραφομηχανή γράφεται στο σάιτ;

Εν κατακλείδι.
Πάτε καλά;

Υγ: Από δικάναλο ακούω αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το άλλο δεν είναι τεχνολογικά κλάσεις ανώτερο.
Αφραγκοι ειμαστε ρε φιλαρακι ... ;)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτή την εμμονή με τα ΔΥΟ ηχεία δεν την καταλαβαίνω.

Είναι κάποια θρησκεία;
Σαν δόγμα ένα πράμα;
Αυτοοριστήκατε θεματαφύλακες του στέρεο;
Τι υπερασπίζεστε;

Έτσι κάνετε με όλα;
Αυτοκίνητο 40ετίας και σόμπα με πριονίδι ένα πράμα;
Από γραφομηχανή γράφεται στο σάιτ;

Εν κατακλείδι.
Πάτε καλά;

Υγ: Από δικάναλο ακούω αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το άλλο δεν είναι τεχνολογικά κλάσεις ανώτερο.
Δεν είναι μόνο το οικονομικό και το πρακτικό θέμα. Σίγουρα τα χρήματα είναι πολλαπλάσια και η τοποθέτηση σχεδόν αδύνατη σε οικιακούς χώρους, όπου ακόμα και το δικάναλο είναι δύσκολο για τους περισσότερους.

Για μένα προσωπικά το πολυκάναλο είναι περίπου άχρηστο ή για να το πω καλύτερα "κερασάκι σε τούρτα". Ο λόγος είναι πως η μουσική που είναι διαθέσιμη είναι ελάχιστη και σχεδόν στο σύνολό της εντελώς αδιάφορη για μένα (κλασσική μουσική, κάτι αρχαία ροκ, τζαζ κτλ γενικά "γεροντίστικη" μουσική ;) ). Αν κι όταν γίνει mainstream και οι παραγωγές βγαίνουν σε 5.1, 7.1 κοκ μάστερινγκ τότε θα το κοιτάξω. Μέχρι τότε τα 2 κανάλια μου αρκούν, άλλωστε ακούω και αρκετά με ακουστικά.

Επίσης έχω διαφορετική άποψη του τι είναι καλή παραγωγή. Για παράδειγμα άκουσα το κομμάτι που προτάθηκε από τον Γιάνννης σαν αναφοράς, το limehouse blues. Δεν το έχω το άλμπουμ το έβαλα στο spotify, τη remastered έκδοση που βρήκα εκεί και το άκουσα στο main σύστημα. Ε για μένα το σημείο με το βιμπράφωνο σε πρώτο πλάνο είναι απαράδεκτο. Οι νότες χορεύουν από το ένα ηχείο στο άλλο χωρίς κάποιο μοτίβο, ένα χαοτικό σημείο που διαρκεί κάπου ένα λεπτό και μου έφερε πραγματικά ζαλάδα. Δεν ξέρω αν φταίει το remastering για το αποτέλεσμα αλλά για μένα είναι αφύσικο και απαράδεκτο.

Κατά αντιπαράθεση ακούστε το άλμπουμ της Ego Ella May - So Far, ακόμα κι αν σε κάποιον το είδος μουσικής είναι αφόρητο θα μπορέσει να διακρίνει την άριστη παραγωγή. Και μιλάμε για ένα "φθηνό" άλμπουμ μίας άγνωστης καλλιτέχνιδας, από μία μικρή και φτωχή εταιρία. Η ποιότητα στις σύγχρονες ηχογραφήσεις-παραγωγές παιδιά έχει ξεφύγει εντελώς. Αντίθετα βλέπεις κάτι Linn και άλλες ντεμέκ high end παραγωγές και γελάς, με γέλιο 24bit, 382KHz :D.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Παράδειγμα: Σε κάνουμε παρέα και σ αγαπάμε, γιατί είσαι ένα ημίτρελο κwλόπαιδο
Γνωστό και παρομοίως, κι επειδή έχουμε κάνει πολλές τρέλες στη ζωή μας, είναι σύνηθες φαινόμενο που μας χαρακτηρίζει, και έχει πάντα χώρο για άλλη μία, κι άλλη μια, και χωρίς σταματημό. :dance2:


Ωστόσο τη συγκεκριμένη πρόταση, την έχω σκεφτεί αρκετά, και την έχω συνδυάσει με πολύ καλή διάθεση για να αποδείξω μπόλικα πράγματα ταυτόχρονα, δηλαδή έχει "διδακτικό" περιεχόμενο σε μεγάλο βαθμό, θα το αναλύσω στο θρεντ του ηχοσυστήματός μου, θα δεις. ;)
 

A

amoustakas

Guest
Αυτή την εμμονή με τα ΔΥΟ ηχεία δεν την καταλαβαίνω.

Είναι κάποια θρησκεία;
Σαν δόγμα ένα πράμα;
Αυτοοριστήκατε θεματαφύλακες του στέρεο;
Τι υπερασπίζεστε;

Έτσι κάνετε με όλα;
Αυτοκίνητο 40ετίας και σόμπα με πριονίδι ένα πράμα;
Από γραφομηχανή γράφεται στο σάιτ;

Εν κατακλείδι.
Πάτε καλά;

Υγ: Από δικάναλο ακούω αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το άλλο δεν είναι τεχνολογικά κλάσεις ανώτερο.
Εγώ έχω εμμονή με τη v-power. Δεν έχω βάλει ποτέ. Ούτε μία φορά. Ετσι από περιέργεια.
Μα είναι στην ίδια τιμή, μου λέει. Όχι, απλή θέλω. Κόλλημα βρε παιδί μου πως το λένε!
Τώρα για το δικάναλο. Τα πράγματα είναι απλά. Δύο χέρια έχουμε, δύο πόδια, δυό μάτια και δύο αυτιά. Άρα δύο πρέπει να είναι τα ηχεία.
Τιδενκαταλαβαινετε;;;;;;;;
Facts of life. :lol:
 


Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Kαι μαλιστα ενα απο τα καλυτερα σετ ολων των εποχων. Μοντελο του 80 αλλά...

View attachment 140749

παρατηρησε οτι η κασα εχει σουρντίνα. Ναι ΣΟΥΡΝΤΙΝΑ. Αναλογως τη θεση της ρυθμιζεται η ενταση και οι αντηχησεις που θα βγαλει προς τα εξω. Οι υπολοιποι με κοινα σετ βαζουν κουβερτες, φελιζολ κι αλλες αηδιες για να μειωσουν τον κροτο. Χωριε σουρντινα και με ανοιχτη εξωτερικη μεμβρανη ο Λεανδρος ειναι νεκρος στο πρωτο χτυπημα.....χαχαχα.:). Και τωρα...

View attachment 140750

...το ταμπουρο 14χ8. Με 8 ιντσες βαθος, με κινητη γεφυρα στη χορδιερα, με 12 κλειδια και με 140 ντιμπι ταμπουριά....Με το μπαμ θα σου φυγει το μουστακι.... :roflmao:

sonor signature
double stroke
Μπράβο ωραία επιλογή.
Τα χαζευα στην sonor στο χρηματιστήριο απέναντι.
Απλησίαστα για μας την τότε εποχή.
Ξυλαρες και θέλει χέρια για να παίξει.
Το muffle το παλιό τις σονορ πολλές ώρες βάλε βγάλε μέχρι να κάτσει καλά.
Πανιβαρο σετ για γερά χέρια.
Πότε θα έρθω να παίξουμε????
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν ειπα οτι δε μπορουν.Απλα μου φαινεται πολυπλοκο και αφυσικο.Και τα αυτια μας 2 ειναι!
Γιάνννη,έχει απαντηθεί στο πλαίσιο νήματος περί του οποίου είσαι - υποθέτω - ενημερωμένος...
Κλικ ακριβώς στον παρακάτω σύνδεσμο για τα σχετικά επιχειρήματα:
Γνωστό και παρομοίως, κι επειδή έχουμε κάνει πολλές τρέλες στη ζωή μας, είναι σύνηθες φαινόμενο που μας χαρακτηρίζει, και έχει πάντα χώρο για άλλη μία, κι άλλη μια, και χωρίς σταματημό. :dance2:

Ωστόσο τη συγκεκριμένη πρόταση, την έχω σκεφτεί αρκετά, και την έχω συνδυάσει με πολύ καλή διάθεση για να αποδείξω μπόλικα πράγματα ταυτόχρονα, δηλαδή έχει "διδακτικό" περιεχόμενο σε μεγάλο βαθμό, θα το αναλύσω στο θρεντ του ηχοσυστήματός μου, θα δεις. ;)
Κι επειδή δεν κουράζομαι ποτέ να συμβάλλω παραμένοντας...δικαναλικός,προτείνεται και ο επίσημος τίτλος του κύκλου εκδηλώσεων : ΄΄The Scrotum Challenge΄΄:lolsign:.

Θα άξιζε δε ως προέκταση με το πέρας του κύκλου να έχει δημιουργηθεί οπτικοακουστικό υλικό ώστε να κατατεθεί και αφιερωμένο βίντεο στο youtube με προοπτική να ΄΄σκίσει΄΄ επιτέλους το κλασσικό εκείνο των greek audiophiles.... ;)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
... δεν διασώζεται το schizophrenia σε κασσέτα πλεων. Πιθανοτατα να ειναι οι Sepultura η αιτια που δεν εχω LP Ministry (βεβαιως υπαρχουν σε καμποσα CD και DVD, και καποια ακυκλοφορητα σε mp3- eureka pile το λατρεμενο για διαλογισμο cheers Guru Bhutia), υποθέτω οτι ηθελα να πω προχτες, αλλα προεκυψε η καλπαζουσα πνευματικη αποσαρθρωση.. και βγηκα βολτα για φαγητο.. ή οποια ξαναχτυπα.. και παω για τη Σαββατιάτικη βολτα μου.
andiamo!
 

Attachments



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παιδια το ξαναλεω.

Δεν αντιλεγω οτι μπορει να παιζει σωστα το πολυκαναλο-θα ηθελα να ακουσω ενα σωστο σεταπ πρωτα βεβαια,αλλα μου φαινεται αφυσικο να ερχεται ο ηχος απο παντου.

Και επισης,οντας πανδυσκολο να φροντιστουν ολες οι πρωιμες ανακλασεις ενος τετοιου συστηματος,ιδιως για πολλες θεσεις ακροασης,νομιζω θα ακουγεται ενα θολο και λασπωδες αποτελεσμα.

Δε θελω να παρεξηγηθω και να αναζωπυρωσω την κατασταση!
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Λοιπον Κωστάκη επειδή προκαλείς το πας το στοιχημα ;
Επειδή η Θεσσαλονίκη μου πέφτει λίγο μακριά.
Το κομμάτι θα είναι "All or nothing at all ".
Θα ανεβάσουμε και οι δύο στο you tube. Εσύ φυσικα πολυκαναλα η ότι σου βρίσκεται.
Εγώ με μονο πεντε βατ, τέσσερεις ιντσες και sub....
Θα πάω τη Δευτέρα ν'αγορασω digital recorder γιατί από τηλέφωνο δεν....
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Για μένα προσωπικά το πολυκάναλο είναι περίπου άχρηστο ή για να το πω καλύτερα "κερασάκι σε τούρτα". Ο λόγος είναι πως η μουσική που είναι διαθέσιμη είναι ελάχιστη και σχεδόν στο σύνολό της εντελώς αδιάφορη για μένα
Κάτι που μου θυμίζει την εποχή που ο πατέρας μου έφερε ένα cd player ( sony cdp470 ) απο Σιγκαπούρη που είχε πάει ταξιδάκι. Και μαζί έφερε και μερικά δισκάκια. Στην εδώ αγορά, οι τίτλοι ήταν σχετικά λίγοι, καμία σχέση με τα διαθέσιμα βινύλια. Γνωρίζεις τη συνέχεια. Το ίδιο έγινε και με το video, το ίδιο και με το dvd.
Πάντα στην αρχή είναι λίγο το διαθέσιμο υλικό.

Εγώ έχω εμμονή με τη v-power. Δεν έχω βάλει ποτέ. Ούτε μία φορά. Ετσι από περιέργεια.
Μα είναι στην ίδια τιμή, μου λέει. Όχι, απλή θέλω. Κόλλημα βρε παιδί μου πως το λένε!
Εγώ έχω κόλλημα με τη κοροϊδία. Αν είχα impreza sti, θα του έβαζα και κατοστάρα και τη καλύτερη. Αλλά όταν πηγαίνω με το φιέστα 1.4 ( ατμοσφαιρικό ) της συμβίας μου για γέμισμα και με πιάνουν στο μπίρι μπίρι για να φουλάρω 100άρα, ε, είναι κοροϊδία.

αλλα μου φαινεται αφυσικο να ερχεται ο ηχος απο παντου
Κι εγώ δικαναλικός είμαι ( by the way, έχετε καταλάβει ότι άλλαξα nickname,ε? ), αλλά αν θέλουμε να ακριβολογούμε, και τώρα ο ήχος έρχεται απο παντού. Όπως δουλεύει το δικάναλο σύστημα μεταξύ δεξιού και αριστερού, είναι λογικό να λειτουργούν και τα περιφερειακά μεταξύ τους και σε συνδυασμό με τα κύρια - μπροστινά.
Και επισης,οντας πανδυσκολο να φροντιστουν ολες οι πρωιμες ανακλασεις ενος τετοιου συστηματος,ιδιως για πολλες θεσεις ακροασης,νομιζω θα ακουγεται ενα θολο και λασπωδες αποτελεσμα.
Και αν το μπουκώσουν σε ηχομόνωση οπότε το δωμάτιο γίνεται ακουστικά νεκρό και στη συνέχεια το τιγκάρουν με περιφερειακά ηχεία να παίζουν στις ίδιες εντάσεις και χρονικές καθυστερήσεις που θα είχες σε ένα "ζωντανό" χώρο, επεξεργασμένο και υπολογισμένο όμως λεπτομερώς ώστε οι αντηχήσεις να είναι αυτές που πρέπει και όχι αυτές που τυχαία προσθέτει ο δικός μας χωρος που καμία σχέση δεν έχει με αυτόν που πραγματοποιήθηκε η εγγραφή;
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top