Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ελα μωρε τον καημενο το Γιαννη, ολομοναχος παιδευεται με κατι που μεχρι χθες αγνοούσε και την υπαρξη του...:angel:
Γιατι δεν παει κανενας γειτονας να τον βοηθησει...μια σταλια ειναι η Θεσ/νικη επιτελους!:)
Γιατι δεν παιρνει καποιον επαγγελματια να τελειωνει;
Εδρεύει μια μυστική γοητεία και ικανοποίηση στην προοπτική να μαθαίνουμε αργά ή γρήγορα να ψαρεύουμε μονάχοι μας αντί να εξαρτιόμασταν κάθε φορά από ικανούς ψαράδες.

Αυτή η Αρχή θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε όλους τους τομείς της ζωής μας,αλλά ειδικά σε ό,τι αφορά στην παρούσα ενασχόληση,ο Γιάνννης δεν έχει χάσει κάτι οριστικώς παρά την ανακατωσούρα,αφού ανά πάσα στιγμή θα μπορούσε ν'αποκαταστήσει την πρότερη διαρρύθμιση.Πόσο θα το επιδίωκε,είναι άλλη ιστορία.
Κι εγώ σας λέω ότι ο @leandros είναι η (ο) μασκότ του avsite. Μαζί δεν κάνετε και χώρια δεν μπορείτε..!!
Ο leandros είναι σαν...το πνεύμα των Χριστουγέννων του παρελθόντος.Μερικές φορές πιάνω εαυτόν να...νοσταλγεί τις πεποιθήσεις του. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Κι εγώ σας λέω ότι ο @leandros είναι η (ο) μασκότ του avsite. Μαζί δεν κάνετε και χώρια δεν μπορείτε..!!
Άστον ήσυχο.

Πάμε σε σας τους δγιό, ιδγια τα χαΐργια σας.

Ενώ μόλις τώρα πιάσατε μικρόφωνο, ήδη έχουν βγει συμπεράσματα.

Είστε μια τρίχα μακριά από το να βγάλετε μια μέτρηση της προκοπής για χρήσιμη βάση προ ισοστάθμισης.

Ναι, αλλά χωρίς ισοστάθμιση, δε θα ακούγεται. Θέλει από τη μια να εκμεταλλευτείς τα τοιχώματα του δωματίου για χρήσιμο output εκεί που μπορεί το δορυφορίδι σας, και κατέβασμα εκεί που θα έχει πικς, ιδίως στα μεσαία, για να είναι σε αποδεκτή ταργκετ κερβ.

Που είναι οι δυνατότητες ισοστάθμισης οεο; Έχετε κάτι έτοιμο να παίζει φίλτρα;

Αφού μπουν τα φίλτρα, θα έχετε μια πολύ κουλ απόκριση από 80 κύκλους και πάνω.

Ερώτημα: από 80 και κάτω, περιμένετε από κάποιο θαύμα του Θεού του όντιο να γεμίσει μόνο του το πράμα; Γιατί αν περιμένετε να γεμίσει από τα δορυφορίδια σας, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τελευταία φορά, πως δεν γίνεται. Φοργκετ ιτ. Κενό θα είναι. Άνευ πλάκας. Δεν πρόκειται. Αδύνατο. Ποτέ.

Ευχαριστώ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν ειναι η ιδια καμπυλη φιλε μου.Αλλαξα τα χρωματα γιατι ειχα πολλες μετρησεις.
Άρα δεν μας έδειξες την καλύτερη, και μετά λες:
Αν εξαιρεσεις την περιοχη 40-70 hz η αποκριση της παλιας θεσης ειναι η πιο ομαλη απο την καλυτερη μεχρι τωρα!!!!!
Και βάζεις και θαυμαστικά.

Θα έρθω απο κει και θα σε βαρεσω.:punish:

Σοβαρέψου.
Οταν λες «πιο ομαλή απο την καλυτερη», θα δείχνεις την καλύτερη, όχι μια τυχαία

:headbang:

Σοβαρέψου.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άστον ήσυχο.

Πάμε σε σας τους δγιό, ιδγια τα χαΐργια σας.

Ενώ μόλις τώρα πιάσατε μικρόφωνο, ήδη έχουν βγει συμπεράσματα.

Είστε μια τρίχα μακριά από το να βγάλετε μια μέτρηση της προκοπής για χρήσιμη βάση προ ισοστάθμισης.

Ναι, αλλά χωρίς ισοστάθμιση, δε θα ακούγεται. Θέλει από τη μια να εκμεταλλευτείς τα τοιχώματα του δωματίου για χρήσιμο output εκεί που μπορεί το δορυφορίδι σας, και κατέβασμα εκεί που θα έχει πικς, ιδίως στα μεσαία, για να είναι σε αποδεκτή ταργκετ κερβ.

Που είναι οι δυνατότητες ισοστάθμισης οεο; Έχετε κάτι έτοιμο να παίζει φίλτρα;

Αφού μπουν τα φίλτρα, θα έχετε μια πολύ κουλ απόκριση από 80 κύκλους και πάνω.

Ερώτημα: από 80 και κάτω, περιμένετε από κάποιο θαύμα του Θεού του όντιο να γεμίσει μόνο του το πράμα; Γιατί αν περιμένετε να γεμίσει από τα δορυφορίδια σας, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τελευταία φορά, πως δεν γίνεται. Φοργκετ ιτ. Κενό θα είναι. Άνευ πλάκας. Δεν πρόκειται. Αδύνατο. Ποτέ.

Ευχαριστώ.
Αν εννοείς τρόπο να λειτουργήσει φίλτρο στο σύστημα, το player που χρησιμοποιώ δέχεται wav φίλτρα, έχω δοκιμάσει δανεικό όπως έχω πει και στο νήμα μου. Αν παίζει και ο Γιάννης μέσω pc, πιστεύω ότι θα τον φτιάξω, no problem.
Edit: Δεν ξεχνώ αυτό που είπε ο Dimifoot για την υπεροχή του dirac έναντι του τρόπου που θα εφαρμόσω φίλτρο, αλλά προς το παρόν θα πορευτώ με αυτό. Μη παρεξηγηθώ.
Για κάτω απο τους 80, νομίζω ότι ο Γιάννης είναι σε πλεονεκτική θέση λόγω χώρου ( αποκλειστικού ). Ας συμμαζευτεί λίγο το δικό μου χάος και για κάτω απο τους 80 μπορώ να κάνω λίγη υπομονή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν ξεχνώ αυτό που είπε ο Dimifoot για την υπεροχή του dirac έναντι του τρόπου που θα εφαρμόσω φίλτρο, αλλά προς το παρόν θα πορευτώ με αυτό
Πορέψου. Μεχρι την Schroeder frequency όμως μόνο. Μετά απαγορεύεται. Νόμος.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αν δεν εχεις αλλο σοβαροτερο χομπυ και εχεις χρονο και διαθεση να μαθεις καινουρια πραγματα,εχει φαση το ατιμο!
Post automatically merged:
αφού πιανη το χέρι σου σου έχω μια πρόταση.
χτυπα δυο peerless 830500 και έναν επαγγελματικό.
φτιάξε δυο κουτες και ένα φτηνό minidsp.

αν θέλεις να το απογειώσεις σκότωσε το dac σου
και αντί για φτηνό minidsp πάρε ένα SHD μετα
θα δεις γλέντια.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Άρα δεν μας έδειξες την καλύτερη, και μετά λες:


Και βάζεις και θαυμαστικά.

Θα έρθω απο κει και θα σε βαρεσω.:punish:

Σοβαρέψου.
Οταν λες «πιο ομαλή απο την καλυτερη», θα δείχνεις την καλύτερη, όχι μια τυχαία

:headbang:

Σοβαρέψου.
Ελα,καλημερα σε ολους!

Αργα το καταλαβες-για να ερθεις το εκανα,να σπρωξεις κανα ηχειο και να κουβαλησεις κανα κιβωτιο!!:p

Την καλυτερη χθεσινη εβαλα.Αλλα θα ξαναμετρησω αυριο ενα ενα με σταθερη αποσταση μικροφωνου καθε φορα και θα σας δειξω overlay απο ολες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ελα,καλημερα σε ολους!

Αργα το καταλαβες-για να ερθεις το εκανα,να σπρωξεις κανα ηχειο και να κουβαλησεις κανα κιβωτιο!!:p

Την καλυτερη χθεσινη εβαλα.Αλλα θα ξαναμετρησω αυριο ενα ενα με σταθερη αποσταση μικροφωνου καθε φορα και θα σας δειξω overlay απο ολες.
Η καλύτερη ηταν εκείνη η κόκκινη. Σημείωσες την θέση;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Η καλύτερη ηταν εκείνη η κόκκινη. Σημείωσες την θέση;
Εννοειται.Ολων των μετρησεων και toe in.

Και να εξηγηθω καλυτερα γιατι ακουγεται καλυτερα ο ηχος μου απο οτι μετραει:

Στη Jazz τα οργανα τις περισσοτερες φορες ειναι τοποθετημενα προς τη μια πλευρα.Drums και κυριως μπασσο.Βλεποντας τις ακυρωσεις και τις κορυφωσεις παιζοντας ενα ηχειο vs δυο μαζι,ειναι εμφανες οτι μειωνονται πολυ οι διακυμανσεις και το ακουστικο αποτελεσμα βελτιωνεται πολυ.Οταν ακουω παλιες mono,οντως παιζει λιγο χειροτερα.

scrap.jpg

Τουλαχιστον η μουσικη ειναι συμμαχος μου... :gamer:
 
Last edited:


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.523
UP

Βρε μπαγλαμά, δορυφόρος είναι, πρέπει να δούμε όλο το φάσμα.

Όσο πιο κοντά πάει στον πίσω τοίχο, τόσο.πιο καλά στα μπάσα, αλλά το δικό σου ηχείο δεν βγάζει μπάσα, οπότε αυτό δε σε νοιάζει καθόλου.

Δε χρειάζεται εξηγήσεις.
Κόλλα τα και μέτρα.

Θέλω μέτρηση κολλητά. Και δεύτερη μέτρηση με πυκνή απορρόφηση πίσω από το ηχείο, κολλητά στον τοίχο.

Μετά θέλω μέτρηση πιο μπροστά. Μέχρι 80cm μπορεί να απέχει η πρόσθια μπάφλα του δορυφόρου από τον πίσω τοίχο.

Η πρόσθια μπάφλα του σαμπ απαγορεύεται να απέχει πάνω από 80cm, και ιδανικά πρέπει να είναι κάτω από 60.

Ο δορυφόρος απαγορεύεται να απέχει (η πρόσθια μπάφλα) 80-120 από τον πίσω τοίχο.

Βάζε μετρήσεις.

Οι διακυμάνσεις στις 2 πρώτες οκτάβες δε με νοιάζουν καθόλου. Μιλάμε για δορυφόρους τώρα...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Εννοειται.Ολων των μετρησεων και toe in.

Και να εξηγηθω καλυτερα γιατι ακουγεται καλυτερα ο ηχος μου απο οτι μετραει:

Στη Jazz τα οργανα τις περισσοτερες φορες ειναι τοποθετημενα προς τη μια πλευρα.Drums και κυριως μπασσο.Βλεποντας τις ακυρωσεις και τις κορυφωσεις παιζοντας ενα ηχειο vs δυο μαζι,ειναι εμφανες οτι μειωνονται πολυ οι διακυμανσεις και το ακουστικο αποτελεσμα βελτιωνεται πολυ.Οταν ακουω παλιες mono,οντως παιζει λιγο χειροτερα.

View attachment 146731

Τουλαχιστον η μουσικη ειναι συμμαχος μου... :gamer:
Το σκεφτηκες ότι μπορει και να νομιζεις? Την δυναμη της συνηθειας δεν την υπολογιζεις?

Θα πρεπει να κανεις όλα τα απαραίτητα βηματα για να φτασεις μετρητικα σε ένα ικανοποιητικο επιπεδο και κατοπιν να συγκρινεις το πριν και μετα.

Προσωπικα πιστευω ότι ακομη και 4 μικρα σαμπ στουντιακα (πχ 8ιντσα - ένα σε κάθε γωνια) θα βοηθησουν σε απιστευτο βαθμο. Μην ξεχνας ότι μετα τα ηχεια σου θα παιζουν ξεκουραστα τις συχνότητες που ειναι σε θεση να παιζουν και φυσικα θα μεταφορφωθουν προς το καλυτερο.

Κατά τα αλλα από τη στιγμη που ξεκινησες με μετρήσεις είμαι σιγουρος ότι με διαχυση - αποροφηση σε λιγο καιρο θα κανεις ολες τις πρέπουσες κινησεις και τουλάχιστον σ αυτόν τον τομεα σταδιακα θα λυσεις ολες τις παιδικες ασθενειες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
υπονοείς κάτι για το forum migamisw? ;)
:lolsign: :cry:
Post automatically merged:

Γιατι δεν παιρνει καποιον επαγγελματια να τελειωνει;
πως τολμάς?!:mad::laugh::roflmao:
Post automatically merged:

Η κόκκινη απορρίπτεται.
Η καλύτερη ηταν εκείνη η κόκκινη.
προβλέπω έκτακτο ιατρικό συμβούλιο....:idk:


ή διαφορετικά....

ένα ηχείο στην μπλε και ένα στην κόκκινη Γιάνννη και είσαι κομπλέ! :lolsign:


Υ.Γ. Γιάνννο...άλλαζε και κανένα χρωμματάκι ή γράφε τίτλο στο σκρινσοτ γιατί θα έχουμε θέμα
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Ποιοοος??
Post automatically merged:

πρέπει να έχει αέρα,
Ναι. 5 μποφόρ τουλάχιστον
Post automatically merged:

Η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης.

View attachment 146511
Σύμφωνα με αυτό, οι υβριδικοί Τρίτωνες θέλουν τουλάχιστον 1 μέτρο.
 
Last edited:


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
οι υπόλοιποι που πεταγεστε χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρον πλην του χαβαλέ ότι τον δυσκολεύετε
α, μα δεν ειναι το ουσιαστικο ενδιαφερον ολων μας οι μηχανες αναπαραγωγης ηχου ?
Γιατι δεν παει κανενας γεοτονας να τον βοηθησει...μια σταλια ειναι η Θεσ/νικη
δεν θα 'χει μπυροποτηραχερουλατα ...
η σαλονικη ειναι πυρηνικη μπομπα - μικρο μεγεθος -συμπαντικα αποτελεσματα
:drinks:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top