Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
ο μοναδικός τρόπος να μην χρειάζεσαι προενισχυτή είναι να έχεις dac με ενσωματωμένο volume με χαμηλή αντισταση εξοδου και έξοδο τάσης τουλαχιστο 3Χ την ευαισθησία εισόδου του τελικού.

δηλ αν έχεις μια μετρικ ΟΚ δε χρειάζεσαι προενισχυτή.

ΥΓ. ο wizzy μιλά για zobel καλωδιων ούτε ηχείων ούτε ενισχυτών.
Για αυτο ας ρωτησει την Transparent cables!Κατι θα ξερουν οι ανθρωποι που πουλανε καλωδια με τιμη διαμερισματος στο Monaco!!!!
 

Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
dac με τροφοδοσια ικανη και χαρακτηριστικα εξοδου που να ειναι αντιστοιχα καλου προενισχυτη ωστε να οδηγουν επαρκως του τελικους δεν ειναι και οτι το συνηθεστερο.
η ελλειψη οδηγησης του τελικου ειναι ευκολα διαπιστωσιμη , ειδικα στα σημεια που χρειαζονται τα γκαζια.

καποια στιγμη εφτιαξα (με οδηγιες τζωρτζακη) μια εκδοση προενισχυτη με OPA627 .
τροφοδοσια 150VA ανα καναλι, +/-16V διπλα σταθεροποιημενα κλπ , step ladder pot με dale αντιστασεις κλπ χαριτωμενα.

δοκιμασα 3 τελικους πανω του και συγκριση με το προ κομματι του παλιου μου nad 370 και εναν αλλο προενισχυτη που μου ειχε φερει καποιος (σε θυμαμαι ποιος)
απιστευτες διαφορες,

μου ειχαν φερει και εναν παθητικο προ καποια στιγμη , γελασαμε για 5 λεπτα (να ταν 10 το πολυ) , αποσυνδεθηκε με συνοπτικες διαδικασιες για να ακουσουμε μουσικη τελικα (και να θαψουμε κοσμο).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.864
... νταξ, ειναι γνωστο οτι το χαλιεντ διμιουργει θεματα για να εχει να παιζει (και το λεει προβληματα και λυσεις).
το ιδιο κανουν και τα χαζογκομενακια (Λογοτεχνικα ρεπλικες) ...
story of my life - not!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.546
Για αυτο ας ρωτησει την Transparent cables!Κατι θα ξερουν οι ανθρωποι που πουλανε καλωδια με τιμη διαμερισματος στο Monaco!!!!
Ξέρουν ότι υπάρχουν μ@λ@κες.

Κάτι άλλο, ούτε ξέρουν, ούτε χρειάζεται να ξέρουν.

Οι γνώσεις για την ενσωμάτωση ζομπελ σε καλώδια ηχείων υψηλής χωρητικότητας, ώστε να λύνουν προβλήματα ταλάντωσης τελικών σταδίων, υπάρχουν εδώ και αιώνες...

Η χρήση καλωδίων ηχείων υψηλής χωρητικότητας είναι σωστή, για να κατεβαίνει πολύ χαμηλά η σύνθετη ωμική αντίσταση των καλωδίων, πλησιάζοντας την ονομαστική αντίσταση των ηχείων, ή και την μιγαδική αυτών.

Κάτι άλλο;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.546
dac με τροφοδοσια ικανη και χαρακτηριστικα εξοδου που να ειναι αντιστοιχα καλου προενισχυτη ωστε να οδηγουν επαρκως του τελικους δεν ειναι και οτι το συνηθεστερο
Έτσι ακριβώς.

Συμφωνώ σε όλα όσα έγραψε ο Παναγιώτης.

Επειδή δεν είναι απλά τα πράγματα για την ορθή οδήγηση που προσφέρει ένα στάδιο εξόδου πηγής, η δική μου επιλογή τέτοιων μηχανών (λόγου χάριν Ντακ) είναι μόνο από τον επαγγελματικό στίβο, όπου αυτές οι μηχανές έχουν πιστοποίηση για όλες τις προδιαγραφές στάθμης line level σήματος (σε dBu) και κατά συνέπεια είναι εντός των προδιαγραφών τους να οδηγούν είτε τελικά στάδια είτε ενεργά ηχεία.

Τυπικά αυτές οι συσκευές έχουν ασυνήθιστα υψηλές δυνατότητες τάσης εξόδου. ;)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
dac με τροφοδοσια ικανη και χαρακτηριστικα εξοδου που να ειναι αντιστοιχα καλου προενισχυτη ωστε να οδηγουν επαρκως του τελικους δεν ειναι και οτι το συνηθεστερο.
η ελλειψη οδηγησης του τελικου ειναι ευκολα διαπιστωσιμη , ειδικα στα σημεια που χρειαζονται τα γκαζια.

καποια στιγμη εφτιαξα (με οδηγιες τζωρτζακη) μια εκδοση προενισχυτη με OPA627 .
τροφοδοσια 150VA ανα καναλι, +/-16V διπλα σταθεροποιημενα κλπ , step ladder pot με dale αντιστασεις κλπ χαριτωμενα.

δοκιμασα 3 τελικους πανω του και συγκριση με το προ κομματι του παλιου μου nad 370 και εναν αλλο προενισχυτη που μου ειχε φερει καποιος (σε θυμαμαι ποιος)
απιστευτες διαφορες,

μου ειχαν φερει και εναν παθητικο προ καποια στιγμη , γελασαμε για 5 λεπτα (να ταν 10 το πολυ) , αποσυνδεθηκε με συνοπτικες διαδικασιες για να ακουσουμε μουσικη τελικα (και να θαψουμε κοσμο).
Αρακατι που ξεχασες να αναφερεις-ηταν λαθος η τοπολογια του προ για το συγκεκριμενο σεταπ ή οι συνθηκες ακαταλληλες!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.546
Γιατί να χρησιμοποιήσει κανείς καλώδιο υψηλής χωρητικότητας?
Πάμε μια επανάληψη.

Διάβασε ξανά:

 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιατί να χρησιμοποιήσει κανείς καλώδιο υψηλής χωρητικότητας?
Για να εχουν χαμηλη αυτεπαγωγη ωστε να εξαλειφονται οι πιθανοτητες ταλαντωσης.Σπανια καλωδια και ακομα πιο σπανιο το φαινομενο με ενα σωστο ενισχυτη.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ξέρουν ότι υπάρχουν μ@λ@κες.

Κάτι άλλο, ούτε ξέρουν, ούτε χρειάζεται να ξέρουν.

Οι γνώσεις για την ενσωμάτωση ζομπελ σε καλώδια ηχείων υψηλής χωρητικότητας, ώστε να λύνουν προβλήματα ταλάντωσης τελικών σταδίων, υπάρχουν εδώ και αιώνες...

Η χρήση καλωδίων ηχείων υψηλής χωρητικότητας είναι σωστή, για να κατεβαίνει πολύ χαμηλά η σύνθετη ωμική αντίσταση των καλωδίων, πλησιάζοντας την ονομαστική αντίσταση των ηχείων, ή και την μιγαδική αυτών.

Κάτι άλλο;

Μια διόρθωση, πάρα πολύ πλούσιοι μαλάκες. :geek:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.546
Για να εχουν χαμηλη αυτεπαγωγη ωστε να εξαλειφονται οι πιθανοτητες ταλαντωσης.Σπανια καλωδια και ακομα πιο σπανιο το φαινομενο με ενα σωστο ενισχυτη.
Όχι.

Όχι βέβαια...

Ρε είσαι σίγουρος ότι έχεις γνώσεις ηλεκτρονικών; :roflmao: :tongue:

Μπορώ να σου βρω εξετάσεις φοιτητών στα ΕΠΑΛ με τέτοια θέματα... Έλεος..

Έλα, στο #47 τα έγραψα:


Το 2009, ήδη τα είχα λύσει αυτά τα θέματα προ ετών.

Και μπαίνουμε 2020...

Κάτι μου λέει πως και το 2030 τα ίδια θα λέμε...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
dac με τροφοδοσια ικανη και χαρακτηριστικα εξοδου που να ειναι αντιστοιχα καλου προενισχυτη ωστε να οδηγουν επαρκως του τελικους δεν ειναι και οτι το συνηθεστερο.
η ελλειψη οδηγησης του τελικου ειναι ευκολα διαπιστωσιμη , ειδικα στα σημεια που χρειαζονται τα γκαζια.
δεν είναι συνηθισμένο παρα μονο στα επαγγελματικά αλλα και τα dsp αυτοκινητου είναι φτιαγμένα για να οδηγούν τελικούς,εσυ το ξέρεις καλα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Όχι.

Έλα, στο #47 τα έγραψα:


Το 2009, ήδη τα είχα λύσει αυτά τα θέματα προ ετών.

Και μπαίνουμε 2020...

Κάτι μου λέει πως και το 2030 τα ίδια θα λέμε...
Και εσυ εχεις δικιο.Αν και τα Goertz τα θεωρω εκκεντρικα καλωδια και και οχι τα ιδανικοτερα.

Παρολα αυτα,αυξανοντας αυτεπαγωγη σε αυτο το καλωδιο μειωνεται η χωρητικοτητα και τουμπαλιν.
 

Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
δεν είναι συνηθισμένο παρα μονο στα επαγγελματικά αλλα και τα dsp αυτοκινητου είναι φτιαγμένα για να οδηγούν τελικούς,εσυ το ξέρεις καλα.
emmaaaaaa !!!!
εκει να δεις ψυχολογικο σοκ που επαθα 2 φορες συνεχομενα , απο αλλαγη του 701 με το 800 και μετα σε helix . αλλη οδηγηση εντελως , απιστευτα πραμματα, ζουσα στο σκοταδι κλπ.

Αρακατι που ξεχασες να αναφερεις-ηταν λαθος η τοπολογια του προ για το συγκεκριμενο σεταπ ή οι συνθηκες ακαταλληλες!
περιττον.
παρομοιες δοκιμες εχουν γινει και σε αλλα setups.
μετα στο εξηγει το γιατι καποιος που το κατεχει , το διαπιστωνεις , βαζεις τον οπα πανω και δεν ξανασχολεισαι με προενισχυτη μεχρι να παρεις av40/synthesis/shd κλπ. η να ταισεις τα fusion με ψηφιακο σημα.

η μονη περιπτωση που δεν θα ειναι απαραιτητος ο οπα ειναι τωρα με τα fusion στα οποια δεν καλεισαι να οδηγησεις τελικα σταδια αλλα εναν προενισχυτη ουσιαστικα.
σε αυτα και σκετη την πηγη βαζεις χωρις τυψεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.546
Παρολα αυτα,αυξανοντας αυτεπαγωγη σε αυτο το καλωδιο μειωνεται η χωρητικοτητα και τουμπαλιν.
Μη το συνεχίζεις.

Ξαναδιάβασε το #47 μέχρι να καταλάβεις.


Όσο για τον παθητικό προ που έχεις, κάποτε θα πρέπει να τον πετάξεις.

Η οδήγηση των προενισχυτικών σταδίων, φαίνεται κυρίως στην ατάκα και στο μπάσο. Αυτά τα δύο, είναι πράγματα που δεν διαθέτει ούτε ίχνος το σετάπ σου. Οπότε, είσαι ανίκανος να βγάλεις ανάλογα συμπεράσματα.

Φακτς οφ φακιν λάιφ...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
emmaaaaaa !!!!
εκει να δεις ψυχολογικο σοκ που επαθα 2 φορες συνεχομενα , απο αλλαγη του 701 με το 800 και μετα σε helix . αλλη οδηγηση εντελως , απιστευτα πραμματα, ζουσα στο σκοταδι κλπ.
για αυτό και εγώ έχωσα ένα helix στο σπίτι και είναι προ dsp για τα ενεργά και τα sub και δώρο τα eq και άντε γειααααα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μη το συνεχίζεις.

Ξαναδιάβασε το #47 μέχρι να καταλάβεις.


Όσο για τον παθητικό προ που έχεις, κάποτε θα πρέπει να τον πετάξεις.

Η οδήγηση των προενισχυτικών σταδίων, φαίνεται κυρίως στην ατάκα και στο μπάσο. Αυτά τα δύο, είναι πράγματα που δεν διαθέτει ούτε ίχνος το σετάπ σου. Οπότε, είσαι ανίκανος να βγάλεις ανάλογα συμπεράσματα.

Φακτς οφ φακιν λάιφ...
Ο μοναδικος τροπος να με πεισεις θα ειναι να παιξει καποιο μηχανημα σου με το δικο μου στο ιδιο συστημα-αφου ηλεκτροτεχνικα δε μπορεις να μου υποδειξεις το λαθος μου.

Και ναι,χαιρομαι να κουβεντιαζω με ατομα που αν πιασουμε ενα θεμα δεν τελειωνουμε ουτε μεθαυριο!!! :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.546
Βρε γω δεν έχω βινταζ σεταπ σαν εσένα, είμαστε ...ασύμβατοι δότες! ;)

Ηλεκτροτεχνικά και στη βικιπαίδεια θα δεις τον ορισμό της μιγαδικης αντίστασης, και το έχω αναλύσει στο ποστ που σου έδειξα.

Εσύ αντιθέτως λες μπούρδες, χωρίς κανένα τύπο ηλεκτρισμού να υποστηρίζει τα λεγόμενά σου, μόνο "ακουστικές εμπειρίες" έχεις...

Άσε με σε παρακαλώ παιδί μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.593
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top