Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
1
2
3

Και αλλα πολλα αν ξερεις να ψαχνεις και να φιλτραρεις τα σωστα αποτελεσματα.
Α. Μάλιστα. Να διαβάσουμε και να εμπιστευτούμε την άποψη κι άλλων χρυσαυτιάδων. :p

Μετρήσεις των χώρων τους παίζουν ή μπα;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Α. Μάλιστα. Να διαβάσουμε και να εμπιστευτούμε την άποψη κι άλλων χρυσαυτιάδων. :p

Μετρήσεις των χώρων τους παίζουν ή μπα;
Τι μετρηση χωρου να σου δωσει η μεγαλυτερη αναλυση και ο χαμηλοτερος θορυβος; :rofl:
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.776
Τι μετρηση χωρου να σου δωσει η μεγαλυτερη αναλυση και ο χαμηλοτερος θορυβος; :rofl:
Τι να ΚΛΑΣΕΙ η μεγαλύτερη ανάλυση και ο χαμηλότερος θόρυβος όταν έχεις σπυριά και όχι λακούβες, ορύγματα μάχης στη καμπύλη σου; Πλάκα με κάνεις ρε καρντάσι;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημέρα Διονύση.
Κατά την γνώμη μου το dac είναι αντίστοιχης σημασίας ενός phono stage που οδηγεί ένα πικάπ.
Καλημέρες. Εμένα μια χαρά μου ακούγεται και αν θυμάμαι καλά αυτό που έβγαλε ο ASR σαν φάουλ ήταν inaudible . Συμφωνώ ότι από πλευράς σχεδίασης θα έπρεπε να μην υπήρχε αλλά στο 1.5Κ με όλα αυτά που κάνει + την αξιοπρεπέστατη απόδοση σαν DAC είναι πολύ τίμια επιλογή. Προσωπικά θα ανησυχούσα περισσότερο για την αξιοπιστία παρά για τις επιδόσεις (αν και μέχρι στιγμής όλα ΟΚ). Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι όταν έχεις (έχω) θέματα με τα ηχεία, την τοποθέτηση, την συνόλικη απόκριση, το RT60, το impulse κ.ο.κ. είναι ψύλλοι στα άχυρα το να κόφτεται κάποιος για το DAC. Ένα οποιοδήποτε αξιοπρεπές dac θα κάνει την δουλειά του. Τα υπόλοιπα είναι πολύ πιο σημαντικά (και δύσκολα) να τα λύσεις. Προσωπική άποψη και δεν την λέω σε κανέναν. Τα περισσότερα από αυτά τα προβλήματα τα έχω και εγώ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλημέρες. Εμένα μια χαρά μου ακούγεται και αν θυμάμαι καλά αυτό που έβγαλε ο ASR σαν φάουλ ήταν inaudible . Συμφωνώ ότι από πλευράς σχεδίασης θα έπρεπε να μην υπήρχε αλλά στο 1.5Κ με όλα αυτά που κάνει + την αξιοπρεπέστατη απόδοση σαν DAC είναι πολύ τίμια επιλογή. Προσωπικά θα ανησυχούσα περισσότερο για την αξιοπιστία παρά για τις επιδόσεις (αν και μέχρι στιγμής όλα ΟΚ). Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι όταν έχεις (έχω) θέματα με τα ηχεία, την τοποθέτηση, την συνόλικη απόκριση, το RT60, το impulse κ.ο.κ. είναι ψύλλοι στα άχυρα το να κόφτεται κάποιος για το DAC. Ένα οποιοδήποτε αξιοπρεπές dac θα κάνει την δουλειά του. Τα υπόλοιπα είναι πολύ πιο σημαντικά (και δύσκολα) να τα λύσεις. Προσωπική άποψη και δεν την λέω σε κανέναν. Τα περισσότερα από αυτά τα προβλήματα τα έχω και εγώ.
Σωστος αλλα το RT και το IR δε σωζεται ημεκτρονικα.Μονο με περιποιηση χωρου ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
1
2
3

Και αλλα πολλα αν ξερεις να ψαχνεις και να φιλτραρεις τα σωστα αποτελεσματα.
Τι μετρηση χωρου να σου δωσει η μεγαλυτερη αναλυση και ο χαμηλοτερος θορυβος; :rofl:
To δε link no.2 είναι ΄΄τρελά κόλπα΄΄.Ο άμεσα ενδιαφερόμενος είναι χρήστης DAC...Direct Stream της PS Audio. :sneaky:
(Για τους...υποψιασμένους)
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι για το Qutest. Το έχεις με το original διακοπτικό τροφοδοτικό ;
Σε εμένα το τροφοδοτικό του έβγαζε θόρυβο, εννοώ άκουγα ένα ελαφρύ buzz όταν το έβαζα στην πρίζα. Το ίδιο έκανε και το τρεις φορές πιο ακριβό HugoTT.
Διάβασα ότι οι πολλοί χρήστες βάζουν γραμμικά τροφοδοτικά και έχουν καλύτερη απόδοση (ελέγχεται αυτό....) και ησυχία (αυτό αποδεδειγμένο).
Δεν ξέρω αν γενικά περνάει στην αναπαραγωγή ο θόρυβος από το τροφοδοτικό του dac, αλλά μου είχε κάνει κακή εντύπωση σαν συσκευή του 1000άρικου. Το δoκίμασα και σε 2 άλλα συστήματα και ήταν το ίδιο.
Το Rme είναι αυτό που λένε dead silent.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι για το Qutest. Το έχεις με το original διακοπτικό τροφοδοτικό ;
Σε εμένα το τροφοδοτικό του έβγαζε θόρυβο, εννοώ άκουγα ένα ελαφρύ buzz όταν το έβαζα στην πρίζα. Το ίδιο έκανε και το τρεις φορές πιο ακριβό HugoTT. Διάβασα ότι οι πολλοί χρήστες βάζουν γραμμικά τροφοδοτικά και έχουν καλύτερη απόδοση (ελέγχεται αυτό....) και ησυχία (αποδεδειγμένο).
Δεν ξέρω αν γενικά περνάει στην αναπαραγωγή ο θόρυβος από το τροφοδοτικό του dac, αλλά μου είχε κάνει κακή εντύπωση σαν συσκευή του 1000άρικου. Το δκίμασα και σε 2 άλλα συστήματα και ήταν το ίδιο.
Το Rme είναι αυτό που λένε dead silent.
Ναι.Stock.


Ή ειχες ground loop ή το psu ηταν ελαττωματικο.

Εχει αναφερθει πολλες φορες η υπεροχη του stock psu στο συγκεκριμενο μηχανημα-μεχρι και στο ASR απο τον Amir.Ακομα και κορυφαια battery packs ειναι debatable αν παιζουν καλυτερα.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Όχι δεν έχω ground loop στο συστημά μου, μόνο η συγκεκριμένη συσκευή το έκανε και όχι μόνο στο δικό μου σύστημα αλλά και σε άλλα δύο σπίτια-συστήματα που το τσέκαρα. Τέλος πάντων αφού εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα, όλα καλά.

Χαχα σύμπτωση!!! Μόλις τώρα διαβάζω το 1ο link που έβαλες από το Chord forum και κάποιος γράφει για το θόρυβο που έχει η συσκευή..... Είναι και γραφικός ο τύπος. "The stock psu is a EMI/RFI generating monster"
Και ότι έχει βάλει γραμμικό τροφοδοτικό και πόσο βελτιώθηκε....
Καλά όχι ότι εμπιστεύομαι τους χρυσαυτιάδες των fora και καλά θα κάνεις να μην τους εμπιστεύεσαι και εσύ.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλημέρες. Εμένα μια χαρά μου ακούγεται και αν θυμάμαι καλά αυτό που έβγαλε ο ASR σαν φάουλ ήταν inaudible . Συμφωνώ ότι από πλευράς σχεδίασης θα έπρεπε να μην υπήρχε αλλά στο 1.5Κ με όλα αυτά που κάνει + την αξιοπρεπέστατη απόδοση σαν DAC είναι πολύ τίμια επιλογή. Προσωπικά θα ανησυχούσα περισσότερο για την αξιοπιστία παρά για τις επιδόσεις (αν και μέχρι στιγμής όλα ΟΚ). Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι όταν έχεις (έχω) θέματα με τα ηχεία, την τοποθέτηση, την συνόλικη απόκριση, το RT60, το impulse κ.ο.κ. είναι ψύλλοι στα άχυρα το να κόφτεται κάποιος για το DAC. Ένα οποιοδήποτε αξιοπρεπές dac θα κάνει την δουλειά του. Τα υπόλοιπα είναι πολύ πιο σημαντικά (και δύσκολα) να τα λύσεις. Προσωπική άποψη και δεν την λέω σε κανέναν. Τα περισσότερα από αυτά τα προβλήματα τα έχω και εγώ.
όλοι πάνω κάτω τα έχουμε τα θέματα μας. Οπότε χώρος πρώτα και μετά όλα τα υπόλοιπα.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Η usb ειναι η χειροτερη ολων με το περισσοτερο jitter.Ειδες που εισαι αδιαβαστος;

Αν δεν πιστευεις τον Watts,ξεστραβωσου τουλαχιστον στο headfi με τα εκατονταδες μελη να να συμφωνουν με αυτο που σου ειπα.Αν δε θες να πας μπροστα,κανε συνδεση με usb :thumbsup:
αυτό απάντησα στον kanakiani

"αυτές είναι ανώτερες από όλες τις προηγούμενες αλλα δεν μπορώ να τις κατατάξω μεταξύ τους καθώς δεν έχω ασχοληθη."

βλέπεις αντίθετα με εσένα εγώ δεν είμαι ξερόλας και όταν δεν έχω διάβαση κάτι το παραδέχομαι.

ωστόσο ξέρω ότι ενώ η usb είναι ένα χαλι μαυρο όλα τα dac που την χρησιμοποιούν κάνουν επαναχρονισμο του σήματος με δικό τους ρολοι μηδενίζοντας εντελώς την οποια εισαγωγή τζιτερ από την σύνδεση.

φυσικά τα link που έδωσες στον markou ο οποιος έχει δίκιο για την μετατροπή του ηλεκτρικού σήματος σε φως και το
αντίθετο είναι τουλάχιστον αστεία.

ένας τύπος που διαφημίζει τα dac του και δυο λινκ από φόρουμ που κάνουν την ιδια κουβέντα που κάνουμε εμείς εδώ μεσα

εύκολα βρίσκεις αλλα τόσα με τα αντίθετα συμπεράσματα. αλλα προτιμώ να ασχοληθώ με ποιο χρήσιμα πράγματα.

υγ.η πλακα είναι ότι παίζω με οπτική όχι γιατί είναι η καλύτερη αλλα γιατί αυτή έχουν οι συσκευές μου και δε με νοιαζη καθόλου.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
αυτό απάντησα στον kanakiani

"αυτές είναι ανώτερες από όλες τις προηγούμενες αλλα δεν μπορώ να τις κατατάξω μεταξύ τους καθώς δεν έχω ασχοληθη."

βλέπεις αντίθετα με εσένα εγώ δεν είμαι ξερόλας και όταν δεν έχω διάβαση κάτι το παραδέχομαι.

ωστόσο ξέρω ότι ενώ η usb είναι ένα χαλι μαυρο όλα τα dac που την χρησιμοποιούν κάνουν επαναχρονισμο του σήματος με δικό τους ρολοι μηδενίζοντας εντελώς την οποια εισαγωγή τζιτερ από την σύνδεση.

φυσικά τα link που έδωσες στον markou ο οποιος έχει δίκιο για την μετατροπή του ηλεκτρικού σήματος σε φως και το
αντίθετο είναι τουλάχιστον αστεία.

ένας τύπος που διαφημίζει τα dac του και δυο λινκ από φόρουμ που κάνουν την ιδια κουβέντα που κάνουμε εμείς εδώ μεσα

εύκολα βρίσκεις αλλα τόσα με τα αντίθετα συμπεράσματα. αλλα προτιμώ να ασχοληθώ με ποιο χρήσιμα πράγματα.

υγ.η πλακα είναι ότι παίζω με οπτική όχι γιατί είναι η καλύτερη αλλα γιατί αυτή έχουν οι συσκευές μου και δε με νοιαζη καθόλου.
Αρα σου εμεινε αλλο προβλημα-η εξαλειψη του θορυβου μεσω γαλβανικης συνδεσης ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.496
Reaction score
37.570
... εγω (αν και μαιμου) θα μετραγα με τα καταληλα ηλεκρονικα οργανα, οποιαδηποτε συνθηκη (εχω στη διαθεση μου), απο να ψαχνω στο διαδικτιο.
Βεβαια εγω δεν εχω καν τετοιες αποριες..εδω και πολλα χρονια..
8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Όχι δεν έχω ground loop στο συστημά μου, μόνο η συγκεκριμένη συσκευή το έκανε και όχι μόνο στο δικό μου σύστημα αλλά και σε άλλα δύο σπίτια-συστήματα που το τσέκαρα. Τέλος πάντων αφού εσύ δεν έχεις τέτοιο θέμα, όλα καλά.

Χαχα σύμπτωση!!! Μόλις τώρα διαβάζω το 1ο link που έβαλες από το Chord forum και κάποιος γράφει για το θόρυβο που έχει η συσκευή..... Είναι και γραφικός ο τύπος. "The stock psu is a EMI/RFI generating monster"
Και ότι έχει βάλει γραμμικό τροφοδοτικό και πόσο βελτιώθηκε....
Καλά όχι ότι εμπιστεύομαι τους χρυσαυτιάδες των fora και καλά θα κάνεις να μην τους εμπιστεύεσαι και εσύ.
Ηταν το psu ελαττωματικο τοτε.Το εχω διαβασει αλλη μια φορα νομιζω.

Στο ASR εχει μετρησεις του dac k psu.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
... εγω (αν και μαιμου) θα μετραγα με τα καταληλα ηλεκρονικα οργανα, οποιαδηποτε συνθηκη, απο να ψαχνω στο διαδικτιο.
Βεβαια εγω δεν εχω καν τετοιες αποριες..εδω και πολλα χρονια..
8-)
άντε ρε σεις λύστε τες και σε εμάς που δεν έχουμε γνώση ηλεκτρονικών οργάνων.
Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι έχουμε επιλογή
optical
coaxial
usb
AES
hdmi
Ποια από όλες αυτές παίζει πιο καλή μπαλίτσα?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.496
Reaction score
37.570
άντε ρε σεις λύστε τες και σε εμάς που δεν έχουμε γνώση ηλεκτρονικών οργάνων.
Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι έχουμε επιλογή
optical
coaxial
usb
AES
hdmi
Ποια από όλες αυτές παίζει πιο καλή μπαλίτσα?
... υπαρχει σχετικο μελος καταλληλο (αλλα ακαταληλο για ενηλικους-δεν πολυμπαινει), που μπορει να δωσει απαντηση σιγουρη. 8-)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top