Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.377
Reaction score
125.465
Σωστος αλλα το RT και το IR δε σωζεται ημεκτρονικα.Μονο με περιποιηση χωρου ;)
Που δεν έχεις.

Ούτε αυτό δεν έχεις.

Τα λινκ σου είναι γτπκ.

Οι καλύτεροι τρόποι για μετάδοση ψηφιακού σήματος είναι AES EBU και έθερνετ, οι υπόλοιποι τρόποι είναι κονσουμερ όχι προ, δεν υποστηρίζουν άντερα.

Πλέον έθερνετ. Και το hdmi κατά βάση έθερνετ είναι. Και συ μιλάς για ίνες, σα να μου θυμίζεις τηλέφωνο με καντράν και τηλεόραση καθοδικού σωλήνα να παίζει βιντεοκασέτα...

Και έχεις το θράσος, σα βλαχοχαλιεντάς μπάμιας που είσαι, να νομίζεις ακόμα ότι ακούς καλά στο σπίτι σου. Με αυτές τις μετρήσεις; Ρε δε πας να κατουρησεις λιγο να σου φύγει;

Σκατουλες ακούς εκεί μέσα. Να χέσω το Ντακ σου. Χεσμενο εντελώς το έχω δηλαδή, όχι να το χέσω, το'χεσα και χέστηκα. Μα τι μου λέει ρε παιδιά, θα χάσω κι άλλες τρίχες από το κεφάλι μου...

Μπλοκ. Κανονικό. Γεια σου.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Που δεν έχεις.

Ούτε αυτό δεν έχεις.

Τα λινκ σου είναι γτπκ.

Οι καλύτεροι τρόποι για μετάδοση ψηφιακού σήματος είναι AES EBU και έθερνετ, οι υπόλοιποι τρόποι είναι κονσουμερ όχι προ, δεν υποστηρίζουν άντερα.

Πλέον έθερνετ. Και το hdmi κατά βάση έθερνετ είναι. Και συ μιλάς για ίνες, σα να μου θυμίζεις τηλέφωνο με καντράν και τηλεόραση καθοδικού σωλήνα να παίζει βιντεοκασέτα...

Και έχεις το θράσος, σα βλαχοχαλιεντάς μπάμιας που είσαι, να νομίζεις ακόμα ότι ακούς καλά στο σπίτι σου. Με αυτές τις μετρήσεις; Ρε δε πας να κατουρησεις λιγο να σου φύγει;

Σκατουλες ακούς εκεί μέσα. Να χέσω το Ντακ σου. Χεσμενο εντελώς το έχω δηλαδή, όχι να το χέσω, το'χεσα και χέστηκα. Μα τι μου λέει ρε παιδιά, θα χάσω κι άλλες τρίχες από το κεφάλι μου...

Μπλοκ. Κανονικό. Γεια σου.
Πατερ,νομιζω εισαι ο πρωτος που μου εδωσε συγχαρητηρια για το RT μου.Πιωμενος εισαι; :dance:
δεν κρατάω μυστικά αλλα εσύ έτσι κι αλλιώς εσύ δεν ακούς.
τεσπα για να μη νομίζεις ότι είμαι κακός άνθρωπος θα σου
δώσω μια βαηθεια.
ψάξε galvanic isolated usb
Ηδη σου απαντησα με link.Αλλο κακος και αλλο δυσπιστος-απιστος.

Ουτε εγω κραταω κακια σε κανεναν.Ανταλλαγες αποψεων κανουμε.:thumbsup:
 

A

amoustakas

Guest
Γιάννη, το δικό σου σκεπτικό είχα κι εγώ. Ακόμα βέβαια με απασχολεί το ζήτημα των dac και γενικότερα των υλικών στον SHD γιατί απο ότι διάβασα, όντως όταν παίζει μόνο του σαν dac χωρίς ισοστάθμιση, είναι για τον λούτσο καβάλα. Έτσι τουλάχιστον διάβασα σε μια δοκιμή. Όμως, η δουλεια του δεν είναι να παίξει σαν dac, αλλά να διορθώσει αυτά που δεν αφήνουν κανένα dac να αποδώσει σωστά, άρα η ουσία είναι ότι κάνεις μια υποχώρηση και έχεις μεγαλύτερα οφέλη overall.
Ακόμα και με την ισοστάθμιση με φίλτρο που φορτώνω στο player του pc, ακόμα και αν καταλαβαίνω ότι απλά πειράζει τη καμπύλη απόκρισης και δεν διορθώνει αντιστροφές φάσης όπως κατάλαβα απο τα λεγόμενα του dimifoot, αλλάζει αισθητά την αναπαραγωγή, "ξεκλειδώνει" τον ήχο. Χθες μάλιστα "ξεκλείδωσε" και ένα καλώδιο ηχείων... ;)
Το SHD έχει εξαιρετικό Dac. Μετρημένο από τον Amir. Είναι η μια σοβαρή πρόταση σε δικάναλο.

Και για το RME λένε ότι παίζει μέτρια οι μουσικόφιλοι, αλλά οι ειδικοί στουντιάδες άλλα λένε.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.561
Reaction score
37.847
+ με ενα φιδοκαλωδιο απογειωνεται με το καταληλο καβλωδιο ρεβματως σιγουρη απογειωση -κυριολεκτικα αλλος πλανητης - .... :download:
ενω το αλλο δεν σηκωνει ΚΚΡ. :king:
-Λοτζικ εναφ...νο?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Που δεν έχεις.

Ούτε αυτό δεν έχεις.

Τα λινκ σου είναι γτπκ.

Οι καλύτεροι τρόποι για μετάδοση ψηφιακού σήματος είναι AES EBU και έθερνετ, οι υπόλοιποι τρόποι είναι κονσουμερ όχι προ, δεν υποστηρίζουν άντερα.

Πλέον έθερνετ. Και το hdmi κατά βάση έθερνετ είναι. Και συ μιλάς για ίνες, σα να μου θυμίζεις τηλέφωνο με καντράν και τηλεόραση καθοδικού σωλήνα να παίζει βιντεοκασέτα...

Και έχεις το θράσος, σα βλαχοχαλιεντάς μπάμιας που είσαι, να νομίζεις ακόμα ότι ακούς καλά στο σπίτι σου. Με αυτές τις μετρήσεις; Ρε δε πας να κατουρησεις λιγο να σου φύγει;

Σκατουλες ακούς εκεί μέσα. Να χέσω το Ντακ σου. Χεσμενο εντελώς το έχω δηλαδή, όχι να το χέσω, το'χεσα και χέστηκα. Μα τι μου λέει ρε παιδιά, θα χάσω κι άλλες τρίχες από το κεφάλι μου...

Μπλοκ. Κανονικό. Γεια σου.
Πατερ,νομιζω εισαι ο πρωτος που μου εδωσε συγχαρητηρια για το RT μου.Πιωμενος εισαι; :dance:

Ηδη σου απαντησα με link.Αλλο κακος και αλλο δυσπιστος-απιστος.

Ουτε εγω κραταω κακια σε κανεναν.Ανταλλαγες αποψεων κανουμε.:thumbsup:
1576497671882.png
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.453
Johnnn, δεν μπορείς να εκφέρεις άποψη, ούτε υποκειμενική-εμπειρική, ούτε επιστημονικά τεκμηριωμένη.

Μόνο θα ακούς. Δεν θα μιλάς.
Είσαι επικίνδυνος και για τους άλλους και για τον εαυτό σου.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το SHD έχει εξαιρετικό Dac. Μετρημένο από τον Amir. Είναι η μια σοβαρή πρόταση σε δικάναλο.

Και για το RME λένε ότι παίζει μέτρια οι μουσικόφιλοι, αλλά οι ειδικοί στουντιάδες άλλα λένε.
Αν θυμαμαι καλα το RME ειναι κλασεις ανωτερο του SHD-με βαση τις μετρησεις του Amir παντα...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν θυμαμαι καλα το RME ειναι κλασεις ανωτερο του SHD-με βαση τις μετρησεις του Amir παντα...
Δεν έχει όμως εφάμιλλες επεξεργαστικές ικανότητες (dirac).Και δεν κροσάρει sub,... :sneaky:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ηδη σου απαντησα με link.Αλλο κακος και αλλο δυσπιστος-απιστος.

Ουτε εγω κραταω κακια σε κανεναν.Ανταλλαγες αποψεων κανουμε.:thumbsup:
είπαμε ότι τα link που έβαλες είναι αστεία για να μη πω τιποτα χειρότερο
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν έχει όμως εφάμιλλες επεξεργαστικές ικανότητες (dirac).Και δεν κροσάρει sub,... :sneaky:
Ετσι.Ο καθενας θετει διαφορετικες προτεραιοτητες,ιδιως οταν πρεπει να συμβιβαστει ως προς την τελειοτητα!:p
 


Μηνύματα
252
Reaction score
645
Το RME δεν είναι και πολύ θελκτικό για τους audiophiles όπως οι συσκευές της Chord ή της PS Audio. Είναι ένα μηχανάκι μια σταλιά, 1 κιλό και κάτι βάρος, με bass/tremble controls, με δικό του DSP και Equalizer. Μέχρι προγραμματιζόμενο Loudness έχει. Όλα αυτά για τους audiophiles (και ουχί τους μουσικόφιλους) είναι κόκκινα πανιά.
Θέλει και πολύ διάβασμα για να βρεις όλα αυτά που μπορούν να παραμετροποιηθούν, είναι και τα menu του λίγο δύστροπα μάλλον λόγω studiακού προσανατολισμού της εταιρείας. Είναι δηλαδή no-nonsense συσκευή που στην φλατ λειτουργία δεν χρωματίζει, δεν πουσάρει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ετσι.Ο καθενας θετει διαφορετικες προτεραιοτητες,ιδιως οταν πρεπει να συμβιβαστει ως προς την τελειοτητα!:p
Όλοι απέχουμε εκ της τελειότητας,απλώς μερικοί επιλέγουν το βαθμό αποχής...συνειδητά και άλλοι ασυνείδητα. :sneaky:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.453
Ετσι.Ο καθενας θετει διαφορετικες προτεραιοτητες,ιδιως οταν πρεπει να συμβιβαστει ως προς την τελειοτητα!:p
Βγάζουμε και γλωσσίτσα;

Μίλα με τον Λέανδρο καλύτερα
 


Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
SINAD 111 έχει το SHD, 112 το RME και 114 το quetest. Οι διαφορές είναι αμελητέες.
Οι διαφορές στη τελική απόδοση όμως...? Στο σύνολο...? χμμμ, άντε να του το εξηγήσεις. Πάτα ένα φίλτρο ρε Γιάνννη να καταλάβεις τί λέμε. Ώχου
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.225
Reaction score
27.012
με βαση τις μετρησεις του Amir
Μικροδιαφορές, καθόλου ακουστές. Μόνο στο τζίτερ υπολείπεται το SHD, αλλά ούτε αυτό είναι ακουστό, πάντα κατά τον Amir.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.151
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top