Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ο Watts δηλωνει οτι τα αφτερμαρκετ τροφοδοτικα δεν χρειαζονται διοτι το στοκ ειναι οτι καλυτερο καινοτι αν καποιος εχει θεμα με RFI μπορει να δοκιμασει line conditioner ή power bank.Ο συγκεκριμενος προτεινει ενα της Anker το οποιο παιζει οπως και το στοκ.
Θεωρώ σοβαρή εταιρία την chord κι αν διάβαζα κάτι διαφορετικό από αυτό που έγραψες θα άλλαζα γνώμη.

Πάντως το λες κάπως οξύμωρο να θεωρείς τον γουάτς υπεργκουρού σχεδιαστή ντακ αλλά να μη δέχεσαι την άποψή του σε ό,τι έχει να κάνει με την τροφοδοσία του.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θεωρώ σοβαρή εταιρία την chord κι αν διάβαζα κάτι διαφορετικό από αυτό που έγραψες θα άλλαζα γνώμη.

Πάντως το λες κάπως οξύμωρο να θεωρείς τον γουάτς υπεργκουρού σχεδιαστή ντακ αλλά να μη δέχεσαι την άποψή του σε ό,τι έχει να κάνει με την τροφοδοσία του.
Δεχομασταν πολλοι την αποψη του -εγω ακομα περισσοτερο- μεχρι πριν απο καποιο διαστημα,εως οτου ανακαλυψαμε σιγα σιγα οτι δεν ισχυει αυτο.Και ο λογος μαλλον ειναι οτι δεν θελουν απο την Chord να ανεβει κατηγορια το dac αυτο διοτι πλησιαζει απειλητικα με αυτον τον συνδυασμο τον ηχο του Dave.Επισης εχει εδραιωθει η αποψη οτι το Qutest με στοκ τροφοδοτικο και Mscaler παιζει σχεδον σαν το Dave ενω το TT2 με τον Mscaler παιζει ακομα καλυτερα!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Θα απαντησω περιληπτικα διοτι αλλιως θα γραφω κανα μισαωρο...

Ο Watts δηλωνει οτι τα αφτερμαρκετ τροφοδοτικα δεν χρειαζονται διοτι το στοκ ειναι οτι καλυτερο καινοτι αν καποιος εχει θεμα με RFI μπορει να δοκιμασει line conditioner ή power bank.Ο συγκεκριμενος προτεινει ενα της Anker το οποιο παιζει οπως και το στοκ.

Πως εχουν τα πραματα τωρα:

Το στοκ τροφοδοτικο μολυνει με RFI το δικτυο με αποτελεσμα καποιες συσκευες να στην αλυσιδα να μην μπορουν να απορριψουν τον θορυβο.

Οσοι δοκιμασαν power banks,οι περισσοτεροι ειχα αρνητικες εμπειριες-λογω του switching inverter που εχουν μεσα που εισαγει RF στο dac και μερικοι δεν καταλαβαν διαφορα.Επισης το να το φορτιζεις μετα απο καποιες ωρες χρησης ειναι λιγο μανουρα.

Επισης οσοι δοκιμασαν εξ. τροφοδοτικα με αρνητικες εμπειριες,ηταν ειτε οι κινεζιες του ebay ειτε ηταν διακοπτικα τυπου ifi με αποτελεσμα να παιζουν χειροτερα απο το στοκ.

Τωρα,το τροφοδοτικο που παρηγγειλα,οπως και καποια ελαχιστα στην αγορα,χρησιμοποιει εναν υπερ χαμηλου θορυβου σταθεροποιητη,τον LT3045,ο οποιος κανει φανταστικα το καθηκον του με αποτελεσμα αριστη απορριψη θορυβου και απειροελαχιστη διακυμμανση της τασης εξοδου.Δοκιμασμενη βελτιωση απο μελη του head-fi και του computer audiophile.

Καλα αποτελεσματα παλι ειχαν καποιοι με μπαταριες αυτοκινητου ή LiPo και τον ως ανω σταθεροποιητη αλλα οπως προειπα δεν θελω να εχω την φορτιση στο μυαλο μου.

Η βελτιωση ειναι πιο γρηγορο και αναλυτικο χαμηλο,μεγαλυτερο βαθος και λεπτομερεια και πιο ξεκουραστες και αναλυτικες υψηλες,σε ποσοστο που να πλησιαζει αρκετα το Dave!

Κραταω μικρο καλαθι οπως παντα και σε περιπτωση που δεν μου κατσει το επειστρεφω με μοναδικο εξοδο τα μεταφορικα αλλα η εταιρια μου ειπε οτι εχει πουλησει γυρω στα 130 τεμαχια χωρις μια επιστροφη μεχρι τωρα και αυτο ειναι πολυ ευχαριστο,ξεροντας οτι η κοινοτητα της Chord γενικα αποτελειται απο αρκετα ψαγμενα ατομα.

Ρε Χρηστο τι λες τωρα;Ο αδερφος του μενει ακριβως πισω απο το μαγαζι μου!Εχει ψωνισει απο μενα αρκετες φορες!
Αυτό ήταν το περιληπτικό?
 





Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Επειδή δεν φαίνεται καλά , έχεις χρησιμοποιήσει καλώδια για τους πυκνωτές στη σειρά ή τις μπάρες που πουλάνε;
Πόσο και από πού τους βρήκες;
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν το εχω φτιαξει εγω.Ειναι τροφοδοτικο για το dac που εχω παραγγειλει με Supercaps.Στην ουσια το dac λαμβανει τροφοδοσια απο αποθηκη ενεργειας ~1000 F.Πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο Powerbank ή απο οποιοδηποτε psu που εχει στη σειρα με την τελικη τροφοδοσια ενεργο εξαρτημα.

Αυτο ειναι το μελλον στα τροφοδοτικα χαμηλης ισχυος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Α,αυτες ειναι δουλειες του Αστροναυτη!!

Εγω ασχολουμαι με εσωγηινη τεχνολογια! :biggrin:
βάλ'την σε σπόιλερ την εσωγήινη αποτέτοια....
μην τη δει κανένα περίεργο μάτι και σου σκάσει μύτη όλη η αντιτρομοκρατική στο σπιτ :lolsign: :lol:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
βάλ'την σε σπόιλερ την εσωγήινη αποτέτοια....
μην τη δει κανένα περίεργο μάτι και σου σκάσει μύτη όλη η αντιτρομοκρατική στο σπιτ :lolsign: :lol:
Τωρα που δεν εχουμε κομμουνιστικη κυβερνηση και δουλευει και η αστυνομια σωστα...Μου το ειπανε και αλλοι!
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Αν θέλεις ρεύμα πρέπει να βάλεις μπάρες
Αν θέλεις απλά την τεράστια αποθήκη ασπούμε καλό είναι και το καλωδιακι

Είναι απίστευτη πατέντα ο υπερπυκνωτης. Τον βάζεις δίπλα σε μια πεθαμένη μπαταρία και δουλεύει σαν να είχες δύο καινούριες γεμάτες
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Πόσα volt βγάζει ρε συ Γιάννη αυτό;

Θα υπέθετα πως το DAC θα χρειαζόταν 5V, αλλά βλέπω πως οι πυκνωτές είναι 2.7V.
Και δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να βάλεις 3 πυκνωτές των 2.7V παράλληλα (για να δημιουργήσεις το άθροισμα της χωρητικότητάς τους) και να δίνουν 5V.

Εκτός αν δεν είναι παράλληλα, αλλά τότε δεν θα είχες αποθήκη 1.000F όπως λες.

Όχι ότι το κατέχω και πολύ το άθλημα βέβαια, αλλά με τα λίγα που ξέρω δεν μου βγαίνει.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πόσα volt βγάζει ρε συ Γιάννη αυτό;

Θα υπέθετα πως το DAC θα χρειαζόταν 5V, αλλά βλέπω πως οι πυκνωτές είναι 2.7V.
Και δεν καταλαβαίνω πως μπορείς να βάλεις 3 πυκνωτές των 2.7V παράλληλα (για να δημιουργήσεις το άθροισμα της χωρητικότητάς τους) και να δίνουν 5V.

Εκτός αν δεν είναι παράλληλα, αλλά τότε δεν θα είχες αποθήκη 1.000F όπως λες.

Όχι ότι το κατέχω και πολύ το άθλημα βέβαια, αλλά με τα λίγα που ξέρω δεν μου βγαίνει.
5V εξοδο.Οι πυκνωτες ειναι 6 και σε σειρα ανα 2 για να διπλασιαστει η ταση αντοχης.Καταλαβες;
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
5V εξοδο.Οι πυκνωτες ειναι 6 και σε σειρα ανα 2 για να διπλασιαστει η ταση αντοχης.Καταλαβες;
360F στα 2.7V με δύο στη σειρά κάνουν 180F στα 5.4V
180F στα 5.4V παράλληλα 3 ζεύγη κάνουν 540F στα 5.4V

Απλά πράγματα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top