Ας μιλήσουμε για το feedback

Είναι καλό το feedback?


  • Total voters
    42
Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Εγώ πάλι έχω μια άλλη φιλοσοφία.
Άσπρη γάτα, μαύρη γάτα. Ποντίκια πιανει?

Εκ του αποτελεσματος κρίνονται ολα.

Δεν με ενδιαφέρει ποια μεθοδο χρησιμοποιείς η πόσο feedback.
Η μουσική εκπληρώνει τη λειτουργία της? Που θα πει συγκινεί?
Υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι κάτω από τους οποίους συμβαίνει αυτό.
Δυναμικη περιοχή, πακέτο αρμονικών, τονικη ακρίβεια, χαμηλο επιπεδο θορυβου κλπ...

Πρέπει όταν απαιτειται, οι φινετσατοι Concertgebouw να παίζουν λες και έχουν βγει από άσυλο...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγώ πάλι έχω μια άλλη φιλοσοφία.
Άσπρη γάτα, μαύρη γάτα. Ποντίκια πιανει?

Εκ του αποτελεσματος κρίνονται ολα.

Δεν με ενδιαφέρει ποια μεθοδο χρησιμοποιείς η πόσο feedback.
Η μουσική εκπληρώνει τη λειτουργία της? Που θα πει συγκινεί?
Υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι κάτω από τους οποίους συμβαίνει αυτό.
Δυναμικη περιοχή, πακέτο αρμονικών, τονικη ακρίβεια, χαμηλο επιπεδο θορυβου κλπ...

Πρέπει όταν απαιτειται, οι φινετσατοι Concertgebouw να παίζουν λες και έχουν βγει από άσυλο...
Αρκεί ο ακροατής να μην επεξεργάζεται το αποτέλεσμα σα να είχε βγει ο ίδιος από άσυλο...:p
V=I*I*R
P=V*I
Oh Captain my Captain,μάλλον όφειλες ν'αποκριθείς...
V = I * R ---> P = V * I = ρεύμα εις το τετράγωνο * αντίσταση
:)
Ιδού αδέλφια μου αλήτες...χαλιά πόσο άξια εστί η χαοτική ανάδραση...Από την επίκληση στο νόμο του Ohm εφαρμογή σε νόμους του...ΑμπεμπαμπλOhm:lolsign:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Όταν έχουμε προσωπική - υποκειμενική άποψη για μηχανές, μπορούμε να έχουμε προσωπική - υποκειμενική άποψη και για τον νόμο του ωμ.

Τι δε καταλαβαίνεις.


(Δεν είναι ερώτημα, ούτε καν απορία που αιωρείται. Διαπίστωση είναι.)


Απλώς είναι δύσκολο να σκοτώσεις την προσωπική σου, υποκειμενική άποψη. Το καταλαβαίνω στον κόσμο που επιμένει να πιστεύει σε κάτι που νομίζει, και όχι σε κάτι που γνωρίζει. Έχει διαφορά, ε; Μήπως θυμίζει ολίγον τι θρησκεία; ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
146
Reaction score
169
Επομένως σε μια εξιδανικευμένη κατάσταση η ανάδραση καλό θα ήταν να υλοποιείται με μια τοπολογία σαν αυτή που περιγράφει ο μεσιέ του βιντεακίου μόνο που η διορθωτικές ενέργειες να γίνονται σε ψηφιακό επίπεδο και όχι ηλεκτρονικό όπως γίνεται στα 30χρονα ηχεία του;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επομένως σε μια εξιδανικευμένη κατάσταση η ανάδραση καλό θα ήταν να υλοποιείται με μια τοπολογία σαν αυτή που περιγράφει ο μεσιέ του βιντεακίου μόνο που η διορθωτικές ενέργειες να γίνονται σε ψηφιακό επίπεδο και όχι ηλεκτρονικό όπως γίνεται στα 30χρονα ηχεία του;
(Είναι ο μεσιε Paul McGowan νυν PS Audio και πρώην συνιδρυτής της Infinity μαζίι με τον μακαρίτη Arnie Nudell.Τα δε τριαντάχρονα ηχεία αποτελούν ακόμα και στη σύγχρονη εποχή κορυφαίους μετατροπείς).

Εννοείς μάλλον τοπολογίες ανάλογες σερβομηχανισμών που ελέγχουν τη μετατροπή ηλεκτρικής προς μηχανική ενέργεια κατά την κίνηση των διαφραγμάτων για τις χαμηλές ώστε να μειωθεί η εκπομπή παραμορφώσεων.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν γίνεται να ξεφορτωθούμε εντελώς τις αποκλίσεις από τη γραμμικότητα σε οποιοδήποτε ηλεκτρονικό κύκλωμα.Σε αμιγές ηλεκτρικό πεδίο,όσο ανώτερο θα ήταν το κέρδος ανοιχτού βρόχου τόσο καλύτερη η προσέγγιση στη γραμμική συμπεριφορά και η πρόβλεψη της εξόδου ως προς δεδομένη είσοδο του σταδίου,ώστε να εφαρμοζόταν αρνητική ανάδραση χωρίς καθυστέρηση.

Οι τελεστικοί ενισχυτές λ.χ. διακρίνονται από υψηλότατα κέρδη ανοιχτού βρόχου,μόνο που αυτά μειώνονται δραστικά με την άνοδο της συχνότητας.Έτσι αποκλίνουμε και εδώ από τη γραμμική συμπεριφορά.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Διαβάστε και κλάψτε!

https://www.innerfidelity.com/content/katzs-corner-episode-25-adventures-distortion

Όχι πως λέει κάτι που δεν ξέραμε, αλλά ο άνθρωπος έφτασε το θέμα controled distortion στα άκρα!
Μπα, έχει δουλειά ακόμα. Imd και τα συναφή, το λέει κι ο ίδιος στο τέλος.
Η "ευφωνικότητα" της γνωστής μας παραμόρφωσης είναι φυσικά δεδομένη, όπως και η απώλεια πληροφορίας πάνω από ένα όριο τέτοιας παραμόρφωσης. Το -66 ντιμπί κι εμένα καλό μου ακούγεται.
Το μάσκινγκ ομοίως, τυπική πρακτική στο χάι εντ, με συνδυασμό μηχανών παραμόρφωσης στο όνομα του χιλιοφορεμένου "μάτσινγκ".
Η ευφωνική ψηφιακή παραμόρφωση έχει δώσει ήδη σημαντικά δείγματα γραφής, ακόμα και στη μέτρικ. Οι δυνατότητες είναι άπειρες, εννοείται.

Όλα αυτά προϋποθέτουν σωστές βάσεις. Δεν είναι δικαιολογίες χρήσης παραμορφοσιομηχανών, αλλά δείχνουν τον τρόπο που θα κυριαρχήσει στο σύντομο ψηφιακό μέλλον η εξέλιξη της "προσωπικής άποψης", τα ρυθμιστικά τονικότητας του μέλλοντος αν θες.
Προσωπικά τα θεωρώ ωραία παιχνίδια. Από το να ψάχνεις καβλώδια, χίλιες φορές καλύτερα να βάζεις ένα κάρακτερ στη μέτρικ, σε όση δόση θες, συνειδητά. ;)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Είστε πολύ καλοί άνθρωποι. Εγώ δεν βλεπω παρά έναν γηρασμένο τυπο με απωθημένα, ανίκανο να εκτιμήσει και να αποδεχθεί την εξέλιξη του ανθρωπινου είδους.

[Κου-φου]
Δε μας φτάνανε οι κερλαδες και οι πασάδες, μας ήρθαν τωρα και οι κατζαδες...
[/Κου-φου]
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Ο Paul McGowan άκουσε τις συζητήσεις μας και μας απάντησε σήμερα

Νομίζω πως ο Κυριούλης της ταινιούλας είναι στην <<κατάλληλη ηλικία>> για να μάθει πως ο <<μη αναστρέφων ενισχυτής>> έχει κέρδος 1+R2/R1 και όχι R2/R1. Σημείο 4:00!!!
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Δειξτε και λίγο κατανόηση...

Ξερεις τι ειναι
να καθαριζεις συνεχεια τον ήχο για να μετρας καλα
και μετά απο καιρο να ανακαλυπτεις
ότι πρεπει να βαλεις πισω ο,τι εβγαλες για να ακούς καλα?

Μιλάμε για δραμα...!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Νομίζω πως ο Κυριούλης της ταινιούλας είναι στην <<κατάλληλη ηλικία>> για να μάθει πως ο <<μη αναστρέφων ενισχυτής>> έχει κέρδος 1+R2/R1 και όχι R2/R1. Σημείο 4:00!!!
Έλα μωρέ, μη γίνεσαι αυστηρός με τον θείο, καλός είναι...
Άλλωστε γκέιν 1 πόσοι θεατές του βίντεο να ξέρουν τι σημαίνει;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Δεν είναι σκέτο 1 το κέρδος, αλλά ο λόγος των αντιστάσεων +1.
Ο αναστρέφων τελεστικός, δηλαδή με είσοδο στο - του διαφορικού ενισχυτή, έχει κέρδος μόνο τον λόγο των αντιστάσεων.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν είναι σκέτο 1 το κέρδος, αλλά ο λόγος των αντιστάσεων +1.
Ο αναστρέφων τελεστικός, δηλαδή με είσοδο στο - του διαφορικού ενισχυτή, έχει κέρδος μόνο τον λόγο των αντιστάσεων.
Τότε μάλλον σωστά τα λέει. Αν καταλαβαίνω καλά το +1 υπάρχει όταν ο λόγος είναι μικρότερος της μονάδας πχ 0.5 ώστε όταν τον πολλαπλασιάσεις να έχεις 50% κέρδος κι όχι μείωση (δηλαδή 1.5Χ2=3 ενώ 0.5Χ2=1). Στο δικό του παράδειγμα έχει κέρδος 20 (20/1).
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Τότε μάλλον σωστά τα λέει. Αν καταλαβαίνω καλά το +1 υπάρχει όταν ο λόγος είναι μικρότερος της μονάδας πχ 0.5 ώστε όταν τον πολλαπλασιάσεις να έχεις 50% κέρδος κι όχι μείωση (δηλαδή 1.5Χ2=3 ενώ 0.5Χ2=1). Στο δικό του παράδειγμα έχει κέρδος 20 (20/1).
Δεν κατάλαβες σωστά. Το +1 υπάρχει πάντα.
Στο δικό του παράδειγμα είναι 20+1 το κέρδος άρα 21 και όχι 20.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.086
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top