Ας μιλήσουμε για το feedback

Είναι καλό το feedback?


  • Total voters
    42

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Την γλασάρει την τούρτα
[DOUBLEPOST=1521536754][/DOUBLEPOST]Το γλύφει το κερασάκι
Το σιροπιάζει το παντεσπάνι...!!!
[DOUBLEPOST=1521537300][/DOUBLEPOST]Το φυσάει το κεράκι....!!!
[DOUBLEPOST=1521537379][/DOUBLEPOST]
Το φυσάει το κεράκι
Το φυσάει το κεράκι....!!!
Πανάθεμά σε με πρόλαβες...δεν το είχα δει!
 



Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Μήπως υπερβάλλουμε;
Όταν αγαπήσαμε τα απάτητα "μονοπάτια" έως τότε των Hendrix και Zappa ως παράδειγμα, γνωρίζαμε τι σημαίνει αναπαραγωγή ήχου; Ακούγαμε από το ραδιόφωνο κάτι που μας άρεσε, μας ευχαριστούσε.
Αργότερα, με την αγορά ενός βασικού στερεοφωνικού συστήματος, ακούσαμε καλύτερα τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες. Μήπως ψάξαμε την τοποθέτηση των ηχείων; Το ευχαριστηθήκαμε εκεί που μας επέτρεψαν οι γονείς μας ή τοποθέτησαν τα ηχεία οι ίδιοι. Μπορεί να βόλευε τη διαρρύθμιση του χώρου να είναι επάνω στο σερβάν, να είναι διαγώνια ή ηχεία 60 πόντων ύψους να βρίσκονται στο πάτωμα! Αργότερα, αυτόνομοι, μπορεί αποκτήσαμε ένα καλύτερο σύστημα.

Τι συζητάμε τώρα; Ότι αν δεν το επιτρέπει ο χώρος για σωστή εγκατάσταση βγάζω τη μουσική από τη ζωή μου; Ο,τι δε μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα "αφρόντιστο" χώρο είναι για "πέταμα";
Δηλαδή πρέπει να δημιουργήσω ένα χώρο σαν του Κωσταυτιά, που αισθητικά είναι απαράδεκτος, για να ευχαριστηθώ την αγαπημένη μου μουσική; Και πρέπει να "τρώω" καθημερινά αυτή την "ασχήμια" και στη συνέχεια να πείσω την οικογένειά μου να την ανέχεται επίσης;!; Ή μήπως πρέπει να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό χώρο, μετρημένο, "φτιαγμένο" και να απομονώνομαι από την οικογένεια όποτε επιθυμώ ν' ακούσω μουσική;

Πρέπει να δημιουργήσω μία εικόνα σαν του Κάρολου, σε άλλο θέμα, που από οικιακός χώρος έχει γίνει βομβαρδισμένο "πεδίο" με ένα σωρό άσχημα κρεμασμένα πράγματα;
Χάθηκε κάποιος να του πει, πριν επιλέξει τα ηχεία δαπέδου και στριμώξει το δεξί ηχείο, πως δε θα έχει το αποτέλεσμα που πλήρωσε;
Έστω, τώρα το έχει, χάθηκε κάποιος να του πει να πειραματιστεί αρχικά με τις διαστάσεις του δωματίου, να βρει το καλύτερο σημείο με βάση το μήκος και το πλάτος, να κάνει λίγο υπομονή να γεμίσει ο χώρος με αυτά που θέλει ως έπιπλα και στη συνέχεια να ασχοληθεί με τις μετρήσεις και όλα αυτά τα "καραγκιοζιλίκια" που έχει τοποθετήσει;

Αυτό σημαίνει μουσική για εσάς; Αυτό σημαίνει ακρόαση; Με συγχωρείτε, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που χλευάζετε αλλά με διαφορετική προσέγγιση.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Μήπως υπερβάλλουμε;
Όταν αγαπήσαμε τα απάτητα "μονοπάτια" έως τότε των Hendrix και Zappa ως παράδειγμα, γνωρίζαμε τι σημαίνει αναπαραγωγή ήχου; Ακούγαμε από το ραδιόφωνο κάτι που μας άρεσε, μας ευχαριστούσε.
Αργότερα, με την αγορά ενός βασικού στερεοφωνικού συστήματος, ακούσαμε καλύτερα τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες. Μήπως ψάξαμε την τοποθέτηση των ηχείων; Το ευχαριστηθήκαμε εκεί που μας επέτρεψαν οι γονείς μας ή τοποθέτησαν τα ηχεία οι ίδιοι. Μπορεί να βόλευε τη διαρρύθμιση του χώρου να είναι επάνω στο σερβάν, να είναι διαγώνια ή ηχεία 60 πόντων ύψους να βρίσκονται στο πάτωμα! Αργότερα, αυτόνομοι, μπορεί αποκτήσαμε ένα καλύτερο σύστημα.

Τι συζητάμε τώρα; Ότι αν δεν το επιτρέπει ο χώρος για σωστή εγκατάσταση βγάζω τη μουσική από τη ζωή μου; Ο,τι δε μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα "αφρόντιστο" χώρο είναι για "πέταμα";
Δηλαδή πρέπει να δημιουργήσω ένα χώρο σαν του Κωσταυτιά, που αισθητικά είναι απαράδεκτος, για να ευχαριστηθώ την αγαπημένη μου μουσική; Και πρέπει να "τρώω" καθημερινά αυτή την "ασχήμια" και στη συνέχεια να πείσω την οικογένειά μου να την ανέχεται επίσης;!; Ή μήπως πρέπει να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό χώρο, μετρημένο, "φτιαγμένο" και να απομονώνομαι από την οικογένεια όποτε επιθυμώ ν' ακούσω μουσική;

Πρέπει να δημιουργήσω μία εικόνα σαν του Κάρολου, σε άλλο θέμα, που από οικιακός χώρος έχει γίνει βομβαρδισμένο "πεδίο" με ένα σωρό άσχημα κρεμασμένα πράγματα;
Χάθηκε κάποιος να του πει, πριν επιλέξει τα ηχεία δαπέδου και στριμώξει το δεξί ηχείο, πως δε θα έχει το αποτέλεσμα που πλήρωσε;
Έστω, τώρα το έχει, χάθηκε κάποιος να του πει να πειραματιστεί αρχικά με τις διαστάσεις του δωματίου, να βρει το καλύτερο σημείο με βάση το μήκος και το πλάτος, να κάνει λίγο υπομονή να γεμίσει ο χώρος με αυτά που θέλει ως έπιπλα και στη συνέχεια να ασχοληθεί με τις μετρήσεις και όλα αυτά τα "καραγκιοζιλίκια" που έχει τοποθετήσει;

Αυτό σημαίνει μουσική για εσάς; Αυτό σημαίνει ακρόαση; Με συγχωρείτε, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που χλευάζετε αλλά με διαφορετική προσέγγιση.
Όταν αγαπήσατε τα "απάτητα" μονοπάτια δεν είχατε ούτε καβλώδια χιλιάδων ευρώ, ούτε ακίδες, ούτε επίχρυσες ασφάλειες στον πίνακα, ούτε πάουερ κοντίσιονερς, ούτε κασόνια με δυό λάμπες μέσα και χοντροπρόσοψη, ούτε... τέλος πάντων...

Μην τα ρίχνουμε όλα μόνον εκεί που μας συμφέρει...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Όταν αγαπήσατε τα "απάτητα" μονοπάτια δεν είχατε ούτε καβλώδια χιλιάδων ευρώ, ούτε ακίδες, ούτε επίχρυσες ασφάλειες στον πίνακα, ούτε πάουερ κοντίσιονερς, ούτε κασόνια με δυό λάμπες μέσα και χοντροπρόσοψη, ούτε... τέλος πάντων...

Μην τα ρίχνουμε όλα μόνον εκεί που μας συμφέρει...
... και επίσης, για να είμαστε εντός θέματος, τότε που πρωτοπατούσατε αυτά τα μονοπάτια, το απολύτως σίγουρο είναι πως το κάνατε με ενισχυτή που είχε feedback. Feedback. Οι καραγκιόζηδες του no-feedback ενέσκηψαν αρκετά αργότερα.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Μήπως and υπερβάλλουμε;
Όταν αγαπήσαμε τα απάτητα "μονοπάτια" έως τότε των Hendrix και Zappa ως παράδειγμα, γνωρίζαμε τι σημαίνει αναπαραγωγή ήχου; Ακούγαμε από το ραδιόφωνο κάτι που μας άρεσε, μας ευχαριστούσε.
Αργότερα, με την αγορά ενός βασικού στερεοφωνικού συστήματος, ακούσαμε καλύτερα τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες. Μήπως ψάξαμε την τοποθέτηση των ηχείων; Το ευχαριστηθήκαμε εκεί που μας επέτρεψαν οι γονείς μας ή τοποθέτησαν τα ηχεία οι ίδιοι. Μπορεί να βόλευε τη διαρρύθμιση του χώρου να είναι επάνω στο σερβάν, να είναι διαγώνια ή ηχεία 60 πόντων ύψους να βρίσκονται στο πάτωμα! Αργότερα, αυτόνομοι, μπορεί αποκτήσαμε ένα καλύτερο σύστημα.

Τι συζητάμε τώρα; Ότι αν δεν το επιτρέπει ο χώρος για σωστή εγκατάσταση βγάζω τη μουσική από τη ζωή μου; Ο,τι δε μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα "αφρόντιστο" χώρο είναι για "πέταμα";
Δηλαδή πρέπει να δημιουργήσω ένα χώρο σαν του Κωσταυτιά, που αισθητικά είναι απαράδεκτος, για να ευχαριστηθώ την αγαπημένη μου μουσική; Και πρέπει να "τρώω" καθημερινά αυτή την "ασχήμια" και στη συνέχεια να πείσω την οικογένειά μου να την ανέχεται επίσης;!; Ή μήπως πρέπει να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό χώρο, μετρημένο, "φτιαγμένο" και να απομονώνομαι από την οικογένεια όποτε επιθυμώ ν' ακούσω μουσική;

Πρέπει να δημιουργήσω μία εικόνα σαν του Κάρολου, σε άλλο θέμα, που από οικιακός χώρος έχει γίνει βομβαρδισμένο "πεδίο" με ένα σωρό άσχημα κρεμασμένα πράγματα;
Χάθηκε κάποιος να του πει, πριν επιλέξει τα ηχεία δαπέδου και στριμώξει το δεξί ηχείο, πως δε θα έχει το αποτέλεσμα που πλήρωσε;
Έστω, τώρα το έχει, χάθηκε κάποιος να του πει να πειραματιστεί αρχικά με τις διαστάσεις του δωματίου, να βρει το καλύτερο σημείο με βάση το μήκος και το πλάτος, να κάνει λίγο υπομονή να γεμίσει ο χώρος με αυτά που θέλει ως έπιπλα και στη συνέχεια να ασχοληθεί με τις μετρήσεις και όλα αυτά τα "καραγκιοζιλίκια" που έχει τοποθετήσει;

Αυτό σημαίνει μουσική για εσάς; Αυτό σημαίνει ακρόαση; Με συγχωρείτε, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που χλευάζετε αλλά με διαφορετική προσέγγιση.

Go get ' em.
Αν και ένα κομμάτι μου, θαυμάζει όσους καταστρέφουν σπίτια και δωμάτια για την τρελλα τους....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μήπως υπερβάλλουμε;
Όταν αγαπήσαμε τα απάτητα "μονοπάτια" έως τότε των Hendrix και Zappa ως παράδειγμα, γνωρίζαμε τι σημαίνει αναπαραγωγή ήχου; Ακούγαμε από το ραδιόφωνο κάτι που μας άρεσε, μας ευχαριστούσε.
...
Τι συζητάμε τώρα; Ότι αν δεν το επιτρέπει ο χώρος για σωστή εγκατάσταση βγάζω τη μουσική από τη ζωή μου; Ο,τι δε μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα "αφρόντιστο" χώρο είναι για "πέταμα";
...
Έστω, τώρα το έχει, χάθηκε κάποιος να του πει να πειραματιστεί αρχικά με τις διαστάσεις του δωματίου, να βρει το καλύτερο σημείο με βάση το μήκος και το πλάτος, να κάνει λίγο υπομονή να γεμίσει ο χώρος με αυτά που θέλει ως έπιπλα και στη συνέχεια να ασχοληθεί με τις μετρήσεις και όλα αυτά τα "καραγκιοζιλίκια" που έχει τοποθετήσει;

Αυτό σημαίνει μουσική για εσάς; Αυτό σημαίνει ακρόαση; Με συγχωρείτε, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που χλευάζετε αλλά με διαφορετική προσέγγιση.
Μήπως αμολάμε ασυστόλως ό,τι θα υποστήριζε μελοδραματικές κορώνες που έχουμε πλάσει εκ προοιμίου στο νου μας;

Όταν κάποιοι συμπαθήσαμε τις απάτητες κοτσάνες των συνηθισμένων υπόπτων,γνωρίζαμε τί σημαίνει να βασίζονται αυτές σε ανακριβή δεδομένα;
Ιδού τα πειστήρια για το σύνολο των αναγνωστών που μπορεί να αγνοούν τα δεδομένα:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Μεταλλαγμένη-Ευριδίκη.162894/page-5#post-2264052
Τί αμφισβητούμε με ύφος Βασιλάκη....Σκορδοκαήλα;
Ότι υπάρχουν χωροταξίες και στησίματα πραγματικά του πεταματού που χαντακώνουν όχι μόνο το ίδιο το σύστημα αλλά και τη διάνοια όσων κατόχων εκταμίευσαν στο όνομα μιας στείρας ακροαματικοφιλίας;

Αυτό σημαίνει ακροαματική εμπειρία για όσους επιλέγουν να μη του δίνουν σημασία;
... και επίσης, για να είμαστε εντός θέματος, τότε που πρωτοπατούσατε αυτά τα μονοπάτια, το απολύτως σίγουρο είναι πως το κάνατε με ενισχυτή που είχε feedback. Feedback. Οι καραγκιόζηδες του no-feedback ενέσκηψαν αρκετά αργότερα.
Αλλά ξεχάσαμε,στους ΄΄σοβαρούς μουσικόφιλους΄΄ αρέσει μονάχα το θετικό feedback (πως λέμε...positive thinking),προερχόμενο από λυχνίες και βινυλιοσυστήματα εκτεθειμένα πλησίον των ηχείων.
Οπότε, τι λέμε; Κάνε το χώρο σου "καρνάβαλο" μπας και ακούσεις ή μήπως ΑΡΧΙΚΑ συμβουλεύουμε να υπάρχει υπομονή, να γεμίσει ο χώρος, να αποκτήσει την τελική μορφή επίπλωσης;
Μήπως δε γνωρίζουμε πως ό,τι προστεθεί στο χώρο που συνυπάρχει με το σύστημα θα δημιουργήσει διαφοροποιήσεις; Ή για να πούμε το "δικό" μας το ξεχνάμε, το παρακάμπτουμε;
Είναι άτοπα από μέρους μου τα σχόλια για λογαριασμό ακροαματικόφιλων που αποφασίζουν να επέμβουν στο δικό τους χώρο με δική τους ιεράρχηση προτεραιοτήτων.
Δε διαφωνώ, είμαι κατά της ματαιοδοξίας που υπάρχει σε όλους μας. Υπάρχουν εξαιρετικά συστήματα σε όλες τις κατηγορίες τιμών αρκεί ο χρήστης τους να κατανοήσει το λόγο που τον οδήγησε στην επιλογή του συγκεκριμένου συστήματος. Οι λόγοι που υπάρχουν πολλοί. Είναι άλλη συζήτηση αυτή.
Όχι όμως και να φτάνουμε σε σημείο να "αφορίζουμε", έμμεσα, τη διάθεση κάποιου ν' ακούσει όμορφα τη μουσική του (ας μην αναφερθώ και στο "ρατσισμό" που υπάρχει για κάποια είδη μουσικής) όταν ο χώρος του δεν επιτρέπει την απόλυτα ορθή εγκατάσταση του συστήματος!
Δεν συνηθίζω να ρωτώ πόσο καλά είναι και πώς περνάνε οι υπόλοιποι,αφού γνωρίζω ότι πάντα μπορεί να βρεθούν κάποιοι που θα μου έλεγαν...την αλήθεια.:sneaky:

Οι απαντήσεις στο πλαίσιο δημοσίου διαλόγου δεν απευθύνονται υποχρεωτικώς στους άμεσα υποβάλλοντες τις ερωτήσεις,αλλά και σε αναγνώστες με ανάλογες απορίες.

Αν δε απαντά κάποιο περιρρέον πνεύμα,δεν είναι εκείνο του ρατσισμού,αλλά το αντίθετο,της...αποδοχής για όσους είναι ουσιαστικά λιγότερο φιλόμουσοι απ'όσο φαντάζονται οι ίδιοι.;)
 
Last edited:

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Όταν αγαπήσατε τα "απάτητα" μονοπάτια δεν είχατε ούτε καβλώδια χιλιάδων ευρώ, ούτε ακίδες, ούτε επίχρυσες ασφάλειες στον πίνακα, ούτε πάουερ κοντίσιονερς, ούτε κασόνια με δυό λάμπες μέσα και χοντροπρόσοψη, ούτε... τέλος πάντων...

Μην τα ρίχνουμε όλα μόνον εκεί που μας συμφέρει...
Δε διαφωνώ, είμαι κατά της ματαιοδοξίας που υπάρχει σε όλους μας. Υπάρχουν εξαιρετικά συστήματα σε όλες τις κατηγορίες τιμών αρκεί ο χρήστης τους να κατανοήσει το λόγο που τον οδήγησε στην επιλογή του συγκεκριμένου συστήματος. Οι λόγοι που υπάρχουν πολλοί. Είναι άλλη συζήτηση αυτή.
Όχι όμως και να φτάνουμε σε σημείο να "αφορίζουμε", έμμεσα, τη διάθεση κάποιου ν' ακούσει όμορφα τη μουσική του (ας μην αναφερθώ και στο "ρατσισμό" που υπάρχει για κάποια είδη μουσικής) όταν ο χώρος του δεν επιτρέπει την απόλυτα ορθή εγκατάσταση του συστήματος!
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Μήπως υπερβάλλουμε;
Όταν αγαπήσαμε τα απάτητα "μονοπάτια" έως τότε των Hendrix και Zappa ως παράδειγμα, γνωρίζαμε τι σημαίνει αναπαραγωγή ήχου; Ακούγαμε από το ραδιόφωνο κάτι που μας άρεσε, μας ευχαριστούσε.
Αργότερα, με την αγορά ενός βασικού στερεοφωνικού συστήματος, ακούσαμε καλύτερα τους αγαπημένους μας καλλιτέχνες. Μήπως ψάξαμε την τοποθέτηση των ηχείων; Το ευχαριστηθήκαμε εκεί που μας επέτρεψαν οι γονείς μας ή τοποθέτησαν τα ηχεία οι ίδιοι. Μπορεί να βόλευε τη διαρρύθμιση του χώρου να είναι επάνω στο σερβάν, να είναι διαγώνια ή ηχεία 60 πόντων ύψους να βρίσκονται στο πάτωμα! Αργότερα, αυτόνομοι, μπορεί αποκτήσαμε ένα καλύτερο σύστημα.

Τι συζητάμε τώρα; Ότι αν δεν το επιτρέπει ο χώρος για σωστή εγκατάσταση βγάζω τη μουσική από τη ζωή μου; Ο,τι δε μπορεί να εγκατασταθεί σε ένα "αφρόντιστο" χώρο είναι για "πέταμα";
Δηλαδή πρέπει να δημιουργήσω ένα χώρο σαν του Κωσταυτιά, που αισθητικά είναι απαράδεκτος, για να ευχαριστηθώ την αγαπημένη μου μουσική; Και πρέπει να "τρώω" καθημερινά αυτή την "ασχήμια" και στη συνέχεια να πείσω την οικογένειά μου να την ανέχεται επίσης;!; Ή μήπως πρέπει να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό χώρο, μετρημένο, "φτιαγμένο" και να απομονώνομαι από την οικογένεια όποτε επιθυμώ ν' ακούσω μουσική;

Πρέπει να δημιουργήσω μία εικόνα σαν του Κάρολου, σε άλλο θέμα, που από οικιακός χώρος έχει γίνει βομβαρδισμένο "πεδίο" με ένα σωρό άσχημα κρεμασμένα πράγματα;
Χάθηκε κάποιος να του πει, πριν επιλέξει τα ηχεία δαπέδου και στριμώξει το δεξί ηχείο, πως δε θα έχει το αποτέλεσμα που πλήρωσε;
Έστω, τώρα το έχει, χάθηκε κάποιος να του πει να πειραματιστεί αρχικά με τις διαστάσεις του δωματίου, να βρει το καλύτερο σημείο με βάση το μήκος και το πλάτος, να κάνει λίγο υπομονή να γεμίσει ο χώρος με αυτά που θέλει ως έπιπλα και στη συνέχεια να ασχοληθεί με τις μετρήσεις και όλα αυτά τα "καραγκιοζιλίκια" που έχει τοποθετήσει;

Αυτό σημαίνει μουσική για εσάς; Αυτό σημαίνει ακρόαση; Με συγχωρείτε, αλλά είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που χλευάζετε αλλά με διαφορετική προσέγγιση.
Η αυτογνωσία είναι το θέμα αλλά μάλλον δεν έχεις κατανοησει τίποτε απολύτως.... Τίποτε όμως, να γνωρίζεις ότι π..χ ένα καλώδιο, ή ένας ασθενής ενισχυτής δε ευθύνεται για δημιουργία στασιμων. ..
Το εάν αρέσουν οι επεμβάσεις αισθητικά του Κώστα εσένα σου περισσεύει, ούτε και εμένα μ αρέσουν τα χοντρόκομμένα πυθωνοειδη καλώδια σου τι να κάνουμε τωρα... τουλάχιστον τα πρώτα κάνουν τη δουλειά τους.... Άλλωστε υπάρχουν εκατοντάδες καλαίσθητες μοντέρνες κατασκευές που κάνουν εξαιρετική δουλειά από οποιοδήποτε πανάκριβο καλώδιο και πολύ ομορφότερες από τα σεμεδακια που έχεις πάνω στα ηχεία σου....βεβαια και η ψηφιακή ισοστάθμιση που δεν καταλαμβάνει χώρο αφορισμένη και αυτή θα είναι φαντάζομαι.....
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Μήπως αμολάμε ασυστόλως ό,τι θα υποστήριζε σε μελοδραματικές κορώνες που έχουμε πλάσει εκ προοιμίου στο νου μας;

Όταν κάποιοι συμπαθήσαμε τις απάτητες κοτσάνες των συνηθισμένων υπόπτων,γνωρίζαμε τί σημαίνει να βασίζονται αυτές σε ανακριβή δεδομένα;
Ιδού τα πειστήρια για το σύνολο των αναγνωστών που μπορεί να αγνοούν τα δεδομένα:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Μεταλλαγμένη-Ευριδίκη.162894/page-5#post-2264052
Τί αμφισβητούμε με ύφος Βασιλάκη....Σκορδοκαήλα;
Ότι υπάρχουν χωροταξίες και στησίματα πραγματικά του πεταματού που χαντακώνουν όχι μόνο το ίδιο το σύστημα αλλά και τη διάνοια όσων κατόχων εκταμίευσαν στο όνομα μιας στείρας ακροαματικοφιλίας;

Αυτό σημαίνει ακροαματική εμπειρία για όσους επιλέγουν να μη του δίνουν σημασία;
Οπότε, τι λέμε; Κάνε το χώρο σου "καρνάβαλο" μπας και ακούσεις ή μήπως ΑΡΧΙΚΑ συμβουλεύουμε να υπάρχει υπομονή, να γεμίσει ο χώρος, να αποκτήσει την τελική μορφή επίπλωσης;
Μήπως δε γνωρίζουμε πως ό,τι προστεθεί στο χώρο που συνυπάρχει με το σύστημα θα δημιουργήσει διαφοροποιήσεις; Ή για να πούμε το "δικό" μας το ξεχνάμε, το παρακάμπτουμε;
[DOUBLEPOST=1521648463][/DOUBLEPOST]
Η αυτογνωσία είναι το θέμα αλλά μάλλον δεν έχεις κατανοησει τίποτε απολύτως.... Τίποτε όμως, να γνωρίζεις ότι π..χ ένα καλώδιο, ή ένας ασθενής ενισχυτής δε ευθύνεται για δημιουργία στασιμων. ..
Το εάν αρέσουν οι επεμβάσεις αισθητικά του Κώστα εσένα σου περισσεύει, ούτε και εμένα μ αρέσουν τα χοντρόκομμένα πυθωνοειδη καλώδια σου τι να κάνουμε τωρα... τουλάχιστον τα πρώτα κάνουν τη δουλειά τους.... Άλλωστε υπάρχουν εκατοντάδες καλαίσθητες μοντέρνες κατασκευές που κάνουν εξαιρετική δουλειά από οποιοδήποτε πανάκριβο καλώδιο και πολύ ομορφότερες από τα σεμεδακια που έχεις πάνω στα ηχεία σου....βεβαια και η ψηφιακή ισοστάθμιση που δεν καταλαμβάνει χώρο αφορισμένη και αυτή θα είναι φαντάζομαι.....
Θα ήθελες φαντάζομαι να συζητήσουμε αν γνωρίζω τί είναι περίοδος, αν ο αριθμός που προκύπτει από το σύνολο σε 1" ονομάζεται συχνότητα και ότι η συμβολή δύο κυμάτων στην ίδια συχνότητα αλλά σε αντίθετη κατεύθυνση ονομάζεται στάσιμο;
Α, και ότι μήκος κύματος ονομάζεται η απόσταση από δύο γειτονικά μέγιστα της πυκνότητας του αέρα;
Άμεση απάντηση για να μη νομίζεις ότι ψάχνω στο google...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Εμένα δεν μου αρέσουν αισθητικά :

Τα σεμεδάκια
Οι κρυσταλλιέρες
Οι φωτογραφίες προγόνων
Τα κρεμασμένα πιάτα σε τοίχους
Οι πολυέλαιοι
Οι δαντελωτές κουρτίνες
Τα τζιτζιλα-μιτζιλα

Και

Τα στηρικτικα καλωδίων
Οι λαμπάτοι ενισχυτές
Τα ογκώδη πικαπ με εξωτερικούς ιμάντες
Τα χοντρά καλώδια
Οτιδήποτε παράλογο. (Μου φαινεται εξαιρετικά άσχημο).

Γούστα ειναι αυτά.
 
Last edited:

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Εμένα δεν μου αρέσουν αισθητικά :

Τα σεμεδάκια
Οι κρυσταλλιέρες
Οι φωτογραφίες προγόνων
Τα κρεμασμένα πιάτα σε τοίχους
Οι πολυέλαιοι
Οι δαντελωτές κουρτίνες

Και

Τα στηρικτικα καλωδίων
Οι λαμπάτοι ενισχυτές
Τα ογκώδη πικαπ με εξωτερικούς ιμάντες
Τα χοντρά καλώδια
Οτιδήποτε παράλογο. (Μου φαινεται εξαιρετικά άσχημο).

Γούστα ειναι αυτά.
Μαζί σου Dimifoot!
Αν όμως ξεκινήσουν να συζητούν ότι χωρίς σεμεδάκι, κρυσταλλιέρα, φωτογραφίες των προγόνων στους τοίχους (ιδανικά σε πιάτο κορνίζα), πολυέλαιο τριόροφο και δαντελωτές κουρτίνες έως και στο παραθυράκι του w.c. δε δικαιούσαι να μιλάς για διακόσμηση, δεν έχεις γούστο και σου παραθέτουν pdf διακόσμησης από το Σταρκ ή όποιον άλλο "παλαβό" με δεκάδες σεμεδάκια σε χώρους με δαντελωτές κουρτίνες, πολυόροφα φωτιστικά και καταλήγουν στο να μη δικαιούσαι να έχεις κατοικία, δεν είσαι άξιος για κάτι τέτοιο βρε παιδί μου, απέχει αρκετά από το "Γούστα είναι αυτά"...
[DOUBLEPOST=1521651621][/DOUBLEPOST]Σχετικά με τα "μαγικά" παρελκόμενα του χώρου, επίσης είμαι μαζί σου.
Φτιάξε όλα τα υπόλοιπα, υπολόγισε σωστά σύστημα και χώρο (ναι, χώρο, μη σας κάνει εντύπωση που το αναφέρω*) και όταν πια δεν έχεις με τίποτα άλλο να ασχοληθείς και η οποιαδήποτε αλλαγή φτάσει να κοστίζει ένα νεφρό (δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε πανάκριβα συστήματα, ανάλογα τα οικονομικά του καθενός είναι και η αξία ενός "νεφρού"), τότε κάνε το κομμάτι σου με τα παρελκόμενα!
Αρκεί να θυμάσαι πως αν το κρέας είναι σκύλου, τα καλύτερα μπαχαρικά να βάλεις, θα παραμείνει κρέας σκύλου...

* Υπάρχουν πολλά υλικά ή λύσεις για να πετύχεις ηχητική αναβάθμιση σε ένα οικιακό χώρο χωρίς να υποβαθμίσεις την αισθητική του ή τη λειτουργικότητά του.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Μαζί σου Dimifoot!
Αν όμως ξεκινήσουν να συζητούν ότι χωρίς σεμεδάκι, κρυσταλλιέρα, φωτογραφίες των προγόνων στους τοίχους (ιδανικά σε πιάτο κορνίζα), πολυέλαιο τριόροφο και δαντελωτές κουρτίνες έως και στο παραθυράκι του w.c. δε δικαιούσαι να μιλάς για διακόσμηση, δεν έχεις γούστο και σου παραθέτουν pdf διακόσμησης από το Σταρκ ή όποιον άλλο "παλαβό" με δεκάδες σεμεδάκια σε χώρους με δαντελωτές κουρτίνες, πολυόροφα φωτιστικά και καταλήγουν στο να μη δικαιούσαι να έχεις κατοικία, δεν είσαι άξιος για κάτι τέτοιο βρε παιδί μου, απέχει αρκετά από το "Γούστα είναι αυτά"...
Τα της αισθητικής και διακόσμησης ειναι υποκειμενικά. Αυτο που αρέσει στον εναν δεν αρέσει στον αλλο.

Τα της πιστής αναπαραγωγής ειναι αντικειμενικά. Ειναι επιστήμη.

Το συγκεκριμένο φόρουμ δεν ειναι φόρουμ διακόσμησης, ειναι φόρουμ hifi/home cinema, εκτός και αν είμαι σε λαθος φόρουμ.

Ο κάθε ένας έχει τις προτεραιότητες του. Φυσικά και μπορεί κάποιος να προτιμάει μια αισθητική χωρου που οδηγεί σε κακή/μέτρια απόδοση του ηχοσυστήματος του. Εάν το ιεραρχεί έτσι, εν γνώσει του, γούστο του και καπέλο του.
Εδώ, στο φόρουμ, θα ενημερωθεί πως με αυτήν την διακόσμηση ακούει λαθος. Φυσικα και δεν υποχρεούται να αλλάξει την διακόσμηση, εάν δεν θελει. Αλλα θα ενημερωθεί. Και φυσικα ας ακούει και έτσι, δεν απαγορεύεται.
Επίσης θα ενημερωθεί πως το να αλλάζει ασφάλειες στον πίνακα, να σηκώνει τα χοντροκαλώδια απο το έδαφος με ειδικά παπαροσηκωτήρια και να βάζει μαγικες πέτρες πάνω στους ενισχυτές δεν θα του αντιστρέψουν τα λάθη της διακόσμησης, και έτσι θα σταματήσει να σκορπάει αδίκως τα χρήματα του και τον χρόνο του.

Το πιο σημαντικό ειναι να γνωρίζει πως θα αποφύγει τους κομπογιαννίτες του χαϊέντ. Και ας ακούει λαθος.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Αρκεί να θυμάσαι πως αν το κρέας είναι σκύλου, τα καλύτερα μπαχαρικά να βάλεις, θα παραμείνει κρέας σκύλου...
Σωστά τα λες.
Αν ο χώρος είναι κρέας σκύλου, τα καλύτερα ηχεία να βάλεις η Κάλας θα παραμείνει να ακούγεται σαν το ντόμπερμαν Πάολα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top