Ασημένιος δίσκος vs streaming, τι έχμε δω?

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.035
Έχω διαβάσει πολλούς (και σε τούτο το φόρουμ) να υποστηρίζουν ότι ο ήχος από ένα "καλό" cd player είναι ανώτερος.
Την αντίθετη άποψη την έχω συναντήσει πολύ λιγότερο και πάρα πολύ χλιαρά υποστηριζόμενη θα έλεγα.
Εδώ όμως ο Σταματάκος...


... είναι κατηγορηματικός: " Οι ripped δίσκοι ακούγονται καλύτερα από τους φυσικούς δίσκους όταν αυτοί παίζονται real time. Αυτό, το τελευταίο, δεν εκπλήσσει. Ήδη και με έναν τυπικό υπολογιστή σε ρόλο media player, ακόμη και ένα κορυφαίο transport “χάνει” εύκολα. "
Τελικά?
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Αυτό ήθελε (έπρεπε) να γράψει. Γνωστά από πολύ παλιά αυτά από reviewers του χώρου.
Από εκεί και πέρα ο κάθε χομπίστας κάνει ότι γουστάρει σπίτι του και δεν πρέπει να τον νοιάζουν οι κριτικές του οποιουδήποτε. Μπορεί μόνος του μέσω ακρόασης και μετρήσεων να βγάλει συμπέρασμα. Για παράδειγμα ο Bhutia αυτό κάνει. Χρησιμοποιεί την τεχνολογία στο τεχνικό κομμάτι και τα αυτιά του για να καταλήξει στο στήσιμο των set up του.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.035
Αυτό ... (έπρεπε) να γράψει.
Για τον Σταματάκο δεν νομίζω να ισχύει αυτό το έπρεπε, με αυτόν τον τρόπο. Μια χαρά ξέρει να γράφει 'ανάμεσα στις γραμμές". Εδώ όμως είναι σαφέστατος και κατηγορηματικός. Δεν θα έγραφε έτσι αν απλώς έπρεπε να το γράψει.
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Που πάει και αυτός ο Σταματάκος με το το παλιό αυτό Teac με τα ΒΒ 1704, ως αναφορά ?

Δεν παίρνει κανένα σύγχρονο dac απο αυτά τα Sabre, του Amir και όλων, με το υψηλό SINAD να δει τι σημαίνει σωστός ήχος. :D Να ψάχνει να βρεί το πιάνο μινιατούρα να παίζει μόνο τα δεξιά keys αλλά θα έχει "αέρα". Βέβαια μπορεί να ακούσει Κιθ Τζάρετ που το πιάνο είναι 5 μέτρα σε πλάτος και να του έρθει μια η άλλη. :D

Θα θέλει καθάρισμα το λέιζερ του Teac του, ή θα τα έχει παίξει τόσα χρόνια που το έχει χα χα (και το υπο ριβιού Teac μηχανισμό έχει).
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Το ripped cd σε συνδυασμό με Asynchronous USB DAC κάνει τη "διαφορά".

Με το Asynchronous USB, τα δεδομένα ζητούνται από το DAC σύμφωνα με το δικό του εσωτερικό ρολόι, μειώνοντας έτσι το Jitter όσο το δυνατόν περισσότερο (τουλάχιστον θεωρητικά) οπότε μάλλον εκεί "κερδάει" :p

Τώρα πόσο ακούγεται αυτό..... δεν ξέρω :p
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Θα θέλει καθάρισμα το λέιζερ του Teac του, ή θα τα έχει παίξει τόσα χρόνια που το έχει χα χα (και το υπο ριβιού Teac μηχανισμό έχει
Δεν χρειάζεται κανένα καθάρισμα το lazer του TEAC. Αν όντως χρειαζόταν θα έβγαζε error και δεν θα διάβαζε τους δίσκους.
Δεν τα παίζουν έτσι εύκολα τα lazers. Αυτό που συμβαίνει είναι άλλο πράγμα , σκληραίνει η ανάρτηση , η οποία είναι πλαστική , και δεν αφήνει τον φακό να εστιάσει . Μειώνονται οι διαδρομές του φακού, με αποτέλεσμα να χρειάζεται αύξηση στο ρεύμα οδήγησης του lazer . Το οποίο σημαίνει , ότι πρέπει να αντικατασταθεί ένα υγιέστατο lazer γιατί η ανάρτηση τα έπαιξε.
Γι αυτό η philips και η sony αργότερα , εξέλιξαν καλύτερους και ακριβότερους μηχανισμούς , Linear tracking , Με άλλο τρόπο ελέγχου της εστίασης του lazer αλλά και της κίνησής του.
Και επειδή το συζητάμε η TEAC φόραγε μηχανισμούς και LAZER SONY.
Παντού και πάντα.
Ολα τα καλά και ακριβά players μόνο SONY φορούσαν .
Αμέσως επόμενοι ήταν οι μηχανισμοί PIONEER ,TOSHIBA και κάτι άλλοι που δεν θυμάμαι τώρα.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Οπότε κάθε μέσω εκτός από το streaming κυρίως λόγω φθοράς παίζει χειρότερα. Δεν είναι προσωπική τοποθέτηση αν και συμφωνώ εν μέρη. Η σωστή συντήρηση του θα μπορέσει να επιφέρει την σωστή αναπαραγωγή; Αν ισχύει αυτό γιατί να πρέπει να επενδύσω σε ένα cd player αναφοράς και όχι σε ένα πολύ καλό streamer και να γλυτώσω και το κόστος της συντήρησης;
 


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Δεν γνωρίζω αν παίζει χειρότερα λόγω φθοράς , είναι υπεραπλούστευση αυτό που λές.
Αλλά και το streaming υπόκειται σε τοπικές φθορές εξαρτημάτων, σκληροί δίσκοι non ssd , ανεμιστήρια cpu , διάφορα.
Για να διαλέξεις το που θα επενδύσεις , θα πρεπει προηγουμένως να έχεις κατασταλάξει , αν αυτά που έχεις είναι αρκετά , ως αριθμός , πχ 8000 cd, και μπορείς να συνεχίσεις να πορεύεσαι με αυτά και κάποια που θα αγοράσεις στο μέλλον.
Αυτό βέβαια δεν είναι αποτρεπτικός παράγων στο να ξεκινήσεις από τούδε να στριμάρεις .
Δεν αποκλείει η μία κατάσταση την άλλη.
Μπορεί να κάνω εγώ λάθος.
Παλιά πάντως είχαν το p2,d2 ,σετ .
Ε! οκ το άλλαξαν .
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Έχω διαβάσει πολλούς (και σε τούτο το φόρουμ) να υποστηρίζουν ότι ο ήχος από ένα "καλό" cd player είναι ανώτερος.
Έχω μια πολυσκευή της Τ+Α Audio, το music player. CD player, DAC, Streaming, FM radio, digital preamp. Σαφέστατα το CD player υπερτερεί πολύ εύκολα των αρχείων του Spotify premium. Για άλλα δεν γνωρίζω
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.035
Spotify premium
Θεωρητικά τουλάχιστον, είναι υποδεέστερο των άλλων πλατφορμών.
Πάντως ο Σταματάκος δεν αναφέρεται σ' αυτά. Αντιγράφω και πάλι:
" Οι ripped δίσκοι ακούγονται καλύτερα από τους φυσικούς δίσκους όταν αυτοί παίζονται real time. Αυτό, το τελευταίο, δεν εκπλήσσει. Ήδη και με έναν τυπικό υπολογιστή σε ρόλο media player, ακόμη και ένα κορυφαίο transport “χάνει” εύκολα. "
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Αυτό που συμβαίνει είναι άλλο πράγμα , σκληραίνει η ανάρτηση , η οποία είναι πλαστική , και δεν αφήνει τον φακό να εστιάσει . Μειώνονται οι διαδρομές του φακού, με αποτέλεσμα να χρειάζεται αύξηση στο ρεύμα οδήγησης του lazer
Ναι βρε τα ξέρω πολυ καλά. ΄Έτσι είναι. Πλάκα κάνω, αλλά δε νομίζω να βγάζει error καθώς η "διαδικασία" καμια φορά πρίν αρχίσει να τα παίζει εντελώς παίρνει κάποιο χρόνο και αυτό έχει δυνατότητα να ψιλοδιορθώνει όπως είπες, μέχρι ενα βαθμό και για αρκετό διάστημα. Καμια φορά χαλάει (cogging) και το ένα απο τα δύο μοτεράκια (όχι αυτό της περιστροφής). Ανάλογα το skip που και πως τα κάνει. Καλή τύχη να βρείς άλλο και να σου δουλέψει κιόλας, δεν βγαίνουν πλέον νομίζω εδω και δεκαετία τουλάχιστον, ούτε το Philips Pro που έχω εγώ.

Το νόημα του πόστ μου ήταν άλλο για τον αγαπητό Σταύρο, αλλά δεν με "ακούει" χα χα. Προσοχή στα Sabre.

Πόσα 1704 έχει στο κανάλι το Teac του Σταματάκου, μήπως ξέρεις ? βαριέμαι να το ψάξω χα χα.
Το κυνήγι του ψηφιακού ήχου μου θυμίζει τον παπά.
Πάρτε πικάπ.
:spiteful:
Τι δεν παίζουν όλα ίδια που λένε ? :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Οπότε κάθε μέσω εκτός από το streaming κυρίως λόγω φθοράς παίζει χειρότερα. Δεν είναι προσωπική τοποθέτηση αν και συμφωνώ εν μέρη. Η σωστή συντήρηση του θα μπορέσει να επιφέρει την σωστή αναπαραγωγή; Αν ισχύει αυτό γιατί να πρέπει να επενδύσω σε ένα cd player αναφοράς και όχι σε ένα πολύ καλό streamer και να γλυτώσω και το κόστος της συντήρησης;
Αυτό που έχει ριβιού ο Στaματάκος (δεν το ξέρω) έχει πάντω μηχανισμό για cd playing και ripping (slot)...

Πρέπει να έχεις πολλά cd όπως είπε ο Κος Μάρκου παραπάνω και πάλι δεν πολυαξίζει πλέον.... για αυτό και βάζουν εκεί ενα μηχανισμό να υπάρχει, όπως αυτό στο ριβιού. Επίσης, υπάρχουν πολλά αρχεία άυλα που η εγρραφή είναι καλύτερη απο αυτές που υπάρχουν στα cd (μεγάλο θέμα). Εαν ήταν ίδιες το cd player παίζει πολυ λίγο καλύτερα (όχι πάντα ανάλογα και τι dac θα πάρεις).
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Θεωρητικά τουλάχιστον, είναι υποδεέστερο των άλλων πλατφορμών.
Πάντως ο Σταματάκος δεν αναφέρεται σ' αυτά. Αντιγράφω και πάλι:
" Οι ripped δίσκοι ακούγονται καλύτερα από τους φυσικούς δίσκους όταν αυτοί παίζονται real time. Αυτό, το τελευταίο, δεν εκπλήσσει. Ήδη και με έναν τυπικό υπολογιστή σε ρόλο media player, ακόμη και ένα κορυφαίο transport “χάνει” εύκολα. "
Περιμένεις ακόμα απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα σου :D. Εμείς λέμε άλλα. :D

Δεν νομίζω ότι είναι σημαντικό αυτό που λέει ο Σταματάκος. Πάντως νομίζω δεν μπορεί να συναχθεί γενικό συμπέρασμα όπως το λές εσύ "Θεωρητικά τουλάχιστον, είναι υποδεέστερο των άλλων πλατφορμών" και αφορά μόνο την συγκεκριμένη συσκευή και σε ποιό σημείο της έχει δώσει προσοχή ο κατασκευαστής (συνήθως όπως γράφω παραπάνω είναι ενας μηχανισμός έτσι για να εξυπηρετεί)

Εκτός εάν (σορρυ δεν το διάβασα το ριβιου , τα βαριέμαι αφανταστα όλα τα ριβιους χα χα) έκανε την δοκιμή και στο δικό του το Teac και διαπίστωσε τα ίδια και εκεί. Real time τι εννοεί ? Να μην είναι στο buffer κάποια δευτερόλεπτα η μουσική πρίν αναπαραχθεί ? (και άρα να υπάρχει η δυνατότητα διόρθωσης κάποιου βαθμού) ?. Εαν ναι, λογικά και τεχνικά το συμπέρασμα του είναι λάθος, αλλά ποιός ξέρει γιατί το λέει ? Μάλλον θέλει να πεί οτι αυτό ισχύει μόνο σε real time που έκανε την δοκιμή, και δεν ξέρει τι θα γινόταν (ίσχυε) εαν το δοκίμαζε με μηχάνημα που είχε δυνατότητα buffer ?
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.791
Reaction score
8.031
Real time τι εννοεί ?
Εννοεί να μην είναι ριπαρισμένο και να αναπαράγεται εκείνη τη στιγμή από τον player. Το συμπέρασμα του Σταματάκου είναι απλά κοινή λογική. Σίγουρα κάτι ριπαρισμένο χωρίς μηχανικούς περιορισμούς θα ακούγεται καλύτερο από το CD player.
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Οι οντιοφίλ και οι συνεχείς και για τα πάντα άχρηστες συγκρίσεις τους χα χα. Και τις βαφτίζουν και αντικειμενικές. Λες και μέχρι και ABX τυφλό να κάνουν , δεν κοιτάνε που είναι μόνο ένα - δυο άνθρωποι για δείγμα και άρα δεν σημαίνει τίποτε αυτό "επιστημονο"-στατιστικά (επιστήμη να την κάνει ο Θεός και αυτήν). (για αυτό και όλα, τόσα χρόνια βγάζουν αλλά ντάλον αποτελέσματα χα χα και λένε όχι για αυτό .... αλλά επειδή δεν υπάρχουν διαφορές ή επειδή είμαι bias χα χα). Αφού ρε φίλε είσαι ένα άτομο σαν δείγμα, πως θα γίνει ? Με ποιόν θα "διαφωνήσεις" ? Ωραία και πες ότι άκουσες διαφορά. Επιστημονικά το τέστ είναι για να βρίσεκι διαφορές και όχι για να βρίσκεις προτιμήσεις. Προτιμήσεις ψάχνει (και καλά κάνει και πρέπει) ένας υποψήφιος αγοραστής, όχι ο επιστήμονας. Ο επιστήμονας κάνει τέστ για να αξιοιλογήσει την πληροφορία και πάλι μόνο για να κάνει συσχετισμό και για να βρεί την επαναληπτικότητα (π.χ. ένας κατσκευαστής). Τζετρτελές να γίνεται και να σκοτώνονται στις διαφωνίες τρελαίνοντας τον κόσμο.

Τεσπά δεν καταλαβαίνω τι λέει και τι συγκρίνει. Δεν τα ξέρω και καλά.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
@ Kalitsouni Μπα , μην το λες.
Εχω ακούσει υπαρκτές διαφορές , και εξόχως ακουστές ανάμεσα σε Tidal -cd, τόσο που αναρωτιόμουν αν πρόκειται για το ίδιο κομμάτι.
Το Tidal, πιο λαμπρό , πιο πριμάτο ,ίσως και λίγο ογκώδες στο πολύ χαμηλό.
Σαν να έπαιζε με loudness ένα πράμα.
Τεσπά δεν καταλαβαίνω τι λέει και τι συγκρίνει. Δεν τα ξέρω και καλά
Εχει αρχίσει και χάνει λάδια κι αυτός.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τον τελευταίο ενάμισυ χρόνο που έχω συνδρομή στο Tidal, χρησιμοποιώ πολύ το dac Chord Qutest μαζί με τον ενισχυτή ακουστικών Lehmann audio Linear D II και δύο ζευγάρια HD-650 (του 2004 και του 2021). Ένα νέο μουσικό σύμπαν ανοίχτηκε και μια άυλη και απεριόριστη δισκοθήκη "προστέθηκε" στη φτωχή υλική δισκοθήκη των 600 περίπου CD. Ακούγοντας υπέροχες μουσικές και συχνά σε πολύ αξιόλογες ηχογραφήσεις, συνεχίζω παράλληλα να διερευνώ με τα δικά μου αυτιά την αλήθεια και το ψέμα σε ότι διαβάζουμε επί χρόνια σε reviews, σε προωθήσεις προϊόντων, σε νηφάλιες ή εξωφρενικές απόψεις για το audio και τις πηγές/φορμάτ ψηφιακής αναπαραγωγής. Μακάρι να βρω το χρόνο να γράψω περισσότερα για αυτά - άλλωστε το ξεκίνησα πριν καιρό εδώ:
Σχετικά με το θέμα του παρόντος νήματος, η πεποίθηση που έχω μέχρι τώρα διαμορφώσει (και μπορεί να αλλάξει φυσικά) είναι:
Tidal streaming εναντίον CD: πλήρης ισοπαλία.
Όταν ξεκίνησα τις συγκρίσεις ως πρωτάρης στο streaming πίστευα (από αυτά που διάβαζα ή άκουγα από γνωστούς) ότι το CD θα επικρατούσε, αλλά δεν έγινε έτσι! Κάθε καλά γνωστή μου ηχογράφηση από το CD, στο streaming παρουσιάζεται απαράλλαχτη, με τα ίδια προτερήματα και ελαττώματα και στον ίδιο βαθμό. Οι ποιότητες ηχογραφήσεων φυσικά κυμαίνονται πολύ: από απλά αποδεκτές ως "ουράνιες". Αλλά ολόιδιες στα δύο μέσα. Φυσικά υπέβαλα τον εαυτό μου σε blind test παρακάμπτοντας με κάθε τρόπο, κάθε παράμετρο που θα μου αποκάλυπτε την πηγή χαλώντας έτσι το τεστ (καθόλου εύκολη διαδικασία, χρειάζεται πολλή μεθοδικότητα και ευρηματικότητα ή υποχρεωτικά βοήθεια άλλου ατόμου).
Δεν υποστηρίζω ότι η άποψη μου είναι οριστική, απλά αυτά ακούω στο δικό μου set-up. Το streamer είναι το NP5 Prisma της Primare (δεν περιλαμβάνει εσωτερικό dac) ενώ ως transport χρησιμοποιώ όποιο από 3-4 CD player έχω εύκαιρο (Rotel, Denon, Technics, Panasonic φορητό). Όλα ακούγονται μέσω του Qutest (το οποίο μέχρι σήμερα δεν καταφέρνω να ξεχωρίζω σταθερά στα blind test από το εσωτερικό dac του Lehmann, αλλά αυτό είναι ιστορία για άλλο νήμα).
Τελευταία δοκιμάζω σαν streamer και το Google Chromecast audio (οπτική έξοδος μέσω Qutest) που βρήκα εδώ μεταχειρισμένο. Κι αυτό είναι ένα άλλο νήμα!
-------
Όσο για τους reviewers που αναφέρθηκαν πιο πάνω, κανένας δεν μπορεί να αρνηθεί την εμπορική προώθηση στα μέσα όπου εργάζεται ή διαχειρίζεται. Κι έτσι γίνεται "επαγγελματίας reviewer", ιδιότητα αντίθετη του "αντικειμενικός reviewer"...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.772
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top