Ασημένιος δίσκος vs streaming, τι έχμε δω?

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Θα πρέπει να διευκρινίσω ότι επειδή στο Tidal οι περισσότεροι τίτλοι ανεβαίνουν σε Remastered έκδοση (αν έχει εκδοθεί τέτοια) συγκρίνω Tidal-CD μόνο με όμοιες ηχογραφήσεις. Δηλ. ή και οι δύο Remastered (της ίδιας χρονιάς) ή και οι δύο orìginal εκδόσεις. Διαφορετικά δεν θα ήταν σύγκριση των μέσων.
Επιπλέον, δεν θυμάμαι πως ακριβώς διαχειρίζεται το dac της Chord το όποιο εισερχόμενο jitter στις εισόδους του, πάει καιρός και πρέπει να το ξαναψάξω. Υποθέτω πως κάνει πολύ καλή δουλειά αφού όλες οι παραπάνω πηγές (Tidal και διάφορα CD players), ηχούν το ίδιο υπέροχα στις καλές ηχογραφήσεις. -- Και με την ευκαιρία, σημειώνω για άλλη μια φορά πόσο σημαντικότερη αποδεικνύεται η ποιότητα παραγωγής κατά την ηχογράφηση και το mastering σε σχέση με τις όποιες μικροδιαφορές των διαφόρων ψηφιακών πηγών.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Τον τελευταίο ενάμισυ χρόνο που έχω συνδρομή στο Tidal, χρησιμοποιώ πολύ το dac Chord Qutest μαζί με τον ενισχυτή ακουστικών Lehmann audio Linear D II και δύο ζευγάρια HD-650 (του 2004 και του 2021). Ένα νέο μουσικό σύμπαν ανοίχτηκε και μια άυλη και απεριόριστη δισκοθήκη "προστέθηκε" στη φτωχή υλική δισκοθήκη των 600 περίπου CD. Ακούγοντας υπέροχες μουσικές και συχνά σε πολύ αξιόλογες ηχογραφήσεις, συνεχίζω παράλληλα να διερευνώ με τα δικά μου αυτιά την αλήθεια και το ψέμα σε ότι διαβάζουμε επί χρόνια σε reviews, σε προωθήσεις προϊόντων, σε νηφάλιες ή εξωφρενικές απόψεις για το audio και τις πηγές/φορμάτ ψηφιακής αναπαραγωγής. Μακάρι να βρω το χρόνο να γράψω περισσότερα για αυτά - άλλωστε το ξεκίνησα πριν καιρό εδώ:
Σχετικά με το θέμα του παρόντος νήματος, η πεποίθηση που έχω μέχρι τώρα διαμορφώσει (και μπορεί να αλλάξει φυσικά) είναι:
Tidal streaming εναντίον CD: πλήρης ισοπαλία.
Όταν ξεκίνησα τις συγκρίσεις ως πρωτάρης στο streaming πίστευα (από αυτά που διάβαζα ή άκουγα από γνωστούς) ότι το CD θα επικρατούσε, αλλά δεν έγινε έτσι! Κάθε καλά γνωστή μου ηχογράφηση από το CD, στο streaming παρουσιάζεται απαράλλαχτη, με τα ίδια προτερήματα και ελαττώματα και στον ίδιο βαθμό. Οι ποιότητες ηχογραφήσεων φυσικά κυμαίνονται πολύ: από απλά αποδεκτές ως "ουράνιες". Αλλά ολόιδιες στα δύο μέσα. Φυσικά υπέβαλα τον εαυτό μου σε blind test παρακάμπτοντας με κάθε τρόπο, κάθε παράμετρο που θα μου αποκάλυπτε την πηγή χαλώντας έτσι το τεστ (καθόλου εύκολη διαδικασία, χρειάζεται πολλή μεθοδικότητα και ευρηματικότητα ή υποχρεωτικά βοήθεια άλλου ατόμου).
Δεν υποστηρίζω ότι η άποψη μου είναι οριστική, απλά αυτά ακούω στο δικό μου set-up. Το streamer είναι το NP5 Prisma της Primare (δεν περιλαμβάνει εσωτερικό dac) ενώ ως transport χρησιμοποιώ όποιο από 3-4 CD player έχω εύκαιρο (Rotel, Denon, Technics, Panasonic φορητό). Όλα ακούγονται μέσω του Qutest (το οποίο μέχρι σήμερα δεν καταφέρνω να ξεχωρίζω σταθερά στα blind test από το εσωτερικό dac του Lehmann, αλλά αυτό είναι ιστορία για άλλο νήμα).
Τελευταία δοκιμάζω σαν streamer και το Google Chromecast audio (οπτική έξοδος μέσω Qutest) που βρήκα εδώ μεταχειρισμένο. Κι αυτό είναι ένα άλλο νήμα!
-------
Όσο για τους reviewers που αναφέρθηκαν πιο πάνω, κανένας δεν μπορεί να αρνηθεί την εμπορική προώθηση στα μέσα όπου εργάζεται ή διαχειρίζεται. Κι έτσι γίνεται "επαγγελματίας reviewer", ιδιότητα αντίθετη του "αντικειμενικός reviewer"...
Σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει, μιας και βλέπω ότι ασχολείσαι.

On Measurements (With a Side Order of Sanity): Νόημα των μετρήσεων, προσπάθεια συσχετισμού σε όλα τα στάδια της ανάπτυξης και παραγωγής τελικού πριόντος και φτηνές (σχετικά) μετρητικές μέθοδοι και instruments. (o Jason της Schiit audio).


Υ.Γ. : Αυτό ++ Όλα ακούγονται μέσω του Qutest (το οποίο μέχρι σήμερα δεν καταφέρνω να ξεχωρίζω σταθερά στα blind test από το εσωτερικό dac του Lehmann .... ++ είναι όντως λίγο περίεργο και ενδιαφέρον (ιδίως λόγω Sabre vs custom FPGA, αλλά όλα είναι δυνατά καθώς εαν κάποιοι (λίγοι) είναι δυνατόν να κάνουν το Sabre να ακουστεί "ανθρώπινα" χα χα, μέσα σε αυτούς είναι σίγουρα και η Lehmann. Απο τα phono της βέβαια μια αδυναμία στον λεπτόηχο και "υπεραναλυτικό" ήχο, την έχει και αυτή. :D ).
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Αυτό ήθελε (έπρεπε) να γράψει.
Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την άνω παράγραφο της απάντησης μου. Τόσο από τον αρθρογράφο της δοκιμής όσο και από τον εδώ αντιπρόσωπο. Ήμουν άδικος και ειρωνικός.
Τα υπόλοιπα που έγραψα στην απάντηση τα πιστεύω.
Απλά απάντησα παρορμητικά.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την άνω παράγραφο της απάντησης μου. Τόσο από τον αρθρογράφο της δοκιμής όσο και από τον εδώ αντιπρόσωπο. Ήμουν άδικος και ειρωνικός.
Τα υπόλοιπα που έγραψα στην απάντηση τα πιστεύω.
Απλά απάντησα παρορμητικά.
Ευχαριστώ.
Βρε ο άνθρωπος θα ξέρει τι γράφει, (τόσο εμπειρία έχει και γνώση), εμείς (εγω τουλάχιστον) δεν καταλαβαίνω.

Απλώς μπορεί κάποιος να γράφει κάτι αλλά όλοι οι άλλοι να το μεταφράζουν ή ερμηνεύουν, αλλιώς ή λάθος, όπως και το μέγεθος της σημασίας του.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Βρε ο άνθρωπος θα ξέρει τι γράφει, (τόσο εμπειρία έχει και γνώση), εμείς (εγω τουλάχιστον) δεν καταλαβαίνω.

Απλώς μπορεί κάποιος να γράφει κάτι αλλά όλοι οι άλλοι να το μεταφράζουν ή ερμηνεύουν, αλλιώς ή λάθος, όπως και το μέγεθος της σημασίας του.
Διάβασα το άρθρο αναλυτικά. Κατάλαβα τα πάντα. Μπρίκια κολλάμε τοσα χρόνια; :biggrin:
Συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που γράφει αν και θα ήταν καλύτερο να μην ήταν απόλυτος.
Ακούω και εγώ τέτοιου είδους αρχεία αλλά δεν είναι πάντα καλύτερα από το αντίστοιχο φυσικό μέσο. Τουλάχιστον στο σύστημα μου.
Στο internet υπάρχουν πολλά παρόμοια άρθρα. Κάντε τον κόπο να τα διαβάσετε.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Διάβασα το άρθρο αναλυτικά. Κατάλαβα τα πάντα. Μπρίκια κολλάμε τοσα χρόνια; :biggrin:
Συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που γράφει αν και θα ήταν καλύτερο να μην ήταν απόλυτος.
Ακούω και εγώ τέτοιου είδους αρχεία αλλά δεν είναι πάντα καλύτερα από το αντίστοιχο φυσικό μέσο. Τουλάχιστον στο σύστημα μου.
Στο internet υπάρχουν πολλά παρόμοια άρθρα. Κάντε τον κόπο να τα διαβάσετε.
Δεν χρειάζεται να διαβάσω. Εγω συμφωνώ μαζί σου. :DΣου έχω εμπιστοσύνη βρε παιδάκι μου, τι να κάνουμε τώρα.
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Από σκληρό παίζει καλύτερα, αλλά από τι σκληρό; εδώ σε θέλω, γιατί όλοι οι σκληροί δεν είναι ίδιοι. 😜
τα "σκληρά" αγόρια φορτώνουν τα μουσικά τεμάχια σε ram disk και τα παίζουν από κει :p :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Ο σκληρός σκληρός, θα έχει σκληρά πρίμα. Να ξέρετε.

Είναι σκληρή η ζωή χωρίς σουπλιν.

Μόνο στα σκληρά ναρκωτικά μη πέσετε, κρίμα είναι, δώστε τα λεφτά σε σαμπ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.963
Ο σκληρός σκληρός, θα έχει σκληρά πρίμα. Να ξέρετε.

Είναι σκληρή η ζωή χωρίς σουπλιν.

Μόνο στα σκληρά ναρκωτικά μη πέσετε, κρίμα είναι, δώστε τα λεφτά σε σαμπ.
Να τούς προσέχεις τους σκληρούς σου. Μην τούς περιγελάς. Παρεξηγούνται. :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
.. ποια ειναι η ουσια οτι καποιο ειναι καλητερο ? (δηλαδη ποιο ειναι το αποτελεσμα στον χρηστη)... 🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
.. ποια ειναι η ουσια οτι καποιο ειναι καλητερο ? (δηλαδη ποιο ειναι το αποτελεσμα στον χρηστη)... 🐒
Ο χρήστης εν ετει 2022 που δεν απολαμβάνει τις διαθέσιμες στριμινγκ υπηρεσίες και ασχολείται με τρανσπορτ και σκληρούς, είναι άνω των 60 ετών κατά πάσα πιθανότητα, ημίκουφος με μεγάλη βεβαιότητα, και έχει μείνει στην εποχή των Μπιτλς.

Επί της ουσίας, το καλύτερο για τον χρήστη είναι το σποτιφαι και το ρουν.

Εκσκαφές νεκροταφειων μουσικών μέσων αποθήκευσης, δεν περιλαμβάνονται.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
... γεγονος η βολικη αναισθησια ... 🐒
-ισως ειμαι εγω ετσι περιεργος, αλλα σε μια λιγοτερο στενομυαλη κοινωνια, τα (μεγαλα) ονοματα του παρελθοντως... καπου θα αποδοκιμαζαν τους οπαδους τους... ή ακομη και δεν θα επαιζαν σημερα τα ιδια πραματα...

-ασχοληθηκαμε με μηχανηματα και συγκρισεις μεχρι τα 25, αντε μεχρι τα 30 φτανει πχιαααααααααααα ..... :boast:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Να συμπληρώσω πως οι 99 στους 100 χαϊενταδες που ασχολούνται με τη διαφορά σκληρού δίσκου και τρανσπορτ, με δικαιολογία να πάρουν και έστω το 0,1% το παραπάνω στην ποιότητα, αυτό που το ακούνε δήθεν, άμα πάω κει και πάρω μια μέτρηση από τα ηχεία τους στο χώρο τους και το ανεβάσω εδώ, θα γελάμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Και βέβαια το τι περιλαμβάνει η πρώτη οκτάβα, ανάθεμα κι αν το έχουνε ακούσει ποτέ, γιατί άμα τους λες για σοβαρή ενσωμάτωση πολλαπλών σαμπ και μετρήσεις και σοβαρά σοφτγουερ ισοστάθμισης, θυμούνται την ηλικία τους που δε τους επιτρέπει νέες γνώσεις.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Και το χειρότερο είναι ότι πολλοί ακόμη πιστεύουν reviewers που γράφουν ή έγραφαν για transport και ψηφιακά καλώδια, που δήθεν έχουν χαλαρό ή σφιχτό μπάσο, μεσαία μπροστά ή πίσω (θου κύριε...) και άκρα απλωμένα ή μαζεμένα!... Ακόμα και το 2022, σαράντα χρόνια μετά την είσοδο του ψηφιακού ήχου, συνεχίζουν να γράφουν για την ψηφιακή ανάγνωση και μεταφορά, με όρους δοκιμών ηχείων του 1970. Όταν οι ίδιοι οι reviewers δεν κατανοούν βασικές αρχές (ή κάνουν πως δεν κατανοούν), τι ελπίδα έχει ο μέσος χρήστης ; Ίσως μόνο κάποια φόρουμ. Και τα αφτιά του βεβαίως, αλλά οι περισσότεροι τα υποτιμούν σε σχέση με τα αυτιά του "ριβιούερ". Κι άλλοι νομίζουν ότι η ακοή του ανθρώπου συνδυάζει την ακοή του σκύλου, του superman και της νυχτερίδας...
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
.... λιγοτερα λογια, περισσοτερη μουσικη 🙊
- για να γεμισουν οι σελιδες των (σοσιαλ και μη) μιντια γραφονται.
 
Last edited:



Μηνύματα
347
Reaction score
273
.. ποια ειναι η ουσια οτι καποιο ειναι καλητερο ? (δηλαδη ποιο ειναι το αποτελεσμα στον χρηστη)... 🐒
Hobby λέγεται. Κάτι πρέπει να κάνουμε.
BTW, πήρες καμιά καλή κασετούλα τελευταία;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.252
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top