Αφυγραντήρας και στέγνωμα ρούχων

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
για το στέγνωμα μιλούσα :p :laugh:
Στο στέγνωμα το πρόβλημα δεν είναι (στα ανδρικά τουλάχιστον) το ύφασμα αλλά το λάστιχο...
Συστήνω ανεπιφύλακτα ήλιο, αφυγραντήρα , στεγνωτήριο με αυτή την σειρά...
Πρόγραμμα συνθετικών ευαίσθητων οπωσδήποτε γρήγορο και με κρύο χρόνο για το τέλος...
Τα βγάζουμε νωπά και έτσι δεν μας κρέμονται σαν σκελέες στο εγγύς μέλλον …
Για τα μικρά και ευαίσθητα γυναικεία, ανάμεσα στην πετσέτα λίγο ήλιο ή απλώστρα μέσα στο σπίτι με αφυγραντήρα ή άνευ...
ΠΟΤΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ σε επαφή απευθείας ... εάν είναι ανάγκη μέσα σε χνουδωτή πετσέτα και τα έχουμε το νου μας...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Δεν μπορώ να καταλάβω στα πλυντήρια, σε τι διαφέρει π.χ. το πρόγραμμα για βαμβακερά σε σχέση με το πρόγραμμα για συνθετικά.
Εγώ βλέπω έναν κάδο γεμάτο ρούχα με νερό και σαπουνάδα να γυρνάει μια δεξιά και μια αριστερά και στις δύο περιπτώσεις.
Τι αλλάζει;
Και έχει 15 προγράμματα.
Δεν μιλάω για την θερμοκρασία, αυτό το καταλαβαίνω.
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
αετός είσαι...:hi:.εκεί θα το πήγαινα κ εγώ...αλλά με αρπάξατε από τα μαλλιά :biggrin:

σέστηκα για του γωγουλινιού....ένα δισεκατομμύριο έχει

εγώ ξεμένω από βρακιά >:(:lolsign:
..και μετά "αναγκάζεσαι" και βάζεις κιλά για να μην σου πέφτουν τα σώβρακα...:drinks:
Δεν μπορώ να καταλάβω στα πλυντήρια, σε τι διαφέρει π.χ. το πρόγραμμα για βαμβακερά σε σχέση με το πρόγραμμα για συνθετικά.
Εγώ βλέπω έναν κάδο γεμάτο ρούχα με νερό και σαπουνάδα να γυρνάει μια δεξιά και μια αριστερά και στις δύο περιπτώσεις.
Τι αλλάζει;
Και έχει 15 προγράμματα.
Δεν μιλάω για την θερμοκρασία, αυτό το καταλαβαίνω.
Η ροπή στρέψης Μιχάλη...
Τα ευαίσθητα έχουν μικρότερη γωνία αλλαγής φοράς και σχεδόν την μισή ροπή...
Τα βαμβακερά σπάνε στις 150 μοίρες και με πολύ μεγάλη επιτάχυνση ώστε να επιτευχθή η μέγιστη δυνατή μηχανική τριβή...
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
..και μετά "αναγκάζεσαι" και βάζεις κιλά για να μην σου πέφτουν τα σώβρακα...:drinks:
μακάρι να το έλυνα με το φαγητό... :biggrin:

αλλά το κομμάτι που μου τη σπάει είναι η διαδικασία αγοράς-επιλογής βρακιών και μόνο:p
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Η ροπή στρέψης Μιχάλη...
Τα ευαίσθητα έχουν μικρότερη γωνία αλλαγής φοράς και σχεδόν την μισή ροπή...
Τα βαμβακερά σπάνε στις 150 μοίρες και με πολύ μεγάλη επιτάχυνση ώστε να επιτευχθή η μέγιστη δυνατή μηχανική τριβή...
Χμμμμμ.........
Πολύ επιστημονικό μου φαίνεται για ένα παλιοπλυντήριο σαν το δικό μου.
Με το μάτι τουλάχιστον δεν κατάλαβα διαφορές στο γύρισμα του κάδου σε πλυντήρια που τυγχάνει να βλέπω.
Αλλά απ΄ότι φαίνεται εσύ ξέρεις και 5 πράματα οπότε σε πιστεύω.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.012
Τι να γράψουμε κάτω απ‘ τ‘ όνομα του Φαμέλη; :)
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Χμμμμμ.........
Πολύ επιστημονικό μου φαίνεται για ένα παλιοπλυντήριο σαν το δικό μου.
Με το μάτι τουλάχιστον δεν κατάλαβα διαφορές στο γύρισμα του κάδου σε πλυντήρια που τυγχάνει να βλέπω.
Αλλά απ΄ότι φαίνεται εσύ ξέρεις και 5 πράματα οπότε σε πιστεύω.
Το διαφορετικό acceleration τα παλια πλυντήρια το πετυχαίνουν με τα διαφορετικά τυλίγματα στο ένα και μοναδικό μοτέρ ...
Στις καινούργιες κατασκευές τα ινβερτερ κάνουν παππάδες...
Στα δικά μου πλυντοστυπτήρια το acceleration των συνθετικών είναι μειωμένο κατά 60% από τα βαμβακερά και πλένουν στα 29Hz ενώ τα λευκά βαμβακερά στα 59Hz... για την διαφορετική γωνιά (που παίζει παρα πολύ σημαντικο λογο) το είπαμε πριν...:dance2:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Στα δικά μου πλυντοστυπτήρια το acceleration των συνθετικών είναι μειωμένο κατά 60% από τα βαμβακερά και πλένουν στα 29Hz ενώ τα λευκά βαμβακερά στα 59Hz... για την διαφορετική γωνιά (που παίζει παρα πολύ σημαντικο λογο) το είπαμε πριν...:dance2:
άρα όσοι φοράνε βαμβακερά είναι άμπασοι και στο πλύσιμο ακόμα:lolsign:

@JOHN MARKOU για να βλέπω ταμπελάκια από ρούχα :laugh:
 




Μηνύματα
6.567
Reaction score
5.135
Στο στέγνωμα το πρόβλημα δεν είναι (στα ανδρικά τουλάχιστον) το ύφασμα αλλά το λάστιχο...
Φαντάζομαι θα παίζει ρόλο και για ποιο βρακί μιλάμε.

Αλλιώς δεν εξηγείται που στα δικά μου τριών ετών μετά από εκατοντάδες στεγνώματα στο στεγνωτήριο είναι σαν καινούρια τα λάστιχα σαν να τα αγόρασα χτες. Ούτε ξέφτισαν, ούτε μειώθηκε η ελαστικότητά τους.

Στα πόσα χρόνια δηλαδή θα το μετανιώσω που τα στέγνωνα στο στεγνωτήριο, και μάλιστα στο κανονικό πρόγραμμα;

Στα χρόνια ούτως ή άλλως όλο και κάνω κάποια αγορά σε βρακιά και κάλτσες. Ανανεώνεται ο στόλος, δεν είναι και για πάντα.

Στα δε παιδικά, τα παιδιά μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που δεν προλαβσίνει το ρούχο να δείξει σημάδια καταπόνησης. Σαν καινούρια τα παραλαμβάνει το επόμενο παιδί.

Μόνο που γλυτώνω το άπλωμα και τη δέσμευση ειδικού δωματίου μόνο γι’ αυτό ώστε να αποδώσει ο αφυγραντήρας, μου φτάνει.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Παρόλο που σέβομαι τα λεγόμενα του Laundry Guru, συντάσσομαι με τον @flash .
Από τότε που αγόρασα πλυντήριο-στεγνωτήριο LG, εσώρουχα-πετσέτες-αθλητικά μπαίνουν σε πρόγραμμα στεγνωτηρίου. Βγαίνουν αφράτα, στεγνά, χωρίς να εχω παρατηρήσει επιταχυνόμενη φθορά σε λάστιχα ή αλλού.

Ακριβότερα ρούχα δεν τολμώ, κάποια έμπασαν.

Συνολικά το στεγνωτήριο προσφέρει μεγάλη αναβάθμιση ποιότητας ζωής και απλούστευση της καθημερινότητας.
Και αν χαλάσει και ενα εσώρουχο νωρίτερα, χαλάλι, δεν γυρνάω πίσω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Φαντάζομαι θα παίζει ρόλο και για ποιο βρακί μιλάμε.

Αλλιώς δεν εξηγείται που στα δικά μου τριών ετών μετά από εκατοντάδες στεγνώματα στο στεγνωτήριο είναι σαν καινούρια τα λάστιχα σαν να τα αγόρασα χτες. Ούτε ξέφτισαν, ούτε μειώθηκε η ελαστικότητά τους.

Στα πόσα χρόνια δηλαδή θα το μετανιώσω που τα στέγνωνα στο στεγνωτήριο, και μάλιστα στο κανονικό πρόγραμμα;

Στα χρόνια ούτως ή άλλως όλο και κάνω κάποια αγορά σε βρακιά και κάλτσες. Ανανεώνεται ο στόλος, δεν είναι και για πάντα.

Στα δε παιδικά, τα παιδιά μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που δεν προλαβσίνει το ρούχο να δείξει σημάδια καταπόνησης. Σαν καινούρια τα παραλαμβάνει το επόμενο παιδί.

Μόνο που γλυτώνω το άπλωμα και τη δέσμευση ειδικού δωματίου μόνο γι’ αυτό ώστε να αποδώσει ο αφυγραντήρας, μου φτάνει.
Παρόλο που σέβομαι τα λεγόμενα του Laundry Guru, συντάσσομαι με τον @flash .
Από τότε που αγόρασα πλυντήριο-στεγνωτήριο LG, εσώρουχα-πετσέτες-αθλητικά μπαίνουν σε πρόγραμμα στεγνωτηρίου. Βγαίνουν αφράτα, στεγνά, χωρίς να εχω παρατηρήσει επιταχυνόμενη φθορά σε λάστιχα ή αλλού.

Ακριβότερα ρούχα δεν τολμώ, κάποια έμπασαν.

Συνολικά το στεγνωτήριο προσφέρει μεγάλη αναβάθμιση ποιότητας ζωής και απλούστευση της καθημερινότητας.
Και αν χαλάσει και ενα εσώρουχο νωρίτερα, χαλάλι, δεν γυρνάω πίσω.
ρε τι βρακιά παίρνετε?:lolsign:
πείτε μάρκα :laugh:
 



Μηνύματα
6.567
Reaction score
5.135
Αυτό είναι που λένε, βγάλαμε τα άπλυτά μας στη φόρα!

Κατά σύμπτωση, κι εγώ M&S!
Τυπικού κόστους είναι, όχι κάτι ιδιαίτερο. Σε πεντάδα πωλείται.
Το διάλεξα για το λάστιχό του, που δεν είναι σγουρό, δεν κόβει και δεν αφήνει σημάδι στο δέρμα.

Και από τη φωτογραφία ακόμη φαίνεται ότι δεν έχει επηρεαστεί το λάστιχο.
Το τέντωνα για να φανούν τα γράμματα στη φωτογραφία.

 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top