ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το πρόβλημα. Στείλε πλήρες σήμα από τον ενισχυτή σου στο sub, και αυτό θα αναλάβει να στείλει τις άνω του crossover συχνότητες στους δορυφόρους, ενώ το ίδιο θα παίξει τις συχνότητες κάτω του crossover. Τη συνολική ένταση του συστήματος (δορυφόροι + sub) θα την ελέγχεις από τον ενισχυτή σου.
Η απορία είναι αν όντως θα αναλάβει να στείλει της άνω του crossover στα ηχεία ή θα τα παίζει full range.
Πιθανώς το δεύτερο άρα δεν θα υπάρχει το "ξεμπούκωμα".
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το πρόβλημα. Στείλε πλήρες σήμα από τον ενισχυτή σου στο sub, και αυτό θα αναλάβει να στείλει τις άνω του crossover συχνότητες στους δορυφόρους, ενώ το ίδιο θα παίξει τις συχνότητες κάτω του crossover. Τη συνολική ένταση του συστήματος (δορυφόροι + sub) θα την ελέγχεις από τον ενισχυτή σου.
Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω διαβάζοντας το νήμα.
Ένα sub που έχει αυτού του είδους εισόδους-εξόδους για να μπορεί να συνδεθεί με ενισχυτή που δε διαθέτει pre-out για sub, όταν του δώσεις σήμα από τον ενισχυτή και επάνω του συνδέσεις και τα όποια ηχεία, κανονικά δεν κάνει το ίδιο το σαμπ την αποκοπή που του έχεις ορίσει στο ρυθμιστικό του ανάμεσα σε αυτό και τα ηχεία???
ή περνάει full range σήμα στα ηχεία?
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω διαβάζοντας το νήμα.
Ένα sub που έχει αυτού του είδους εισόδους-εξόδους για να μπορεί να συνδεθεί με ενισχυτή που δε διαθέτει pre-out για sub, όταν του δώσεις σήμα από τον ενισχυτή και επάνω του συνδέσεις και τα όποια ηχεία, κανονικά δεν κάνει το ίδιο το σαμπ την αποκοπή που του έχεις ορίσει στο ρυθμιστικό του ανάμεσα σε αυτό και τα ηχεία???
ή περνάει full range σήμα στα ηχεία?
Το κάνει.
Και η Yamaha έχει 3-4 μοντέλα με αυτή τη συνδεσμολογία.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Αυτό ακούγεται η καλύτερη λύση.
Θα δημιουργηθούν προβλήματα έτσι;
Είναι σαν ακυρώνω την πηγή μου έτσι;
Μπορείτε να μου πείτε 1-2 μοντέλα που να κάνουν για το δικό μου σύστημα;
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Προκύπτει βέβαια ένα ερώτημα.
Το σήμα που πηγαίνει από τον ενισχυτή στο sub για να "κροσαριστεί"αν παραμένει ίδιο κατά την επιστροφή στα ηχεία ή έχει αλλοιωθεί/παραμορφωθεί σε κάποιο ποσοστό.
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Αυτό ακούγεται η καλύτερη λύση.
Θα δημιουργηθούν προβλήματα έτσι;
Είναι σαν ακυρώνω την πηγή μου έτσι;
Μπορείτε να μου πείτε 1-2 μοντέλα που να κάνουν για το δικό μου σύστημα;
Δεν θα ακυρώσεις τίποτα, μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου. Οποιοδήποτε sub δέχεται hi level σήμα και διαθέτει κροσόβερ (σαν αυτό της φωτογραφίας παραπάνω) σου κάνει.
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Όλα τα "οικιακά" σαμπ της Γιαμάχα σαν το 200 την φωτό του πίσω μέρους του οποίου είδαμε πιό πάνω, έχουν Hi Level είσοδο για να συνδεθούν με τον ενισχυτή από την έξοδο ηχείων του και προφανώς High Cut φίλτρο ρυθμιζόμενο.
Έχουν και έξοδο Hi Level επίσης για να συνδεθούν τα δύο ηχεία.
Δεν έχουν όμως Low Cut φίλτρο στην έξοδο για να "ελαφρύνει" η δουλειά των ηχείων. Κροσαρισμένη έξοδο για τα ηχεία δεν θυμάμαι να έχω δεί σε κανένα οικιακό χαμηλής τιμής.
Χρειάζεται πολύ ψάξιμο να βρεί ένα τέτοιο αν υπάρχει και πόσο σωστά θα δουλεύει.

Επίσης δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν η επιλογή "small" που υπάρχει μόνο σε AV ενισχυτές (και σε συσκευές musicast της Yamaha) κροσάρει το σήμα, ή αν κάνει απλά κάποια υποτυπώδη ισοστάθμιση (ενίσχυση χαμηλών) όταν οριστεί μικρό ηχείο. Πουθενά δεν δίνουν λεπτομέρειες.

Όπως φαίνεται, τα ηχεία του θα παίζουν φουλ-ρέιντζ και επικουρικά το σαμπάκι. Λύση με συμβιβασμό (και βέβαια να προτιμηθεί η λόου λέβελ σύνδεση).
 
Last edited:

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Από το κατάστημα που τα αγόρασα μου λένε ότι δεν χρειάζομαι σαμπ αλλά 2 ακόμα ηχεία.
Ο Νάκας επιμένει ότι αν συνδέσω σαμπ στην pre-out και ρυθμίσω το high cut, ο ενισχυτής θα κάνει αυτόματα την ρύθμιση στα ηχεία και οτι δεν μπορεί να το δίνει έτσι το σεταρισμα η yamaha και να μπερδεύει ή να έχω πρόβλημα στον ήχο.
Θα μείνω με τον 603 και θα αγοράσω ένα σαμπ της yamaha με είσοδο high level. θα δοκιμάσω και τις δυο συνδεσμολογίες και θα σας πω τα αποτελέσματα.
Στο τέλος θα καταλήξω με τέσσερα ηχεία και 2 σαμπ και δεν θα ακούω αυτό που θέλω. :p:gotcha:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
Από το κατάστημα που τα αγόρασα μου λένε ότι δεν χρειάζομαι σαμπ αλλά 2 ακόμα ηχεία.
Δε θέλω να σας πω τί τους χρειάζεται αυτωνών, γιατί θα γίνω χυδαίος...
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Από το κατάστημα που τα αγόρασα μου λένε ότι δεν χρειάζομαι σαμπ αλλά 2 ακόμα ηχεία.
Αν είναι κάποια αλυσίδα με ηλεκτρονικά έπεσες σε άσχετο πωλητή, αν είναι κατάστημα που γνωρίζει απο ήχο ντροπή τους.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Από το κατάστημα που τα αγόρασα μου λένε ότι δεν χρειάζομαι σαμπ αλλά 2 ακόμα ηχεία.
2 ακόμα ηχεία; Σου είπε που θα τα βάλεις;
Δε θέλω να σας πω τί τους χρειάζεται αυτωνών, γιατί θα γίνω χυδαίος...
Αν είναι κάποια αλυσίδα με ηλεκτρονικά έπεσες σε άσχετο πωλητή, αν είναι κατάστημα που γνωρίζει απο ήχο ντροπή τους.
:drinks:
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Σε πωλητή έπεσες...
2 ηχεία παραπάνω τι να προσφέρουν;
Sub θες.
Το τέλειο θα ήταν να έχεις ενισχυτή με bass management αλλα αφου δεν έχεις μήπως βρεις sub που να κάνει κάπως αυτή τη δουλειά.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
OK, καλύτερα να ρυθμίζονταν το high-pass, αλλά εγώ δεν βλέπω κάτι τόσο τραγικό με το να δουλέψει το Spector 2 full range. Σιγά το χαμηλό που έχει για να ταλαιπωρήσει τον ενισχυτή. Αφού το σαμπ θα γεμίσει το κάτω άκρο δεν θα χρειάζεται να ανεβάσει την ένταση ο nektariosss, οπότε δεν θα τσιρίζει το ηχείο.
 


Μηνύματα
23
Reaction score
19
Έχω στο σαλόνι τον Yamaha AS-501 ο οποίος οδηγάει τα Dali Zensor 3 και θα ήθελα να προσθέσω ένα sub για να δώσει όγκο στον ήχο και να αποφορτισει τους δορυφόρους από τις χαμηλές.
Σύμφωνα λοιπόν με τον Νάκα, μόλις συνδεθεί στην έξοδο subwoofer out ο ενισχυτής κάνει cross αφήνοντας στους δορυφόρους τις συχνότητες από 90Hz και πάνω και τις χαμηλές τις στέλνει στο sub. Περισσότερο με εκτίμηση υπαλλήλου μου ακούγεται παρά για πραγματική λειτουργία.
Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει διότι τότε αλλάζει όλα τα δεδομένα και μπορεί να αγοραστεί πχ ένα svs sb1000 αντί του sw300 της Yamaha.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Έχω στο σαλόνι τον Yamaha AS-501 ο οποίος οδηγάει τα Dali Zensor 3 και θα ήθελα να προσθέσω ένα sub για να δώσει όγκο στον ήχο και να αποφορτισει τους δορυφόρους από τις χαμηλές.
Σύμφωνα λοιπόν με τον Νάκα, μόλις συνδεθεί στην έξοδο subwoofer out ο ενισχυτής κάνει cross αφήνοντας στους δορυφόρους τις συχνότητες από 90Hz και πάνω και τις χαμηλές τις στέλνει στο sub. Περισσότερο με εκτίμηση υπαλλήλου μου ακούγεται παρά για πραγματική λειτουργία.
Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει διότι τότε αλλάζει όλα τα δεδομένα και μπορεί να αγοραστεί πχ ένα svs sb1000 αντί του sw300 της Yamaha.
Καλησπέρα, κάτοχος yamaha a-s701, yamaha ns-sw200, Dali Oberon 7.
Το manual του ενισχυτή αναφέρει ότι αποκοπή γίνεται στα 90hz όταν γίνει σύνδεση από το subwoofer out.
Αυτό ακολούθησα κι εγώ, το αποτέλεσμα είναι" ευδιάκριτο" ... 👍
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Καλησπέρα, κάτοχος yamaha a-s701, yamaha ns-sw200, Dali Oberon 7.
Το manual του ενισχυτή αναφέρει ότι αποκοπή γίνεται στα 90hz όταν γίνει σύνδεση από το subwoofer out.
Αυτό ακολούθησα κι εγώ, το αποτέλεσμα είναι ευδιάκριτο... 👍
Καλησπέρα
Δηλαδή πλέον τα oberon δεν παίζουν full range;
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top