ΒΟΗΘΕΙΑ στην αγορά Subwoofer


Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Νομιζω ότι σ αυτή την περιπτωση καλυτερα το ένα πισω και το άλλο μπροστα. Σωστα Δημητρη? Αν ηταν ιδια και τα δυο μπροστα.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Συγγνώμη που επεμβαίνω χωρίς να έχω να γράψω κάτι ουσιαστικό, αλλά επειδή και εμένα με ενδιαφέρει ο συνδιασμός "LSX (ή έστω LS50 wireless) και 2 subs", τι καλώδιο χρειάζεται για να συνδεθούν τα 2 subs στη μία υποδοχή sub;

Επίσης, βλέπω πως το crossover για sub το ρυθμίζεις από την εφαρμογή της KEF. Σε περίπτωση που το sub είχε πάνω του δικό του knob για ρύθμιση, να υποθέσω πως θα ήταν καλύτερα να γινόταν από εκεί η ρύθμιση ή όχι;

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ξέρω ότι πολλοί διαφωνούν με αυτό που θα γράψω αλλά είναι μια επιλογή που πρέπει να εξεταστεί.
Αν τα σαμπ είναι αποκλειστικά για μουσική δοκίμασε στέρεο σεταρισμα. Δηλαδή ένα σαμπ ανά κανάλι.
Σε αυτή την περίπτωση τα σαμπ θα πρέπει να έχουν High level input.
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.069
Ξέρω ότι πολλοί διαφωνούν με αυτό που θα γράψω αλλά είναι μια επιλογή που πρέπει να εξεταστεί.
Αν τα σαμπ είναι αποκλειστικά για μουσική δοκίμασε στέρεο σεταρισμα. Δηλαδή ένα σαμπ ανά κανάλι.
Σε αυτή την περίπτωση τα σαμπ θα πρέπει να έχουν High level input.
Φυσικά και διαφωνούμε, μην το ξαναπείς για high level input! Αν είναι δυνατόν, πού είμαστε; Στο 2004;
Και αν τα ηχεία είναι ενεργά, δεν υπάρχει αυτό που λες.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.217
Reaction score
26.978
high level input
Αυτό είναι σαν να λέμε... κάντο όπως η Ρελ? (δεν ξέρω αν το κάνουν κι άλλες έτσι, ούτε κι έχω καταλάβει ακριβώς τι ισχυρίζεται, πάσα προσφορά -γνώσης- ευπρόσδεκτη)
Τεσπα όμως, αυτό τι σχέση έχει με το στέρεο σετάπ?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Φυσικά και διαφωνούμε, μην το ξαναπείς για high level input! Αν είναι δυνατόν, πού είμαστε; Στο 2004;
Και αν τα ηχεία είναι ενεργά, δεν υπάρχει αυτό που λες.
Για τα ενεργά έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα. Το στέρεο σεταρισμα των σαμπ όμως σε πόλους αρέσει.
Και το high level input δεν είναι ο μόνος τρόπος να γίνει.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Δημιουργούνται ακυρώσεις, που το μέχρι σήμερα υπάρχον software των προσιτών μηχανημάτων δεν μπορεί να αντιμετωπίσει.
Καλύτερα mono.
 



Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Εγώ έχω πάρει sub της Nubert και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, τόσο με την απόδοση όσο και με την ευκολία ρύθμισης με το τηλεχειριστήριο.
Στο στέλνουν, το δοκιμάζεις 30 μέρες και αν δε σου ταιριάξει το στέλνεις πίσω με δική τους χρέωση και σου επιστρέφουν τα λεφτά.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ξέρω ότι πολλοί διαφωνούν με αυτό που θα γράψω αλλά είναι μια επιλογή που πρέπει να εξεταστεί.
Αν τα σαμπ είναι αποκλειστικά για μουσική δοκίμασε στέρεο σεταρισμα. Δηλαδή ένα σαμπ ανά κανάλι.
Σε αυτή την περίπτωση τα σαμπ θα πρέπει να έχουν High level input.
Δηλ πως ακριβώς θα συνδεσω τα sub? Eνημερωσε σε παρακαλώ κι εμάς τους ανίδεους!
Θα συνδεσω ας πούμε το καλώδιο από το L (+ & - ) του ενισχυτή προς το L του ενός sub και από εκεί στο ηχείο? Και αντίστοιχα μετά από το R του ενισχυτή κ.ο.κ?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Εξαρτάται από τις εξόδους που έχει ο ενισχυτής, και τις εισόδους που έχουν τα σαμπ.
Η λύση του high level χρησιμοποιείται όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
Από την αριστερή έξοδο ηχείου του ενισχυτή στο high level του σαμπ, και από τη μπορνα high level out του σαμπ στο αριστερό ηχείο.
Τα αντίστοιχα για το δεξι κανάλι.
Διάβασε και αυτό :
 
Last edited:

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Εξαρτάται από τις εξόδους που έχει ο ενισχυτής, και τις εισόδους που έχουν τα σαμπ.
Η λύση του high level χρησιμοποιείται όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
Από την αριστερή έξοδο ηχείου του ενισχυτή στο high level του σαμπ, και από τη μπορνα high level out του σαμπ στο αριστερό ηχείο.
Τα αντίστοιχα για το δεξι κανάλι.
O ενισχυτής μου είναι παλιός και δεν έχει έξοδο για sub.
Σε παλιότερη μου ερωτηση εδω κάποιοι αγαπητοι φιλοι μου είπαν ότι σε αυτήν την περίπτωση το sub θα πρέπει να έχει high level input.
Αυτήν την στιγμή το ερώτημα μου είναι ο τρόπος σύνδεσης των 2 sub στον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μια ερώτηση: θέλεις το ένα σαμπ να είναι στο αριστερό κανάλι και ένα σαμπ στο δεξί, ή απλά και τα 2 σαμπ να παίζουν το ίδιο σήμα;
Θα βρεις διάγραμματα για τις συνδέσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Μια ερώτηση: θέλεις το ένα σαμπ να είναι στο αριστερό κανάλι και ένα σαμπ στο δεξί, ή απλά και τα 2 σαμπ να παίζουν το ίδιο σήμα;
Θα βρεις διάγραμματα για τις συνδέσεις.
Θέλω το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα!
Από όσα έχω διαβάσει ως τώρα το καλύτερο ηχητικο αποτέλεσμα το παίρνουμε αν συνδεσουμε 2 sub στερεφωνικα. Το ένα στο αριστερό κανάλι και το άλλο στο δεξιό.
Για αυτό σκέφτομαι αυτό να κάνω.
Δεν έχω προηγούμενη ηχητική εμπειρία.
Θέλω το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα!
Από όσα έχω διαβάσει ως τώρα το καλύτερο ηχητικο αποτέλεσμα το παίρνουμε αν συνδεσουμε 2 sub στερεφωνικα. Το ένα στο αριστερό κανάλι και το άλλο στο δεξιό.
Για αυτό σκέφτομαι αυτό να κάνω.
Δεν έχω προηγούμενη ηχητική εμπειρία.
Σε ευχαριστώ manmar για το ενδιαφέρον σου!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Τα σαμπ τα έχεις ή θα τα αγοράσεις αργότερα;
Δες το λινκ που έβαλα από πάνω.
Έχει διάγραμματα για συνδέσεις high level. Απλώς εσύ πρέπει να συνδέσεις το αριστερό κανάλι στο ένα σαμπ και το δεξιό στο άλλο.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Τα σαμπ τα έχεις ή θα τα αγοράσεις αργότερα;
Δες το λινκ που έβαλα από πάνω.
Έχει διάγραμματα για συνδέσεις high level. Απλώς εσύ πρέπει να συνδέσεις το αριστερό κανάλι στο ένα σαμπ και το δεξιό στο άλλο.
Ήδη τα διαβάζω τα λινκ και σε ευχαριστώ!
Τα sub σκέφτομαι να τα αγοράσω, ή τουλάχιστον να πάρω το πρώτο σε λίγο καιρό και μετά το 2ο
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
speaker_level_inputs-2.jpg

Φρόντισε τα σαμπ που θα πάρεις να έχουν high level input και output. Το ένα στο δεξί κανάλι, το άλλο στο αριστερό. (αν αποφασίσεις τελικά για stereo setup)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.673
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top