Βιβλία


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- στοίχοι , στοίχοι & πάλι στοίχοι . . . τα πάντα μετά τους Dream Syndicate μαζί με φωτογραφίες






- κάτι σαν σπονδυλωτό ημερολόγιο με σκόρπιες αναμνήσεις και καθημερινές λεπτομέρειες , μεταφρασμένο από τον Alex K ( Last Drive κ.α. )

 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.870
Reaction score
20.362
Παρέλαβα σήμερα την βιογραφία των Rotting Christ "Non Serviam - The official story of Rotting Christ", την hardcover έγχρωμη έκδοση, σε box set.

Θα παίξει unboxing video, οι τύποι έκαναν καταπληκτική δουλειά.
[...] Υπομονή, μάλλον πάμε για unboxing photo session γιατί με το video δεν τα πάω και πολύ καλά.
Επειδή δεν με βλέπω να βρίσκω χρόνο, "δανείστηκα" μια φωτογραφία από το διαδίκτυο.

RT_biography.jpg


Επίσης, ενημερώθηκα ότι επίκειται σύντομα η έκδοση της βιογραφίας των RC στην ελληνική γλώσσα από τις εκδόσεις ΟΞΥ.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
The Morning Gift — Eva Ibbotson



Είναι ένα μυθιστόρημα με αυτοβιογραφικά στοιχεία της συγγραφέως που διαβάζεται σαν να βλέπεται.Τα δικαιώματα του έργου αγοράστηκαν το 2013 για να γυριστεί σε ταινία.

Ευχάριστη ανάγνωση σε δυο κρύες νυχτες του χειμώνα? Η σε μια ?

C9502E82-F071-444D-A0C2-EDE819477DE5.jpeg


Ibbotson was born in Vienna, Austria, in 1925 to a scientist father and the acclaimed writer Anna Gmeyner

..."who belonged to that displaced group of Jews that were created by Hitler - assimilated, non-religious intellectuals, the backbone of Austrian and German cultural life, many of whom had never set foot inside a synagogue"...

A few years later her parents separated and Ibbotson moved to Berlin with her mother, who worked with the legends of the Weimar Republic, like Bertolt Brecht, Hanns Eisler and G. W. Pabst.[3] When Anna Gmeyner had to relocate to Paris for work in 1933, Ibbotson was sent back to her grandparents in Vienna.

In 1935 Gmeyner's work was banned by the Nazi Party and she fled to England like many others in the years after Hitler came to power. Her daughter had to flee Vienna, and Ibbotson joined her mother at Belsize Park in north-west London.[4]

Her escape from Austria, the experience of being uprooted from her life in Vienna, and her new life as a refugee in Belsize Park would later become the backbone of Ibbotson's novel The Morning Gift.


The Morning Gift tells the story of Ruth Berger, whose family is part of the Jewish Intelligentsia in Vienna. When the Nazis take over, the Bergers organize a student visa for Ruth to be sent ahead to England, not realizing that she will not be allowed to leave Austria because of her political leanings as a Social Democrat.

When her father is suddenly arrested by the Gestapo, he is told to leave Austria within a week and while his family is able to escape to London, Ruth on a separate transport is stopped on the border by the SS and sent back to Vienna. Quinton Somerville, an English professor and scientist who worked with Professor Berger in the past, arrives in Vienna for an award ceremony and learns that Professor Berger has been dismissed. Trying to contact the family, he visits Bergers' home and discovers Ruth,

who is desperate to find a way to escape to England. Several attempts to get a valid visa for Ruth fail and Quin realizes that the only way to get her out of the country quickly is through a marriage of convenience. The marriage has to stay a secret until Ruth receives British citizenship, but once safe in London, the annulment of the marriage takes much longer than expected....
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
τα Atomic Adventures: Secret Islands, Forgotten N-Rays, and Isotopic Murder και
Atomic Accidents: A History of Nuclear Meltdowns and Disasters: From the Ozark Mountains to Fukushima
πολυ καλα 4,5 / 5 :thumbsup:
Ειδικα για το ατυχημα στην Fukusima το Fukushima: The Story of a Nuclear Disaster ειναι πολυ επεξηγηματικο
αλλα μετα το βιντεο Understanding the accident of Fukushima Daiichi γιατι αλλιως ειναι ακατανοητη η αρχιτεκτονικη του σταθμου :)

τα The Projects of Skunk Works και Mustang: Thoroughbred Stallion of the Air εντελως βαρετα ,τα ξεφυλλισα παρα τα διαβασα :thumbsdown:

Για την τριλογια dark space που ανεφερα πριν, τελικα 3,5 στα 5 .

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.870
Reaction score
20.362
Πρόσφατα τελείωσα το "Νεκρονομικόν - Το χειρόγραφο των νεκρών" το οποίο θα το χαρακτήριζα ως μυθιστόρημα (σκέτο). Παρόλο που ήταν "page-turner", στο τέλος έμεινα με την εντύπωση ότι ο συγγραφέας δεν ήξερε εξ αρχής ποια κατεύθυνση ήθελε να πάρει το βιβλίο του, οπότε το έγραψε "όπως του βγήκε". Το τελευταίο μέρος του βιβλίου ήταν, ας πούμε, ενδιαφέρον για μένα ως προς το ότι μπήκε λίγο στα μονοπάτια της λογοτεχνίας τρόμου, αλλά ως εκεί. Προσωπικά "πέρασε και δεν ακούμπησε". Γενικά, διαβάζεται ευχάριστα και προτείνεται σε αναγνώστες χωρίς συγκεκριμένες προτιμήσεις σε λογοτεχνικό είδος. Σε fans της λογοτεχνίας τρόμου ή λογοτεχνίας του φανταστικού, θα πρότεινα να το αποφύγουν.

Το επόμενο ήταν βιβλίο "Τα πηγάδια της κολάσεως" του Graham Masterton με απογοήτευσε. ΟΚ, είχε "ατμόσφαιρα", είχε (κάποιες) σκηνές που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον, αλλά γενικά μιλώντας, η πλοκή κι εξέλιξη του βιβλίου ήταν κάτω του μετρίου - για μένα.

Τώρα, εδώ μπορεί να συμβαίνει και το εξής: Το βιβλίο μπορεί να είναι καλό και σε κάποιον ο οποίος τώρα ξεκινάει το "ταξίδι" στη λογοτεχνία τρόμου να του αρέσει. Ως αναγνώστης, έχει πέραν των είκοσι ετών που διαβάζω βιβλία του συγκεκριμένου λογοτεχνικού είδους, οπότε αφενός αισθάνομαι ένα υποβόσκον αίσθημα κορεσμού κι αφετέρου οι απαιτήσεις μου είναι αυξημένες στο μέγιστο. Οπότε, για να "περάσει" ένα βιβλίο τα standards μου, πρέπει να είναι πραγματικά καλό. Ειδικά, στην περίπτωση του Graham Masterton, τον οποίο θεωρώ ως έναν από τους 3-4 αγαπημένους μου συγγραφείς, είμαι ακόμα πιο απαιτητικός καθώς μου έχει μείνει ανεξίτηλη η ανάμνηση από την ανάγνωση του βιβλίου του "Ο Παρίας" - το οποίο ήταν κι η πρώτη μου επαφή με το είδος της λογοτεχνίας τρόμου. Εκείνο το βιβλίο, εάν το διάβαζα τώρα, μπορεί να μην μου έκανε τόση εντύπωση, αλλά όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, την όλη εμπειρία ανάγνωσής του την έχω ως μέτρο σύγκρισης με άλλα βιβλία του είδους κι ιδιαίτερα του ίδιου συγγραφέα - άδικο, ίσως, αλλά αυτό συμβαίνει στην περίπτωσή μου.

Επόμενο στη σειρά είναι το "Σαλεμς Λοτ"!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- επίσης για λογοτεχνία τρόμου & όχι μόνο . . .

http://www.brainfood.gr/oxy.php



- για τρόμο & αποκρυφισμό . . .

https://locus7.gr/



- για αποκρυφισμό . . .

http://www.iamvlichos.gr/







- αυτό άραγε που να βρίσκεται ; . . .






. . . βαρύς μάλλον ο χειμώνας φέτος :thumbsdown:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.870
Reaction score
20.362
- επίσης για λογοτεχνία τρόμου & όχι μόνο . . .

http://www.brainfood.gr/oxy.php

- για τρόμο & αποκρυφισμό . . .

https://locus7.gr/

- για αποκρυφισμό . . .

http://www.iamvlichos.gr/
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Είμαι πελάτης των εκδόσεων ΟΞΥ από την ημέρα δημιουργίας τους, έχω όλα (μα, όλα) τα βιβλία της σειράς "ΚΟΛΑΣΗ" και κάποια άλλα, άλλων σειρών.

Τα βιβλία των εκδόσεων Ιάμβλιχος δεν μου κίνησαν την περιέργεια - αν εξαιρέσουμε κάποια με θέμα τις πολεμικές τέχνες.

Από τις εκδόσεις Locus 7 μου φάνηκε ενδιαφέρον ο εκδοτικός κατάλογος με τα έργα του Lovecraft. Διατηρείται για μελλοντική αναφορά!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Το Ίδρυμα Ωνάση ψηφιοποίησε περισσότερα από 2.000 αρχειακά τεκμήρια που είναι πλέον διαθέσιμα σε όλους στην ψηφιακή συλλογή του αρχείου Καβάφη και σύντομα θα εγκαινιάσει έναν χώρο στο κέντρο της Αθήνας που θα φιλοξενεί τη βιβλιοθήκη του αλεξανδρινού ποιητή, δημιουργώντας ένα οικιστικό τρίγωνο πολιτισμού και παιδείας στο κέντρο της Αθήνας που θα περιλαμβάνει το Αρχείο Καβάφη, την Ωνάσειο Βιβλιοθήκη, αλλά και το κτίριο του Onassis AiR.


Χειρόγραφο του ποιήματος «Ιθάκη» στις δύο πρώτες σελίδες διαγραμμισμένου τετρασέλιδου.




Τι περιέχει το αρχείο

Ο Κ. Π. Καβάφης φρόντιζε να συγκεντρώνει και να αρχειοθετεί το έργο του συστηματικά, δημιουργώντας έτσι ένα μοναδικό λογοτεχνικό και προσωπικό αρχείο. Ανάμεσα στα αρχειακά τεκμήρια συγκαταλέγονται χειρόγραφα καβαφικών ποιημάτων καθώς και έντυπες αυτοσχέδιες εκδόσεις αλλά και πεζά λογοτεχνικά κείμενα, άρθρα και μελέτες του ποιητή. Εντοπίζονται επίσης μεταφράσεις ποιημάτων καθώς και σημειώσεις λογοτεχνικού και προσωπικού χαρακτήρα, όπως και το προσωπικό αρχείο του ποιητή, το οποίο περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, πλούσια αλληλογραφία, κείμενα ημερολογιακού χαρακτήρα και φωτογραφίες. Ξεχωριστή ενότητα αποτελεί το αρχείο Αλέκου και Ρίκας Σεγκοπούλου στο οποίο περιλαμβάνεται υλικό σχετικό με τον ποιητή, καθώς και το αρχείο της «Αλεξανδρινής Τέχνης», του περιοδικού που διηύθυνε ο Α. Γ. Συμεωνίδης και η Ρίκα Σεγκοπούλου, με την συχνή καθοδήγηση του Κ. Π. Καβάφη.


http://popaganda.gr/archio-k-p-kavafi-elefthero-pia-stin-prosvasi-gia-erevnites-ke-anagnostes/
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370


Amen to that sentiment.

High Performance Loudspeakers: Optimising High Fidelity Loudspeaker Systems, Seventh Edition, is a must-have addition to the bookshelf of any audiophile who wants to learn everything there is to know about the art and science of loudspeaker design. Just one thing appears to be missing: While there is a detailed discussion of cone breakup behavior, the term cone crydoesn't appear in the book's almost 700 pages!—John Atkinson

https://www.stereophile.com/content/book-review-high-performance-loudspeakers-seventh-edition
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Διαβασα The Tyrannosaur Chronicles και για τους προφανεις λογους 5 στα 5
26073021.jpg

( στα αληθεια 3 στα 5 )
Για 5 στα 5 το The Rise and Fall of the Dinosaurs:

Venomous: πολυ ενδιαφερον ! 4 στα 5
27883188.jpg

Tamed: Ten Species That Changed Our World ( 4/5) της συμπαθητικης Alice Roberts που εχει κανει και αρκετα ντοκυμαντερ με το BBC οπως τα θαυμασια The Incredible Human Journey,
Origins of Us: Human Anatomy and Evolution κλπ
33952842.jpg

Το σχετικο αγαπημενο μου ειναι το Domesticated: Evolution in a Man-Made World 4,5/5



[DOUBLEPOST=1553268884][/DOUBLEPOST]Ειναι η εποχη των δεινοσαυρων και απο τα περισσοτερα απ 20-30 που εχω διαβασει εχω μαζεψει και αλλα :)
the complete dinosaur , flying dinosaurs , dinosaur tracks , dinosaurs the complete tour :geek:, dinosaurs in the attic και το end of the megafauna που θα ειναι ενα απο τα 5-6 σχετικα .
38212104.jpg

Αλλα τωρα με την τρικυμια που με δερνει εχω αρχισει το Marines (In the 23rd Century, assault troops go to war wearing AI-assisted, nuclear-powered armor) που κυλαει παρα πολυ ευχαριστα και που ειναι το πρωτο απο τα δεκα :geek:της σειρας .
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Το νέο βιβλίο του έγκριτου συγγραφέα της μουσικής κουλτούρας Jon Savage φιλοδοξεί να είναι η απόλυτη «προφορική ιστορία» των Joy Division



''Νομίζω ότι ήθελε να γίνει σαν τον Τζιμ Μόρισον ή κάποιον αντίστοιχο που έγινε διάσημος και πέθανε νέος. Το συγκρότημα ήταν το πιο σημαντικό πράγμα γι' αυτόν. Παλιότερα έλεγε διαρκώς ότι δε θα συμπλήρωνε την τρίτη δεκαετία του, δεν θα ξεπερνούσε τα 25''.



www.lifo.gr
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Ειμαι στο πεμπτο της σειρας Crimson worlds :thumbsup: και παιρνω την δοση μου σε Military Science Fiction και με το παραπανω :)
Στο ενδιαμεσο εχω τελειωσει το The Particle at the End of the Universe 15744013.jpg που ειναι αψογο για οποιον ενδιαφερεται να καταλαβει τι σημαινει το πεδιο Higgs και τι ψαχνουν με το LHC στο CERN .

Και το Parallax: The Race to Measure the Cosmos 552562.jpg που το εχω και σε κανονικο βιβλιο και το διαβασα για δευτερη φορα !

Στην μεση εχω φτασει το Dinosaurs at the attic download.jpg αναφερεται στο μουσειο φυσικης ιστοριας της NY και στις συλλογες του
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.870
Reaction score
20.362
Επόμενο στη σειρά είναι το "Σαλεμς Λοτ"!
Διάβασα, επιτέλους, το "Σαλεμς Λοτ" του Stephen King! Καλό ήταν, ΟΚ. Μετά τους πρώτους 1-2 θανάτους που περιγράφονται, κατάλαβα ακριβώς προς τα πού θα κινηθεί η πλοκή του βιβλίου, αλλά αυτό δεν με ξένισε. Ίσα-ίσα που το είδα ως μια ευκαιρία να δω και την "άποψη" του King σε ένα θέμα το οποίο το οποίο έχει εμπνεύσει εκατοντάδες βιβλία/ταινίες κτλ. Τα πήγε καλά (ο συγγραφέας), με "κράτησε" το βιβλίο - παρόλα αυτά δεν θα το πρότεινα σε "αρχάριους" αναγνώστες της λογοτεχνίας τρόμου.

Το μόνο παράπονό μου είναι ότι διάβασα την έκδοση με τις κομμένες σκηνές, για τις οποίες είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα είχαν ενσωματωθεί στο κυρίως βιβλίο, αλλά, τελικά, είχαν συμπεριληφθεί στο τέλος τους, ως ένα είδος παραρτήματος. Διαβάζοντάς τις μεγάλωσε η απογοήτευσή μου, διότι οι περισσότερες από αυτές θα μπορούσαν όντως να είχαν ενσωματωθεί στο κυρίως κείμενο χωρίς να "ξεφύγει" η πλοκή και - κυρίως - χωρίς να αυξηθούν οι σελίδες του βιβλίου σε αποθαρρυντικό βαθμό. Oh, well...

Επίσης, διάβασα και το "Πορφυρή Χήρα" του Masterton. Μετά την απογοήτευση του "Τα πηγάδια της κολάσεως", η "Πορφυρή Χήρα" ήταν σαν ένα πολυαναμενόμενο come back το οποίο ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου! Σωστά κατανεμημένη πλοκή (π.χ. ο συγγραφέας "έκτισε" αρκετά καλά τον κύριο χαρακτήρα πριν να προχωρήσει στο "κυρίως πιάτο"), με ανατροπές, χρήση λογικής απέναντι σε δυσιδαιμονίες, ωραία, κλιμακωτή εξέλιξη και - ας πούμε - γλυκόπικρο τέλος. Μια χαρά!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.870
Reaction score
20.362
Επίσης, ενημερώθηκα ότι επίκειται σύντομα η έκδοση της βιογραφίας των RC στην ελληνική γλώσσα από τις εκδόσεις ΟΞΥ.
Εννοείται ότι "τσίμπησα" την περιοσμένη έκδοση των 300 αντιτύπων... I am sucker για κάτι τέτοια!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top