Βιβλία

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
“Η τιμή του νέου προϊόντος ξεκινά από 125 δολάρια.

Οι αρωματοποιοί έχουν από καιρό παρατηρήσει ότι το άρωμα των παλιών βιβλίων είναι ένα από τα αγαπημένα για πολλούς ανθρώπους, προφανώς λάτρες της ανάγνωσης. 😍
Πιστεύεται ότι αυτή είναι μια γλυκιά μυρωδιά, που θυμίζει βανίλια, σουέτ, ξηρά μπισκότα και σκόνη ταυτόχρονα.😍

Για το σκοπό αυτό, το χαρτί και το μελάνι ενέπνευσαν το τελευταίο άρωμα της παρισινής εταιρείας Diptyque. Το L’eau Papier προβάλλεται από την εταιρεία ως η ενσάρκωση δύο εργαλείων γραφής σε ένα άρωμα.

«Το L’Eau Papier αποτίει φόρο τιμής στο καλλιτεχνικό μας DNΑ»,😍


λέει ο Laurence Semichon, Ανώτερος Αντιπρόεδρος της Diptyque. «Γιορτάζει τη δύναμη της φαντασίας, όπου το χέρι, το μελάνι και το χαρτί γίνονται ένα.” 🌻
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386

Πάνε περίπατο τα δικαιώματα του συγγραφέα...

Θέλω να δω να κυκλοφορεί το "Δέκα μικροί νέγροι" με νέο τίτλο. Ας πούμε "Ten people of colour" ή κι αυτό δεν είναι πολιτικά ορθό;

Μεγάλη συζήτηση. Προσωπική μου γνώμη ειναι οτι το κάθε προιόν τέχνης θα πρέπει να παραμένει όπως θα ήθελε ο δημιουργός του. Είναι σα να λέμε τώρα να ζητάγαμε απο τον Ζαμπέτα να αλλάξει τον Αράπη επειδή δεν είναι πολιτικώς ορθό.

Τα πάντα πρεπει να κρίνονται και να αξιολογούνται στο πλαίσιο της εποχής και των ειδικών συνθηκών που ίσχυαν τότε. Δε μπορούμε να ζητάμε να αλλάξει ο τιτλος απο ενα τραγούδι ή ένα βιβλίο που γράφτηκαν πριν απο 70 χρόνια επειδή τώρα οι συνθήκες έχουν αλλάξει.

ΥΓ Ευτυχώς έχω 2 αντίτυπα του συγκεκριμένου βιβλίου... 8-)

IMG-0280.jpg
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
“Η τιμή του νέου προϊόντος ξεκινά από 125 δολάρια.

Οι αρωματοποιοί έχουν από καιρό παρατηρήσει ότι το άρωμα των παλιών βιβλίων είναι ένα από τα αγαπημένα για πολλούς ανθρώπους, προφανώς λάτρες της ανάγνωσης. 😍
Πιστεύεται ότι αυτή είναι μια γλυκιά μυρωδιά, που θυμίζει βανίλια, σουέτ, ξηρά μπισκότα και σκόνη ταυτόχρονα.😍

Για το σκοπό αυτό, το χαρτί και το μελάνι ενέπνευσαν το τελευταίο άρωμα της παρισινής εταιρείας Diptyque. Το L’eau Papier προβάλλεται από την εταιρεία ως η ενσάρκωση δύο εργαλείων γραφής σε ένα άρωμα.

«Το L’Eau Papier αποτίει φόρο τιμής στο καλλιτεχνικό μας DNΑ»,😍


λέει ο Laurence Semichon, Ανώτερος Αντιπρόεδρος της Diptyque. «Γιορτάζει τη δύναμη της φαντασίας, όπου το χέρι, το μελάνι και το χαρτί γίνονται ένα.” 🌻
Θα ριχνω σταγονες στο eBook reader :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Τα πάντα πρεπει να κρίνονται και να αξιολογούνται στο πλαίσιο της εποχής και των ειδικών συνθηκών που ίσχυαν τότε.
Έτσι, συμφωνώ. Σε λίγο θα λογοκρίνουν τον Όμηρο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Όμηρο
... hostage? 🐒
Τεσπα ... ας τοποθετηθει ταμπελακι παρενταλ αντβαισορι πολιτικλι ινκορεκτ κοντεντ. 🐒
-αν και καπου θα επρεπε να τοποθετηθει ταμπελακι , ινκορεκτ παρεντ (...πολιτικλι αντβαισορι.?!)
 
Last edited:

Μηνύματα
24
Reaction score
18
ΠΕΤΡΟΣ ΠΙΚΡΟΣ (Γιάννη Μπαρτζή ) όλα όσα θέλετε να ξέρετε για το συγγραφέα των ΤΟΥΜΠΕΚΙ και
ΣΑΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ και να εντρυφήσετε στο κόσμο του περιθωρίου
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
@spylab Πρόλαβες να διαβάσεις το "The axeman's jazz"; Πως σου φάνηκε;
Καλο αλλα το πηγα αργα γιατι ανα φασεις βαριομουν .Νομιζω εχω βαρεθει πια τα αστυνομικου τυπου και εντελως τα noir αστυνομικα με τους χωρισμενους αξυριστους αλκοολικους με φτηνα πουκαμισα ντεντεκτιβ .

Διαβασα το πολυ ιδιαιτερο The Orphan Master's Son 11529868.jpg

Το καταπληκτικο The Rise and Reign of the Mammals του συγγραφεα του ακομα καλυτερου The Rise and Fall of the Dinosaurs

Το <ειδικο> Topgun: An American Story που μιλαει για την απαρχη του Fighter Weapons School του Αμερικανικου ναυτικου :thumbsup:

Μια ψιλοβλακεια Slip Runner (δεν θα συνεχισω στα επομενα)

Ειμαι στην μεση του
Crucibles: The Story of Chemistry from Ancient Alchemy to Nuclear Fission που το εχω σε PDF και παροτι μου αρεσει το παω με διαλλειματα γιατι με κουραζει στο διαβασμα.

Και στην μεση της σειρας SF The Last Hunter που αρεσει πολυ :)


Και μερικα αλλα που ξεχναω και βαριεμαι να παω στο tablet να δω :biggrin:
 





Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
... έχοντας προχωρήσει αρκετά , κλασικός :king: θά έλεγα ... δεν σου αφήνει περιθώρια περί του αν σ'αρέσει ή όχι , απλά κολλάς και διαβάζεις ... πολύ ενδιαφέρουσα πάντως υπόθεση , όχι μπερδεμένη , και πολύ πρωτότυπη ... με σταγόνες αποσυμφόρητικου και λητρωτικου ενίοτε χιούμορ
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
The Source by James A. Michener :thumbsup: 4,5/5 !!

View attachment 289989


Προβλεπω κολλημα με τα βιβλια του και ειναι > 1000 σελιδες .....

πες ρε συ κανα ωραιο, δυνατο ατμοσφαιρικο, κατα προτιμηση στα ελληνικα αλλα στη χειροτερη στ αγγλικα, σε ebook η κανονικο, αστυνομικο, περιπετεια, μυστηριου θριλερ κλπ, ο αγαπημενος ειναι κ Γρανζε , μετα ο Κεπλερ και Καριζι...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
Βαλε αν μπορεις 2-3 συγκεκριμενα βιβλια που θεωρεις παρα παρα πολυ καλα στα ειδη που προτεινεις , αν και γενικοτερα ειναι τυποι βιβλιων που εχω βαρεθει .
Διαβαζω μονο στα Αγγλικα και μονο eBooks 🤩

ΥΓ

161503.jpg
 
Last edited:


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
Το 35% του ελληνικού πληθυσμού δεν διαβάζει ούτε ένα βιβλίο το χρόνο o_O


Πως να μην σπαμε ρεκορ στην βλακεια?

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
... έχοντας προχωρήσει αρκετά , κλασικός :king: θά έλεγα ... δεν σου αφήνει περιθώρια περί του αν σ'αρέσει ή όχι , απλά κολλάς και διαβάζεις ... πολύ ενδιαφέρουσα πάντως υπόθεση , όχι μπερδεμένη , και πολύ πρωτότυπη ... με σταγόνες αποσυμφόρητικου και λητρωτικου ενίοτε χιούμορ

- πραγματικά πολύ καλό , θά καταταχθεί στα κλασσικά του
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top