Βλάβη Marantz sr 7009

Μηνύματα
1.017
Reaction score
1.188
Έστειλα μήνυμα, σχετικά όμως με τα μηχανήματα, καλό είναι να μας αναφέρεις τα μοντέλα. Κάποιες παλιές επιλογές av marantz είναι για τα μπάζα και δεν αξίζει να ασχοληθείς με αυτές.
Ο πρωτος που αγορασα καινουριο (μετα τον ΥΑΜΑΧΑ Α5) ειναι ο 6200 και ο επομενος που πηρα (μεταχειρισμενο) ο 5200. Τα νεα πολυκαναλα φορμα ηχου δεν με ενδιαφερουν, οποτε θα μου ηταν χρησιμοι αν τους επισκευαζα, δεδομενου οτι εχουν και πληθωρα αναλογικων εισοδων που τις χρειαζομαι γιατι εχω αναλογικες πηγες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.039
Reaction score
8.060
Μάλιστα, όπως το υποψιαζόμουν.
Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς μαζί τους! Από ήχο είναι δράμα, ξεψυχισμένα ενισχυτικά στάδια, μουντός ήχος χωρίς νεύρο, καταστρέφουν ηχητικά οποιοδήποτε ηχείο, υποβαθμίζοντάς το.
Πολύ καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις αγοράζοντας κάτι τέτοιο παρά επένδυση στα παραπάνω.
yamaha
ομοίως...
ομοίως

Είχα τον 6200 το οποίο τον δώρισα σε φίλο και από γνωστό σε γνωστό, στο τέλος κατέληξε σε σουβλατζίδικο για να συνοδεύει μεγαφωνάκια... Κανένας δεν τον ήθελε, παρ ότι τσάμπα!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.017
Reaction score
1.188
Τα κυρια καναλια (L/R) πανε στα ηχεια μεσω τελικου (NAD 350). Oποτε δεν υπαρχει θεμα ισχυος τελικων σταδιων του ΜΑΡΑΝΤΖ. Απλα σε συγκριση με τον ΥΑΜΑΗΑ 663 που εχω τωρα (και με την ιδια συνδεσμολογια) οΙ ΜΑΡΑΝΤΖ επαιζαν καλυτερα μουσικη. Στο σινεμα (5καναλο προγραμμα) δεν παρατηρησα αξιολογη διαφορα (ισως παιζει λιγο καλυτερα ο ΥΑΜΑΗΑ), αλλα σε stereo mode η διαφορα ειναι μεγαλη υπερ των ΜΑΡΑΝΤΖ, και φυσικα τη διαφορα την κανει ο προενισχυτης του ΜΑΡΑΝΤΖ.
Υ,Γ,: Δεν τον εβαζες αγγελια αντι να τον χαρισεις???
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.039
Reaction score
8.060
Συγγνώμη, αν συνδέονται μέσω τελικού, όλα καλά. Εκεί πάσχουν αυτά τα μηχανήματα. Στην ισχύ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.039
Reaction score
8.060
Τα κυρια καναλια (L/R) πανε στα ηχεια μεσω τελικου (NAD 350). Oποτε δεν υπαρχει θεμα ισχυος τελικων σταδιων του ΜΑΡΑΝΤΖ. Απλα σε συγκριση με τον ΥΑΜΑΗΑ 663 που εχω τωρα (και με την ιδια συνδεσμολογια) οΙ ΜΑΡΑΝΤΖ επαιζαν καλυτερα μουσικη. Στο σινεμα (5καναλο προγραμμα) δεν παρατηρησα αξιολογη διαφορα (ισως παιζει λιγο καλυτερα ο ΥΑΜΑΗΑ), αλλα σε stereo mode η διαφορα ειναι μεγαλη υπερ των ΜΑΡΑΝΤΖ, και φυσικα τη διαφορα την κανει ο προενισχυτης του ΜΑΡΑΝΤΖ.
Υ,Γ,: Δεν τον εβαζες αγγελια αντι να τον χαρισεις???
Σκέφτηκα να εξυπηρετήσω φίλο και έτσι ξεκίνησα. Αν εξαιρέσουμε το ενισχυτικό, πρόκειται πάντως για αξιόλογα κομμάτια ηχητικά. Με πιάνουν πάντα τέτοιες καλοσύνες, δυστυχώς ενώ το βγάζω με κόπο, ποτέ δεν έδωσα την πρέπουσα αξία στο χρήμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.799
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top