Βλάβη Marantz sr 7009

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αυτό θα κοστίσει Κώστα . :hi:
δεν νομιζω....

Όποιος νομίζει ότι είναι μάγκας και θα κάνει καλύτερη ισοστάθμιση με το ypao της yamaha ή το ακατανομαστο των μαραντζ, είναι απλώς χαζούλης.

Ακολουθήστε την πεπατημένη, αυτό το δρόμο που ακολουθούν οι μεγάλοι κατασκευαστές και τα πραγματικά μεγάλα μηχανήματα.

Πάρτε ντιρακ να στρώσει τον ήχο σας.

Χωρίς ντιρακ θα είστε 10 σκαλοπάτια κάτω στον ήχο, καμένα χαρτιά.

Το μόνο λογισμικό ισοστάθμισης ανώτερο του ντιρακ, είναι αυτό της τρινοβ. Εκεί τελειώνει το ποίημα.

Φακτς οφ λάιφ.
δε πα να τα πεις αυτα π.χ. σε αυτους μπας και φτιαξουν τον ηχο τους ...

imax.jpg



...... σε καθε σου ποστ υπαρχει αυτη η τεραστια υπερβολη........
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Όπως προανέφερα το μηχάνημα επισκευάσθηκε!
Τώρα πως, δεν γνωρίζω, έχω χαρτί από την επίσημη αντιπροσωπία η οποία αναφέρει εκτός των άλλων: Ανεπισκεύαστο θέλει ψηφιακη πλακέτα hdmi με part no: ............. . Έχει καταργηθεί χωρίς εναλλακτικό κωδικό κλπ κλπ κλπ. Τα άλλα δεν τα αναφέρω διότι προσπαθούν να αναφέρουν ότι όλα έγιναν με υπαιτιότητα του πελάτου. Τέλος πάντων.
Ευτυχώς βρέθηκε ένας άγιος άνθρωπος και ασχολήθηκε σοβαρά μαζί του και κατάφερε να τον επαναφέρει 100%.

Όλα καλά λοιπόν. Τέλος καλό, όλα καλά! Πάμε για ανεμιστηράκι τώρα. Προσφέρθηκε ο άνθρωπος να θέσει ψύξη εσωτερικά αλλά εγώ είχα τόση αγωνία που τον πήρα και έφυγα. :)
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Όσον αφορά τα audissey Κλπ, την γνώμη μου την γνωρίζετε, ypao και audissey δεν ξέρω και πιο άλλο, με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Πιο καλά χωρίς επεξεργασία παρά το αποτέλεσμα μετά την επέμβασή τους, το οποίο δείχνει στα ώτα μου πολύ ψεύτικο.... Για τα βασικά (μέγεθος ηχείων αποστάσεις ένταση κλπ) καλά είναι, αλλά μέχρι εκεί! Μετά η παραμετροποίηση off! Δεν λέω, μπορεί να φταίνε και τα ώτα μου! Όμως πχ γίνεται σε ηχεία klipsch να ανεβάζουν τις υψηλές συχνότητες????
Post automatically merged:

Ε πες μας ποιός είναι αυτός ο Άγιος
Άμα χρειασθείτε οποιαδήποτε επισκευή, όσο δύσκολη και να είναι αυτή, παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα, δεν θέλω ούτε εγώ ούτε ο ίδιος φαντάζομαι να φανεί σαν διαφήμιση!
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Κανεις ολες τις θεσεις μετρησης; Μηπως βαζεις το μικροφωνο πολυ κοντα στην πλατη του καναπε;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Αύριο θα κάνω μέτρηση, με τα rf 62 ΙΙ. Θα ανεβάσω κατόπιν το αποτέλεσμα. Το μικρόφωνο το θέτω σωστά σε σοβαρό τρίποδο τοποθετημένο. Επίσης μετρώ και στις 8 προτεινόμενες θέσεις. Από την άλλη ίσως έχει ακυρώσεις ο χώρος μου. Αλλά πάλι, δεν μου αρέσει και το αποτέλεσμα μετά την μέτρηση. Έτσι 4 χρόνια τώρα, το audissey το έχω απενεργοποιημένο.

Για να είμαι όμως ειλικρινείς δεν έχω προσέξει αυτό με τον καναπέ. Αύριο θα το κοιτάξω και αυτό το θέμα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Όπως προανέφερα το μηχάνημα επισκευάσθηκε!
Τώρα πως, δεν γνωρίζω, έχω χαρτί από την επίσημη αντιπροσωπία η οποία αναφέρει εκτός των άλλων: Ανεπισκεύαστο θέλει ψηφιακη πλακέτα hdmi με part no: ............. . Έχει καταργηθεί χωρίς εναλλακτικό κωδικό κλπ κλπ κλπ. Τα άλλα δεν τα αναφέρω διότι προσπαθούν να αναφέρουν ότι όλα έγιναν με υπαιτιότητα του πελάτου. Τέλος πάντων.
Ευτυχώς βρέθηκε ένας άγιος άνθρωπος και ασχολήθηκε σοβαρά μαζί του και κατάφερε να τον επαναφέρει 100%.

Όλα καλά λοιπόν. Τέλος καλό, όλα καλά! Πάμε για ανεμιστηράκι τώρα. Προσφέρθηκε ο άνθρωπος να θέσει ψύξη εσωτερικά αλλά εγώ είχα τόση αγωνία που τον πήρα και έφυγα. :)
μακαρι να κρατησει Ιακωβε η επισκευη γιατι και αλλοι διορθωσαν το ιδιο προβλημα σε μηχανημα αλλης εταιριας εκτος DM,
........το προβλημα εμφανιστηκε παλι μετα απο καποιο διαστημα....

Όσον αφορά τα audissey Κλπ, την γνώμη μου την γνωρίζετε, ypao και audissey δεν ξέρω και πιο άλλο, με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Πιο καλά χωρίς επεξεργασία παρά το αποτέλεσμα μετά την επέμβασή τους, το οποίο δείχνει στα ώτα μου πολύ ψεύτικο.... Για τα βασικά (μέγεθος ηχείων αποστάσεις ένταση κλπ) καλά είναι, αλλά μέχρι εκεί! Μετά η παραμετροποίηση off! Δεν λέω, μπορεί να φταίνε και τα ώτα μου! Όμως πχ γίνεται σε ηχεία klipsch να ανεβάζουν τις υψηλές συχνότητες????
εισαι λαθος Ιακωβε, τα εχουμε πειι χιλιες φορες εδω μεσα....το audyssey δεν χαλαει τον ηχο, το ypao ναι, λογω φιλτρων IIR που χρησιμοποιει...

επισης στο audyssey χρησιμοποιεις ισοταθμιση μεχρι οποια συχνοτητα θες.
.......απλα εσυ εχεις παλιο AV που δεν εχει αυτη την δυνατοτητα....οπως και αλλες δυνατοτητες στην ισοσταθμιση που εχουν οι φρεσκοι AV της DM.

Το οτι χαλαει τον ηχο ενα συστημα ισοσταθμισης μπορει να οφείλεται σε πολλους λογους
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
Άμα χρειασθείτε οποιαδήποτε επισκευή, όσο δύσκολη και να είναι αυτή, παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα, δεν θέλω ούτε εγώ ούτε ο ίδιος φαντάζομαι να φανεί σαν διαφήμιση!
Βρε πες το όνομα του ανθρώπου.
Σιγά την διαφήμιση..
Ποιος στο έφτιαξε θα μας πεις, δεν θα μας πάρεις απο το χέρι να πάμε σε αυτόν με το ζόρι.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Εντάξει, ίσως και να εμφανισθεί, δεν έχασα και πολλά πράγματα! Το θέμα είναι ότι ασχολήθηκε ο άνθρωπος, ότι το μηχάνημα αυτή την στιγμή είναι ok και αυτό με ικανοποιεί. Αν μελλοντικά βγάλει πάλι πρόβλημα, πάμε για άλλα.
Απλά δεν καταθέσαμε τα όπλα έτσι απλά όπως μας ζήτησε η αντιπροσωπεία!
Θα μπορούσαν ασφαλώς να κάνουν το ίδιο και αυτοί! Δεν τους είπα ότι η δουλειά θα γίνει τσάμπα!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Όχι, έχω κάποιες φωτογραφίες από την ζημιά στην πλακέτα, και γενικά στο εσωτερικό. Σε ένα κομμάτι υπήρξε βραχυκύκλωμα και φλόγα...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Άμα χρειασθείτε οποιαδήποτε επισκευή, όσο δύσκολη και να είναι αυτή, παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα, δεν θέλω ούτε εγώ ούτε ο ίδιος φαντάζομαι να φανεί σαν διαφήμιση!
Βρε πες το όνομα του ανθρώπου.
Σιγά την διαφήμιση..
Ποιος στο έφτιαξε θα μας πεις, δεν θα μας πάρεις απο το χέρι να πάμε σε αυτόν με το ζόρι.
+1
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αύριο θα κάνω μέτρηση, με τα rf 62 ΙΙ. Θα ανεβάσω κατόπιν το αποτέλεσμα. Το μικρόφωνο το θέτω σωστά σε σοβαρό τρίποδο τοποθετημένο. Επίσης μετρώ και στις 8 προτεινόμενες θέσεις. Από την άλλη ίσως έχει ακυρώσεις ο χώρος μου. Αλλά πάλι, δεν μου αρέσει και το αποτέλεσμα μετά την μέτρηση. Έτσι 4 χρόνια τώρα, το audissey το έχω απενεργοποιημένο.

Για να είμαι όμως ειλικρινείς δεν έχω προσέξει αυτό με τον καναπέ. Αύριο θα το κοιτάξω και αυτό το θέμα.
Αφού θα κάνεις μέτρηση βάλε κάθε ηχείο το πριν και το μετά... Και το sub
 

Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.185
Φίλε μου ο τόνος μου είναι ήρεμος, ναι ίσως με τον γραπτό λόγο να φαίνεται κάπως, δεν είπα να μην εκφράσεις γνώμη, αλλά αν ξανά διαβάσεις το ποστ σου είναι ισοπεδωτικό για τους Denon Marantz και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πέραν των μελών, μπαίνει και κόσμος μόνο και μόνο για μία πρόταση για το ηχοσύστημά τους και αν μπει εδώ και διαβάσει αυτό που έγραψες θα νομίζει ότι Denon Marantz είναι παρακατιανές εταιρίες και θα τις αποφύγει όπως ο διάολος το λιβάνι. Και μη ξεχνάμε ότι άνθρωποι ζουν απ αυτές και απ όλες δε μιλάω μόνο για τις συγκεκριμένες. Τέλος πάντων ζητώ συγγνώμη αν φάνηκα κάπως και να λήξει εδώ, δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης.
Εδω ειμαστε για να ενημερωνομαστε και να ενημερωνουμε κι οχι για να εθελοτυφλουμε. Εχω στην αποθηκη 2 AV MARANTZ χαλασμενους. Ο πρωτος πηγε στο service της αντιπροσωπειας και επεστρεψε με την ενδειξη: Βλαβη στην πλακετα προενισχυσης, δεν διατιθεται ανταλακτικο. Επειδη επεμεινα, τηλεφωνικα μου ειπαν οτι μπορει παραγγελθει στη μαμα εταιρια αλλα θα στοιχισει σχεδον οσο η μιση αξια του ενισχυτη. Αυτο πολυ πριν κλεισει δεκαετια το μηχανημα. Παιρνω αλλον ΜΑΡΑΝΤΖ (μεταχειρισμένο αυτη τη φορα) και μετα από 2 χρονια μου βγαζει (εκ των συμπτωματων) την ιδια βλαβη. Μετα απο μια δεκαετια + που εχει περασει απο τοτε, διαπιστωνω οτι η πολιτικη της αντιπροσωπειας (τουλαχιστον) δεν εχει αλλαξει στο παραμικρο (την ενδιαφερουν μονο οι πωλησεις και καθολου το μετα). Κατι σαν το προβλημα με τα ηλεκτρολογικα και τα παραθυρα συγκεκριμενης μαρκας αυτοκινητου που διαιωνιζεται επι εικοσαετιας! Κριμα, γιατι ο ηχος τους (στο 2καναλο προγραμμα) μου αρεσε περισσοτερο απο ενα ΥΑΜΑΧΑ που εχω τωρα. Μονο που ο ΥΑΜΑΧΑ δεν σπαει, δεν κλαταρει! Ο πρωτος AV της ζωης μου ηταν ο Α5 https://www.car.gr/parts/view/14517423-hi-fi-hi-fi-amplifiers ο οποιος μετα εικοσαετιας περιπου ειναι σε λειτουργια σε καποιο αλλο κοντινο σπιτι. Μονο που ως εισαγωγικο μοντελο δεν επαιζε καθολου καλα μουσικη, αλλα μονο κινηματογραφο!
Παρακαλώ λοιπον τον Vakis2000 να μου στειλει ( με π.μ.) τα στοιχεια του κυριου που επισκευασε τον δικο του, προκειμενου αν βρω χρονο να ασχοληθω με τη δυνατοτητα επισκευης των δικων μου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Ας βάλω και τις φωτογραφίες με την βλάβη...

received_230596007887033.jpeg received_230998381176644.jpeg received_519193245513053.jpeg received_2308116339439507.jpeg

Η πλακέτα αυτή επανήλθε, επίσης δεν δείχνει να έχει κανένα σημαδάκι από όλη αυτή την ζημιά. Σαν να έγινε δηλαδή αλλαγή πλακέτας! Τώρα το πως, μη με ρωτάτε, δεν γνωρίζω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Εδω ειμαστε για να ενημερωνομαστε και να ενημερωνουμε κι οχι για να εθελοτυφλουμε. Εχω στην αποθηκη 2 AV MARANTZ χαλασμενους. Ο πρωτος πηγε στο service της αντιπροσωπειας και επεστρεψε με την ενδειξη: Βλαβη στην πλακετα προενισχυσης, δεν διατιθεται ανταλακτικο. Επειδη επεμεινα, τηλεφωνικα μου ειπαν οτι μπορει παραγγελθει στη μαμα εταιρια αλλα θα στοιχισει σχεδον οσο η μιση αξια του ενισχυτη. Αυτο πολυ πριν κλεισει δεκαετια το μηχανημα. Παιρνω αλλον ΜΑΡΑΝΤΖ (μεταχειρισμένο αυτη τη φορα) και μετα από 2 χρονια μου βγαζει (εκ των συμπτωματων) την ιδια βλαβη. Μετα απο μια δεκαετια + που εχει περασει απο τοτε, διαπιστωνω οτι η πολιτικη της αντιπροσωπειας (τουλαχιστον) δεν εχει αλλαξει στο παραμικρο (την ενδιαφερουν μονο οι πωλησεις και καθολου το μετα). Κατι σαν το προβλημα με τα ηλεκτρολογικα και τα παραθυρα συγκεκριμενης μαρκας αυτοκινητου που διαιωνιζεται επι εικοσαετιας! Κριμα, γιατι ο ηχος τους (στο 2καναλο προγραμμα) μου αρεσε περισσοτερο απο ενα ΥΑΜΑΧΑ που εχω τωρα. Μονο που ο ΥΑΜΑΧΑ δεν σπαει, δεν κλαταρει! Ο πρωτος AV της ζωης μου ηταν ο Α5 https://www.car.gr/parts/view/14517423-hi-fi-hi-fi-amplifiers ο οποιος μετα εικοσαετιας περιπου ειναι σε λειτουργια σε καποιο αλλο κοντινο σπιτι. Μονο που ως εισαγωγικο μοντελο δεν επαιζε καθολου καλα μουσικη, αλλα μονο κινηματογραφο!
Παρακαλώ λοιπον τον Vakis2000 να μου στειλει ( με π.μ.) τα στοιχεια του κυριου που επισκευασε τον δικο του, προκειμενου αν βρω χρονο να ασχοληθω με τη δυνατοτητα επισκευης των δικων μου.
Έστειλα μήνυμα, σχετικά όμως με τα μηχανήματα, καλό είναι να μας αναφέρεις τα μοντέλα. Κάποιες παλιές επιλογές av marantz είναι για τα μπάζα και δεν αξίζει να ασχοληθείς με αυτές.
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top