Βλάβη Marantz sr 7009

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Εμ και δεν έκανε σωστή μελέτη στο κουτί με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση των συστατικών του μηχανήματος, εμ και δεν έχει ανταλλακτικά για την επισκευή του, άρα έφτιαξε τουλάχιστον ένα μηχάνημα με ημερομηνία λήξης, κατ'επέκταση, περιορισμένης διάρκειας χρήσης. Σόρι, αλλά αυτό δεν τιμά την εταιρεία. After sales για κλάματα. Κοινή λογική.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Τελικά αυτό που έμαθα είναι πώς παρόλο που ο AV ενισχυτής μου είναι ελέυθερος από όλες τις πλευρές πρέπει άμεσα να ενισχύσω την ψύξη του, γιατί βλάβη σε πλακέτα = θάνατος ενισχυτή.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.991
Reaction score
8.043
Αυτό είναι το καλό με το site. Τα παθήματα του ενός, μαθήματα για όλους μας. Προσοχή λοιπόν, διότι μία μικρή και απλή στην λύση μιας παράβλεψης στοιχίζει πολλά. Παράδειγμα με εμένα. Για να απολαύσω αυτό που είχα μέχρι τώρα, πρέπει να στεριθώ κοντά 1600 ευρώ. Το νέο μοντέλο, δεν θα μου προσφέρει απολήτως τίποτα παραπάνω από το προηγούμενο, αφού τις όποιες βελτιώσεις που το ξεχωρίζει δεν μπορώ να τις εκμεταλλευτώ.
Post automatically merged:

Και φυσικά αυτό που μένει από τα παραπάνω....
Προσοχή στις συσκευές μας, διότι βλάβη = πέταμα, και ξανά από την αρχή. Τουλάχιστον για MARANTZ DENON. Φαντάζομαι όμως ότι και με τους υπόλοιπους, μια από τα ίδια...
 
Last edited:

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.155
Όχι βρε!.
Πάρε ARCAM-NAD για φτηνή λύση ή altitude για ακριβή.
Ούτως ή άλλως θα βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο. Να το δουλέψεις , μάλλον δεν θα μπορέσεις , οπότε μην σκάς.
Υπάρχουν ακόμα κάποιοι DENON AVP μεταχειροι σε λογικές τιμές. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαλέξεις τελικό μετά.
Post automatically merged:

 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Ειλικρινα δε μπορω να αντιληφθω τον τονο σας. Εξεφρασα τη γνωμη μου, ειπα τι θα κανα εγω και δεν προετρεψα κανεναν να κανει απολυτως τιποτα. Εκτος αν απαγορευεται να γραφουμε τη γνωμη μας. Ουτε εβγαλα σκουπιδια κανεναν Denon ή Marantz.
Και κατι ακομα, αν μια εταιρια δεν εχει σωστο after sales service, ισως μια πτωση πωλησεων να την κανει να αναθεωρησει την πολιτικη της.
Φίλε μου ο τόνος μου είναι ήρεμος, ναι ίσως με τον γραπτό λόγο να φαίνεται κάπως, δεν είπα να μην εκφράσεις γνώμη, αλλά αν ξανά διαβάσεις το ποστ σου είναι ισοπεδωτικό για τους Denon Marantz και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πέραν των μελών, μπαίνει και κόσμος μόνο και μόνο για μία πρόταση για το ηχοσύστημά τους και αν μπει εδώ και διαβάσει αυτό που έγραψες θα νομίζει ότι Denon Marantz είναι παρακατιανές εταιρίες και θα τις αποφύγει όπως ο διάολος το λιβάνι. Και μη ξεχνάμε ότι άνθρωποι ζουν απ αυτές και απ όλες δε μιλάω μόνο για τις συγκεκριμένες. Τέλος πάντων ζητώ συγγνώμη αν φάνηκα κάπως και να λήξει εδώ, δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.991
Reaction score
8.043
Το θέμα είναι ένα. Κάποιος εδώ μέσα ανέφερε μία σωστή πρόταση για να μην θιχτεί κανείς.
Δεν είναι σωστό έτσι απλά να καταθέτει τα όπλα μια σοβαρή εταιρεία. Ένα μηχάνημα αρκετά υψηλής αξίας, ενώ είναι μόλις 4-5 ετών να θεωρείται άχρηστο και να αδιαφορεί για τον πελάτη της. Μπορεί κάλλιστα με έμμεσο τρόπο να τον αποτρέψει, θέτοντας μία αποτρεπτική τιμή για το ανταλλακτικό, μία σε τελική ανάλυση ασύμφορη, ώστε να είναι εντάξει απέναντί του. Είναι καλύτερα να σου λέει, το προιόν μου είναι άχρηστο και αδιαφορώ για αυτό?
Θα μπορούσε να κάνει και κάτι άλλο: Ασχέτως την ευθύνη του πελάτη ή όχι, έτυχε μία σπάνια περίπτωση. Πόσες φορές γίνεται αυτό! Προτείνει αντικατάσταση του προϊόντος με μία γενναία (όχι αστεία) έκπτωση και θα ήταν απολύτως εντάξει απέναντί του αλλά και στους μελλοντικούς πελάτες της (αν θεωρεί ότι τους έχει ανάγκη).
Έτσι έχουν τα πράγματα, και όποιος κρίνει αυστηρά ίσως έχει δίκιο!
Επίσης πιστεύω ότι αν η εδώ αντιπροσωπεία ήταν πιο υπεύθυνη, θα το συζητούσε με την μαμά. Θεωρώ λοιπόν ότι όλα έγινα πρόχειρα, η εταιρεία συντήρησις έκανε το καθήκον της αναφέροντας το θέμα στην αντιπροσωπεία και τελείωσε.
Η εταιρεία πήρε την πληροφορία μέσω ενός απλού πωλητή, εκείνος πήρε έναν από τους πελάτες και του είπε τα γνωστά, έχω έναν τύπο που ενδιαφέρετε για νέο μηχάνημα, τί έκπτωση θα του κάνεις, λέει ό άλλος μμ ένα 100άρι πχ επί πλέον και αυτό είναι όλο.
Post automatically merged:

Θα σας αναφέρω ένα πραγματικό γεγονός.
Βλάβη στο σασμάν Εκτός εγγύησης. Η εδώ Εταιρεία του λέει αντικατάσταση με ένα τρελό κόστος φυσικά.
Στέλνει ο κάτοχος εξόδικο στην αντιπροσωπεία και στην μαμά, και του έρχεται αμέσως απόφαση από την μαμά, ότι για όσα χρόνια θα έχει το όχημα στην κατοχή του και έχει πρόβλημα με το σασμάν, αυτό θα αντικαθίσταται επί τόπου δωρεάν! Έτσι κάνουν οι σοβαρές εταιρείες. Με αυτή την κίνηση ο πελάτης ανάγκασε την αντιπροσωπεία να έρθει σε επαφή με την μαμά, η οποία ως είναι φυσικό, δεν θέλει να χαλάσει το όνομά της...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Οι σοβαρές εταιρείες παίρνουν πολύ σοβαρά την εικόνα τους, ανταποκρίνονται άμεσα. Και θα σου πρότεινα να επικοινωνούσες με τη μαμά εταιρεία να τους εκθέσεις τόσο το πρόβλημα, όσο και τη δυσαρέσκειά σου γι'αυτό. Αποκλείεται να μην έχουν ανταλλακτικά πουθενά στον κόσμο. Και δεν είναι μια μικρή βιοτεχνία η Marantz. Δεν χάνεις τίποτα να το προσπαθήσεις.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.991
Reaction score
8.043
Τελικά αυτό που έμαθα είναι πώς παρόλο που ο AV ενισχυτής μου είναι ελέυθερος από όλες τις πλευρές πρέπει άμεσα να ενισχύσω την ψύξη του, γιατί βλάβη σε πλακέτα = θάνατος ενισχυτή.
Δεν θέλω να προχωρήσω παρακάτω! Χρήστες denon - marantz προσέξτε τις υψηλές θερμοκρασίες, τουλάχιστον κατά τους θερινούς μήνες! Πάω για yamaha....
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.155
Και αυτά ζεσταίνονται και την ακούν από θερμοκρασίες, όπως όλα.
Ότι και να πάρεις πρέπει να ασχοληθείς με το θέμα βελτίωσης της αερόψυξης ,ιδιαίτερα δε , αν τον έχεις σε κάποιο κλειστό ρακ , με περιορισμένη ροή αέρα γύρω γύρω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.991
Reaction score
8.043
Και αυτά ζεσταίνονται και την ακούν από θερμοκρασίες, όπως όλα.
Ότι και να πάρεις πρέπει να ασχοληθείς με το θέμα βελτίωσης της αερόψυξης ,ιδιαίτερα δε , αν τον έχεις σε κάποιο κλειστό ρακ , με περιορισμένη ροή αέρα γύρω γύρω.
Γιάννη, το μηχάνημα είναι τελείως ελεύθερο, από άποψη χώρου! Φυσικά όμως μετά το πάθημά μου (αυτός είναι αποκλειστικά & ο λόγος καταστροφής του), δεν θα το αφήσω έτσι το θέμα. Με οποιαδήποτε επόμενη επιλογή!
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Γιάννη, το μηχάνημα είναι τελείως ελεύθερο, από άποψη χώρου! Φυσικά όμως μετά το πάθημά μου (αυτός είναι αποκλειστικά & ο λόγος καταστροφής του), δεν θα το αφήσω έτσι το θέμα. Με οποιαδήποτε επόμενη επιλογή!
τον θελω να τον βαλω στο καλοκαιρινο σινεμα μου, μη τον πεταξεις...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.161
Νομίζω πως έχει σε κάθε κοστολογιο ένα αξιόλογο Ναντ με ντιρακ.

Είναι μια εξαιρετική βάση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.991
Reaction score
8.043
Νομίζω πως έχει σε κάθε κοστολογιο ένα αξιόλογο Ναντ με ντιρακ.

Είναι μια εξαιρετική βάση.
Κώστα μου, μπορείς να γίνεις πιο σαφείς? Τι εννοείς με την λέξη ντιράκ? Sory για τις αδικαιολόγητες ίσως απορίες μου, αλλά έχω κενά στο θέμα. Έχω ανοίξει θέμα για νέο μηχάνημα, καλό είναι τις απόψεις να τις σημειώνουμε εκεί!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.161
Το ντιρακ (dirac) είναι λογισμικό ισοστάθμισης.

Άκρως αναγκαίο, είτε για δικάναλο σεταπ, είτε για immersive, είτε για μονοκάναλο.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, το φοράνε κορυφαίες και πανάκριβες μηχανές, από wisdom audio και storm audio μέχρι mackintosh bryston focal και δεν τελειώνει η λίστα.

Το ίδιο software ακριβώς φοράνε όλα αυτά τα κορυφαία μηχανήματα, αξίας πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ.

Όποιος νομίζει ότι είναι μάγκας και θα κάνει καλύτερη ισοστάθμιση με το ypao της yamaha ή το ακατανομαστο των μαραντζ, είναι απλώς χαζούλης.

Ακολουθήστε την πεπατημένη, αυτό το δρόμο που ακολουθούν οι μεγάλοι κατασκευαστές και τα πραγματικά μεγάλα μηχανήματα.

Πάρτε ντιρακ να στρώσει τον ήχο σας.

Χωρίς ντιρακ θα είστε 10 σκαλοπάτια κάτω στον ήχο, καμένα χαρτιά.

Το μόνο λογισμικό ισοστάθμισης ανώτερο του ντιρακ, είναι αυτό της τρινοβ. Εκεί τελειώνει το ποίημα.

Φακτς οφ λάιφ.
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Το ντιρακ (dirac) είναι λογισμικό ισοστάθμισης.

Άκρως αναγκαίο, είτε για δικάναλο σεταπ, είτε για immersive, είτε για μονοκάναλο.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, το φοράνε κορυφαίες και πανάκριβες μηχανές, από wisdom audio και storm audio μέχρι mackintosh bryston focal και δεν τελειώνει η λίστα.

Το ίδιο software ακριβώς φοράνε όλα αυτά τα κορυφαία μηχανήματα, αξίας πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ.

Όποιος νομίζει ότι είναι μάγκας και θα κάνει καλύτερη ισοστάθμιση με το ypao της yamaha ή το ακατανομαστο των μαραντζ, είναι απλώς χαζούλης.

Ακολουθήστε την πεπατημένη, αυτό το δρόμο που ακολουθούν οι μεγάλοι κατασκευαστές και τα πραγματικά μεγάλα μηχανήματα.

Πάρτε ντιρακ να στρώσει τον ήχο σας.

Χωρίς ντιρακ θα είστε 10 σκαλοπάτια κάτω στον ήχο, καμένα χαρτιά.

Το μόνο λογισμικό ισοστάθμισης ανώτερο του ντιρακ, είναι αυτό της τρινοβ. Εκεί τελειώνει το ποίημα.

Φακτς οφ λάιφ.
Ωραία τα λες, το κόστος; Η ερώτηση τίθεται γιατί μετά τις γιορτές θέλω να αναβαθμίσω τον προενισχυτή μου προς αποφυγήν παρεξηγήσεω.
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Για να το θέσω πιο σωστά,, με 1500 ευρώ μπορώ να βρω ενισχυτή με αυτά τα συστήματα ισοστάθμισης ή μπα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.161
Στα 1200 κοντά ο Ναντ.

Ψάξε λίγο, τα έχουμε γράψει πολλές φορές.
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Τα χω διαβάσει όπως κι ότι το dirac δεν είναι έτοιμο ακόμα, ή κάνω λάθος; Επίσης για τους Nad και το Dirac έχει ακουστεί ότι στη μουσική δεν, ισχύει;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.356
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top