Βοήθεια για διόρθωση δωματίου....λέμε τώρα

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Σαφώς στο top 5 των χειρότερων μετρήσεων δωματίου που εχουν δημοσιευτεί στο παγκόσμιο ίντερνετ.
Κοντράρεται γερά με το δωμάτιο του Φρέμερ. (Αν την έχει κανείς πρόχειρη την μέτρηση ας τις ανεβάσει δίπλα δίπλα να λιώσουμε στο γέλιο. Και έχουν και άποψη :gotcha: )

Κοινό χαρακτηριστικό, και τα δυο δωμάτια έχουν τιουναριστεί με το αυτί απο αποφοίτους της Σχολής Κωφαλάλων.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Είναι μέχρι να δεις μετρήσεις απο στούντιο (εκτός απο κανά δυο που κάνουν εκατομμύρια ευρώ). Έχεις δεις ποτέ ? Ούτε και θα δεις. :D
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Υπερβάλλεις !!! ίσα ίσα έχει και μια σχετική κλίση!

View attachment 245891
Με προλαβες,φιλε μου...Και το κυριοτερο-ακουγοταν σε ολους ευχαριστα και με αληθοφανεια-οχι λογω της κλισης αλλα λογω της σωστης ακουστικης του χωρου και της ελλειψης ψηφιακης επεξεργασιας.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Υπερβάλλεις !!! ίσα ίσα έχει και μια σχετική κλίση!

View attachment 245891
Ζει ακόμη ο Dimifoot. ? , δε το περίμενα γιατί πρίν λίγες ώρες αποκάλεσε τον Πούτιν κάθαρμα σε ενα άλλο θρέντ. Μάλλον μιλάει κανάς κλώνος του. :D
Με προλαβες,φιλε μου...Και το κυριοτερο-ακουγοταν σε ολους ευχαριστα και με αληθοφανεια-οχι λογω της κλισης αλλα λογω της σωστης ακουστικης του χωρου και της ελλειψης ψηφιακης επεξεργασιας.
Ήταν και η πρώτη ή όχι ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σαφώς στο top 5 των χειρότερων μετρήσεων δωματίου που εχουν δημοσιευτεί στο παγκόσμιο ίντερνετ.
Κοντράρεται γερά με το δωμάτιο του Φρέμερ. (Αν την έχει κανείς πρόχειρη την μέτρηση ας τις ανεβάσει δίπλα δίπλα να λιώσουμε στο γέλιο. Και έχουν και άποψη :gotcha: )

Κοινό χαρακτηριστικό, και τα δυο δωμάτια έχουν τιουναριστεί με το αυτί απο αποφοίτους της Σχολής Κωφαλάλων.
Το δωμάτιο του Michael Fremer είναι...σε δική του κλάση.

Ας πάρουμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα...

Marten Oscar Duo...
1648208164970.png


Ψευδοανηχοϊκή απόκριση:
1648208227284.png


Κατόπιν υπό μη ανηχοϊκές συνθήκες μέσος όρος αποκρίσεων υπό εξομάλυνση 1/6 οκτάβας στο χώρο του John Atkinson:
1648208291717.png


Το ίδιο ακριβώς ηχείο υπό μη ανηχοϊκή συνθήκη στο χώρο του Michael Fremer :
1648208388240.png
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Το δωμάτιο του Michael Fremer είναι...σε δική του κλάση.

Ας πάρουμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα...

Marten Oscar Duo...
View attachment 245893

Ψευδοανηχοϊκή απόκριση:
View attachment 245894

Κατόπιν υπό μη ανηχοϊκές συνθήκες μέσος όρος αποκρίσεων υπό εξομάλυνση 1/6 οκτάβας στο χώρο του John Atkinson:
View attachment 245895

Το ίδιο ακριβώς ηχείο υπό μη ανηχοϊκή συνθήκη στο χώρο του Michael Fremer :
View attachment 245896
Καλό πόρτ. Πως κατεβαίνει βρε παιδί μου τόσο χαμηλά αυτό το ηχείο πορδή ? Τη Φυσική παραβιάζει ? Τσάμπα τα γούφερ μου.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Με προλαβες,φιλε μου...Και το κυριοτερο-ακουγοταν σε ολους ευχαριστα και με αληθοφανεια-οχι λογω της κλισης αλλα λογω της σωστης ακουστικης του χωρου και της ελλειψης ψηφιακης επεξεργασιας.
Γιατί, σάμπως αυτοί που το άκουσαν και τους άρεσε ξέρουν; Ή έχουν καλύτερο ήχο σπίτι τους;
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Με προλαβες,φιλε μου...Και το κυριοτερο-ακουγοταν σε ολους ευχαριστα και με αληθοφανεια-οχι λογω της κλισης αλλα λογω της σωστης ακουστικης του χωρου και της ελλειψης ψηφιακης επεξεργασιας.
Εσυ Γιάννη που ρυθμίζεις και με αυτί (έτσι και εγω αλλά για άλλο λόγο ... επειδή δεν κατέχω γρί απο μετρήσεις) να σε ρωτήσω κάτι ..... έχω στο υπνοδωμάτιο (σχτικά αρκετά συμμετρικό και μεγάλο για υπνοδωμάτιο) δυο μικρά ηχεία (σαν αυτά στύλ που πόσταρε ο Bhutia εδω) και ενα yamaha subwoofer. Μετά απο δοκιμές (χωρίς να ξέρω τίποτε) κατέληξα ότι καλύτερα μου ακούγεται στο κέντρο μεταξύ των ηχείων και σε απόσταση απο τα αυτιά μου όσο και τα ηχεία. Συμφωνεί τουλάχιστον με την θεωρία μια τέτοια "κατάληξή" μου ? Στο manual του sub γράφει άλλα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
- Το ότι κάποιος - κάποιοι άκουσαν ένα σύστημα (δικάναλο, πολυκάναλο, γνωστό, άγνωστο), σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν ακούγεται. Το μόνο που σημαίνει ότι δεν του(ς) άρεσε.
- Oταν δύο ή παραπάνω συμφωνούν στο συμπέρασμα δεν σημαίνει ότι το συμπέρασμα είναι σωστό. Το μόνο που σημαίνει είναι ότι έχουν τα ίδια γούστα ή διαφορετικά (ξεχωριστά ο καθένας) από τον κάτοχο του συστήματος.
- Τα γούστα, αν και μπορούν να επιτευχθούν με το αυτί, δεν αποτελούν σημείο αναφοράς. Ακόμα και όταν ο τρόπος επίτευξης τους (αυτί) οδηγεί σε σωστό, κατά τα βιβλία, αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εσυ Γιάννη που ρυθμίζεις και με αυτί (έτσι και εγω αλλά για άλλο λόγο ... επειδή δεν κατέχω γρί απο μετρήσεις) να σε ρωτήσω κάτι ..... έχω στο υπνοδωμάτιο (σχτικά αρκετά συμμετρικό και μεγάλο για υπνοδωμάτιο) δυο μικρά ηχεία (σαν αυτά στύλ που πόσταρε ο Bhutia εδω) και ενα yamaha subwoofer. Μετά απο δοκιμές (χωρίς να ξέρω τίποτε) κατέληξα ότι καλύτερα μου ακούγεται στο κέντρο μεταξύ των ηχείων και σε απόσταση απο τα αυτιά μου όσο και τα ηχεία. Συμφωνεί τουλάχιστον με την θεωρία μια τέτοια "κατάληξή" μου ? Στο manual του sub γράφει άλλα.
Ηταν η πρωτη μετρηση.

Απο τοτε εχω αλλαξει ηχεια με πολυ καλυτερη κατευθυντικοτητα και εκταση χαμηλου,εχω βελτιωσει αρκετα την ακουστικη περιποιηση και εχουν αλλαξει θεσεις ηχειων και ακροατη,με την τελευταια υπευθυνη για την ακυρωση στα ~ 50hz που βλεπεις...

Με την ερωτηση σου δεν καταλαβα ακριβως ποια ειναι η απορια σου.Μπορεις να γινεις πιο σαφης;
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Ηταν η πρωτη μετρηση.

Απο τοτε εχω αλλαξει ηχεια με πολυ καλυτερη κατευθυντικοτητα και εκταση χαμηλου,εχω βελτιωσει αρκετα την ακουστικη περιποιηση και εχουν αλλαξει θεσεις ηχειων και ακροατη,με την τελευταια υπευθυνη για την ακυρωση στα ~ 50hz που βλεπεις...

Με την ερωτηση σου δεν καταλαβα ακριβως ποια ειναι η απορια σου.Μπορεις να γινεις πιο σαφης;
Χα χα όχι δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής. Ήταν η καλύτερη προσπάθεια μου. Nevertheless take a shot.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Μετά απο δοκιμές (χωρίς να ξέρω τίποτε) κατέληξα ότι καλύτερα μου ακούγεται στο κέντρο μεταξύ των ηχείων και σε απόσταση απο τα αυτιά μου όσο και τα ηχεία. Συμφωνεί τουλάχιστον με την θεωρία μια τέτοια "κατάληξή" μου ? Στο manual του sub γράφει άλλα.
Έλα βρε συ. Ακόμα και εγώ που δεν κατέχω πολλά ξέρω ότι το ένα sub έχει πάρα πολλές πιθανότητες να παίζει σωστά στο κέντρο ανάμεσα στα δύο ηχεία. Όπως το έχεις δηλαδή. Μάλιστα όχι καρακέντρο αλλά λίγο δεξιά ή αριστερά.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Χα χα όχι δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής. Ήταν η καλύτερη προσπάθεια μου. Nevertheless take a shot.
Αν σου αρεσει αυτο που ακους να παραμεινεις ετσι!

Σου το λεω διοτι οσοι ορκιζονται οτι δεν μπορουν να ακουσουν χωρις να ειναι σιδερωμενη ψηφιακα η αποκριση,αλλοι τοσοι δεν αρεσκονται στα αποτελεσματα της.
Έλα βρε συ. Ακόμα και εγώ που δεν κατέχω πολλά ξέρω ότι το ένα sub έχει πάρα πολλές πιθανότητες να παίζει σωστά στο κέντρο ανάμεσα στα δύο ηχεία. Όπως το έχεις δηλαδή. Μάλιστα όχι καρακέντρο αλλά λίγο δεξιά ή αριστερά.
Α για την θεση του σαμπ μιλαει;

Οκ εισαι αναμεσα και ισοαποστατικα απο ηχεια.Προσεξε ομως διοτι το σαμπ πρεπει να ειναι πιο πισω,επειδη τα ηχεια απεχουν περισσοτερο απο εσενα οντας διαγωνια!Μετρα αποστασεις ακριβως.

Αν εχει ρυθμιζομενο delay και βοηθαει ο χωρος μπορεις να το βαλεις διπλα σου και πισω σου -κεντρο- ωστε να κερδισεις spl.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Αν σου αρεσει αυτο που ακους να παραμεινεις ετσι!

Σου το λεω διοτι οσοι ορκιζονται οτι δεν μπορουν να ακουσουν χωρις να ειναι σιδερωμενη ψηφιακα η αποκριση,αλλοι τοσοι δεν αρεσκονται στα αποτελεσματα της.

Α για την θεση του σαμπ μιλαει;

Οκ εισαι αναμεσα και ισοαποστατικα απο ηχεια.Προσεξε ομως διοτι το σαμπ πρεπει να ειναι πιο πισω,επειδη τα ηχεια απεχουν περισσοτερο απο εσενα οντας διαγωνια!Μετρα αποστασεις ακριβως.

Αν εχει ρυθμιζομενο delay και βοηθαει ο χωρος μπορεις να το βαλεις διπλα σου και πισω σου -κεντρο- ωστε να κερδισεις spl.
E, εγω έτσι και αλλιώς δεν έχω και άλλη επιλογή πρός το παρόν, όπως σου είπα.

Βέβαια, απο την άλλη, δε θα έλεγα και σε κανέναν τι θεωρεί σωστό να κάνει. Βασικά εγω είμαι και λίγο αναρχικό στοιχείο, πνεύμα αντιλογίας. Εάν κάποιος στήνει με καμπύλες θα του έλεγα να ακούσει και με το αυτί και όσοι ακούνε με το αυτί να στήσουν και με καμπύλες. :D
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Αν σου αρεσει αυτο που ακους να παραμεινεις ετσι!

Σου το λεω διοτι οσοι ορκιζονται οτι δεν μπορουν να ακουσουν χωρις να ειναι σιδερωμενη ψηφιακα η αποκριση,αλλοι τοσοι δεν αρεσκονται στα αποτελεσματα της.

Α για την θεση του σαμπ μιλαει;

Οκ εισαι αναμεσα και ισοαποστατικα απο ηχεια.Προσεξε ομως διοτι το σαμπ πρεπει να ειναι πιο πισω,επειδη τα ηχεια απεχουν περισσοτερο απο εσενα οντας διαγωνια!Μετρα αποστασεις ακριβως.

Αν εχει ρυθμιζομενο delay και βοηθαει ο χωρος μπορεις να το βαλεις διπλα σου και πισω σου -κεντρο- ωστε να κερδισεις spl.
Ε, ναι πιο πίσω είναι. Αλλιώς πως θα ήταν ίδια απόσταση απο τα αυτιά μου με αυτήν που είναι και τα ηχεία.?

Δεν έχει delay το sub είναι παλιό, οπότε έχει "φυσικό" delay xa xa.

Ήταν τόσο άσχετη (άσχετου ανθρώπου) η ερώτηση που δεν την έπιασες μάλλον :D
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Έλα βρε συ. Ακόμα και εγώ που δεν κατέχω πολλά ξέρω ότι το ένα sub έχει πάρα πολλές πιθανότητες να παίζει σωστά στο κέντρο ανάμεσα στα δύο ηχεία. Όπως το έχεις δηλαδή. Μάλιστα όχι καρακέντρο αλλά λίγο δεξιά ή αριστερά.
Λίγο δεξιά ή λίγο αριστερά , επειδή κάποιος μπορεί να έχει ασυμμετρία στο δωμάτιο του ε ? :D Μπα έαν έχει ασυμμετρία μεγάλη, μια τέτοια απόσταση δεν κάνει τίποτε (ούτε και σε μικρή νομίζω) .... ή το αντιθετο ?
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Λίγο δεξιά ή λίγο αριστερά , επειδή κάποιος μπορεί να έχει ασυμμετρία στο δωμάτιο του ε ? :D Μπα έαν έχει ασυμμετρία μεγάλη, μια τέτοια απόσταση δεν κάνει τίποτε (ούτε και σε μικρή νομίζω) .... ή το αντιθετο ?
Α, όχι για να πετύχει καλύτερη καμπύλη εκεί και να θυσιασει τη χρονική ευθυγράμμιση μάλλον ε ? σαν λιγότερο σπουδαία.

Πάλι δεν νομίζω να κάνει διαφορά τόσσ μικρές αποστασεις μετακίνησης του.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλό πόρτ. Πως κατεβαίνει βρε παιδί μου τόσο χαμηλά αυτό το ηχείο πορδή ? Τη Φυσική παραβιάζει ? Τσάμπα τα γούφερ μου.
Όταν έχουμε να κάνουμε με διατάξεις bass reflex από δορυφόρους και μάλιστα μικρών διαστάσεων,γενικός κανόνας είναι πως η έκταση στο κάτω όριο απόκρισης πλάτους θα ερχόταν σε βάρος της μεταβατικής απόκρισης...Γενικώς δεν θα μου κινούσαν το ενδιαφέρον port από μικρά ηχεία αφού τα θεωρώ...ενδεια-φέροντα. :sneaky:
Ηταν η πρωτη μετρηση.

Απο τοτε εχω αλλαξει ηχεια με πολυ καλυτερη κατευθυντικοτητα και εκταση χαμηλου,εχω βελτιωσει αρκετα την ακουστικη περιποιηση και εχουν αλλαξει θεσεις ηχειων και ακροατη,με την τελευταια υπευθυνη για την ακυρωση στα ~ 50hz που βλεπεις...

Με την ερωτηση σου δεν καταλαβα ακριβως ποια ειναι η απορια σου.Μπορεις να γινεις πιο σαφης;
Δημοσίευση και λινκ...αλλιώτικα δεν συνέβη ποτέ...Ένας λόγος που παρέθεσα τις πρώτες σου μετρήσεις ήταν για να παρακινηθείς να μας δείξεις πόσο πολύ θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση με διάφορες δράσεις από μέρους σου.
Εσυ Γιάννη που ρυθμίζεις και με αυτί (έτσι και εγω αλλά για άλλο λόγο ... επειδή δεν κατέχω γρί απο μετρήσεις) να σε ρωτήσω κάτι ..... έχω στο υπνοδωμάτιο (σχτικά αρκετά συμμετρικό και μεγάλο για υπνοδωμάτιο) δυο μικρά ηχεία (σαν αυτά στύλ που πόσταρε ο Bhutia εδω) και ενα yamaha subwoofer. Μετά απο δοκιμές (χωρίς να ξέρω τίποτε) κατέληξα ότι καλύτερα μου ακούγεται στο κέντρο μεταξύ των ηχείων και σε απόσταση απο τα αυτιά μου όσο και τα ηχεία. Συμφωνεί τουλάχιστον με την θεωρία μια τέτοια "κατάληξή" μου ? Στο manual του sub γράφει άλλα.
Άμα η ενσωμάτωση sub έχει γίνει υπό συνθήκη ακουστικού κροσαρίσματος με το βαθυπερατό του φίλτρο από 50 Hz και κάτω δεν αποκλείρται...
Αν σου αρεσει αυτο που ακους να παραμεινεις ετσι!

Σου το λεω διοτι οσοι ορκιζονται οτι δεν μπορουν να ακουσουν χωρις να ειναι σιδερωμενη ψηφιακα η αποκριση,αλλοι τοσοι δεν αρεσκονται στα αποτελεσματα της.
...
Αναρωτιέμαι μήπως χάνεις επεισόδια...Η ισοστάθμιση είναι θεμιτή μονάχα για τη ζώνη κάτω των 300 Hz όπου επικρατεί η ακουστική συμπεριφορά από το χώρο.Το ΄΄σιδέρωμα΄΄ σε εκτεταμένες ζώνες στις καμπύλες απόκρισης άνω των 300 Hz λογαριάζεται ως αντικανονική ενέργεια...Το ζήτημα είναι να έχεις αποκτήσει ηχεία με κατάλληλη συμπεριφορά και να διευθετήσεις αυτά και τη θέση ακρόασης κατά τρόπον ώστε να προκύπτει από μόνη της κατηφορική κλίση από 300 Hz και άνω.

Όσο περισσότερο σιδέρωμα θα γινόταν είτε στην απόκριση πλάτους από 300 Hz και άνω είτε στη φασική απόκριση από 300 Hz και κάτω,τόσο πιο ΄΄κατεργασμένο΄΄ μπορεί να προκύπτει το ακροαματικό αποτέλεσμα.

Αυτό το στοιχείο με ταλαιπώρησε ιδιαίτερα κατά τη διαχείριση των setup με τις κόρνες και τα Vecteur...Στην πρώτη περίπτωση επειδή χρειαζόταν οπωσδήποτε εξομάλυνση στις μεσοϋψηλές οκτάβες όπου κυριαρχούσαν οι εγγενείς ανισορροπίες από την κόρνα μεσαίων.Στη δεύτερη περίπτωση επειδή χρειαζόταν να ισοσταθμίσω το αριστερό ηχείο προς το δεξί,οπότε έπρεπε να συσταθεί πανομοιότυπη για τα επιμέρους κανάλια καμπύλη αναφοράς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
@Bhutia τζάμπα γράφεις, δεν καταλαβαίνουν.

Να βοηθήσουμε τον νηματοθέτη:
Το κόστος επίσκεψης-ρύθμισης απο επαγγελματία είναι μικρότερο απο το κόστος δήθεν καλών καλωδίων για τα ηχεία σου.
Αν εχεις διάθεση για πολύ διάβασμα και πειραματισμό 2-3 ετών, το κόστος ενός μετρητικού μικροφώνου είναι ακόμα μικρότερο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top