Βοήθεια για σύνθεση Dolby Atmos

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο χώρο και δεν χω ασχοληθεί με τίποτα από ηχεία ενισχυτές κτλ. Μέχρι τώρα έχω ένα απλό home cinema 5.1 και θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση σε Dolby Atmos.

Είδα αυτά τα ηχεία
+

Subwoofer

Και ενισχυτή αυτόν https://www.skroutz.gr/s/24990948/Denon-AVR-X2700H-Black.html?from=favorites_popup (πουλιέται στα 550 συχνά)

Δεν υπάρχει η δυνατότητα για ηχεία στην οροφή και σε τιμή δεν μπορώ να ξεφύγω παραπάνω. Αξίζει το σετ? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Θα λειτουργεί ορθά το Dolby Atmos?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Θα λειτουργεί ορθά το Dolby Atmos?

Σε μικρή απόσταση και με φυσιολογικό ύψος οροφής κάτι θα γίνει. Θα ακούγονται τα εφέ ύψους γενικά απο εμπρός κι επάνω.
Χωρίς οροφής δεν μπορεί να υπάρξει πληροφορία απο εκεί που πρέπει.
 


Μηνύματα
13
Reaction score
0
Σε μικρή απόσταση και με φυσιολογικό ύψος οροφής κάτι θα γίνει. Θα ακούγονται τα εφέ ύψους γενικά απο εμπρός κι επάνω.
Χωρίς οροφής δεν μπορεί να υπάρξει πληροφορία απο εκεί που πρέπει.
Ναι εντάξει είναι λογικό να μην έχω το ίδιο αποτέλεσμα με ηχεία στο ταβάνι αλλά τουλάχιστον να έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Γιατί αν ακούγεται σαν το 5.1 τότε δεν υπάρχει λόγος να πετάξω τόσα επιπλέον χρήματα.
Καλησπέρα σου, για ρίξε μία ματιά εδώ ?
Χρόνια πολλά Θανάση, αυτό που ουσιαστικά θέλω να κάνω ειναι αυτό που αναφέρει ως
5.1.2 Dolby Atmos-enabled speaker
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Αρχικά θες και τα S 8 ATM για να κάνεις Atmos με αυτά.

Δεύτερον, τα Atmos enabled ακόμα και υπό ιδανικές συνθήκες ( σωστή απόσταση, σωστό ύψος ταβανιού, σωστή γωνία ) ίσα που γίνονται αντιληπτά.
Μακράν καλύτερο να πάρεις απλά bookshelf ή "γωνιακά" ηχεία (π.χ. SVS Prime Elevation, Klipsch RP-140SA) και να τα βάλεις είτε ταβάνι, είτε ψηλά στους πλάγιους τοίχους, ή ψηλά στους μπροστά και πίσω τοίχους παρά τα Atmos enabled πάνω στα ηχεία.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Αρχικά θες και τα S 8 ATM για να κάνεις Atmos με αυτά.

Δεύτερον, τα Atmos enabled ακόμα και υπό ιδανικές συνθήκες ( σωστή απόσταση, σωστό ύψος ταβανιού, σωστή γωνία ) ίσα που γίνονται αντιληπτά.
Μακράν καλύτερο να πάρεις απλά bookshelf ή "γωνιακά" ηχεία (π.χ. SVS Prime Elevation, Klipsch RP-140SA) και να τα βάλεις είτε ταβάνι, είτε ψηλά στους πλάγιους τοίχους, ή ψηλά στους μπροστά και πίσω τοίχους παρά τα Atmos enabled πάνω στα ηχεία.
Ναι τα jamo s 8 atm είναι μέσα στο πακέτο που πρόσθεσα. Παρόλα αυτά φοβάμαι αυτό που είπες ότι ίσως να είναι αμελητέο το αποτέλεσμα.. δυστυχώς δεν μπορώ να κανω καμία εγκατάσταση στο ταβάνι.
Εφόσον δεν μπορώ να έχω πραγματικό Dolby Atmos. Το Dolby Atmos Height Virtualization έχει κάποιο αποτέλεσμα?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Τρίχες κατσαρές κάνει το Height Virtualization.

Όσο για τα upfiring, πραγματικά θα προτιμούσα να πάρω 2 τρίποδα για φωτογραφικά φωτιστικά και με πατέντα να βάλω ηχεία και να τα κάνω έτσι οροφής που θα μαζεύονται όταν δεν βλέπω, παρά να βάλω upfiring πάνω σε ηχεία.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Με κρος στους 200 κυκλους και αν εισαι τυχερος με το χωρο (ταβανι-θεση ακροασης) ισως παρεις καποιο εφε απο επανω. Ισως.
Με την κλιση που εχουν θα ηταν 'ταμαμ' να τα εβαζες ταβανι παντως. Ομοαξονικα και θα ριχναν στη θεση ακροασης.
 


Μηνύματα
13
Reaction score
0
Οπότε δεν υπάρχει σωτηρία για Dolby Atmos 😭. Οπότε ίσως να φτιάξω ένα σετ από 5.1 όπως έχω απλά να είναι πιο ποιοτικός ο ήχος.
Έχετε να προτείνετε κανένα σετακι ηχείων με κανένα ενισχυτή?
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Γιατι δεν βαζεις ταβανι αυτα τα 2 που βρηκες? Κι απλα εχεις δυο καναλια για τα καλωδια. Το αποτελεσμα θα ειναι σιγουρο. Βγαινουν και σε ασπρο. Ειναι πολυ απλο να τα στηριξεις ταβανι.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Γιατι δεν βαζεις ταβανι αυτα τα 2 που βρηκες? Κι απλα εχεις δυο καναλια για τα καλωδια. Το αποτελεσμα θα ειναι σιγουρο. Βγαινουν και σε ασπρο. Ειναι πολυ απλο να τα στηριξεις ταβανι.
Αυτά τα jamo που έδειξα τα S8 atm δεν λειτουργούν αυτόνομα πρέπει να μπουν μόνο πάνω στην κολώνα. Δεν θέλω να βάλω το ταβάνι ή στους τοίχους καθαρά λόγο αισθητικής και δυστυχώς το σπίτι δεν είναι δικό μου (ενοίκιο) αλλιώς θα το είχα περάσει ολο γυψοσανίδα 😁
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Αυτά τα jamo που έδειξα τα S8 atm δεν λειτουργούν αυτόνομα πρέπει να μπουν μόνο πάνω στην κολώνα. Δεν θέλω να βάλω το ταβάνι ή στους τοίχους καθαρά λόγο αισθητικής και δυστυχώς το σπίτι δεν είναι δικό μου (ενοίκιο) αλλιώς θα το είχα περάσει ολο γυψοσανίδα 😁
Υπάρχει και άλλος τρόπος να βάλεις atmos χωρίς γυψοσανίδες και ιστορίες.
Δύο ζάντες αυτοκινήτου , ότι διάσταση θέλεις. Αυτές θα είναι οι βάσεις ,Τις βάφεις ότι χρώμα θέλεις. Στην μέση σου κολλάει ο σιδεράς μία μπετόβεργα ικανού ύψους η οποία θα λυγίσει όσο χρειάζεται για να κάνει ένα τόξο , όσο χρειάζεται για να κρεμαστεί από κει το ηχείο. Βάφεις και την μπετόβεργα και την βάση που θα προσαρμόσεις και βουαλά. Ετοιμο με ελάχιστο κόστος , χωρίς τρούπες χωρίς τίποτα. Το καλώδιο το βάζεις όπως σε βολεύει , εκτός και αν δεν βάλεις μπετόβεργα , αλλά κάποιον σωλήνα αντ αυτής και περάσει το καλώδιο από μέσα.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Και πανω στην κολωνα αυτονομα ειναι, απλα στη λαθος θεση. :)
Ετσι θα φαινεται. Η βαση θα κοστισει 7 ευρω το πολυ.



View attachment 196630
Ωραίο φαίνεται υπάρχει τρόπος να γίνουν ασύρματα?
Έχετε να προτείνετε κανένα σετάκι ηχείων μέχρι 250€ ?
Υπάρχει και άλλος τρόπος να βάλεις atmos χωρίς γυψοσανίδες και ιστορίες.
Δύο ζάντες αυτοκινήτου , ότι διάσταση θέλεις. Αυτές θα είναι οι βάσεις ,Τις βάφεις ότι χρώμα θέλεις. Στην μέση σου κολλάει ο σιδεράς μία μπετόβεργα ικανού ύψους η οποία θα λυγίσει όσο χρειάζεται για να κάνει ένα τόξο , όσο χρειάζεται για να κρεμαστεί από κει το ηχείο. Βάφεις και την μπετόβεργα και την βάση που θα προσαρμόσεις και βουαλά. Ετοιμο με ελάχιστο κόστος , χωρίς τρούπες χωρίς τίποτα. Το καλώδιο το βάζεις όπως σε βολεύει , εκτός και αν δεν βάλεις μπετόβεργα , αλλά κάποιον σωλήνα αντ αυτής και περάσει το καλώδιο από μέσα.
Ναι νομίζω αυτό θα είναι πολύ διακριτικό μέσα στο χώρο 🤣
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Σε τι αποσταση εισαι απο τα μπροστινα ηχεια?
Ασυρματα δεν γινεται. Κι 'ασυρματα' να ηταν τα ηχεια θα ηθελες ρευμα μετα. Δηλαδη το ενα καλωδιο δεν το γλυτωνεις.
Εαν σε ενοχλει η διαδικασια με το ταβανι θα μπορουσες να τα βαλεις κοντα στο ταβανι τουλαχιστον. Τα βαζεις πανω στο ηχειο που ελεγες αρχικα, κι αν δε σε ικανοποιει τα μετακινεις.

e28eaa06ea9ccd5497fb4ff3eb051180.jpg



Με 7 ευρω στο ebay παιρνεις βαση 10-12 ποντους σε μεγεθος που ειναι για μικρο μεγεθος LCD.



MT1118-1.JPG
 
Last edited:

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Σε τι αποσταση εισαι απο τα μπροστινα ηχεια?
Ασυρματα δεν γινεται. Κι 'ασυρματα' να ηταν τα ηχεια θα ηθελες ρευμα μετα. Δηλαδη το ενα καλωδιο δεν το γλυτωνεις.
Εαν σε ενοχλει η διαδικασια με το ταβανι θα μπορουσες να τα βαλεις κοντα στο ταβανι τουλαχιστον. Τα βαζεις πανω στο ηχειο που ελεγες αρχικα, κι αν δε σε ικανοποιει τα μετακινεις.

View attachment 196632


Με 7 ευρω στο ebay παιρνεις βαση 10-12 ποντους σε μεγεθος που ειναι για μικρο μεγεθος LCD.



View attachment 196633
Η απόσπαση δεν είναι μεγάλη πόσο είναι ένα ύψος ταβανιού 260-280cm απλά επειδή είναι το δωμάτιο είναι ορθογώνιο σκεφτόμουν να βάλω τα καλώδια περιμετρικά γωνία γωνιά να μην φαίνονται οπότε να απλώσω 6-7 μέτρα καλώδια.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Αν εισαι 2 μετρα δηλαδη μονο απο τον μπροστα τοιχο, στην ουσια οταν τα βαλεις πανω στον τοιχο ψηλα κι οχι στο ταβανι, εισαι ετσι κι αλλιως στις 45 μοιρες που προτεινει η Ντολμπυ χοντρικα.
Τα υπολοιπα ηχεια ειναι της ιδιας σειρας η απλα επελεξες αυτα λογω κοστους?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top