Βοήθεια για σύνθεση Dolby Atmos

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Αν εισαι 2 μετρα δηλαδη μονο απο τον μπροστα τοιχο, στην ουσια οταν τα βαλεις πανω στον τοιχο ψηλα κι οχι στο ταβανι, εισαι ετσι κι αλλιως στις 45 μοιρες που προτεινει η Ντολμπυ χοντρικα.
Τα υπολοιπα ηχεια ειναι της ιδιας σειρας η απλα επελεξες αυτα λογω κοστους?
Δεν έχω τπτ από ηχεία απλά τα επέλεξα σαν ωραία σετάκι αν και βγαίνει ακριβό .
Τωρα όμως που δεν γίνεται να μπει στο ταβάνι αυτο πρέπει να βρω αλλά και αν γίνεται και πιο οικονομικό. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?
Είδα κάτι taga 506 σετ στα 280€ αλλά εμένα δεν μου λένε κάτι 😁
 




Μηνύματα
13
Reaction score
0
Κάτι άλλο αν στον ενισχυτή βάλω (Denon avr x2700h) μια ταινία 4κ Dolby Atmos με flashaki θα το αναγνωρίσει σαν Atmos?
γιατί κάπου διάβασα ότι δεν το αναγνωρίζει
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Κάτι άλλο αν στον ενισχυτή βάλω (Denon avr x2700h) μια ταινία 4κ Dolby Atmos με flashaki θα το αναγνωρίσει σαν Atmos?
γιατί κάπου διάβασα ότι δεν το αναγνωρίζει
Βασικά θες κι άλλο διάβασμα... το USB στους ενισχυτές AV είναι για αρχεία μουσικής μόνο, όχι video.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Βασικά θες κι άλλο διάβασμα... το USB στους ενισχυτές AV είναι για αρχεία μουσικής μόνο, όχι video.
Πωωωω εντάξει έχω καεί και δεν έχω ξέρω και τα μισά. Ευτυχώς τα λέτε εσείς.
Μέσω hdmi από πισι θα γίνει σωστή αναπαραγωγή?
 


Μηνύματα
13
Reaction score
0
Τώρα τα λες καλά :)
🤣🤣Αααα επίσης είδα κάποιος ανέφερε σαν πρόβλημα ότι βάζοντας το usb στην τηλεόραση ο δέκτης δεν το αναγνωρίζε σαν Atmos αρχείο. Ξέρουμε τπτ γι'αυτό?
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
🤣🤣Αααα επίσης είδα κάποιος ανέφερε σαν πρόβλημα ότι βάζοντας το usb στην τηλεόραση ο δέκτης δεν το αναγνωρίζε σαν Atmos αρχείο. Ξέρουμε τπτ γι'αυτό?
Εξαρτάται από την τηλεόραση και το αρχείο... για να δώσει Atmos πρέπει και η τηλεόραση να υποστηρίζει eARC και Dolby Atmos πλήρως ώστε να στέλνει πίσω τον ήχο.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Εξαρτάται από την τηλεόραση και το αρχείο... για να δώσει Atmos πρέπει και η τηλεόραση να υποστηρίζει eARC και Dolby Atmos πλήρως ώστε να στέλνει πίσω τον ήχο.
Επομένως μιας και η τηλεόραση μου δεν έχει Dolby Atmos στις ταινίες του netflix που το υποστηρίζουν δεν θα αναγνωρίζεται
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Κύριοι σας παρακαλώ λυστε μου μια απορία η οποία είναι σχετική με το νήμα του giwrgos_p.
Όταν τοποθετήσουμε ηχεία τύπου Atmos Elevation και τα κρεμάσουμε ψηλά στον τοίχο όπως η φωτογραφία πιο πάνω,
στον ενισχυτή (ο οποίος φυσικά υποστηριζει Atmos) τα δηλώνουμε σαν front high όπως και είναι στην πραγματικότητα, ή σαν Atmos ταβανιού εμπρόσθια?
Είτε έτσι είτε αλλιώς, η πληροφορία που θα παίξουν θα είναι η ίδια;;;
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Οι προδιαγραφες θα σου λυσουν και την απορια. Σε τι αποσταση απο εσενα ειναι ο μπροστινος τοιχος? Αν ειναι 6 μετρα για παραδειγμα, τα ηχεια αυτα δεν ειναι εντος 30-55 μοιρων απο τη θεση ακροασης για να τα χαρακτηρισεις καν ως ταβανιου. Θα τα βαλεις ως 'υψους'.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Οι προδιαγραφες θα σου λυσουν και την απορια. Σε τι αποσταση απο εσενα ειναι ο μπροστινος τοιχος? Αν ειναι 6 μετρα για παραδειγμα, τα ηχεια αυτα δεν ειναι εντος 30-55 μοιρων απο τη θεση ακροασης για να τα χαρακτηρισεις καν ως ταβανιου. Θα τα βαλεις ως 'υψους.'
Είναι στα 3 μέτρα από τη θέση ακρόασης ο τοίχος.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Κύριοι σας παρακαλώ λυστε μου μια απορία η οποία είναι σχετική με το νήμα του giwrgos_p.
Όταν τοποθετήσουμε ηχεία τύπου Atmos Elevation και τα κρεμάσουμε ψηλά στον τοίχο όπως η φωτογραφία πιο πάνω,
στον ενισχυτή (ο οποίος φυσικά υποστηριζει Atmos) τα δηλώνουμε σαν front high όπως και είναι στην πραγματικότητα, ή σαν Atmos ταβανιού εμπρόσθια?
Είτε έτσι είτε αλλιώς, η πληροφορία που θα παίξουν θα είναι η ίδια;;;
Αν θες να παίξει Atmos θα τα δηλώσεις όπως τα βλέπει ο ενισχυτής για να βγάλει Atmos.
Αν π.χ. αυτός που έχεις αν τα ορίσεις σαν Front Height ΔΕΝ χρησιμοποιεί τον Dolby Atmos decoder ( π.χ. τα χρησιμοποιεί μόνο για Auro3D ) τότε δεν θα έχεις αναπαραγωγή Atmos.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Αν θες να παίξει Atmos θα τα δηλώσεις όπως τα βλέπει ο ενισχυτής για να βγάλει Atmos.
Αν π.χ. αυτός που έχεις αν τα ορίσεις σαν Front Height ΔΕΝ χρησιμοποιεί τον Dolby Atmos decoder ( π.χ. τα χρησιμοποιεί μόνο για Auro3D ) τότε δεν θα έχεις αναπαραγωγή Atmos.
Απότι βλέπω στην επιλογή front high όπως και στην επιλογή ταβανιού χρησιμοποιεί atmos decoder. Το γράφει στα υποστηριζόμενα φορμά όταν αλλάζω την επιλογή στο Amp Assign
Οπότε λογικά η πληροφορία που στέλνει σε αυτά με ένα αρχείο Atmos είναι ίδια όπως και να δηλωθούν.
 


Μηνύματα
254
Reaction score
219
Υπάρχει και άλλος τρόπος να βάλεις atmos χωρίς γυψοσανίδες και ιστορίες.
Δύο ζάντες αυτοκινήτου , ότι διάσταση θέλεις. Αυτές θα είναι οι βάσεις ,Τις βάφεις ότι χρώμα θέλεις. Στην μέση σου κολλάει ο σιδεράς μία μπετόβεργα ικανού ύψους η οποία θα λυγίσει όσο χρειάζεται για να κάνει ένα τόξο , όσο χρειάζεται για να κρεμαστεί από κει το ηχείο. Βάφεις και την μπετόβεργα και την βάση που θα προσαρμόσεις και βουαλά. Ετοιμο με ελάχιστο κόστος , χωρίς τρούπες χωρίς τίποτα. Το καλώδιο το βάζεις όπως σε βολεύει , εκτός και αν δεν βάλεις μπετόβεργα , αλλά κάποιον σωλήνα αντ αυτής και περάσει το καλώδιο από μέσα.
....το ξαναπαμε...ΟΧΙ ζαντες, απλα ενα 20κιλο για μπαρα και μια σιδηροβεργα . για διπλη χρηση...και ηχεια και γυμναστηριο, οταν βαρεθεις!!!!!!
καλο αλλα για μια χρηση !!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top