Β&W cdm1 σκέψεις για πειράματα

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Καλημέρα σε όλους.

Έχω στην κατοχή μου το γνωστό ζευγάρι ηχείων βάσης της B&W CDM1. Ένα όντως αξιόλογο ηχείο παρόλα τα χρονάκια του.

Τα ηχεία μου βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, τα μεγάφωνα έχουν επισκευαστεί και οι καμπίνες δεν έχουν φθορές. Κάτι όμως δεν μ αρέσει.....

Το δυνατό σημείο των ηχείων είναι ξεκάθαρα η μεσαία περιοχή, οι ανδρικές φωνές έχουν όγκο ενώ όργανα όπως ακουστική κιθάρα έχουν φυσικότητα. Στις χαμηλές υπάρχει ένα έντονο τόνισμα σε σημείο που προτιμώ το κλείσιμο του bass reflex με τα σφουγγάρια. Αυτό αν και βελτιώνει την κατάσταση δεν εξαφανίζει τον χρωματισμό στις χαμηλές. Οι δε υψηλές έχουν μια θαμπάδα για τα δικά μου γούστα

Με αυτά λοιπόν τα δεδομένα αναρωτιέμαι εάν θα άξιζε τον κόπο και τα χρήματα κάποιου είδους αναβάθμιση που θα έφερνε πιο κοντά στα γούστα μου τα συγκεκριμένα ηχεία.

Να προσθέσω πως είναι η απλή έκδοση του CDM1 και το crossover είναι αυτό της φωτογραφίας. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ
 

Attachments






Μηνύματα
137
Reaction score
118
Να διευκρινίσω καλύτερα πως όταν αναφέρομαι στις υψηλές συχνότητες με τον χαρακτηρισμό θαμπές, έχω ως μέτρο σύγκρισης ηχεία όπως τα Focal Aria ή τα Kef Ls50. Ηχεία που είναι ιδιαιτέρως αναλυτικά. Όχι οτι τα CDM1 έχουν κάποιο πρόβλημα
 

I

iason

Guest
Να διευκρινίσω καλύτερα πως όταν αναφέρομαι στις υψηλές συχνότητες με τον χαρακτηρισμό θαμπές, έχω ως μέτρο σύγκρισης ηχεία όπως τα Focal Aria ή τα Kef Ls50. Ηχεία που είναι ιδιαιτέρως αναλυτικά. Όχι οτι τα CDM1 έχουν κάποιο πρόβλημα
Τα ηχεία που αναφέρεις οπως και τα triangle ψιλοτσιμπαν στα μεσουψηλα ,αν σου αρέσει Αυτός ο ήχος τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις αυτά που έχεις. Να σκεφτείς όμως ότι ένα ηχείο που είναι αναλυτικό με κρύσταλινα πρίμα κουράζει γρήγορα .
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Τα ηχεία που θέτετε ως αναφορά, πρέπει να τα έχετε συγκρίνει στο χώρο σας με τα ίδια συνοδά για να είναι ασφαλή τα όποια συπεράσματα σε σχέση με τα cdm1 τα οποία "θαμπά" δεν τα λες σε γενικές γραμμές.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Τα ηχεία που αναφέρεις οπως και τα triangle ψιλοτσιμπαν στα μεσουψηλα ,αν σου αρέσει Αυτός ο ήχος τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις αυτά που έχεις. Να σκεφτείς όμως ότι ένα ηχείο που είναι αναλυτικό με κρύσταλινα πρίμα κουράζει γρήγορα .
Το ηχητικό αποτέλεσμα εξαρτάται από το σύνολο των συσκευών του συστήματος και όχι μόνο από τον χαρακτήρα του ηχείου. Εχεις δίκιο ως προς τα αναλυτικά ηχεία οτι μπορεί να γίνουν κουραστικά με λάθος επιλογές στα συνοδευτικά του συστήματος.
Το θέμα δεν είναι να βρώ ένα ηχείο που μου ταιριάζει, αλλά πώς και εάν γίνεται να διορθώσω ένα ηχείο που διαθέτω και να έρθει πιο κοντά στα γούστα μου.
[DOUBLEPOST=1557401051][/DOUBLEPOST]
Τα ηχεία που θέτετε ως αναφορά, πρέπει να τα έχετε συγκρίνει στο χώρο σας με τα ίδια συνοδά για να είναι ασφαλή τα όποια συπεράσματα σε σχέση με τα cdm1 τα οποία "θαμπά" δεν τα λες σε γενικές γραμμές.
Εννοείται
 


Μηνύματα
137
Reaction score
118
Αυτό ίσως είναι μια καλή επιλογή......Ξέρει κανείς σε ποια σημεία βελτιώθηκε η special edition?
 











ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.088
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top