Γεια, θελω λιγο την εμπειρια σας


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Θα αγορασεις πεντε απ αυτα jbl control 1 εναν yamaha rx v485 η εναν yamaha rx v585 και ενα sub .
Εισαι λιγο κατω απο 1000 και θα παιξει πολυ τιμια για τα χρηματα που θα δωσεις.Εχω στησει αντιστοιχα σε φιλους και ειναι πολυ ευχαριστημενοι.
Μόνο για το sub αμφιβάλλω λίγο.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
Dali Zensor 1 x2=374€
Dali Zensor Vokal 193€
Yamaha RX-V485 399€

Ήδη στο χιλιάρικο, χωρίς sub, για οριακά αποδεκτό σύστημα (με τα δικά μου κριτήρια) σε σχέση με την εικόνα. Βάλε κι ένα τετρακοσάρι τουλάχιστον για κάποιο sub που θα κουνήσει τον χώρο, πάει μακριά... Για να μην αναφέρω κάποιους καλοθελητές που λένε ότι ένα sub ίσον κανένα. :whistling::)

Στο ανέφεραν και άλλοι πριν: έχεις μεγάλη εικόνα και ο χώρος δεν είναι -όπως νομίζεις- μικρός. Προσωπικά θα έψαχνα κάποιο μεταχειρισμένο 5.1 για pc σε τιμή χώμα για να ξεχαρμανιάσω, μέχρι να μαζέψω κάπου στο διχίλιαρο τουλάχιστον, οπότε θα χαρεί κι ο χώρος σου κι εσύ μαζί. :D

Καλές αγορές
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Ξερω οτι ο καθενας θα προτεινει διαφορετικο setup καθως ο ηχος ειναι υποκειμενικος!
Όχι
ο ήχος δεν είναι υποκειμενικός...

απλά σου προτείνουν λύσεις εντός μπάτζετ που έθεσες ώστε όσο γίνεται να μην χτυπάς το κεφάλι σου μόλις γλυκαθείς :D
[DOUBLEPOST=1564010348][/DOUBLEPOST]
Το πρωτο τα πουλανε ζευγος στα 187, πολυ καλη τιμη.

Μπορω να παιξω μπαλα με 2.1+AV και αμα δεν μου φτανουν βαζω και αλλα 2 πιο μετα?
τι θα πει ''άμα δεν σου φτάνουν'' ?
χομ σίνεμα δεν υφίσταται με στερεο τοποθέτηση...
και ειδικά χωρίς κεντρικό που τραβάει το περισσότερο ζόρι στις ταινίες
 

Μηνύματα
100
Reaction score
65
Όχι
ο ήχος δεν είναι υποκειμενικός...

απλά σου προτείνουν λύσεις εντός μπάτζετ που έθεσες ώστε όσο γίνεται να μην χτυπάς το κεφάλι σου μόλις γλυκαθείς :D
[DOUBLEPOST=1564010348][/DOUBLEPOST]
τι θα πει ''άμα δεν σου φτάνουν'' ?
χομ σίνεμα δεν υφίσταται με στερεο τοποθέτηση...
και ειδικά χωρίς κεντρικό που τραβάει το περισσότερο ζόρι στις ταινίες
Θες να πεις οτι ο καθενας αντιλαμβανεται το ιδιο τον ηχο? Διαφωνω :showingbiceps:

Το ξεχασα το mid :(

Λοιπον θα μου βγαλετε και ενα καλο γουφερακι? Να παω να το τσιμπησω να ησυχασουμε και απο αυτο.
Αυτα τα Dali θελουν σταντ ή ερχονται με βασεις τοιχου ή πανε και αυτα ξεχωριστα?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Θες να πεις οτι ο καθενας αντιλαμβανεται το ιδιο τον ηχο? Διαφωνω :showingbiceps:
καλά κάνεις και διαφωνείς...
είσαι entry level...όλοι διαφωνούσαμε κάποτε:D
μετά ήρθαν οι μετρήσεις..:acute:
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Λοιπον θα μου βγαλετε και ενα καλο γουφερακι? Να παω να το τσιμπησω να ησυχασουμε και απο αυτο.
Αυτα τα Dali θελουν σταντ ή ερχονται με βασεις τοιχου ή πανε και αυτα ξεχωριστα?
sub
Τα dali θελουν βασεις δαπεδου ,με υψος απο 70 εως 80 ποντους,δεν εχουν βασεις μαζι τους,και ειναι πολυ καλα ηχεια.
 

Μηνύματα
100
Reaction score
65
Γεια σας παιδια!

Μολις γυρισα απο ταξιδακι και ειχα αρκετο χρονο να σκεφτω.

Θα παω στο Dali Zensor 1 5.1 kit ( Μαζι με το Sub, λογικα το μικρο 9" αντι για το 12αρι(υπερβολη)

οπως μου προτεινε ο @rose.athens που τον ευχαριστω πολυ!

Εναν ενδιασμο στο AV Receiver, ειμαι αναμεσα στον RX-V483 ή RX-V585.

Η διαφορα ειναι πολυ μικρη στα χρηματα και αποτι καταλαβα ο 585 υποστηριζει ατμος και περισσοτερα καναλια.
Απλα βλεπω τον βαθμολογουν χαμηλα σε σχεση με τον 483!

Μονο αυτος ο ενδιασμος και το αγοραζουμε :drinks:

PS: Μια νουμπικη ερωτηση. Βλεπω ολους τους ενισχυτες να λενε για 4Κ/Bluray κλπ κλπ.
Αφου θα εχω πηγη τον υπολογιστη μηπως και ο ενισχυτης που θα επιλεξω να ειναι μονο για ηχο, ειναι αχρειαστα ολα αυτα? (ή δεν δουλευουν ετσι τα πραματα γιατι ειδα μερικους να ειναι στερεο Only) :errwhat:
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Δεν υπάρχει AVR μόνο για ήχο.
Με 5.1 ηχεία (5 κανάλια + sub) δεν κάνει stereo ενισχυτής (2 κανάλια ήχου).
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top