Γιατί οι παραγγελίες απο εξωτερικό κάνουν 2-3 εβδομάδες τουλάχιστον;

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Ρε παιδιά για ενημερώστε με όποιος ξέρει γιατί αργούν γενικά οι αγορές απο εξωτερικό...

1)Οταν μου λέει "item dispatched",εφόσον το αεροπλάνο κάνει λίγες ώρες απο Αγγλία πως γίνεται από Play να κάνουν 2-3 εβδομάδες τουλάχιστον;
2)Απο Ιαπωνία μου έρχονται κάτι cd σηνύθως σε 3 εβδομάδες και τελευταία μου ήρθαν σε 6 μέρες,πως γίνεται αυτό;
3)Απο amazon Αμερικής 2 φορές πήρα blu ray και έκαναν και τις 2 φορές 2 μήνες!!!Γιατί;
4)Υπάρχει τρόπος να εντοπίζω που είναι ακριβώς το δέμα ή έστω αν ήρθε Ελλάδα;
5)Μένω σε χωριό 15 λεπτά εκτός Θεσσαλονίκης,παίζει ρόλο;Αν ζητώ να τα στέλνουν σε συγγενή εντός πόλης θα έρχονται πιο γρήγορα;
6)Υπάρχει τηλέφωνο ΕΛΤΑ (ή δεν ξέρω τι άλλο) που να μου πούνε που είναι;
Γενικά μπορώ να κάνω κάτι να επισπέυσω το delivery (πχ να τους βρίσω;):biggrin:

Εχω κουραστεί να πληρώνω και να περιμένω τόσο καιρό να έρθουν τα πράματα,τι σπάσιμο!
7)Υπάρχει μαγαζί που να τα φέρνει γρήγορα;



Παρήγγειλα απο Hifi-cables.co.uk κάτι καλώδια σήμερα είναι 22η μέρα απο ενημερωτικό mail και ακόμα δεν ήρθαν...

Γενικά έχω την εντύπωση οτι τα ΕΛΤΑ αργούν τόσο,παλιότερα πήρα cd απο Ιαπωνία και υπήρχε Κινέζικη μεταφορική που μου έλεγε οτι εντός 3-4 ημερών παραδόθηκαν στην Αθήνα και από τότε έκαναν 15 μέρες να έρθουν σπίτι μου.Τι να πω...
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Δυστυχώς έτσι είναι. Αν μου στείλεις εσύ κάτι στην Αγγλία από το χωριό σου θα το έχω σε 3-4 μέρες. Αν σου στείλω εγώ κάτι θα κάνει 2 εβδομάδες. Η πλάκα είναι πως αν το στείλω Δευτέρα για παράδειγμα και κάνω tracking του δέματος την Τρίτη/Τετάρτη θα μου πει ότι είναι στα χέρια του ελληνικού ταχυδρομείου. Η όλη καθυστέρηση γίνεται στην Ελλάδα και δε μπορείς να κανεις τίποτα, ΕΚΤΟΣ κι αν τα στέλνεις με "κυριλέ ¨ κούριερ όπως UPS, DHL, FedEx που θα έρθει σφεντόνα...
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
εγω παλι δεν εχω αντιμετωπισει τελευταια καποια αλλαγη οσον αφορα στο χρονο παραδοσης.
1-2 φορες απο Κινα εχουν καθυστερησει πάνω απο 20 ημερες, αλλα μιλαω παντα για μεμονωμενες περιπτωσεις.
Συγκεκριμενα απο ΕΛΤΑ δεν εχω καποιο προβλημα ή καθυστερηση που να οφειλεται σε αυτους.
Αντιθέτως εχω (προσωπικα) πολλα παραπονα απο ACS, speedex-fedex.
(μενω Αθηνα).​
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Λίγο υπερβολικός.......Ο ΕΛΤΑ έχει αλλάξει συμπεριφορά εδώ και χρόνια.Εγώ μόνο μία φορά είχα καθηστέρηση.Εάν ζητάς τα πράγματά σου να αποστέλονται συστημένα δεν αντιμετωπίζεις κανένα πρόβλημα!Εάν όμως δεν θέλεις να χρεωθείς μάλλον θα περιμένεις.Το τηλέφωνο που μπορείς να μάθεις τα πάντα για την πορεία των παραγγελιών σου είναιτο 800.11.82.000

quote="Ulysses, post: 1789031, member: 15371"]Ρε παιδιά για ενημερώστε με όποιος ξέρει γιατί αργούν γενικά οι αγορές απο εξωτερικό...

1)Οταν μου λέει "item dispatched",εφόσον το αεροπλάνο κάνει λίγες ώρες απο Αγγλία πως γίνεται από Play να κάνουν 2-3 εβδομάδες τουλάχιστον;
2)Απο Ιαπωνία μου έρχονται κάτι cd σηνύθως σε 3 εβδομάδες και τελευταία μου ήρθαν σε 6 μέρες,πως γίνεται αυτό;
3)Απο amazon Αμερικής 2 φορές πήρα blu ray και έκαναν και τις 2 φορές 2 μήνες!!!Γιατί;
4)Υπάρχει τρόπος να εντοπίζω που είναι ακριβώς το δέμα ή έστω αν ήρθε Ελλάδα;
5)Μένω σε χωριό 15 λεπτά εκτός Θεσσαλονίκης,παίζει ρόλο;Αν ζητώ να τα στέλνουν σε συγγενή εντός πόλης θα έρχονται πιο γρήγορα;
6)Υπάρχει τηλέφωνο ΕΛΤΑ (ή δεν ξέρω τι άλλο) που να μου πούνε που είναι;
Γενικά μπορώ να κάνω κάτι να επισπέυσω το delivery (πχ να τους βρίσω;):biggrin:

Εχω κουραστεί να πληρώνω και να περιμένω τόσο καιρό να έρθουν τα πράματα,τι σπάσιμο!
7)Υπάρχει μαγαζί που να τα φέρνει γρήγορα;



Παρήγγειλα απο Hifi-cables.co.uk κάτι καλώδια σήμερα είναι 22η μέρα απο ενημερωτικό mail και ακόμα δεν ήρθαν...

Γενικά έχω την εντύπωση οτι τα ΕΛΤΑ αργούν τόσο,παλιότερα πήρα cd απο Ιαπωνία και υπήρχε Κινέζικη μεταφορική που μου έλεγε οτι εντός 3-4 ημερών παραδόθηκαν στην Αθήνα και από τότε έκαναν 15 μέρες να έρθουν σπίτι μου.Τι να πω...[/quote]
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τα ΕΛΤΑ έχουν αλλάξει συμπεριφορά εδώ και χρόνια, προς το χειρότερο.
Ιδίως στα συστημένα εξωτερικού με tracking number όπου γράφουν ψέματα πως έγινε προσπάθεια παράδοσης. Κάθε φορά.
Μια εβδομάδα μετά θυμούνται να το παραδώσουν.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Τα ΕΛΤΑ έχουν αλλάξει συμπεριφορά εδώ και χρόνια, προς το χειρότερο.
Ιδίως στα συστημένα εξωτερικού με tracking number όπου γράφουν ψέματα πως έγινε προσπάθεια παράδοσης. Κάθε φορά.
Μια εβδομάδα μετά θυμούνται να το παραδώσουν.
Ακριβως την ιδια εμπειρια ειχα προσφατα. Ελαβα δεμα απο κινα 20 ημερες απο την ημερα που παραδωθηκε στον τοπικο ΕΛΤΑ.
Εγραψαν ψεματα οτι εγινε προσπαθεια παραδοσης νωριτερα.
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Στις 27/1/2014 το κατάστημα Hi-fi cables.co.uk μου έστειλε mail οτι..."το δέμα εστάλει"...(κατι καλώδια).Σήμερα 19/2/2014,δηλαδή 23 μέρες μετά,ακόμα δεν ήρθαν.

Εχθές που τους ρώτησα μου είπαν:

" but we have extremely limited experience with the Greek postal system so we are uncertain as to how long deliveries should normally take to arrive."

Μου έδωσαν tracking number που μπήκα στην Royal mail και λέει:

"Your item,posted on 28/01/14 with reference XXXX has arrived in GLS ATHENS and is being processed for delivery."

Βρήκα ένα σάϊτ GLS αλλά δεν έβγαλα άκρη θέτωντας τα στοιχεία μου...
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Δυστυχώς η καθυστέρηση είναι των ΕΛΤΑ.
Καλά και τα tracking number είναι μεγάλο αστείο εντός Ελλάδας... Στο site έξω σταματάει να φαίνεται με το που φύγει από αυτούς, και στα ΕΛΤΑ βλέπεις κάτι αν είσαι τυχερός τη μέρα που θα το πάρεις ή αν κολλήσει στο τελωνείο.
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Και όμως κύριοι βρήκα τι φταίει και ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ!!!!!!!!!!!!!!!!! που κάλεσα γιατί έλεγα..."έλα μωρέ",θα μου πουν "κύριε έρχεται..." ή "δεν είμαστε υπεύθυνοι εμείς" και τέτοια χαζά...
Το πρόβλημα ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ είναι οτι έδωσα ταχυδρομική θυρίδα.
Μπήκα στο Royal Mail,μου έλεγε παραδόθηκε στην GLS ATHENS,μπήκα στην ιστοσελίδα της βρήκα ένα τηλέφωνο της ACS Courrier που έδινε για επικοινωνία και είπα "ας πάρω μωρέ..."Βγαίνει ένας ευγενικότατος κύριος και μου είπε..."δώστε το tracking number" και μου βρήκε οτι έχει φτάσει προ πολλού!!! απλά επειδή δεν υπάρχει ακριβή διεύθυνση (αλλά ταχυδρομική θυρίδα) το κρατάνε στην αποθήκη τους και επιστρέφεται ξανά στον αποστολέα,δηλαδή Αγγλία(=θα περίμενα 5-6 χρόνια ακόμα)...Τελικά θα μου το στείλει Παρασκευή πρώι (στις 9) στην ACS Περαίας (=10 λεπτά από το σπίτι μου).
Και μου λέει και ο ίδιος ευτυχώς που πήρατε γιατί θα αργούσε πολύ μέχρι να μάθετε νεότερα.

*Βέβαια το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στο συγκεκριμένο μαγαζί,γιατί τα άλλα με βρίσκουν,αλλά καλού κακού θα ζητώ απο όλα να μου τα στέλνουν σε συγγενή...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Άξιον απορίας πάντως, είναι το γεγονός ότι βρήκες μαγαζί που να παραδίδει (τρόπον τινά) σε ταχυδρομική θυρίδα. Ένα μεγάλο ποσοστό εμπόρων/καταστημάτων απαιτεί ταχυδρομική διεύθυνση (η οποία, μάλιστα, στις περιπτώσεις πληρωμής με κάρτα, να ταυτίζεται με την διεύθυνση του κατόχου της κάρτας).

Όσο για το αρχικό ερώτημά σου, πέραν του ότι τα ΕΛΤΑ είναι για κλάματα στις περισσότερες των περιπτώσεων, σκέψου αυτό: τι είναι πιο οικονομικό για σένα και για τον έμπορο; Να σου στείλει το προϊόν με αεροπλάνο ή με φορτηγό; Ε, ο τρόπος αποστολής είναι συνάρτηση του κόστους και ο χρόνος παράδοσης είναι συνάρτηση του τρόπου αποστολής. Εάν θες να παραγγέλνεις σήμερα και να σου έρχονται σε 2-3 εργάσιμες (όπου έχεις την επιλογή), προετοιμάσου να πληρώνεις ακριβά μεταφορικά.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Υπαρχει παντως εταιρια (με ελληνικη εκπροσωπηση) που αναλαμβανει να "μαζεψει" αυτη την παραγγελια σας και να την στειλει. Κυριως βεβαια αυτο αφορα οσους αγοραζουν μεσω ebay, amazon απο πωλητες που δεν στελνουν Ελλαδα, αλλα κανει για ολους. Τα εξοδα ειναι σχεδον τα ιδια. Ειναι η transport-to-greece.gr και ενδεικτικα για δεμα 50 cmx25 cmx12 cm και βάρους 4kg. απο Γερμανια η μεταφορα σπιτι στοιχιζει 18,90
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.113
Reaction score
30.056
Ωχ, μου θυμισατε τον παπα που φωναζε, που ειναι το κράτος, που ειναι ο νόμος
 



Μηνύματα
940
Reaction score
264
Απο προσωπικη εμπειρια,τις 2 τελευταιες αγορες που εκανα απο ebay Αμερικη απλα οχι συστημενα ηρθανε στην ωρα τους και νωρις θα ελεγα,αλλα παρατηρησα οτι δεν μου στελνανε δελτιο παραλαβης στο σπιτι και πχ οταν πηρα στα ΕΛΤΑ πριν 2 μερες για μια παραγγελια μου ειπαν οτι ειχε ερθει απο τις 6 του μηνα αυτου,απιστευτο! ο Πωλητης μου εδινε ημερομηνια απο 5-2 εως 14-2-14,αρα ηρθαν νωρις.Το προβλημα ειναι με τα ΕΛΤΑ.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Εχω κάνει αρκετες αγορές απο Αμερική-Γερμανια-Κινα τελευταία.
Οι χρόνοι παράδοσης ποικίλουν.
Δεμα απο Αμερική συστημένο (με tracking numper) εκανε 25 μέρες,αλλά παρακολουθώντας την πορεία του (UPS) διέσχυσε τη μισή Αμερική και τη μισή Ευρώπη.
Απλό δέμα απο Γερμανία σε 7 μέρες και συστημένο 20 μέρες,(22 ευρώ το απλό, 45 το συστημένο)
Από Κίνα και λπ 25-30 μέρες ,απλά μικρά δεματάκια.
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Υπαρχει παντως εταιρια (με ελληνικη εκπροσωπηση) που αναλαμβανει να "μαζεψει" αυτη την παραγγελια σας και να την στειλει. Κυριως βεβαια αυτο αφορα οσους αγοραζουν μεσω ebay, amazon απο πωλητες που δεν στελνουν Ελλαδα, αλλα κανει για ολους. Τα εξοδα ειναι σχεδον τα ιδια. Ειναι η transport-to-greece.gr και ενδεικτικα για δεμα 50 cmx25 cmx12 cm και βάρους 4kg. απο Γερμανια η μεταφορα σπιτι στοιχιζει 18,90
Μόνο από Ευρώπη ομως.
 


Μηνύματα
4
Reaction score
0
Παιδιά αν μπορεί καποιος να με ενημερώσει και μένα για μια παραγγελία που εχω κάνει απο εξωτερικό εδω και 23 μέρες περίπου απο αυτό το σάιτ http://www.branddeals.top/ κάτι παπούτσια και μου λένε ότι η παραγγέλια σας και η πληρωμή σας έχει ολοκληρωθεί! Η Παραγγελία ηταν με free shipping αλλά δεν μου είπαν σε πόσες μέρρς περίπου θα έρθουν και ακόμα περιμένω...

Μήπως κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει τι να κάνω κτλ;;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όταν στην πρώτη σελίδα αναγράφεται "Happy New Year Sale", θα ανησυχούσα.

Καλώς ήρθες! :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top