Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πιο πάνω πας;
Στα 78db το αποτέλεσμα φαινόταν random.
Οι δοκιμές έγιναν με το ποτενσιόμετρο του Tisbury (passive pre για έλεγχο έντασης) στο τέρμα.
Σε μουσικό πρόγραμμα αυτό το "τέρμα" δεν είναι υπερβολικό αλλά στο τεστ φαινόταν αρκετά δυνατό.
Για να βάλω πιο πολύ ένταση πρέπει να πειράξω τα gain από τα ηχεία αλλά δεν πιστεύω να κάνω καλύτερο σκορ, Μάλλον τα 72 είναι το όριο εδώ... και ίσως και λιγότερο γιατί και στα 72db είχα 2/10 λάθη...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Στα 78db το αποτέλεσμα φαινόταν random.
Οι δοκιμές έγιναν με το ποτενσιόμετρο του Tisbury (passive pre για έλεγχο έντασης) στο τέρμα.
Σε μουσικό πρόγραμμα αυτό το "τέρμα" δεν είναι υπερβολικό αλλά στο τεστ φαινόταν αρκετά δυνατό.
Για να βάλω πιο πολύ ένταση πρέπει να πειράξω τα gain από τα ηχεία αλλά δεν πιστεύω να κάνω καλύτερο σκορ, Μάλλον τα 72 είναι το όριο εδώ... και ίσως και λιγότερο γιατί και στα 72db είχα 2/10 λάθη...
Άρα, όταν ακούς μουσική με το βολιουμ στο τέρμα, έχεις χρήσιμο δυναμικό εύρος ~70 ντεσιμπέλ.

Πολύ καλά είναι.

Από κει και πέρα, όσο χαμηλώνεις το βολιουμ, τόσο λιγότερο δυναμικό εύρος αναπαράγεται στο σεταπ.

Νομίζω πως πρέπει να ακούς μονίμως με το βολιουμ στο "τέρμα" .
Οριακά στάθμη αναφοράς πρέπει να είναι.
Πέτα το Tisbury άστο να παίζει νορμάλ στην ευθεία.

Προσωπικά σπανίως ακούω σε στάθμη αναφοράς, συνήθως είμαι τουλάχιστον 2-3 ντεσιμπέλ ψηλότερα.

Βέβαια, αυτό το "σπανίως" είναι χρήσιμο όταν θες απλώς να χαλαρώσεις, όπου και 10 ντεσιμπέλ κάτω της στάθμης αναφοράς είναι ικανοποιητικά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πάντως ακόμα και με την όποια πιθανή όχι καλή ακρίβεια του τεστ, σίγουρα αποδεικνύει πως να κυνηγάμε το dac του 120 sinad για να αντικαταστήσουμε το dac του ...112 προφανώς είναι τελείως για γέλια... ούτε καν για "ψυχολογικούς" λόγους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.358
Με όλα αυτά, μου κινήσατε την περιέργεια. Με την πρώτη ευκαιρία, θα κάνω κι εγώ το test.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
σίγουρα αποδεικνύει πως να κυνηγάμε το dac του 120 sinad για να αντικαταστήσουμε το dac του ...112 προφανώς είναι τελείως για γέλια..
👍

Επίσης αποδεικνύεται ότι το σιναντ 80-85 σε av pro είναι υπέρ του δέοντος αρκετό για οικιακή αναπαραγωγή.

Στο θρεντ περί δυναμικού εύρους έχω αναφερθεί εκτενώς σε όλα αυτά, όπως και για το πόσο δύσκολο είναι να αναλύει 80-85 ντεσιμπέλ δυναμικού εύρους ένα οικιακό σεταπ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ερώτηση: αν το δυναμικό εύρος ενός hifi οικιακού συστήματος είναι 70-80db έχουν νόημα μουσικά αρχεία 24bit?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ερώτηση: αν το δυναμικό εύρος ενός hifi οικιακού συστήματος είναι 70-80db έχουν νόημα μουσικά αρχεία 24bit?
Όχι.

Δεν αναλύει ούτε 16 bit κανένα οικιακό σεταπ, τι να τα κάνει τα 24..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
τι μετράει ο αμίρ?
Τις μετρήσιμες επιδόσεις συσκευών.

Έχω γράψει εκεί πέρα, με σοβαρή επιχειρηματολογια, την αδυναμία οικιακών συστημάτων να βγάλουν το θεωρητικό μέγιστο δυναμικό εύρος της ανθρώπινης ακοής, και πως αυτό δεν έχει πρακτικό νόημα κανένα.
Σε γενικές γραμμές, κι ο αμίρ τα ίδια λέει.
Έχει ξαναπεί ότι κάτω από - 100 δεν έχει νόημα ούτε στο καλύτερο στούντιο, ίσως μόνο με ακουστικά.
Ωστόσο οι μετρήσεις των μηχανημάτων εν ετει 2021 πρέπει να είναι σοβαρές, και καλά κάνει ο κάθε αμιρ να δείχνει τα ανόητα μηχανήματα.

Ο αδύναμος κρίκος σε κάθε σεταπ είναι τα ηχεία. Οι στάθμες συνολικής αρμονικής παραμόρφωσης σπανίως είναι κάτω από - 50 ντεσιμπέλ, γι'αυτο και είναι μια χαρά ακουστες.

Ωστόσο βλέποντας θόρυβο στα - 130 δείχνει τις ανοησίες περί καλωδίων και USB φίλτρων και όλα αυτά τα χαζά που τρέχουν στην χαϊ ενδ αρένα.
 
Last edited:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Με στεναχωρεί η εθελοτυφλια πολλών μελών εδώ μέσα, που αρνούνται να δουν κατάματα την αλήθεια, επειδή (προφανώς) δε τους βολεύει.

Χωρίς να παριστάνω τον μετρητή των "λαϊκς", θεωρώ προσβολή το ποστ αυτό να έχει ως τώρα μόνο ένα λαϊκ (από μένα). ☹ ☹ ☹

Σας δηλώνω δηλαδή τη δυσαρέσκειά μου στις προσπάθειες αντικειμενικής επιμόρφωσης που γίνονται σε αυτό το φόρουμ.

...

Γι'αυτό και κάποιοι ανάμεσά μας, τον στηρίζουμε έμπρακτα, και με χρήμα δηλαδή. ;)

Αντί να πάμε να πάρουμε τα ωραία καλτσωμένα καβλώδια, τα δίνουμε τα λεφτά στον Αμίρ και μένουμε με τα μάβρα τα απλά ρεύματος, να, αυτά τραβάμε όλες εμείς οι μπαλαρίνες στις μέρες μας, τι να πει κανείς, σε τι κόζμο φέρνουμε τα παιδγιά μας...
Φελλοί είναι αυτοί που ακούγοντας τον Αμίρ, πάνε κι αγοράζουν ένα Ντακ τοπινγκ και νομίζουν ότι πήραν ξαφνικά το chord mojo...
Αυτά Ντοκ..
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Φελλοί είναι αυτοί που ακούγοντας τον Αμίρ, πάνε κι αγοράζουν ένα Ντακ τοπινγκ και νομίζουν ότι πήραν ξαφνικά το chord mojo...
Αυτά Ντοκ..
Αμάν βρε Λέανδρε... το τοπινγκ είναι στο 1/5 της τιμής του μότζο....
Και άντε εγώ μαζί σου... το μότζο παίζει καλύτερα... γιατί όμως να είναι φελλοί αυτοί που ξοδέψαν το 1/5 και κάνουν τη δουλίτσα τους μια χαρά χωρίς να ασχολούνται με τσι "τρίχες"...;;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ηρεμία με τους χαρακτηρισμούς παρακαλώ....
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αμάν βρε Λέανδρε... το τοπινγκ είναι στο 1/5 της τιμής του μότζο....
Και άντε εγώ μαζί σου... το μότζο παίζει καλύτερα... γιατί όμως να είναι φελλοί αυτοί που ξοδέψαν το 1/5 και κάνουν τη δουλίτσα τους μια χαρά χωρίς να ασχολούνται με τσι "τρίχες"...;;
Γιατί κατά τον Αμίρ το τοπινγκ που το προωθεί ο ίδιος είναι το γ@μιστεροτερο Ντακ παγκοσμίως και τα chord τα έχει για πρωινό... Όπου να ναι θα πετάξει κι ο δράκος της ντενερις..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Όπου να ναι θα πετάξει κι ο δράκος της ντενερις..
Για κάνε το τεστ δυναμικού εύρους, να δεις πως θα φύγει ο δράκος κι οι μάγισσες τρέχοντας.

ΥΓ. Με όποιο ντακ και να κάνεις το τεστ, διαφορά δεν υπάρχει.
ΥΓ. 2. Καλώδια και υποστηρικτικα καλωδίων, δε θα σε βοηθήσουν.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Για κάνε το τεστ δυναμικού εύρους, να δεις πως θα φύγει ο δράκος κι οι μάγισσες τρέχοντας.

ΥΓ. Με όποιο ντακ και να κάνεις το τεστ, διαφορά δεν υπάρχει.
ΥΓ. 2. Καλώδια και υποστηρικτικα καλωδίων, δε θα σε βοηθήσουν.
...Και μετά θα μαζευτούμε όλοι μαζί να πάμε να βρούμε δρακογυαλο για να πολεμήσουμε τους απεθαντους..
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Η φιλοσοφία μου ειναι yolo, αν κάποιος έχει χαρτί για κάψιμο, γουστό του και καπέλο του που θα το κάψει !

Ηλία ρίχτο ... :smg: 🔥🎆🧨

Αυτος ο άτιμος ο αμιρ όμως έχει κάνει μάγκα κόσμο και κοσμάκη, με κανα χιλιαρικάκι δλδ μπορεις να στήσεις συστηματάκι που ειναι αξιοπρεπέστατο, σύγχρονο, που θα παίζει σωστά και δυνατά κανονική μουσική και όχι καμπανάκια και κουδουνάκια, σε εντάσεις λίγο παραπάνω απο ψιθυρο !
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top