Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
Φελλοί είναι αυτοί που ακούγοντας τον Αμίρ, πάνε κι αγοράζουν ένα Ντακ τοπινγκ και νομίζουν ότι πήραν ξαφνικά το chord mojo...
Αυτά Ντοκ..
Κοίτα, πάρτο αλλιώς.
Οι φελλοί αγοράζουν ηχεία που στις μετρήσεις του αμίρ βγάζουν σπινόραμα αναγούλα (αλλά βάζουν καβλώδια ηχείων με μπαταρία της όντιοκουεστ επειδή ακριβώς είναι φελλοί), ως φελλοί που είναι δε κάνουν καμία μέτρηση & ισοστάθμιση στο ηχείο, επιβεβαιώνοντας ότι είναι φελλοί δεν έχουν σαμπ, και πιθηκίζοντας (μιμητικά θηλαστικά) άλλους φελλούς, παν κι αγοράζουν ακριβά ντακ χωρίς να ξέρουν καν τι εστί σιναντ, ως ατόφιοι φελλοί που είναι, αλλά ένα ακριβό USB καβλώδιο θα προσθέσουν, ακούγοντας και διαφορές οι φελλοί!

Αυτά κι από μένα, που δεν ασχολούμαι με ντακ, τη θεωρώ ανάξια λόγου και ουσίας την ενασχόληση. 8-)

...Και μετά θα μαζευτούμε όλοι μαζί να πάμε να βρούμε δρακογυαλο για να πολεμήσουμε τους απεθαντους..
Απεθαντη είναι η ανθρώπινη βλακεια.

Και βέβαια δε σε βλέπω να κάνεις το τεστ που λέμε αλλά απλώς να παίζεις με δράκους και μάγισσες.. :gotcha:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κοίτα, πάρτο αλλιώς.
Οι φελλοί αγοράζουν ηχεία που στις μετρήσεις του αμίρ βγάζουν σπινόραμα αναγούλα (αλλά βάζουν καβλώδια ηχείων με μπαταρία της όντιοκουεστ επειδή ακριβώς είναι φελλοί), ως φελλοί που είναι δε κάνουν καμία μέτρηση & ισοστάθμιση στο ηχείο, επιβεβαιώνοντας ότι είναι φελλοί δεν έχουν σαμπ, και πιθηκίζοντας (μιμητικά θηλαστικά) άλλους φελλούς, παν κι αγοράζουν ακριβά ντακ χωρίς να ξέρουν καν τι εστί σιναντ, ως ατόφιοι φελλοί που είναι, αλλά ένα ακριβό USB καβλώδιο θα προσθέσουν, ακούγοντας και διαφορές οι φελλοί!

Αυτά κι από μένα, που δεν ασχολούμαι με ντακ, τη θεωρώ ανάξια λόγου και ουσίας την ενασχόληση. 8-)


Απεθαντη είναι η ανθρώπινη βλακεια.

Και βέβαια δε σε βλέπω να κάνεις το τεστ που λέμε αλλά απλώς να παίζεις με δράκους και μάγισσες.. :gotcha:
Απορώ πως μιλάς για φελλούς..οι φελλοί κοστίζουν, πως δε προτείνεις φελιζολ?
Και τα δύο επιπλέουν, άρα κάνουν την ίδια δουλειά, απλά όσοι πλερωνουν το φελλό είναι χαιενταδες, οι "ξύπνιοι" παίρνουν" φελιζολ, με τη σφραγίδα του Αμίρ βεβαίως βεβαίως..
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Απορία το εχω ... στα μαθηματικά στο σχολείο τα ίδια επιχειρήματα είχαν κάποιοι σχολιαστές του site μας ;
Τους σήκωναν να λύσουν άσκηση και απαντούσαν κρατώντας φελλό η κιμωλία στο χέρι
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.972
Απορία το εχω ... στα μαθηματικά στο σχολείο τα ίδια επιχειρήματα είχαν κάποιοι σχολιαστές του site μας ;
Τους σήκωναν να λύσουν άσκηση και απαντούσαν κρατώντας φελλό η κιμωλία στο χέρι
Ζωγράφιζαν δράκους και μάγισσες, μπας και λύσουν την άσκηση με εμπειρική μαγεία.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Απορία το εχω ... στα μαθηματικά στο σχολείο τα ίδια επιχειρήματα είχαν κάποιοι σχολιαστές του site μας ;
Τους σήκωναν να λύσουν άσκηση και απαντούσαν κρατώντας φελλό η κιμωλία στο χέρι
Κι εγώ έχω ακριβώς την ίδια απορία!
Πολύ μιλάνε για φελλούς και δεν έχουν ούτε φελιζολ.
Τέλος πάντων..
Μετά τις 25 επαναλήψεις του τέστ βαρέθηκα.. και δε κατάλαβα να "τσούζει"... και 100 να έκανα, 100/100 θα είχα!
Σιγά τα ωα!
Το ζήτημα είναι να ακούς καλά και σε χαμηλότερες στάθμες.
Γατάκια..
IMG-776a0b1ba9008a734c4f5245fbe59698-V.jpg
 

P

PMC

Guest
απίστευτο.......25/25 ?
δυστυχώς κάποιοι πρέπει να ακούσουμε πολύ δυνατά για να καταλάβουμε αυτή τη διαφορα στην στάθμη.....
Σας το έχω πει και στο παρελθόν ότι ακούει ΠΟΛΥ καλά ο @leandros ......;)
όμως ρε φιλαράκι μη το κανείς αυτό στα Ηχεια σου ....πιστεύω θα ζορίστηκαν.
Απο την άλλη μεριά τώρα με το λοκ νταουν εχει πέσει παρά πολύ ο θόρυβος περιβάλλοντος εδώ στον Πειραιά....


Τελικά η ουσια είναι να έχεις καλά αυτιά και όχι να χρειάζεσαι στάθμες 130 dB για να καταλάβεις την διαφορα......

Ευγε Λεανδρος.....μας έβαλες τα γυαλιά .:hi:
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Βρε jiovani εσύ τα τέρατα που έχεις στο σαλόνι σου και χαίρεσαι τα αγόρασες μαζί με δεν ξέρω πόσα χιλίαδες W ενισχυτικά για να ακους ψιθύρους και καμπανάκια επιπέδου asmr ? Ακούς δλδ τις τραγουδάρες σου στα 70-κάτι db ? Δεν το πιστεύω ούτε μια στο εκατομμύριο ! Όταν κάτι σε κ@υλωνει δεν μπορεί ! θα το ανοιγεις το ρημάδι, αφου μπορεί !
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
μάλλον "τσούζει" εντέλει...όπως είχε πει κι ο @Dimifoot, απλά δεν το είχα καταλάβει όμως σωστά το γιατί..
τώρα το κατάλαβα!;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Φελλοί είναι αυτοί που ακούγοντας τον Αμίρ, πάνε κι αγοράζουν ένα Ντακ τοπινγκ και νομίζουν ότι πήραν ξαφνικά το chord mojo...
Αυτά Ντοκ..
Γιατί κατά τον Αμίρ το τοπινγκ που το προωθεί ο ίδιος είναι το γ@μιστεροτερο Ντακ παγκοσμίως και τα chord τα έχει για πρωινό... Όπου να ναι θα πετάξει κι ο δράκος της ντενερις..
...Και μετά θα μαζευτούμε όλοι μαζί να πάμε να βρούμε δρακογυαλο για να πολεμήσουμε τους απεθαντους..
μάλλον "τσούζει" εντέλει...όπως είχε πει κι ο @Dimifoot, απλά δεν το είχα καταλάβει όμως σωστά το γιατί..
τώρα το κατάλαβα!;)
Σε τέτοιες τοποθετήσεις θα πήγαινε στράφι ακόμα και ο σαρκασμός...Δε μένει παρά να διαπιστώσεις και ο ίδιος πόσα καράτια είναι η χρυσή σου ακροαματική αντίληψη με τα υπόλοιπα τυφλά τεστ στον παρακάτω σύνδεσμο :
(Για λόγους αυτογνωσίας και μόνο,δεν απαιτώ να δημοσιευόταν το όποιο αποτέλεσμα)...
Ερώτηση: αν το δυναμικό εύρος ενός hifi οικιακού συστήματος είναι 70-80db έχουν νόημα μουσικά αρχεία 24bit?
Δλδ δεν φτάνει ούτε την κλασσική ανάλυση red book του cd.
Τότε τι μετράει ο αμίρ?
Η ιστορία με τα SINAD και την άπονη πραγματικότητα παραπέμπει στον άσχημο άντρα που επιμελείται γενικώς την υπόλοιπη εμφάνισή του για να ρίχνει γκόμενες....Αφού υποβάλλει την ιδέα ότι φροντίζει τον εαυτό του και δεν αφήνει στην τύχη όσα τουλάχιατον εξαρτώνται από αυτόν.

Κατά τη χρήση ποιοτικών ακουστικών η έννοια της υψηλής τιμής στο SINAD των συσκευών αποκτά πάντως αντίκρυσμα...
 
Last edited:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και βέβαια δε σε βλέπω να κάνεις το τεστ που λέμε αλλά απλώς να παίζεις με δράκους και μάγισσες.. :gotcha:
ανηρτημένο ήδη ντοκ..:sneaky:
Ζωγράφιζαν δράκους και μάγισσες, μπας και λύσουν την άσκηση με εμπειρική μαγεία.
αφιερωμένες οι μετρήσεις εξαιρετικά Σταύρο μου!:hi:

Σε τέτοιες τοποθετήσεις θα πήγαινε στράφι ακόμα και ο σαρκασμός...Δε μένει παρά να διαπιστώσεις και ο ίδιος πόσα καράτια είναι η χρυσή σου ακροαματική αντίληψη με τα υπόλοιπα τυφλά τεστ στον παρακάτω σύνδεσμο :
(Για λόγους αυτογνωσίας και μόνο,δεν απαιτώ να δημοσιευόταν το όποιο αποτέλεσμα)...
θες να κάνω κι αυτά τα τέστ για να... δεις αν είναι αξιόπιστα τα τεστ και πόσο???
Με τιμά ιδιαιτέρως η αναγνώριση σου στην ακουστικη μου οξύτητα και οξυδέρκεια!! :sneaky: :sneaky:
Κάποια στιγμή ίσως να σου κάνω το χατίρι και να σ' ενημερώσω αν όντως είναι σοβαρά τεστ ή είναι απλά για να γεμίζει το χρόνο του κάποιος με σοβαρά προβλήματα ακοής...
προς το παρόν θεωρώ ότι έχω καλύτερους τρόπους να ξοδέψω το χρόνο μου.. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Εγώ μπορεί να είμαι φελός που αγόρασα SMSL και όχι Chord, αλλά με τη χρηματική διαφορά μου μένουν φράγκα για να κάνω άλλα πιο ουσιώδη πράγματα ( π.χ. φροντίδα χώρου ). αν το chord είναι σε θέση να παίξει τόοοοοσο διαφορετικά που θα υπερνικήσει την ανάγκη για π.χ. τη φροντίδα χώρου, να μας το πείτε βρε παιδιά, ξεκάθαρα, να μη ψαχνόμαστε άδικα!! Γιατί, μιλάμε για ένα χιλιαρικάκι διαφορά,ε?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Εδώ το noise floor δύο συστημάτων:

D.jpg
L.jpg


Όπως βλέπουν και τυφλοί, έχουν 5,5db διαφορά, επιεικώς

Άντε γεια Πινόκιο. :roflmao:

Φοβερή ξεφτίλα :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.328
απίστευτο.......25/25 ?
Απίστευτο, ναι.
Κανείς δε το πίστεψε. :gotcha:

ΥΓ. Γνωρίζοντας το θόρυβο ηρεμίας, γνωρίζουμε πως όταν παίξει τόσο δυνατά ροζ θόρυβο ώστε να κάψει τα ηχεία, θα φτάσει να ακούσει καθαρά 62-63 ντεσιμπέλ εύρος.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
πλάκα πλάκα...κάποτε για μια φλατ καμπύλη κάποιοι μας τα κανατε ΝΑ:gotcha:
τώρα τσιμουδιά......
ούτε ο James στο survivor τέτοια στρατηγική :laugh:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.608
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top