Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Αφετέρου, το θέμα επιλογής δορυφόρου, σχετίζεται μόνον με την επάρκεια στάθμης στην 3η οκτάβα για την απόσταση ακρόασης.

Δηλαδή, για μεγαλυτερη απόσταση ακρόασης θα χρειασθεί μεγαλύτερη στάθμη στο εύρος 80-160 κύκλων, που είναι ιδιαίτερα απαιτητικό (κλασσικά εκεί βρίσκεται το χτύπημα της μποτας και το μιντμπας σύγχρονης μπιταδικης μουσικής).

Τα δεδομένα ζητάνε στην 3η οκτάβα 103 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης από το δορυφόρο. Βρες τα. Τόσο απλά.
Χαζή ερώτηση μάλλον θα κάνω, αλλά την κάνω: όταν ο κατασκευαστής δίνει Max spl x dB στο 1 m σε ποια οκτάβα αναφέρεται;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Χαζή ερώτηση μάλλον θα κάνω, αλλά την κάνω: όταν ο κατασκευαστής δίνει Max spl x dB στο 1 m σε ποια οκτάβα αναφέρεται;
Δεν είναι χαζή ερώτηση, έχεις δίκιο, πρόκειται για ανεπαρκή προδιαγραφή.

Χρειάζεται γράφημα max spl στο φάσμα, μάλιστα σε 2 όρια THD, ένα στο 1-3% και ένα σε υψηλότερη (έως 10%).

Λιγες φίρμες τολμούν να δημοσιεύουν τέτοια διαγράμματα, κυρίως οι μεγάλες εταιρίες στουντιακων μόνιτορ.

Γενικώς νομίζω πως στις περισσότερες περιπτώσεις ανεπαρκών δεδομένων, ασφαλέστερη οδός από το μέγεθος του μεγάφωνου, δεν υπάρχει. Προσωπικά έχω ανεβάσει ένα σωρό ανάλογα διαγράμματα, και ως εκ τούτου εκτιμώ πως χρειάζεται 8" μίνιμουμ για οτιδήποτε. Άμα θέλετε διαγράμματα ψάξτε σε θέματα που σχετίζονται με το δυναμικό εύρος, έχει άπειρα.

Στο κάτω κάτω της γραφής, δεν είναι καθόλου κακό να έχετε λίγο χεντρουμ, και το λίγο μεγαλύτερο μεγάφωνο από τις οριακές ανάγκες της απαιτούμενης στάθμης, δεν είναι κακό, θα προσφέρει χαμηλότερα επίπεδα παραμορφωσεων και δυναμικής συμπίεσης στην δεδομένη στάθμη.

Άλλωστε, ένα διδρομο ή τριδρομο δορυφορίδι με 8-αρι γουφερακι, είναι εξόχως βολικού μεγέθους για κάθε χρήση, ακόμα και για ηχεία ταβανιού σε ιμερσιβ σεταπ.

Βεβαίως σε κάθε χρήση, ακόμα και για ηχεία ταβανιού, ένα 10" και 12" δορυφορίδι θα προσφέρει ακόμα καλύτερα δυναμικά, απλώς αρχίζει να είναι "μεγάλο" και όχι τόσο βολικό για πολλές περιπτώσεις οικιακών χώρων.

Για απλή στάθμη αναφοράς, θα ήμουν προσωπικά ιδιαίτερα χαρούμενος αν μπορούσα να βολέψω στο χώρο μου τα ομοαξονικά 16-ιντσα δορυφορίδια της με γκειθαιν, σε απόσταση ακρόασης 3μ.

Παρόλα αυτά, γνωρίζοντας όλα τα ανωτέρω, βολεύτηκα με 8,25 ίντσες γουφερακι στο δορυφορίδι, αλλά με απόσταση ακρόασης συγκρατημένη στα 2.3μ.. Για μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης, ακόμα και για 2,5μ, θα επέλεγα μεγαλύτερο γουφερ, 9 ή 10".

Από 80 κύκλους και πάνω, το s-max είναι πρακτικά αδιάφορο, μόνο το μέγεθος μετράει.

Ένας ωραίος μπούσουλας είναι αυτος:

imgext.gif


Όπου φαίνεται πως ένα 7" δε "μπορεί" κάτω από 100 κυκλους, δηλαδή θέλει κρος στους 100 ή και πιο πάνω.

Γι'αυτο, μίνιμουμ 8". Απολύτως μινιμουμ.



ΥΓ. Τα πράγματα δυσκολεύουν σε πραγματικές συνθήκες, όπου θα υπάρξει μια βύθιση μεταξύ 70 και 120 κύκλων λόγω boundaries. Άρα θα χρειαστεί λίγο eq που θα τεντωσει το μεγάφωνο..
Εκεί, σε αυτό το φάσμα, το όποιο gain του χώρου μας είναι τρελά χρήσιμο, και βεβαίως η τοποθέτηση του δορυφόρου πρέπει να είναι τέτοια ώστε εκεί να μην έχει κοιλιές.

Για τους τολμηρους: βάλτε 3 τόνους, 80 και 90 και 100 κύκλων, και αφήστε μόνο του ακροσαριστο το δορυφόρο, να δείτε αν αντέχει να βγάλει 103 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης. Ενημερωτικά, οι 9 στους 10 από εσάς, θα κάψετε το γουφερ του δορυφόρου σας, πριν φτάσετε αυτή τη στάθμη, εκτός κι αν έχετε ενεργά, οπότε θα ενεργοποιηθεί η προστασία του ηχείου. :)

Βέβαια, αν έχετε κάνα 16-ιντσο με γκειθαιν ή τα Μ2 του τερματογκαζη ή τα pmc του Τζιοβάνι, ανέτως θα ξεπεράσετε αυτή τη στάθμη. Γι'αυτο σας λέω, το μέγεθος, μετράει.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Είσαι διπλωμάτης;
Καλημέρα! Δεν είναι θέμα διπλωματίας. Πέραν της όποιας προσωπικής εμπειρίας, υπάρχει και η θεωρία την οποία διαβάζω και επεξεργάζομαι ώστε να οδηγηθώ στα συμπεράσματά μου. Είναι ένα χούι το να διαβάζω τη θεωρία πλέον, που απο τη στιγμή που ξεκλείδωσα το μυαλό μου και τη δέχομαι ( τη θεωρία ), αφ'ενός μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες, αφ'ετέρου με απλά και σχετικά ανέξοδα βηματάκια έχω βελτιώσει αισθητά τη λειτουργία του συστήματός μου στον χάλια χώρο μου. Καλώς ή κακώς και όπως έχω ξαναπεί, δεν τρέφω συναισθηματισμούς για το υλικό εγγραφής / αναπαραγωγής, με ενδιαφέρει μόνο η μουσική που ακούω. Επιπλέον, επειδή γνωρίζω που πάσχει το σύστημά μου ( φροντίδα χώρου, ισοστάθμιση, κάτω άκρο του ακουστικού φάσματος ), προτιμώ το budget επαναφοράς του πικάπ σε λειτουργία καθώς και αγοράς υλικού προς ακρόαση να το διαθέσω στη βελτίωση της ακουστικής μου εμπειρίας και όχι σε ρομαντισμούς.
Τι να κάνουμε, δεν τη βρίσκω ούτε με το πλατό να γυρίζει, ούτε με τη τοποθέτηση του δίσκου σε αυτό, ούτε με τη τοποθέτηση της βελόνας στο αυλάκι, ούτε με τα χρατς χρουτς και ποπς. Ξετρελαίνομαι όμως με τις λεπτομέρειες που είμαι σε θέση να ακούσω απο το ψηφιακό μέσο, εκεί που στο βινύλιο ακούς μόνο θόρυβο.
Εδώ, ένα ground loop είχα απο το τροφοδοτικό του pc και μόλις το τακτοποίησα και εξαφανίστηκε το ελαφρύ φύσημα που είχα, το σύστημα βγάζει απίστευτες λεπτομέρειες ( και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά μαζί του ). Φύσημα σαφώς κατώτερης έντασης απο τον τυπικό θόρυβο επιφανείας, μη πω για τα χρατς χρουτς.
 
Last edited:

D

Deleted member 48513

Guest
Καλημέρα! Δεν είναι θέμα διπλωματίας. Πέραν της όποιας προσωπικής εμπειρίας, υπάρχει και η θεωρία την οποία διαβάζω και επεξεργάζομαι ώστε να οδηγηθώ στα συμπεράσματά μου. Είναι ένα χούι το να διαβάζω τη θεωρία πλέον, που απο τη στιγμή που ξεκλείδωσα το μυαλό μου και τη δέχομαι ( τη θεωρία ), αφ'ενός μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες, αφ'ετέρου με απλά και σχετικά ανέξοδα βηματάκια έχω βελτιώσει αισθητά τη λειτουργία του συστήματός μου στον χάλια χώρο μου. Καλώς ή κακώς και όπως έχω ξαναπεί, δεν τρέφω συναισθηματισμούς για το υλικό εγγραφής / αναπαραγωγής, με ενδιαφέρει μόνο η μουσική που ακούω. Επιπλέον, επειδή γνωρίζω που πάσχει το σύστημά μου ( φροντίδα χώρου, ισοστάθμιση, κάτω άκρο του ακουστικού φάσματος ), προτιμώ το budget επαναφοράς του πικάπ σε λειτουργία καθώς και αγοράς υλικού προς ακρόαση να το διαθέσω στη βελτίωση της ακουστικής μου εμπειρίας και όχι σε ρομαντισμούς.
Τι να κάνουμε, δεν τη βρίσκω ούτε με το πλατό να γυρίζει, ούτε με τη τοποθέτηση του δίσκου σε αυτό, ούτε με τη τοποθέτηση της βελόνας στο αυλάκι, ούτε με τα χρατς χρουτς και ποπς. Ξετρελαίνομαι όμως με τις λεπτομέρειες που είμαι σε θέση να ακούσω απο το ψηφιακό μέσο, εκεί που στο βινύλιο ακούς μόνο θόρυβο.
Εδώ, ένα ground loop είχα απο το τροφοδοτικό του pc και μόλις το τακτοποίησα και εξαφανίστηκε το ελαφρύ φύσημα που είχα, το σύστημα βγάζει απίστευτες λεπτομέρειες ( και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά μαζί του ). Φύσημα σαφώς κατώτερης έντασης απο τον τυπικό θόρυβο επιφανείας, μη πω για τα χρατς χρουτς.
Άρα ξέρεις τι θα ακούσεις από ένα σύστημα πριν το ακούσεις, σωστά;

 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άρα ξέρεις τι θα ακούσεις από ένα σύστημα πριν το ακούσεις, σωστά;
Ξέρω κατά προσέγγιση τι θα ακούσω. Και άντε και κάνει καααααποια δουλειά ένα βινυλιακό σύστημα της τάξης των 2-3 χιλιάρικων ( πλατό, βραχίονας, κεφαλή, phono stage ). Με τόσα λεφτά αγοράσω τον SHD και αφού χώσω τα ρέστα σε φροντίδα χώρου, πατάω και μια ισοστάθμιση και γίνομαι μάγκας. Και όλα αυτά, χωρίς να υπολογίσω το κόστος αγοράς των δίσκων που είναι υπερτιμημένοι και αν μιλάμε για καθαρά αναλογικό ήχο, θα είναι και ταλαιπωρημένοι ( γιατί, δεν βρίσκω λόγο να ακούσω κάτι σε βινύλιο όταν έχει ψηφιακό μάστερ, προτιμώ να το ακούσω στην εγγενή μορφή του, δηλαδή, ψηφιακά ). Αν υπολογίσω και το κόστος των δίσκων δηλαδή, με 10€ τον δίσκο ( στη ξεφτίλα,ε? ), στους 100 δίσκους χώνω ένα τουλάχιστον sub. Θέλεις να μου πεις ότι έχει καμία ελπίδα ένα βινυλιακό σύστημα χωρίς φροντίδα χώρου, χωρίς ισοστάθμιση και χωρίς subs συγκρινόμενο με αυτό που σου περιγράφω παραπάνω;
Και όλα αυτά, γιατί; Για να λέω ότι ακούω βινυλιακά, αναλογικά και - μη μου πεις ότι δεν ισχύει για μερικούς - για να πουλάω μούρη ότι είμαι γνώστης των πραγμάτων, με απώτερο σκοπό να ξεχωρίσω απο το πλήθος; Να με συμπαθάς, δεν με ενδιαφέρει τίποτα απο τα παραπάνω. Με ενδιαφέρει η μουσική που ακούω και όσο μπορώ, να την ακούω όσο πιο πιστά γίνεται.
 
Last edited:

D

Deleted member 48513

Guest
Χαίρομαι που έχεις αποφασίσει τι θέλεις να κάνεις,
καλημέρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Έλα μωρέ, μη το κάνουμε θέμα.

Το βινύλιο έχει τη χάρη του.
Πας παίρνεις 10 δίσκους από τα παμπλικ, σου δίνουν δώρο κι ένα πικάπ να τους παίζεις, κοτσάρεις και 2 ηχεία και με ένα ποτηράκι κρασί το βράδυ, το βλέπεις να γυρνάει και χαίρεσαι.

Μια χαρά θα παίζει, δεν τίθεται θέμα.

Εδώ ακούμε μουσικούλες από το κινητό τηλέφωνο, από το ενσωματωμένο ηχείο του, και μια χαρά περνάμε ένα βραδάκι με την παρέα μας και με κρασάκι. Με το πικάπ δε θα περάσουμε καλά; Για όνομα..

Γω νομίζω πως όλοι εμείς οι παλιοί, που έτσι κι αλλιώς παίζαμε χρόνια μόνο με πικάπ, δε πρέπει να μας λείπει ένα πικαπακι στο σπίτι.

Τώρα αν έχεις άνεση οικονομική να δώσεις κάνα χιλιάρικο για το πικάπ, και να μη πάρεις το δωρεάν των παμπλικ με τα 50 και 100 εβλό, δώστα. Ε, προφανώς θα παιζ καλύτερα.
 
Last edited:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Και όλα αυτά, χωρίς να υπολογίσω το κόστος αγοράς των δίσκων που είναι υπερτιμημένοι και αν μιλάμε για καθαρά αναλογικό ήχο, θα είναι και ταλαιπωρημένοι ( γιατί, δεν βρίσκω λόγο να ακούσω κάτι σε βινύλιο όταν έχει ψηφιακό μάστερ, προτιμώ να το ακούσω στην εγγενή μορφή του, δηλαδή, ψηφιακά ).
Επομένως αυτό δεν γίνεται να το ακούσεις στο ψηφιακό σου σύστημα:
4CD0C9B5-4C62-4ECD-BE7F-9981A05EBB87.jpeg

BD997B72-62A6-4F94-8FF7-3F52AE93E592.jpeg


Κρίμα ρε γμτ, δεν ξέρεις τι χάνεις.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Κοίτα, το ΑΑΑ μιας παλιάς φουλ αναλογικής ηχογράφησης, κακά τα ψέματα, δεν αποτυπώνεται τέλεια στο βινύλιο.
Για αντικειμενικους λόγους.
Στο απλό cd αποτυπώνεται καλύτερα.

Εδώ που έχει φτάσει η τεχνολογια βέβαια, το καλύτερο σενάριο είναι να πάρουν τα αναλογικά μάστερ, να τα περιποιηθουν καθωσπρέπει, και να μας τα προσφέρουν σε dolby atmos, όπως έγινε με διάφορες ηχογραφήσεις, από καραγιαν μέχρι Μάιλς Ντέιβις.

Τώρα αν τυχόν έχεις κάνα τέτοιο δίσκο, ε, φυσικά να τον ακούς.
Ωστόσο, αν και όταν κυκλοφορήσει το επόμενο ριμαστερ, εκεί είναι νέα επίπεδα ποιότητας, μια βόλτα στις ριμάστερντ σύγχρονες πολυκαναλες εκδόσεις παλαιών ηχογραφήσεων, αποδεικνύει του λόγου το αληθές, κι έχω άπειρα παραδείγματα τέτοιων ηχογραφήσεων, από πινκ φλοιντ και Φίλιπ γκλας, μέχρι ντορς και Μπιτλς, Μάιλς και νταιρ στρειτς, Λούις και ελλα. Άπειρα νέα ριμαστερ, με εκπληκτικά καλύτερο ήχο. Το ροζ πάνθηρα να ακούσεις πολυκαναλο, να έχεις ρίγη συγκίνησης..

Τες πα. Προτείνω όσοι δεν έχετε πικάπ, να πάρετε ένα. Έτσι, για το γαμωτο.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Κοίτα, το ΑΑΑ μιας παλιάς φουλ αναλογικής ηχογράφησης, κακά τα ψέματα, δεν αποτυπώνεται τέλεια στο βινύλιο.
Χαίρομαι που το διαβάζω, διότι ο δίσκος που πόσταρα είναι του 2017, οποτε δεν ανήκει στις παλιές ηχογραφήσεις, άρα αποτυπώνεται τέλεια στο βινύλιο. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
αποτυπώνεται τέλεια στο βινύλιο.
Όχι, δε γίνεται αυτό.

Υποχρεωτικά κάνουν μονοφωνικό το Μπάσο, που δεν είναι μονοφωνικό στην αρχική εγγραφή.

Υποχρεωτικά κόβουν Μπάσο, που δε χωράει στο αυλάκι.

Πολλοι συμβιβασμοί γίνονται υποχρεωτικά, οπότε δε περνάει ως έχει η αναλογική εγγραφή στο βινύλιο, περνάει ολίγον τι πετσοκομμενη.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Όχι, δε γίνεται αυτό.

Υποχρεωτικά κάνουν μονοφωνικό το Μπάσο, που δεν είναι μονοφωνικό στην αρχική εγγραφή.
Θα μας τρελάνεις ρε γιατρέ, ήσουν εκεί και ξέρεις σε ποσα κανάλια γράφτηκε το μπάσο;
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Επομένως αυτό δεν γίνεται να το ακούσεις στο ψηφιακό σου σύστημα:
View attachment 212960
View attachment 212961

Κρίμα ρε γμτ, δεν ξέρεις τι χάνεις.
Μισό, να το βάλω να το ακροάζομαι ( και σε hirez 88.1 παρακαλώ )
Στο laptop που το ακούω, δείχνει καλή παραγωγή. Μάλλον θα το τιμήσω στο σύστημα το απόγευμα..!!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μισό, να το βάλω να το ακροάζομαι ( και σε hirez 88.1 παρακαλώ )
Στο laptop που το ακούω, δείχνει καλή παραγωγή. Μάλλον θα το τιμήσω στο σύστημα το απόγευμα..!!
Αυτό καλύτερα να το ακούς live στο μπαράκι με παρέα, παρά στο σπίτι.
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top