Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλά δεν το ξέρατε τόσο καιρό ότι μόνο στην κατηγορία πικάπ τα πιο ακριβά ( μαζί με κεφαλές phono κλπ συνοδά) είναι τα χειρότερα και τα πιο άχρηστα?
Τι?
Και στα αυτοκίνητα το ίδιο? Εγώ πάω στη δουλειά μου και με το χι αυτ/το που κάνει 2 χιλιάρικα και καταναλώνω και λιγότερο από τον άλλο με το μερσεντέ!!
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Τι να μας πούνε ρε αυτοί με τα πορσικά οι φιγουρατζήδες!!
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Με τα ''μουσικα'' τεμαχια που ακους μρε Γουιζι απορω γιατι ακους απο πικ απ :oops:;)
Να ακουμε εμεις οι χαιενταδες που διυλιζουμε τον κωνωπα γιατι ακουμε ΦΥΣΙΚΑ οργανα ΝΑΙ:)
Εσυ ΟΧΙ δεν υπαρχει κανενας λογος να ακους απο πικ απ:drinks:

Εχεις δικιο;)
.... οι μεταλλαδες ειναι τρου (υπο την εννοια του αληθινου) , οταν λενε ακουνε τον χ δισκο κυριολεχτουν. 🐒
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Να ακουμε εμεις οι χαιενταδες που διυλιζουμε τον κωνωπα γιατι ακουμε ΦΥΣΙΚΑ οργανα ΝΑΙ:)
Εσυ ΟΧΙ δεν υπαρχει
Όταν λες φυσικά όργανα εννοείς τα μουσικά όργανα της ορχήστρας, σωστά; Και θεωρείς ότι στο βινύλιο αυτά αποτυπώνονται και - κυρίως - αναπαράγονται καλύτερα (τι θα πει καλύτερα?) από τα ηλεκτρικά όργανα της metal, λόγω του μέσου (=βινύλιο);

Εντάξει. Έτσι είναι αν αυτό πιστεύεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ειναι πολλά τα χρόνια που διαβάζουμε εδώ , στο avsite, ότι το πικαπ είναι άθλιο. Όλοι οι ειδικοί δεν χάνουν ευκαιρία να τονίσουν ποσό Υστερεί σαν μέσο και πόσο υπερτερούν τα υπόλοιπα εναντίον του.

Εγώ παλιότερα είχα πικάπ ( technics sl 1200 mk2 με μια κεφαλή nagaoka mp 110 και ένα phono της Έντουαρντς audio ) και αρκετούς δίσκους που τους είχα ξεφορτωθεί γιατί πραγματικά εκείνο το πικάπ ( γενικά , το σύνολο ) δεν μπορούσε να συγκριθεί με τον ήχο Του CD player που είχα τότε αλλά και γιατί είχα πειστεί για τις αδυναμίες του μέσου γενικότερα από τις συζητήσεις που διάβαζα εδώ.

Εχω κάνει έναν κολλητό από τα μέλη του avsite ο οποίος επέμενε ότι το πικαπ του παίζει καλύτερα από το cd του Και είχε καλό CD player ……αλλά και σε σύγκριση με το δικό μου το CD player που το πήγα σπίτι του και κάναμε δοκιμές και πάλι το πικαπ του Ακουγόταν καλύτερα ( φυσικά στους ιδιουσ Δίσκους πάντα.) σε παρά πολλούς τομείς της μουσικής.

Αυτη την στιγμή τον καλύτερο ήχο στο σπίτι μου τον έχω με τεράστια διαφορα από το πικαπ μου. Και όλοι αυτοι που το χλευάζουν με κάνουν να γελαω…..ακριβως όπως γελάει και ο μπουκαλής αλλά και άλλος κόσμος που σας διαβάζει να κατακρίνεται το πικαπ χωρίς να έχετε ακούσει ποτέ τι μουσική μπορεί Να μεταδώσει ένα τόσο παλιό μέσω στις μέρες μας.
Προσωπικά, έχω ακούσει βινύλιο, ενώ έχω την υποψία ότι έχουμε ακούσει και το ίδιο βινυλιακό σύστημα ως επισκέπτες. Καλό μεν και μερακλής ο κάτοχος, αλλά παραμένω ψηφιολάγνος. :p
Ακόμα και η τόσο καλή προσπάθεια του κατόχου ( αν μιλάμε για τον ίδιο ) δεν είναι ικανή να ξεπεράσει τις παθογένειες του βινυλίου. Τουλάχιστον μέχρι και τη τελευταία φορά που έκανα επίσκεψη, άκουγα ( σε υψηλές εντάσεις ) τη σκόνη που έκρυβαν τα αυλάκια και αν το έχω καταλάβει σωστά, άκουγα και το σύρσιμο της βελόνας στο αυλάκι, όσο κι αν ήταν σε χαμηλότερα επίπεδα απο όσο μέχρι τότε είχα ακούσει. Για εμένα, η σιωπή εκεί που πρέπει να επικρατεί σιωπή, είναι μεγάλο πράγμα. Κατά τ'άλλα, χωρίς να είμαι η αλεπού που κάνει κρεμαστάρια όσα δεν μπορεί να φτάσει, δεν ένιωσα την ανάγκη να πέσω με τα μούτρα στο βινύλιο. Θέλησα να το επαναφέρω μιας που έχω απο τον πατέρα μου ένα αρκετά καλό πικάπ που κάθεται ( όπως το σκέφτηκα και προ ολίγων ημερών ), αλλά όχι επειδή θεωρούσα ότι είχα να πάρω κάτι παραπάνω έναντι των ψηφιακών.

Σεβαστό το γούστο του καθενός, άλλος τη βρίσκει με τη φλαταδούρα, άλλος με τη λάμπα, άλλος με το βινύλιο κ.ο.κ.
Κάποια πράγματα όμως, καλό είναι να τα λέμε ξεκάθαρα και χωρίς φανατισμό.



Σε λίγες μέρες θα βγουν τα πρώτα βίντεο από την έκθεση του Μονάχου…. κοιτάξτε εκεί τι θα γίνεται από πικάπ και βάλτε τα γέλια με αυτούς από που θα προσπαθήσουν να υποβιβάσουν την επιλογη του κόσμου να ακούει αναλογικά …..
Και επειδή η επιλογή κάποιου μέρους του κόσμου είναι να ακούει αναλογικά και επειδή οι κατασκευαστές βλέπουν ότι πουλάει το πράγμα και παράγουν μηχανάκια, σημαίνει ότι τα αναλογικά παίζουν καλύτερα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
κι ας παίζει και το πικαπ "καλύτερα"
Καλύτερα από τι;
από το mp3 πάντως, αδύνατο. 😎

Τες πα, ας πούμε ότι παίζει καλύτερα από ραδιόφωνο στα ΑΜ ή από κασέτα χιλιοπαιγμενη. 🤣
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Όταν λες φυσικά όργανα εννοείς τα μουσικά όργανα της ορχήστρας, σωστά;
Ναι
Και θεωρείς ότι στο βινύλιο αυτά αποτυπώνονται και - κυρίως - αναπαράγονται καλύτερα (τι θα πει καλύτερα?) από τα ηλεκτρικά όργανα της metal, λόγω του μέσου (=βινύλιο);
Τωρα αυτο ειναι μεγαλο θεμα, εχει σχεση με της προσλαμβανουσες παραστασεις του καθε ενος
Εσυ εχεις, και παιζεις ντραμς πως ακους το ηχο απο τα σεταπια εχει καμμια διαφορα απο οταν παιζεις εσυ;;;)
Το εχω γραψει παλια .Αν πεζνε τα φυσικα οργανα καλα ενα κουαρτετο ενχορδων ενα σεξτετο πνευστων, ξυλινα, και χαλκινα ,το εκλησιαστικο οργανο, και μια συμφωνια με χορωδια καλα
Ολα τα αλλα θα πεζνε καλα ιτε τα χεβυμεταλαδικα ιτε οτι θελεις;)
Σε οτι αφορα τα βινυλια στα δικα μου αυτια πεζνε διαφορετικα ;) για να μη πω καλυτερα και αγριεψεις:smile: θελουμε και την αποψη του χερ ντοκτορ γιατι εναι μεγαλο αυτι :drinks:
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι

Τωρα αυτο ειναι μεγαλο θεμα, εχει σχεση με της προσλαμβανουσες παραστασεις του καθε ενος
Εσυ εχεις, και παιζεις ντραμς πως ακους το ηχο απο τα σεταπια εχει καμμια διαφορα απο οταν παιζεις εσυ;;;)
Το εχω γραψει παλια .Αν πεζνε τα φυσικα οργανα καλα ενα κουαρτετο ενχορδων ενα σεξτετο πνευστων, ξυλινα, και χαλκινα ,το εκλησιαστικο οργανο, και μια συμφωνια με χορωδια καλα
Ολα τα αλλα θα πεζνε καλα ιτε τα χεβυμεταλαδικα ιτε οτι θελεις;)
Σε οτι αφορα τα βινυλια στα δικα μου αυτια πεζνε διαφορετικα ;) για να μη πω καλυτερα και αγριεψεις:smile: θελουμε και την αποψη του χερ ντοκτορ γιατι εναι μεγαλο αυτι :drinks:
Πες του όλους Κε Χρήστο, να ακούνε μόνο κλασική που έχει πάντα καλές εγγραφές να τελειώνουμε, να λυθεί και το πρόβλημα τους, με την πχιότητα αναπαραγωγής. Πάνε ακούνε ροκ και μέταλ και θέλουν και πχιότητα στην εγγραφή. :D Βρίσκουν καλό και το μπάσο, το συμπιεσθέν χα χα.
Προσωπικά, έχω ακούσει βινύλιο, ενώ έχω την υποψία ότι έχουμε ακούσει και το ίδιο βινυλιακό σύστημα ως επισκέπτες. Καλό μεν και μερακλής ο κάτοχος, αλλά παραμένω ψηφιολάγνος. :p
Ακόμα και η τόσο καλή προσπάθεια του κατόχου ( αν μιλάμε για τον ίδιο ) δεν είναι ικανή να ξεπεράσει τις παθογένειες του βινυλίου. Τουλάχιστον μέχρι και τη τελευταία φορά που έκανα επίσκεψη, άκουγα ( σε υψηλές εντάσεις ) τη σκόνη που έκρυβαν τα αυλάκια και αν το έχω καταλάβει σωστά, άκουγα και το σύρσιμο της βελόνας στο αυλάκι, όσο κι αν ήταν σε χαμηλότερα επίπεδα απο όσο μέχρι τότε είχα ακούσει. Για εμένα, η σιωπή εκεί που πρέπει να επικρατεί σιωπή, είναι μεγάλο πράγμα. Κατά τ'άλλα, χωρίς να είμαι η αλεπού που κάνει κρεμαστάρια όσα δεν μπορεί να φτάσει, δεν ένιωσα την ανάγκη να πέσω με τα μούτρα στο βινύλιο. Θέλησα να το επαναφέρω μιας που έχω απο τον πατέρα μου ένα αρκετά καλό πικάπ που κάθεται ( όπως το σκέφτηκα και προ ολίγων ημερών ), αλλά όχι επειδή θεωρούσα ότι είχα να πάρω κάτι παραπάνω έναντι των ψηφιακών.

Σεβαστό το γούστο του καθενός, άλλος τη βρίσκει με τη φλαταδούρα, άλλος με τη λάμπα, άλλος με το βινύλιο κ.ο.κ.
Κάποια πράγματα όμως, καλό είναι να τα λέμε ξεκάθαρα και χωρίς φανατισμό.





Και επειδή η επιλογή κάποιου μέρους του κόσμου είναι να ακούει αναλογικά και επειδή οι κατασκευαστές βλέπουν ότι πουλάει το πράγμα και παράγουν μηχανάκια, σημαίνει ότι τα αναλογικά παίζουν καλύτερα;
Ε, να τέτοια λες και .... χα χα, σιγά μην άκουγες και το σύρσιμο της κεφαλής στο αυλάκι. Τι πικάπ είχε ο μπαμπάς ?
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πες του όλους Κε Χρήστο, να ακούνε μόνο κλασική που έχει πάντα καλές εγγραφές να τελειώνουμε, να λυθεί και το πρόβλημα τους, με την πχιότητα αναπαραγωγής. Πάνε ακούνε ροκ και μέταλ και θέλουν και πχιότητα στην εγγραφή. :D Βρίσκουν καλό και το μπάσο, το συμπιεσθέν χα χα.

Ε, να τέτοια λες και .... χα χα, σιγά μην άκουγες και το σύρσιμο της κεφαλής στο αυλάκι. Τι πικάπ είχε ο μπαμπάς ?
Να το διορθώσω, γιατί πάει καιρός από τότε. Υπήρχε θόρυβος στα χαμηλά περάσματα.

Όσο για το πικάπ του πατέρα μου, είναι ένα Ariston RD11S με ADC LMF1 βραχίονα και Shure v15 type IV κεφαλή.
 







Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Jio κάποια πράγματα είναι εύκολο να παρερμηνευθούν.
Οπως ότι το τότε πικ απ σου έπαιζε χειρότερα από το τότε cd player σου.
Το πικ απ αυτό καθεαυτό μικρή διαφορά κάνει. Ο βραχίονας και η συνέργειά του με την κεφαλή έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος.
Και η κεφαλή ,αυτή και αν έχει μεγάλο ειδικό βάρος , όπως και η συνεργασία της με το phono stage.


ΟΜΩΣ, πρέπει και τα φυσικά μέσα , LP, CD που χρησιμοποιούνται για την αναπαραγωγή να προέρχονται από σωστά masters ,ξεχωριστό το κάθε ένα για το αντίστοιχο μέσο.
Δεν γίνεται να ακούσεις σωστά βινύλιο από master για cd, και το ανάποδο.
Αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά , σε κάθε σύγκριση μεταξύ των δύο μέσων.
Και μην ξεχνάς ότι το βινύλιο έχει και ένα disadvantage ,από την αρχή , περισσότερο θόρυβο.
Θόρυβος επιφανείας κλπ.
Το cd έχει σαφώς λιγότερο θόρυβο και καλύτερα δυναμικά , εξ ορισμού .
Αυτά είναι πάγια , δεν αλλάζουν .
Το τι γουστάρει να ακούει ο καθένας είναι άλλο θέμα .
Και γω ακούω βινύλια και γουστάρω.
Δεν λέω όμως ότι το TIDAL που επίσης ακούω είναι ΓΤΠΚ , γιατί δεν είναι.
++ Και μην ξεχνάς ότι το βινύλιο έχει και ένα disadvantage ,από την αρχή , περισσότερο θόρυβο. ++

Αυτό το κακόμοιρο το noise floor του πικάπ, μετριέται ίδια με αυτό του cd ? Τι χρησιμοπιείται σαν zero βάσης στην μέτρηση ?. Μην έχουμε και εδω κανένα redifine για αυτό ρωτάω. Ήρεμα ρωτάω που λέει και ο Άστρονότ. ;) :D
Her doktor το μπλου ρει δισκ που εβαλες εχει σχεση και με τον οργασμο;;;; :drinks:
Δεν ξερω αγγλικα για αυτο ρωταω:gamer:
Να ενα ερώτημα που πρέπει να απασχολήσει αυτούς που τους πειράζει η "τριβή". Χωρίς τριβή, δεν γίνετια δουλειά εκεί. :D
 
Last edited:



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top