Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Καλά που να έβλεπες την μάνα μου όταν άκουγα Venom και έβλεπε αφίσες με διαόλους και τριβόλους. πως έκανε χαχαχα. Παλιές εποχές. Καμιά φορά ακούω στα κλεφτά όλα τα "παράνομα" της εφηβικής ηλικίας όταν λείπει η οικογένεια και ανεβάζω εντάσεις γιατί τις θύμησες.

Πω, πω τι μου θύμισες τώρα....και εγώ τα ίδια τραβούσα με τη μάνα μου. Οταν έλειπα για σπουδές και γύριζα όλο και κάτι έλειπε. Το ναμπερ οφ δε μπιστ το έχω 3 φορές γιατί κάθε φορά μου έσκιζε το εξώφυλλο...τελευταία φορά το αγόρασα σχετικά πρόσφατα, μόνο και μόνο για το εξώφυλλο. Και εγω τα πολυ σκληρά τα ακούω όταν λείπει η οικογένεια, τα πιο light μαζι με τον μικρό. :):)
 


ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Καλή Ανάσταση, Καλό Πάσχα!

Η αναπαραγωγή από βινύλιο:
Η αναπαραγωγή από ψηφιακά και άυλα μέσα:
Ό,τι διαφορές αντιλαμβάνεστε από αυτές τις δύο εκτελέσεις, είναι οι διαφορές που αντιλαμβανόμαστε όσοι έχουμε συνηθίσει να ακούμε από βινύλιο, χωρίς να σημαίνει ότι "εξορκίζουμε" τα υπόλοιπα μέσα!
Αν είναι πιο εντυπωσιακή η δεύτερη εκτέλεση; Μπορεί να είναι... Η πρώτη όμως έχει κάτι που αν το καταλάβετε, το καταλάβατε... και ίσως τελικά να καταλάβετε "εμάς", τους "άλλους", γιατί επιμένουμε να έχουμε το βινύλιο στη ζωή μας :)
Untitled.jpg

Η κάτω κυματομορφή του ήχου (από το πάνω videoclip, με την ορχήστρα) έχει και πιο σωστή εικόνα, νομίζω.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Αμα βάλεις ένα 12άρι ή καλύτερα ένα 18αρι σκάτς, από που βάλεις μουσική, από usb? Δε λέει. Θα πέρεις ένα δίσκο θα τον φυσήξεις για να φύγει και λίγο η σκόνη, θα ρίξεις και ενα ψιλοκαθάρισμα.... και μετά θα αράξεις....;)

Πέρα απο την πλάκα μου δίνει μεγαλύτερη ευχαρίστιση το να ακούω από βυνίλιο, όχι γιατι απαραίτητα ακούγεται καύτερα η μουσική.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αμα βάλεις ένα 12άρι ή καλύτερα ένα 18αρι σκάτς, από που βάλεις μουσική, από usb? Δε λέει. Θα πέρεις ένα δίσκο θα τον φυσήξεις για να φύγει και λίγο η σκόνη, θα ρίξεις και ενα ψιλοκαθάρισμα.... και μετά θα αράξεις....;)
Έτσι. Αν δεν ακούσεις το χρατς χρουτς, δεν επιτυγχάνεις το κατάλληλο περιβάλλον για την απόλαυση του σκατς.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Μάλλον είναιι αυτό που λένε στο χωριό μου......γιου κεν νοτ τίτς ολντ ντόγκ νίου τρίκς..
Έτσι. Αν δεν ακούσεις το χρατς χρουτς, δεν επιτυγχάνεις το κατάλληλο περιβάλλον για την απόλαυση του σκατς.
Σωστά. Σε μερικά ταγούδια που ακούω από cd λέω...που είναι τα χρατς χρουτς που άκουγα στο δίσκο μου, (αλήθεια το λέω).
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Νομίζω ότι κάπου - κάποτε το έχουμε συζητήσει. Το πικάπ ακούγεται καλύτερα στο σπίτι γιατί η καμπύλη απόκρισης και τα μειωμένα δυναμικά ταιριάζουν καλύτερα σε κοινούς οικιακούς χώρους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Η καλύτερη καμπύλη απόκρισης που να ταιριάξει σωστά με τον οποιονδήποτε οικιακό χώρο, είναι αυτή που θα καθορίσεις με το dsp, γνωστή και ως χομ ταργκετ κερβ.

Ωστόσο, η ελαττωμένη ποσότητα μπάσου, το μονοφωνικό Μπάσο και το ελαττωμένο δυναμικό εύρος του βινυλίου, σε συνδυασμό με την τυπικά ελαττωμένη απόκριση στα άκρα του φάσματος, καθιστούν ευκολότερο το έργο της αναπαραγωγής από ενισχυτικά και ηχεία, με αποτέλεσμα να είναι σε πολλές περιπτώσεις πιο ευχάριστο το άκουσμα του βινυλίου, ιδίως όταν το αφεντικό απέχει από Ντιράκ όπως ο δγιάλος απ'το λιβάνι.

Βασικά τα πολλαπλά σαμπ είναι αυτά που ξεχωρίζουν τους μεν από τους δε.

Η ύπαρξη και μόνον των πολλαπλών σαμπ, σημαίνει σεταπ βασισμένο σε γνώση μπας μάνατζμεντ και ισοστάθμισης, οπότε γυρνάς σελίδα.

Και για να σας το αποδείξω, είναι πολύ απλό. Χιλιάδες σεταπ μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο σε φωτογραφίες που να έχουν πικάπ, και να συνοδεύονται από ένα ζευγάρι ηχεία βάσης.

Ταυτόχρονα, είναι πρακτικά αδύνατο να βρείτε σεταπ με 4-αδα σαμπ (σωστά ενσωματωμένων) που να έχει ως κύρια πηγή ένα πικάπ.

Ε; είδατε πόσο απλό είναι; :)
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έτσι. Αν δεν ακούσεις το χρατς χρουτς, δεν επιτυγχάνεις το κατάλληλο περιβάλλον για την απόλαυση του σκατς.
Όχι σκατς ρε, σιγά μην πίνουμε τον κατιμά ακούγοντας βινύλιο... single malt κι απάνου:laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Όλα αυτά τα ωραία και όμορφα για το βινύλιο, περί εξωφυλλων και αγαπημένου σκρατς και συνήθειας και βινταζιας και ότι άλλο θέλετε πείτε, όλα όλα αυτά τα κατανοητά και αποδεκτά, τα χαιρετάει κανονικά οποιοσδήποτε άνθρωπος μόλις τακτοποιηθεί σωστά με 4-αδα σαμπ.

Η 4-αδα των σαμπ είναι για το βινύλιο ότι το λιβάνι για το δγιάολο.

Ορθή αναπαραγωγή δυναμικών σε όλο το φάσμα με σωστή απόκριση στο φάσμα και άριστο ταργκετ κερβ, είναι δολοφονία του πικάπ. Εκτέλεση κανονική, τυφεκισμός στην καρδιά, αποκεφαλισμός, ανασκολοπισμός και σούβλισμα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.460
Παιδιά! Ειρήνη υμίν! Πρέπει να το ξαναπάμε από την αρχή.

1. Δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης.
2. Η όρκα δεν είναι φάλαινα.
3. Ο Λόγος Σηματοσπροσθόρυβο δεν είναι Ούγγρος σέντερ φορ.
4. ... @costas EAR
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όλα αυτά τα ωραία και όμορφα για το βινύλιο, περί εξωφυλλων και αγαπημένου σκρατς και συνήθειας και βινταζιας και ότι άλλο θέλετε πείτε, όλα όλα αυτά τα κατανοητά και αποδεκτά, τα χαιρετάει κανονικά οποιοσδήποτε άνθρωπος μόλις τακτοποιηθεί σωστά με 4-αδα σαμπ.

Η 4-αδα των σαμπ είναι για το βινύλιο ότι το λιβάνι για το δγιάολο.

Ορθή αναπαραγωγή δυναμικών σε όλο το φάσμα με σωστή απόκριση στο φάσμα και άριστο ταργκετ κερβ, είναι δολοφονία του πικάπ. Εκτέλεση κανονική, τυφεκισμός στην καρδιά, αποκεφαλισμός, ανασκολοπισμός και σούβλισμα.
Εγώ πάντως σε πιστεύω. subs δεν έχω, αλλά σε πιστεύω! Άι μπιλίβ που λεν και στο χωριό μου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ταυτόχρονα, είναι πρακτικά αδύνατο να βρείτε σεταπ με 4-αδα σαμπ (σωστά ενσωματωμένων) που να έχει ως κύρια πηγή ένα πικάπ.
Ε, καλά, υπάρχουν και κάποιοι που έχουν μόνο δύο (2) subwoofers επειδή δεν χρειάζονται περισσότερα κι έχουν πικ απ ως κύρια πηγή. Φωτογραφίες, όσες θες! :p :roflmao:
Η 4-αδα των σαμπ είναι για το βινύλιο ότι το λιβάνι για το δγιάολο.
Όχι! Θες φωτογραφίες; :p:roflmao:

Υ.Γ. 1: Τώρα που γράφω, ακούω μουσική από το NAS, μέσω του miniDSP SHD, το οποίο ελέγχω από το laptop... Γιατρέ μου, είμαι καλά;;;;:laugh::laugh:

Υ.Γ. 2: Προς φίλους βινυλιάκηδες: Μετά θα ακούσω μουσική κι από το πικ απ, υπόσχομαι!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Η αναπαραγωγή από βινύλιο:
Η αναπαραγωγή από ψηφιακά και άυλα μέσα:
Ό,τι διαφορές αντιλαμβάνεστε από αυτές τις δύο εκτελέσεις, είναι οι διαφορές που αντιλαμβανόμαστε όσοι έχουμε συνηθίσει να ακούμε από βινύλιο, χωρίς να σημαίνει ότι "εξορκίζουμε" τα υπόλοιπα μέσα!
Με συγχωρείς αν κάτι δεν κατάλαβα, αλλά και στις 2 περιπτώσεις δεν ακούμε ένα άυλο ψηφιακό κομμάτι, από το Youtube;

View attachment 210897
Η κάτω κυματομορφή του ήχου (από το πάνω videoclip, με την ορχήστρα) έχει και πιο σωστή εικόνα, νομίζω.
Σωστός! έβαλες τον ήχο σε πρόγραμμα και μας δείχνεις να μελετήσουμε τις κυματομορφές. Έτσι μπορεί κανείς να παρατηρήσει την "τουβλοποίηση" που έχει γίνει στην πάνω κυματομορφή του κάτω βιντεοκλίπ. (Αλήθεια, γιατί τα έβαλες αντίστροφα; ) Βλέπουμε πιθανά σημεία κλιπαρίσματος 0:57-1:13, 1:50-2:25 και 3:06-3:53.

Έτσι. Αν δεν ακούσεις το χρατς χρουτς, δεν επιτυγχάνεις το κατάλληλο περιβάλλον για την απόλαυση του σκατς.
Εγώ αντίθετα χαλιέμαι πολύ όταν ακούω χρατς χρους. Βάζει καμιά φορά ο δικτυακός σταθμός που ακούω μουσική από βυνίλιο (μάλλον ψηφιοποιημένο) και ακούγονται τα ρημάδια τα χρατς χρους και χαλιέμαι.
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Κάποιες φορές ο ήχος του βινυλίου είναι καλύτερος, ειδικά αν πρόκειται για παλιές εκδόσεις και και μάλιστα αν έχουν χαθεί ή χαλάσει τα master tapes. Στις περιπτώσεις αυτές δεν μπορεί να γίνει κάτι ούτε ρεμίχ ούτε κάτι άλλο, οπότε τα αρχικά βινύλια παίζουν καλύτερα (αν έχουν διατηρηθεί σε καλή κατάσταση ;) )
παρακάτω βάζω 3 φωτογραφίες από το ίδιο τραγούδι πού έχω σε δίσκο (το αγόρασα to 82 όταν κυκλοφόρησε) και cd. Στο cd λόγω του λαουντνες γουάρ το κλιπάρισμα παέι σύννεφο. Φαίνεται ξεκάθαρα. Το τραγούδι είναι το Scorpions-blackout.
Σε νέες κυκλοφορίες που όλα γράφονται ψηφιακά σε φακέλους υψηλής ανάλυσης και απλά μετά τα μεταφέρουν σε βινύλιο και κάνουν την μετατροπή σε αναλογικό ήχό) ή CD( με διάφορες υποβαθμίσεις) τα πράγματα είναι διαφορετικά. Εκεί οι φάκελοι υψηλής ανάλυσης ακούγονται καλύτερα. Οπότε μάλλον πάμε κατά περίπτωση (άποψη μου.)
Επειδή πολλούς δίσκους μου τους έχω αγοράσει και σε cd ή φλάκ, τέτοια παραδείγματα σαν το παρακάτω έχω πολλά.

blackout 0.JPG
blackout.JPG
blackout 1.JPG
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Είναι σαφές εδώ ότι το mixing για το CD δεν έχει σωστά (εππιρεασμένο από loudness war), ενώ για δίσκο ναι.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Είναι σαφές εδώ ότι το mixing για το CD δεν έχει σωστά (εππιρεασμένο από loudness war), ενώ για δίσκο ναι.

Μάλλον πήρανε μία έκδοση cd παλιότερη και κάνανε re-masterring (την μπουστάρανε μέχρι θανάτου για να έχει πολλά πολλά μπάσα μάλλον για ακουστικά κινητών). Από τέτοιες εγγραφές υπάρχουν πολλές στα διάφορα συνδρομητικά sites. Αυτές οι εκτελέσεις πιστεύω ότι δεν παίζουν καλύτερα από αυτές αρχικών βινυλίων.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Δυστυχώς αλλάζουν οι καταστάσεις!
Κακά τα ψέματα, πολλοί λίγοι πια μείνανε στον δικό μας τρόπο ακρόασης!

Όταν τα κύρια μέσα αναπαραγωγής είναι πλέον τα κινητά, τα τάμπλετ, τα ηχειάκια των TV (αφού και αυτές πλέον διαχειρίζονται τα πάντα), προσαρμόζονται και οι μηχανικοί ήχου σε αυτήν την κατάσταση. Έτσι τα μουσικά αρχεία είναι πλέον τίγκα στα χαμηλά, και γενικά είναι κατασκευασμένα με τελείως διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά για το είδος που διαχειρίζονται τα μηχανήματά μας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Έτσι τα μουσικά αρχεία είναι πλέον τίγκα στα χαμηλά,
Όχι αγαπητέ μου.

Οι σύγχρονες παραγωγές έχουν φυσιολογικό νορμάλ αληθοφανές μπασο, πλήρους έκτασης και αριστων δυναμικών.

Τόσο σε κρουστά, όσο και σε οτιδήποτε άλλο.

Παλιές παραγωγές, λόγω περιορισμών της τεχνολογίας, έχουν έλλειμμα σε αυτόν τον τομέα.

Παπακωνσταντίνου.
Μία παλιά ηχογράφηση του Βασιλάκη, ακούγεται με σοβαρό έλλειμμα εκεί κάτω, ενώ σύγχρονες ηχογραφήσεις του, είναι πραγματικά άριστες σε όλη την έκταση του φάσματος. Και δεν έχουν πολύ Μπάσο, φυσιολογικό είναι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top