Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αυτό ακριβώς νοιώθω και εγώ κάθε φορά που βάζω μπροστά το ταπεινό dual! Όποιος έχει δισκοθήκη που αποτελείται από ''παλιάς κοπής'' κομμάτια, πιστεύω θα συμφωνήσει!
....................................

Υπάρχει ακόμη όμως λύση, με αρκετό ίσως ρίσκο, αλλά παρά τα ολότελα.. : Μοναστηράκι!
Είναι δύσκολο να πάρεις μέσω στρήμιν την ποιότητα ήχου των βινυλίων της αρχικής έκδοσης σε μουσική ροκ, τζαζ, κλασσική. Το ίδιο συμβαίνει και με υψηλής ανάλυσης αρχεία που υπάρχουν στο σκληρό. Ο σκληρός (ως συνήθως...:bigboss:) κερδάει!
Η σειρά είναι:
1. Παλαιόν βινύλιον ή χάι ρες αρχείο
2. Γκομπαζ
3. Τάινταλ
Με τα χέρια κάτω το αποτέλεσμα, μεγάλες διαφορές 1-2-3.
Βέβαια άνευ σύγκρισης (και στις καινούργιες παραγωγές) ακούς τη μουσικούλα σου χαλαρά από στρήμιν.
Θέμα μάρκετιγκ και ευκολίας απίστευτης το ρουν και οι πλατφόρμες του, το άλλο άκρο του μέσου ακροατή μουσικής με ακουστικά ψείρες από σμαρτφον, ή μπλουτούθ ηχείου.
Κοινώς, πάρε και 'σύ χαιεντά πεδίο δόξης λαμπρό, γκάτζετ καναπέ-ακροαματοφιλίας, να παίζεις τη μπαλίτσα σου για νάσαι μες τα πράγματα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ο πασα ενας ειναι οπως εχει μαθει, εγω προσωπικα αν δεν ειχα την δισκοθηκη με τα βινυλια
μου (ενταξει δεν ειναι καμια τεραστια δισκοθηκη κατι λιγοτερο απο χιλια)δεν νομιζω οτι
θα ειχα και μηχανηματα, θα εκανα μια συνδρομη στο spotify με ενα κινεζοφτηνιαρικο
dac/streamer και θα το πεταγα σε μια 55αρα, γαμω τα χαμηλα βγαζει η Samsung
απο internetοσαβουρες τυπου Spotify............
πως γινεται να ακουσει κανεις Skynyrd, Zeppelin, Purple ,Jethro Tull αν δεν κατεβαζει την
βελονα σε αυτα τα βινυλια?.......
δεν καταλαβαινω απο μετρησεις αγαπητε, αυτη την στιγμη μεθοκοπαω και ειμαι στο εβδομο
μπουκαλι μπυρα, οποτε μονο το βινυλιο καταλαβαινω ,οτιδηποτε ψηφιακο μου προκαλει αηδια.....

αυτη την στιγμη παιζει το Strikes των Blackfoot, και μονο να σκεφτει καποιος να το βαλει σε ψηφιακη μορφη ειναι επιεικως ιεροσυλια..........
δεν εχω καν τηλεφωνο κυρ'αυτε μου, ανεβαινω στην ταρατσα της θειας μου και φωναζω στον απεναντι....
δεν ξερω κυρ'Αυτια μου, ειναι καποιοι δισκοι που δεν μπορω να δεχτω οτι εχουν διαρρευσει σε ψηφιακη μορφη......

η πολλη δημοκρατια βλαπτει......
τι να κανω, ειμαι ενα 49χρονο γεροντοπαλληκαρο που παιρνω βινυλια απο το 85
τελικα δεν επρεπε να ριξω λεφτα σε αναβαθμιση, ενα φορτηγο μπυρες επρεπε να ειχα παρει με αυτα τα λεφτα
καλα ειπε σε εναν ο Van Den Hul σε μια εκθεση που του παραπονεθηκε οτι με καποιο καλωδιο
δεν ακουγε χαμηλο, χαλαρωσε, πιες κανα ουισκι και στο τριτο τεταρτο θα το ακουσεις και το χαμηλο..
κανονικα δεν επρεπε να υπηρχε καθολου, μονο σε βινυλιο αυτα τα πραματα.....

αν η κυβερνηση ηταν σοβαρη επρεπε να ειχε απαγορεψει το Σποτιφαι.......
Αδερφέ, είσαι σίγουρος πως το βινύλιο είναι το μόνο που "γυρνάει" τώρα που μιλάμε;
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
οτι πρεπει να συνεχισεις την παραδοση αγαπητε μου
Τημπαράδοσις με βινιλιοποιημένα πσηφχιακά αρχεία?

δεν εχω καν τηλεφωνο κυρ'αυτε μου, ανεβαινω στην ταρατσα της θειας μου και φωναζω στον απεναντι....
Άλλοι πετάνε την μπαλίτσα στην εξέδρα στα δύσκολα, εσύ την πετάς στην ταράτσα, ένα και το αυτό.... 8-)
Επικοινωνούμε με φρυκτωρίες αγαπητοί.

Κι η Σούλα κόμματος ήταν και κόμματος παραμένει.

Ευτυχώς στο σβέρκο αλλουνού, τρελή βρώμα.
Ξεχνιέται η Σούλα του κόμματος?
 

K

kimon

Guest
Εγώ πάντως δεν έχω ακόμα καταλάβει γιατί χαλιούνται τα μικρανήψια του Τορκουεμάδα ,επειδή κάποιοι προτιμούν το βινύλιο ως πηγή, όταν οι ίδιοι γράφουνε για "loudness war" , που έχει κάνει τις δικτυακές υπηρεσίες μουσικής ροής να "προσφέρουν" δυναμική περιοχή περί τα 20 ντεσιμπέλ!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Χρειάζονται πολλές αισθήσεις να λειτουργούν ταυτόχρονα, για την απόλαυση!
Με το πικάπ εκτός από την ακοή δουλεύει και το μάτι. Πως να το κάνουμε!

Π.χ. εις το σκότος και χωρίς να γνωρίζεις, δεν έχει διαφορά! Όταν όμως, βλέπεις, με την μία η απόλαυση είναι διπλή ή μάλλον πολλαπλή :)
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
τελικα, ηταν πολυ ωραιο post ενα που ειδα χθες καπου στο facebook, οτι ολοι θυμουνται ποιο
ειναι το πρωτο βινυλιο που αγορασαν αλλα οχι το πρωτο flac που κατεβασαν.....
Εγώ θυμάμαι και το πρώτο βυνίλιο που αγόρασα μαζί με τον πατέρα μου, και το πρώτο CD από το Metropolis, και το πρώτο mp3 που κατέβασα.
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
νταξ το ειχα σε κασσετα πριν το παρω βινυλιο, και περασε το μεγαλητερο μερος της ζωης του κρυμμενο στη πισω πλευρα της βιβλιοθηκης...επισης το ακουγα κρυφα γιατι δεν ηθελα να κσερουν οι γονεις μου τι ακουω.. 🐒
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
νταξ το ειχα σε κασσετα πριν το παρω βινυλιο, και περασε το μεγαλύτερο μερος της ζωης του κρυμμενο στη πισω πλευρα της βιβλιοθηκης...επισης το ακουγα κρυφα γιατι δεν ηθελα να κσερουν οι γονεις μου τι ακουω.. 🐒
Καλά που να έβλεπες την μάνα μου όταν άκουγα Venom και έβλεπε αφίσες με διαόλους και τριβόλους. πως έκανε χαχαχα. Παλιές εποχές. Καμιά φορά ακούω στα κλεφτά όλα τα "παράνομα" της εφηβικής ηλικίας όταν λείπει η οικογένεια και ανεβάζω εντάσεις γιατί τις θύμησες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... δημοτικο λεμε, εφηβεια ειχα πληρως ανεπτυγμενη κοσμοθεωρια και κοινονικοπολιτικη ταυτοτητα ειμουν ηδη πιστος στον ορκο μου να γινω βαρος της κοινωνιας, δεν θυμαμαι αν τραβαγε τα μαλλια της ή τα βιζγια της η δασκαλα οταν της το ειπα. 🐒
οι venom ευθυνονται για το μονο ποιητικο εργο που εχω διαβασει του t.s. elliot waste lands και για την ταινια αναφορας η σιωπη τον αμνων (clarise, τελευταιο κομματι δευτερη πλευρα στο waste lands), τα υπολοιπα καλα αλλα τωρα τα βρισκω λιγο παρωχημενα.
δεν θελω να θυμαμαι, προσωπικα - τα εχω διαγραψει απο τη μνημη μου, οτι ηταν ηταν..
(διασωζωνται καποιες κασσετες και καποια cd απο τοτε, καμμια νοσταλγια)
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σαφώς και εγώ τώρα ακούω πολύ συγκεκριμένα είδη αλλά δεν ξεχνάω τα παλιά και με το streaming ήταν ευκαιρία για λίγες νοσταλγίες.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Τα άκουσα και πολύ μάλιστα και τα είδα και live τότε που μπορούσαμε όχι τώρα με την καραντίνα. Αλλά έχει φάση για μένα να ακούω στο σύστημα μου αυτά που άκουγα τότε σε "τρομερή" ποιότητα της κασέτας αλλά και του δίσκου. Τώρα μου θύμισες ότι αν είχα κρατήσει όλους τους δίσκους που πέρασαν από τα χέρια μου δεν θα είχα 500 που έχω τώρα αλλά 5000 χαχαχαχα.
 



Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Καλή Ανάσταση, Καλό Πάσχα!

Η αναπαραγωγή από βινύλιο:
Η αναπαραγωγή από ψηφιακά και άυλα μέσα:
Ό,τι διαφορές αντιλαμβάνεστε από αυτές τις δύο εκτελέσεις, είναι οι διαφορές που αντιλαμβανόμαστε όσοι έχουμε συνηθίσει να ακούμε από βινύλιο, χωρίς να σημαίνει ότι "εξορκίζουμε" τα υπόλοιπα μέσα!
Αν είναι πιο εντυπωσιακή η δεύτερη εκτέλεση; Μπορεί να είναι... Η πρώτη όμως έχει κάτι που αν το καταλάβετε, το καταλάβατε... και ίσως τελικά να καταλάβετε "εμάς", τους "άλλους", γιατί επιμένουμε να έχουμε το βινύλιο στη ζωή μας :)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top