Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Άσε με Πέτρο. Ήρθε ο δικός μου ο προ και έχω αρρωστήσει! Απάτησα την Καναδέζα σήμερα αλλά ετσι είναι η ζωή😃😃
15 αποχρώσεις ( διαστάσεις ) του γκρι. Πολύ ερωτικός προενισχυτής😍😍😍
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Προς χλευάζοντες ξερωλιστές όταν ακούσετε (ποτέ ) σοβαρό σύστημα αναλογικό ή ψηφιακό δεν έχει σημασία και διαπιστώσετε ότι οι διαστάσεις γίνονται και 15 και παραπάνω θα ήθελα να δω γκριμάτσες😜
Αλλά οκ.
Όλα καλά όλα ανθηρά😁
Το πικάπ έχει όντως πολύ διαφορετική (άσχετως προτιμήσεως ποια είναι καλύτερη) σκηνή απο ότι το cd. Τώρα είναι το ίδιο το μέσο ή συνδυασμός με τον δίσκο βινυλίου ή όλα μαζί να παίζουν ρόλο, δεν ξέρω (και το ίδιο για το cd). Είναι και θέμα εγγραφών.

Προσομοιάζει λίγο την σκηνή ενός καλού SET. Το cd κάνει πιο καλό imaging λόγω καλύτερου διαχωρισμού καναλιών. Δεν ξέρω καλά τι ακριβώς εννοούν αυτοί που περιγράφουν αυτούς τους "όρους" οπότε πάρτα λίγο πιο χαλαρά αυτά που γράφω. Το πάρα πολύ καλό imaging πάντα εύρισκα ότι έρχεται σε ανταγωνισμό με την καλή "σκηνή" για κάποιο λόγο. ϊσως ενα ποσσοτό διαρροής πληροφορίας ενός καναλιού μέσα στο άλλο να είναι η αιτία και τελικά να χρειάζεται. Αυτά τα αφήνω στους τεχνογκουρου να τα αναλύσουν, γιατί και πως μπορούν να ερμηνευτούν τεχνικά ως παρατηρήσεις. Πάντως, το καλύτερο (για μένα) είναι να έχεις την ολότητα (τρισδιάστατη σκηνή) που δημιουργεί ενα μέσο αλλά και όποτε θές (χωρις όμως να σου τραβάει την προσοχή) να μπορείς να εστιάζεις και εκείνη τη στιγμή που εστιάζεις να έχεις και εντοπισμό. Μπορεί και να οφείλεται και πως χειρίζονται τις αρμονικές ?

Ενα μπορώ να πω με σιγουριά. Στο πικάπ και τα SET, η νότα όταν σβήνει ή γενικά "κυκλοφορεί" μέσα σε αυτήν την σκηνή που δημιουργούν, χωρικά και χρονικά είναι πιο κοντά στο πώς την ακούμε στην πραγματικότητα και μάλιστα πολύ λιγότερο έως καθόλου "διακοπτική" στην "ροή" της όταν την ακολουθείς. Αυτό είναι και η μεγαλύτερη γοητεία. Ενα καλό cd μπορεί και αυτό να το κάνει αλλά νομίζω θέλει να διαθέσει κάποιος αρκετά χρήματα και ο κατασκευαστής να θέλει να "κυνηγήσει¨ τέτοιο ήχο και αίσθημα.

Οι διαστάσεις στηνν φυσική (εαν υπάρχουν και πόσες για να μας βγαίνουν και οι εξισώσεις ιδίως στην θεωρία των χορδών και που στην ουσία τώρα αντικαθιστούνται και με την σκοτεινή ενέργεια πλέον) δεν έχουν σχέση. χα χα. Πάντως να σου πω ενα ωραίο που λίγοι έχουν μελετήσει. Την πιθανότητα ο χρόνος να έχει δυο διαστάσεις. Τότε αυτός που κινείται σε δυο, μπορεί να δει το παρελθόν , παρόν, και μέλλον αυτού που κινείται στην μια (και μάλιστα στο παρόν του) και κάθε στιγμή .... αρκεί αυτές να τέμνονται. :) Καλό ε ? χα χα.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
Εντάξει αγαπητοί, είπε και μια μ@λ@κία ο Jimmy για τις διαστάσεις. :gotcha:
Ως προς τον ήχο που είχε το 1980 το CD σε σχέση με αυτό που ακούγαμε από το πικάπ, έχει μάλλον δίκαιο.
Από τότε πέρασαν 40 χρόνια όμως.

Μην φτάσουμε στο να πρέπει να μελετήσουμε κβαντομηχανική για να ακούσουμε διαστάσεις στη μουσική από το στερεοφωνικό.
:boast: :gamer::dance2::drinks::drinks::drinks::drinks::drinks::drinks:
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Ο κάθε ένας που για συναισθηματικούς και μόνο λόγους προτιμά το βινύλιο πασχίζει να δικαιολογήσει την προτίμησή του με ψευδο-επιστημονικές αερολογίες.

Κατανόηση, συμπάθεια και χαμόγελο.
 


Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Εγώ πιστεύω ότι όλα είναι θέμα marketing προκειμένου να κάνουν οι κατασκευαστές μασάζ στα αυτιά ( και τα πορτοφόλια ) των κατόχων συστημάτων ανάγνωσης βινυλίου. Σεβαστή η προτίμηση στο άκουσμα του βινυλίου, αλλά μη γελιόμαστε, όταν ένα album ηχογραφείται και επεξεργάζεται ψηφιακά, οφείλει να παίζει και να ακούγεται ψηφιακά, άρα πρέπει να ακούγεται όπως βγαίνει απο ένα dac. Οτιδήποτε άλλο, είναι παραμόρφωση.
Αφήστε δε που με ενοχλεί και το παράδοξο του να θεωρείται περιττή διαδρομή του σήματος η εφαρμογή eq στο πως παίζει το σύστημα, τη στιγμή που είναι μονόδρομος η εφαρμογή του για να παίξει ένα βινύλιο ( αφού, δεν μπορεί να παίξει χωρίς εφαρμογή της RIAA ).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
Jimmy Smith κσερω, αυτος ο αλλος ο σελιδας ... δεν μου λεει πολλα. 🐒
 

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
Εγώ πιστεύω ότι όλα είναι θέμα marketing προκειμένου να κάνουν οι κατασκευαστές μασάζ στα αυτιά ( και τα πορτοφόλια ) των κατόχων συστημάτων ανάγνωσης βινυλίου. ...
Οι παλιοί έχουν πικάπ, νέους πελάτες θα ψάχνουν.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Εντάξει αγαπητοί, είπε και μια μ@λ@κία ο Jimmy για τις διαστάσεις. :gotcha:
Ως προς τον ήχο που είχε το 1980 το CD σε σχέση με αυτό που ακούγαμε από το πικάπ, έχει μάλλον δίκαιο.
Από τότε πέρασαν 40 χρόνια όμως.

Μην φτάσουμε στο να πρέπει να μελετήσουμε κβαντομηχανική για να ακούσουμε διαστάσεις στη μουσική από το στερεοφωνικό.
:boast: :gamer::dance2::drinks::drinks::drinks::drinks::drinks::drinks:
Ε, ο Jimmy θα είχε πάρει και κανένα χαπάκι και θα έβλεπε και άλλες διαστάσεις, για αυτό τα λέει. :D

Άσε που θα σταμάτησε ο χρόνος ή θα κυλούσε πολύ αργά. :D
 
Last edited:
  • Haha
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963
Ε, ο Jimmy θα είχε πάρει και κανένα χαπάκι και θα έβλεπε και άλλες διαστάσεις, για αυτό τα λέει. :D
Γιατί στο #873 έβαλα και χρόνο, θερμοκρασία, οσμή.......?
 

P

PMC

Guest
Ο κάθε ένας που για συναισθηματικούς και μόνο λόγους προτιμά το βινύλιο πασχίζει να δικαιολογήσει την προτίμησή του με ψευδο-επιστημονικές αερολογίες.

Κατανόηση, συμπάθεια και χαμόγελο.
Αν ακούσεις βινύλιο που να το πατάει κάτω το cd και το Roon και το tidal και το qobuz για πλάκα θα τις κόψετε αυτές τις εξυπνάδες?
Θα βγεις εδώ δημόσια να πεις ότι έλεγες ανοησίες ?
Μη λέτε ότι ναναι χωρίς να έχετε ακούσει σωστά πράγματα…..επιτέλους.
 

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
Αν ακούσεις βινύλιο που να το πατάει κάτω το cd και το Roon και το tidal και το qobuz για πλάκα θα τις κόψετε αυτές τις εξυπνάδες?
Θα βγεις εδώ δημόσια να πεις ότι έλεγες ανοησίες ?
Μη λέτε ότι ναναι χωρίς να έχετε ακούσει σωστά πράγματα…..επιτέλους.
Κατανόηση, συμπάθεια και :).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.284
Πενταδιαστατη, τρισδιάστατη πανοραμικη εικόνα από δισκο; Μας μπερδεψε ο Τζίμι. Μήπως τον φιλοξενησε ο @costas EAR στο σπίτι του και λόγο ηλικίας νομιζε ότι άκουγε απο δισκο;
Λόγω ηλικίας όντως αυτός το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να νομίζει ότι ακούει.

Τα υπόλοιπα είναι λόγω γεροντικής άνοιας, απομυελίνωσης, διεύρυνσης των αυλακων του εγκεφάλου, στικτων χαμηλής πυκνότητας εστιών στα βασικά γαγγλια, κλπ, δηλαδή είναι προϊόν αλλεπαλληλων μικρών ισχαιμικων εγκεφαλικών.

Ε ρε τι μας περιμένει... Άσχημα γεράματα.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Λόγω ηλικίας όντως αυτός το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να νομίζει ότι ακούει.

Τα υπόλοιπα είναι λόγω γεροντικής άνοιας, απομυελίνωσης, διεύρυνσης των αυλακων του εγκεφάλου, στικτων χαμηλής πυκνότητας εστιών στα βασικά γαγγλια, κλπ, δηλαδή είναι προϊόν αλλεπαλληλων μικρών ισχαιμικων εγκεφαλικών.

Ε ρε τι μας περιμένει... Άσχημα γεράματα.
Αυτά τα παθαίνουν οι δικάναλοι, οι πολυκάναλοι δεν παθαίνουν τέτοιες αρρώστιες. :D
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Αν ακούσεις βινύλιο που να το πατάει κάτω το cd και το Roon και το tidal και το qobuz για πλάκα θα τις κόψετε αυτές τις εξυπνάδες?
Μη λέτε ότι ναναι χωρίς να έχετε ακούσει σωστά πράγματα…..επιτέλους.
Ναι, αλλά εξήγησέ μας πως είναι δυνατόν το βινύλιο να πατάει το ψηφιακό μέσο, όταν και τα δύο προκύπτουν απο την ίδια ψηφιακή ηχογράφηση και επεξεργασία ( ενώ το βινύλιο επιπλέον έχει δεχτεί και πετσόκομμα που διοθρώνει η RIAA, κάτι που δεν συμβαίνει στο ψηφιακό ), ενώ θα πρέπει και να μας εξηγήσεις πως είναι δυνατόν το βινύλιο να πατάει το ψηφιακό μέσο όταν το πρώτο υστερεί ξεκάθαρα απο τεχνικής άποψης ( βλέπε: προδιαγραφές ).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Λόγω ηλικίας όντως αυτός το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να νομίζει ότι ακούει.

Τα υπόλοιπα είναι λόγω γεροντικής άνοιας, απομυελίνωσης, διεύρυνσης των αυλακων του εγκεφάλου, στικτων χαμηλής πυκνότητας εστιών στα βασικά γαγγλια, κλπ, δηλαδή είναι προϊόν αλλεπαλληλων μικρών ισχαιμικων εγκεφαλικών.

Ε ρε τι μας περιμένει... Άσχημα γεράματα.
...και μην ξεχνάς την κατά μεγάλα χρονικά διαστήματα και συνεχόμενη έκθεση σε συναυλιακές εντάσεις... Εκεί να δεις ζημιά που παθαίνουν τα ώτα. Ο ένας π.χ. (Tom Araya, Slayer) φοράει hearing aids κι ο άλλος (Brian Johnson) (σχεδόν) κουφάθηκε.
 


Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Σιγά βρε όλοι ειδικοί εδω μέσα μουσικολόγοι, βγάλατε και τον Jimmy να μην ξέρει να κρίνει. :D

Δηλαδή ο Κώστας που ακούει σε 180 db (κωφός)
O Ουίζυ που ακούει μέταλ. (κωφός)
Και ο Δεκέμβριος που ακούει κάτι industrial πριόνια. (κωφός και τυφλός)
:D:D Πλάκα κάνω ε, γιατί εσείς είστε και παρεξηγησιάρηδες (όχι βέβαια πιο πολύ απο εμένα, αλλά όπως και να χει χα χα).
Αν είχες τα κότσια θα σήκωνες το γάντι ……
Δεν φοράει γάντια ο Άστρονοτ. :D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
....Εγω δε βλεπω δεν ακουω και δε μιλαω :party: οπς -> 🙊🙉🙈
η γνωμη μου ειναι οτι οι νοοτροπια των Ροκαδων που δεν εχουν αλλα ακουζματα (ή εχουν για να λενε οτι εχουν), πλασαρονται τυρι φετα για ποικιλια τυργιων/αλλαντικων..
εγω δεν επιτρεπεται να ακουσω ροκ (και τα συναφη) γιατι ειναι ακρα αντιρροπο με τα ηθη και εθιμα και τις παραδοσεις του τοπου μου.. 🐒
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top