Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Ότι να ναι λες.
Τελικά προβλέπω από τεστ να στέλνεις τεστ ψυχανάλυσης.
Οτι λεω ειναι (παντα) τεκμηριωμενο αγαπητε μου... Επαναλαμβανω... Μην μιλας στον καθρεφτη σου, τον καταλαβαμε τον δεικτη ευφυιας σου και τα τα δικα σου (ανυπαρκτα) τεκμηρια, που ομως σου δινουν "δικαιωμα λογου"... :dance2:
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Οτι λεω ειναι (παντα) τεκμηριωμενο αγαπητε μου... Επαναλαμβανω... Μην μιλας στον καθρεφτη σου, τον καταλαβαμε τον δεικτη ευφυιας σου και τα τα δικα σου (ανυπαρκτα) τεκμηρια, που ομως σου δινουν δικαιωμα λογου...
Τι σκ@τα μηχανικός είσαι.
Στο πανεπιστήμιο που ήμουν , στέλναμε αντίστοιχη βιβλιογραφία αν δεν κάναμε κάποια τεστ.
Εσύ τι στο κόρακα βιβλιογραφία μας έχεις αναρτήσει για τα λεγόμενα σου;
Όταν αγχώνεσαι αρχίζεις τα κεκεδίστικα.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Τι σκ@τα μηχανικός είσαι.
Στο πανεπιστήμιο που ήμουν , στέλναμε αντίστοιχη βιβλιογραφία αν δεν κάναμε κάποια τεστ.
Εσύ τι στο κόρακα βιβλιογραφία μας έχεις αναρτήσει για τα λεγόμενα σου;
Κατ'αρχας μαθε να χρησιμοποιεις την γλωσσα... Οταν κανεις ερωτηση. βαζεις ερωτηματικο!

Μετα... Θες "βιβλιογραφια" για το οτι:
"αν γραψεις CD αντιγραφο απο βινυλιο σε CDR με καλο ADC το CD που προκυπτει ΣΥΝΤΡΙΒΕΙ το SACD ππαραγωγης της ιδιας εγγραφης"?

Μαλλον δεν θελεις βιβλιογραφια... Εχω ηδη γραψει πριν τι θελεις... Μην επαναλαμβανομαστε...
Φαινεσαι απο χιλιομετρα αλλωστε...
Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις καν πικαπ! ...κι'ομως... Μιλας "τεκμηριωμενα"!
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Κατ'αρχας μαθε να χρησιμοποιεις την γλωσσα... Οταν κανεις ερωτηση. βαζεις ερωτηματικο!

Μετα... Θες "βιβλιογραφια" για το οτι:
"αν γραψεις CD αντιγραφο απο βινυλιο σε CDR με καλο ADC το CD που προκυπτει ΣΥΝΤΡΙΒΕΙ το SACD ππαραγωγης της ιδιας εγγραφης"?

Μαλλον δεν θελεις βιβλιογραφια... Εχω ηδη γραψει πριν τι θελεις... Μην επαναλαμβανομαστε...
Φαινεσαι απο χιλιομετρα αλλωστε...
Ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις καν πικαπ! ...κι'ομως... Μιλας "τεκμηριωμενα"!
Εκτός απο αστείος κατάντησες και κουραστικός. Αφού δεν καταλαβαίνεις δικαίωμα σου.
Πικάπ έχω άλλα 90% ακούω ψηφιακά (spotify) και αραιά cds.
Εσύ αφού γουστάρεις δίσκους δικαίωμα σου. Όπως και δικαίωμα σου να ακούς από γραμμόφωνο και να βλέπεις ασπρόμαυρη TV.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Εκτός απο αστείος κατάντησες και κουραστικός. Αφού δεν καταλαβαίνεις δικαίωμα σου.
Πικάπ έχω άλλα 90% ακούω ψηφιακά (spotify) και αραιά cds.
Εσύ αφού γουστάρεις δίσκους δικαίωμα σου. Όπως και δικαίωμα σου να ακούς από γραμμόφωνο και να βλέπεις ασπρόμαυρη TV.
Ακριβως.... Ειναι δικαιωμα μου να ακουω τεκμηριωμενα πολλες κλασεις καλυτερα απο οποιοδηποτε ψηφιακο...

Βεβαια, το γιατι εσυ "πεταχτηκες" στην κουβεντα και με τι επιχειρημα, ουτε εγω το καταλαβα, ουτε κανεις αλλος...
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Στο πανεπιστημιο στην Αγγλια που σπουδασα Mηχανολογος Μηχανικος, εμαθα...
Αφού σπουδάσατε Μηχανολόγος Μηχανικός, έχετε άπειρες αποδείξεις διαθέσιμες για το ότι το πικάπ δεν μπορεί να φτάσει τη σύγχρονη ψηφιακή αναπαραγωγή, σε κανένα τομέα. Μας παιδεύετε άδικα...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
"αν γραψεις CD αντιγραφο απο βινυλιο σε CDR με καλο ADC το CD που προκυπτει ΣΥΝΤΡΙΒΕΙ το SACD ππαραγωγης της ιδιας εγγραφης"?
Έστω ότι συμβαίνει αυτό....
Ποια η εξήγηση για να συμβαίνει κάτι τέτοιο;;;
Έστω κάτι αληθοφανές.... γιατί το να κάνεις bold & underline και να επαναλαμβάνεις τη λέξη "τεκμηριωμένα" δεν αποτελεί καμιά τεκμηρίωση....
Οπότε ή θα πρέπει να πεις με 2 λογάκια γιατί να συμβαίνει αυτό ή αν βαριέσαι (κατανοητό) δώσε τουλάχιστον ένα link που λέει κάτι τέτοιο με όποια σχετική τεκμηρίωση....
Ειδάλως ... τεκμηριωμένα το mp3 που στέλνει το spotify παίζει καλύτερα από τα βινύλια ... έτσι επειδή απλά και μόνο το υπογράμμισα!
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Αφού σπουδάσατε Μηχανολόγος Μηχανικός, έχετε άπειρες αποδείξεις διαθέσιμες για το ότι το πικάπ δεν μπορεί να φτάσει τη σύγχρονη ψηφιακή αναπαραγωγή, σε κανένα τομέα. Μας παιδεύετε άδικα...
Βοing.... Ακριβως το αντιθετο!
Έστω ότι συμβαίνει αυτό....
Ποια η εξήγηση για να συμβαίνει κάτι τέτοιο;;;
Έστω κάτι αληθοφανές.... γιατί το να κάνεις bold & underline και να επαναλαμβάνεις τη λέξη "τεκμηριωμένα" δεν αποτελεί καμιά τεκμηρίωση....
Οπότε ή θα πρέπει να πεις με 2 λογάκια γιατί να συμβαίνει αυτό ή αν βαριέσαι (κατανοητό) δώσε τουλάχιστον ένα link που λέει κάτι τέτοιο με όποια σχετική τεκμηρίωση....
Ειδάλως ... τεκμηριωμένα το mp3 που στέλνει το spotify παίζει καλύτερα από τα βινύλια ... έτσι επειδή απλά και μόνο το υπογράμμισα!
Συμβαινει αφενως γιατι η γραμμενη στο βυνιλιο πληροφορια ειναι περισσοτερη, αφετερου γιατι στο βιλυλιο δεν υπαρχει συμπιεση.

Επιπλεον ομως, επειδη η αναγνωση της πληροφοριας απο το βινυλιο γινεται μηχανικα, δεν υπαρχουν λαθη χρονισμου (jitter) που ειναι αναποφευκτα (και καταστροφικα) στην αναγνωση με laser...
 
Last edited:




Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
στο βιλυλιο δεν υπαρχει συμπιεση.
Και αυτό που κάνουν στα μπάσα για να χωρέσουν, πώς λέγεται;

Επιπλεον ομως, επειδη η αναγνωση της πληροφοριας απο το βινυλιο γινεται μηχανικα, δεν υπαρχουν λαθη χρονισμου (jitter) που ειναι αναποφευκτα (και καταστροφικα) στην αναγνωση με laser...
Και το wow and flutter που είναι και αρκετές τάξεις μεγέθους μεγαλύτερο, τί είναι;
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
... αφετερου γιατι στο βιλυλιο δεν υπαρχει συμπιεση.
Στην Αγγλία το μάθατε κι αυτό; Αν ναι, δεν θα απορήσω καθόλου, όλα να τα περιμένει κανείς απ' τους άγγλους...
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να αποδείξεις Buckalis!

Συνεχίζω ν’ ακούω βινύλιο, μ’ αρέσει η διαδικασία, ο ήχος, το γεγονός πως μπορώ να αφοσιωθώ για τα 20 λεπτά ανά πλευρά μέσο όρο σε αυτό που ακούω αλλά γνωρίζω πως με ένα καλό ψηφιακό ακούω εξίσου καλά, με διαφορετική ηχητική "υπογραφή".

Ο λόγος που αρκείσαι στα λόγια και όχι στις… αποδείξεις… μέσω pdf και τεχνικών αναλύσεων είναι γιατί σε αυτό το επίπεδο το αναλογικό δείχνει φτωχότερο του ψηφιακού, υποδεέστερο, ό,τι και αν ισχυρίζεσαι.

Από την άλλη, πρέπει να παραδεχτούμε οι βινυλιόφιλοι πως σήμερα, με ένα ψηφιακό αξίας 4.000,00 ευρώ μπορούμε να ακούσουμε εξαιρετικά, εξίσου καλά με ένα αναλογικό αντίστοιχης αξίας ή και καλύτερα αν δεν έχουμε τη γνώση να το ρυθμίσουμε σωστά.
Το καλό με το ψηφιακό μέσο είναι ότι δε χρειάζεται την προσοχή που απαιτεί το αναλογικό στην τοποθέτηση και τις ρυθμίσεις, είναι περισσότερο συμβατό με τον «πολύ» κόσμο, η απόδοσή του είναι σταθερή άσχετα με τις φορές που έχει αναπαραχθεί και από ποιες συσκευές στα χρόνια που πέρασαν, δε ζητά ανά κάποιο -σχετικά σύντομο- χρονικό διάστημα αλλαγή κεφαλής (ανάλογα τις ώρες που το χρησιμοποιείς) και έτσι όπως έχει γίνει το θέμα με την κτήση των αναλογικών δίσκων, τελικά είναι φθηνότερο!

Αν τα δεχτείς αυτά, τότε θα ευχαριστηθείς περισσότερο τα αναλογικά σου συστήματα, θα κερδίσεις πολλή περισσότερη μουσική αφού θα βάλεις και τον ψηφιακό κόσμο στη ζωή σου.
Άλλωστε γι’ αυτό δε συμμετέχουμε σε αυτό το χώρο; Γιατί αγαπάμε τη μουσική.
Αν κάποια στιγμή ανακαλύψαμε πως οι συσκευές μας βοηθούν να είμαστε ακόμα πιο κοντά στο μουσικό έργο, δε σημαίνει ότι θα συμπεριφερθούμε ως "οπαδοί" και όχι ως χρήστες αυτών, άσχετα αν είναι αναλογικές ή ψηφιακές.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να αποδείξεις Buckalis!

Συνεχίζω ν’ ακούω βινύλιο, μ’ αρέσει η διαδικασία, ο ήχος, το γεγονός πως μπορώ να αφοσιωθώ για τα 20 λεπτά ανά πλευρά μέσο όρο σε αυτό που ακούω αλλά γνωρίζω πως με ένα καλό ψηφιακό ακούω εξίσου καλά, με διαφορετική ηχητική "υπογραφή".

Ο λόγος που αρκείσαι στα λόγια και όχι στις… αποδείξεις… μέσω pdf και τεχνικών αναλύσεων είναι γιατί σε αυτό το επίπεδο το αναλογικό δείχνει φτωχότερο του ψηφιακού, υποδεέστερο, ό,τι και αν ισχυρίζεσαι.

Από την άλλη, πρέπει να παραδεχτούμε οι βινυλιόφιλοι πως σήμερα, με ένα ψηφιακό αξίας 4.000,00 ευρώ μπορούμε να ακούσουμε εξαιρετικά, εξίσου καλά με ένα αναλογικό αντίστοιχης αξίας ή και καλύτερα αν δεν έχουμε τη γνώση να το ρυθμίσουμε σωστά.
Το καλό με το ψηφιακό μέσο είναι ότι δε χρειάζεται την προσοχή που απαιτεί το αναλογικό στην τοποθέτηση και τις ρυθμίσεις, είναι περισσότερο συμβατό με τον «πολύ» κόσμο, η απόδοσή του είναι σταθερή άσχετα με τις φορές που έχει αναπαραχθεί και από ποιες συσκευές στα χρόνια που πέρασαν, δε ζητά ανά κάποιο -σχετικά σύντομο- χρονικό διάστημα αλλαγή κεφαλής (ανάλογα τις ώρες που το χρησιμοποιείς) και έτσι όπως έχει γίνει το θέμα με την κτήση των αναλογικών δίσκων, τελικά είναι φθηνότερο!

Αν τα δεχτείς αυτά, τότε θα ευχαριστηθείς περισσότερο τα αναλογικά σου συστήματα, θα κερδίσεις πολλή περισσότερη μουσική αφού θα βάλεις και τον ψηφιακό κόσμο στη ζωή σου.
Άλλωστε γι’ αυτό δε συμμετέχουμε σε αυτό το χώρο; Γιατί αγαπάμε τη μουσική.
Αν κάποια στιγμή ανακαλύψαμε πως οι συσκευές μας βοηθούν να είμαστε ακόμα πιο κοντά στο μουσικό έργο, δε σημαίνει ότι θα συμπεριφερθούμε ως "οπαδοί" και όχι ως χρήστες αυτών, άσχετα αν είναι αναλογικές ή ψηφιακές.
Φιλε μου, για πολλα χρονια ειχα στην κατοχη μου κορυφαια ψηφιακα (ΕΑD, Wadia, Krell, Audio Aero Capitol κλπ), συνεπως δεν καταλαβαινω τι εννοεις με το "εξίσου καλα"... Εγω οποτε βαζω το ιδιο προγραμμα στο πλατω, σου ερχεται να πεταξεις το ψηφιακο απο το παραθυρο...

Δεν λεω, χρησιμο ειναι το dac, για να ακους αlbum απο το internet μονον ομως και να αποφασισεις σε ποιους τιτλους θα δωσεις προτεραιοτητα να επενδυσεις... τιποτα παραπανω.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Συμβαινει αφενως γιατι η γραμμενη στο βυνιλιο πληροφορια ειναι περισσοτερη, αφετερου γιατι στο βιλυλιο δεν υπαρχει συμπιεση.

Επιπλεον ομως, επειδη η αναγνωση της πληροφοριας απο το βινυλιο γινεται μηχανικα, δεν υπαρχουν λαθη χρονισμου (jitter) που ειναι αναποφευκτα (και καταστροφικα) στην αναγνωση με laser...
Ας προσπαθήσουμε να δούμε με τη λογική.... αν πράγματι συμβαίνει έτσι...

η γραμμενη στο βυνιλιο πληροφορια ειναι περισσοτερη
Για να συμβαίνει θα πρέπει είτε έτσι να το αποφάσισαν οι εταιρείες και δε βλέπω το λόγο... ακόμα και να το έκανε μια-δυο γιατί να ακολουθήσουν όλες... είτε όπως φαντάζομαι θα εννοείς, πως το μέσο (CD) δε χωράει πολύ πληροφορία.
Μαν αν συμβαίνει αυτό, όταν θα κάνεις το δικό σου CD με το ADC πάλι δε θα χωράει την "πλούσια" πληροφορία που είχε το βινύλιο...

αφετερου γιατι στο βιλυλιο δεν υπαρχει συμπιεση.
Στο βινύλιο είναι απαραίτητη η συμπίεση για να μπορέσει η δυναμική περιοχή του μουσικού έργου να χωρέσει στην περιορισμένη δυναμική του βινυλίου. Συμπίεση υπάρχει απαραίτητα!
Αν τώρα αναφέρεσαι στην συμπίεση που έκαναν κάποια εποχή σε πολλά CD για να "ακουστούν δυνατότερα" , τότε ναι... έχεις ένα δίκαιο (ήταν κακή επιλογή όμως και όχι αδυναμία του μέσου) αλλά να ξέρεις πως αυτό δε συμβαίνει πια ή συμβαίνει σε καμιά παλιοπαραγωγή που δεν έχουν καταλάβει τι συμβαίνει...

επειδη η αναγνωση της πληροφοριας απο το βινυλιο γινεται μηχανικα, δεν υπαρχουν λαθη χρονισμου (jitter) που ειναι αναποφευκτα (και καταστροφικα) στην αναγνωση με laser...
οκ... όταν φτιάξεις το δικό σου CD δε θα έχει και αυτό το τρισκατάρατο Jitter;;;;;;;;;;;;;;
Θα το έχει....

Συμπέρασμα.... στον ισχυρισμό σου πως: "αν γραψεις CD αντιγραφο απο βινυλιο σε CDR με καλο ADC το CD που προκυπτει ΣΥΝΤΡΙΒΕΙ το SACD ππαραγωγης της ιδιας εγγραφης" η απάντηση είναι:

1653124684285.png


(στην πραγματικότητα... το CD που θα φτιάξεις θα είναι χειρότερο αλλά απάντησα μόνο σε αυτά που είπες)
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Αν παιξεις CD-R στο ιδιο CD writer που το εγραψες (εγω χρησιμοποιω Tascam) to jitter μειωνεται στο ελαχιστο, συμπιεση (απωλεστικη) στο βυνιλιο δεν υπαρχει... Ολα τα ψηφιακα εχουν (απωλεστικη) συμπιεση... τα μεν παλμοκωδικα διοτι προσπαθουν να εξωμοιωσουν την κυματομορφη με παλμους, το δε SACD γιατι ειναι μονομπιτο.
 

Μηνύματα
2.522
Reaction score
7.325
Ωραία το CD είπαμε έχει jitter. Το PC που δεν έχει; Δηλαδή μια ηχογράφηση 32/384 εσύ την βγάζεις σκάρτη; Είχες ποτέ σου PC σωστά στημένο άραγε;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top