Για Klipsch RP-280F: Marantz PM/SA-8005, Primare I/CD-22, other?

Marantz PM8005 vs Primare I22 vs Cambridge Audio CXA80 vs Other


  • Total voters
    22
Μηνύματα
82
Reaction score
32
- καλημέρα , το primare είναι σχετικά γλυκόηχο , τα others τα έχω αναφέρει
Όταν λες "σχετικά γλυκόηχο", το συγκρίνεις με όλα τα υπόλοιπα της λίστας; Είναι πιο γλυκόηχο και από τον ΡΜ8005; Για τον Τσακιρίδη που λες, έπεσα πάνω στο TSAKIRIDIS DEVICES THESEUS με τιμή <1000 ευρώ. Ολοκληρωμένος είναι από ότι κατάλαβα και έχει και USB dac; Φαίνεται πολύ εντυπωσιακό μηχάνημα, αν και την ελληνική αυτή εταιρία δεν την έχω ξανακούσει. Αυτό το μηχάνημα τι λέει από θέμα οδήγησης αυτών των ηχείων, ποιότητα, αντοχή στο χρόνο; Το έχεις ακούσει;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.453
Reaction score
50.586
Όταν λες "σχετικά γλυκόηχο", το συγκρίνεις με όλα τα υπόλοιπα της λίστας; Είναι πιο γλυκόηχο και από τον ΡΜ8005; Για τον Τσακιρίδη που λες, έπεσα πάνω στο TSAKIRIDIS DEVICES THESEUS με τιμή <1000 ευρώ. Ολοκληρωμένος είναι από ότι κατάλαβα και έχει και USB dac; Φαίνεται πολύ εντυπωσιακό μηχάνημα, αν και την ελληνική αυτή εταιρία δεν την έχω ξανακούσει. Αυτό το μηχάνημα τι λέει από θέμα οδήγησης αυτών των ηχείων, ποιότητα, αντοχή στο χρόνο; Το έχεις ακούσει;
- το marantz δεν το λες γλυκό αλλά ζεστό-αναλογικό , τον έχω ξανασχολιάσει

- τον συγκεκριμένο του Τσακιρίδη δεν τον έχω ακούσει , αλλά πάνω κάτω ο ήχος τους είναι σταθερά καλός , από θέμα οδήγησης εγώ επιμένω στα περισσότερα watt για τα ηχεία σου ( έκανα εξαίρεση για την kinrex , διότι δοκιμάστηκε )

- δεν έχεις δυνατότητα να ακούσεις κάτι ; , διότι εάν συνεχίσουμε/συνεχίσω εσαεί τα : γλυκός , αναλογικός , μαλακός . . . κλπ , θα χαθεί η μπάλα . Αυτές οι εκφράσεις βολεύουν για να συνεννοούμαστε κάπως , αλλά αφού έχουμε ακουστικές εμπειρίες οπότε μπορούμε να τις αποκωδικοποιούμε
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Έχεις δίκιο. Να αναφέρω λοιπόν τι έχω ακούσει μέχρι τώρα, για να βρούμε κοινό σημείο αναφοράς: Από ενισχυτές έχω ακούσει Arcam J19ή29, Advance Acoustic Xi120, Atoll200, Denon720 και Yamaha A860 (AVR αυτό).

Αυτό με τα watt που λέμε, εφόσον το ηχείο νομίζω γράφει 160W RMS, δεν συνεπάγεται ότι δεν πρέπει να τα ξεπεράσει σε σταθερή και πολύωρη παροχή από τον ενισχυτή, πέρα από τις στιγμιαίες διακυμάνσεις οπότε και φτάνει τα 600w PEAK;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.453
Reaction score
50.586
Αυτό με τα watt που λέμε, εφόσον το ηχείο νομίζω γράφει 160W RMS, δεν συνεπάγεται ότι δεν πρέπει να τα ξεπεράσει σε σταθερή και πολύωρη παροχή από τον ενισχυτή, πέρα από τις στιγμιαίες διακυμάνσεις οπότε και φτάνει τα 600w PEAK;
- όχι , το αντίθετο μάλιστα , ένας ενισχυτής δυνατός με ακόμα παραπάνω βατάζ από αυτό που αντέχει το ηχείο , μπορεί να το ''εκτελέσει'' εάν το παρακάνουμε σε στάθμη , αλλά μέχρις εκεί θα το οδηγεί απαραμόρφωτα , ενώ ο αδύνατος θα παραμορφώσει γρήγορα όταν τον παραπιέσουμε σε στάθμη και θα το κάψει
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
- όχι , το αντίθετο μάλιστα , ένας ενισχυτής δυνατός με ακόμα παραπάνω βατάζ από αυτό που αντέχει το ηχείο , μπορεί να το ''εκτελέσει'' εάν το παρακάνουμε σε στάθμη , αλλά μέχρις εκεί θα το οδηγεί απαραμόρφωτα , ενώ ο αδύνατος θα παραμορφώσει γρήγορα όταν τον παραπιέσουμε σε στάθμη και θα το κάψει
Το αποδέχομαι ότι με μεγαλύτερη ισχύ οποιοδήποτε ηχείο θα αποδώσει καλύτερα εντός ορίων. Βέβαια δεν έχω προσωπική εμπειρία από εντάσεις ενισχυτών και όρια ηχείων. Τα δικά μου κριτήρια που θα πρέπει να εκπληρώνει ένα σετ ξεχωριστώνμ εφόσον σκοπεύω να το αγοράσω:

1) Καλαίσθητος σχεδιασμός, ασημί ή χρυσή απόχρωση ή έστω μαύρη-ξύλινη, (ομοιόγενεια στα ξεχωριστά = ίδια σειρά δηλαδή)
2) Μουσικός, με ευχάριστο και αναλυτικό ήχο αλλά όχι κουραστικός
3) Αξιόπιστος, δυνατός και ανθεκτικός όταν και όποτε ανεβάσω ένταση
4) Ψηφιακές συνδέσεις και USB-B


Στο μπάτζετ που έχω ορίσει, ΜΑΞ 2000 ευρώ υπάρχει λοιπόν αντιπρόταση έναντι της σειράς Marantz 8005 που περιλαβάνει ολοκληρωμένο ενισχυτή, SACD player και network player ;;;
Προσωπικά με καλύπτει στα (1), (2) και (4). Ωστόσο ομολογουμένως υστερεί όπως μου έχετε υποδείξει σε ισχύ (3). Εναλλακτικά ο Primare αναδεικνύεται ως καλή επιλογή και σε αυτό το ριβιού (http://www.primare.net/assets/_managed/products/files/stereoprestige&imagemagreview_1.pdf) το μέτρησαν να βγάζει σχεδόν 100βατ στα 8ωμ, αν μη τι άλλο εντυπωσιακό νούμερο.


Άμα κάνω την υπέρβαση και ανεβάσω το μπάτζετ στα 3000 ευρώ, τι έχετε να προτείνετε βάσει των παραπάνω (4) κριτηρίων;
Προσωπικά το μόνο σετ που έχω δει που ανταποκρίνεται στα κριτήρια αυτά είναι και πάλι σειρά της Marantz, τα PM15S2 + SA15S2 και η Yamaha σειρά 1100. Θα σκεφτόμουν και τη σειρά Primare Ι32+CD32 αλλά ξεφεύγει...


Με +1000 στο μπάτζετ παίρνω λοιπόν καλύτερα μοντέλα; Πολύ πιο ισχυρά-ποιοτικά, ή μήπως η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη σε αυτά τα τιμολογιακά περιθώρια;


Υπό αυτούς τους παραπάνω (4) περιορισμούς σε μπάτζετ μέχρι 3000Ε υπάρχουν άλλα σετ ή συνδυασμοί πολύ καλύτεροι που μου διαφεύγουν ή που να αξίζουν την υπέρβαση από το όριο των 2000Ε;
 


Μηνύματα
82
Reaction score
32
Μερικές ακόμα ερωτήσεις:


Τι λένε λύσεις τύπου μονομπλοκ όπως τα Pro-Ject Amp Box DS Mono που βγάζουν 125w; Μπορώ να τα συνδυάσω με έναν λαμπάτο προενισχυτή όπως τον Dared DL-2000. Έχοντας διαβάσει πως τα Klipsch πάνε πολύ καλά με λαμπάτα μηχανήματα και επειδή θέλω πιο γλυκό/ζεστό ήχο πέρα από δυνατό, ένας τέτοιος συνδυασμός είναι καλός; Έχει υπάρξει ξανά;


Επίσης, άμα πάω σε κάτι πιο εξωτικό όπως τον Ekco EV55SE, τι κερδίζω και τι χάνω; Χάνω μέγιστη ένταση αλλά κερδίζω σε ήχο;


Πάντως τρέχοντας το SPL calculator, στα 4,5 μέτρα με τον ΡΜ8005 ενισχυτή των 70w μου βγάζει 112,3db. Δεν νομίζω ότι είναι κακό νούμερο όταν ένας άλλος ενισχυτής στα 125w βγάζει μόνο 114db.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.453
Reaction score
50.586
..............μελέτησε λίγο εδώ .....http://avmentor.gr/reviews/group_test_integrated_amps_2010_0.htm
. . . και πολλά άλλα . . .

. . . αλλά άκου , διότι λες : επειδή θέλω πιο γλυκό/ζεστό ήχο πέρα από δυνατό . . . και εγώ το ίδιο , το ξέρεις όμως ότι μπορεί να εννοούμε διαφορετικά πράγματα ;
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Το έχω διαβάσει αυτό το άρθρο όπως και άλλα συγκριτικά που πιάνουν μέχρι και το Chi-Fi. Από το συγκεκριμένο, κανένας ενισχυτής δεν μου άρεσε αισθητικά, ίσως λίγο παραπάνω ο ΧΤΖ που δεν παράγεται πλέον. Επειδή έχω μπει στο τρυπάκι ότι η ισχύς του 8005 ίσως δεν είναι αρκετή για τα Klipsch RP-280F ψάχνω και άλλες λιγότερο ή περισσότερο εξωτικές λύσεις. Οπότε αρχίζουν και οι στοχαστικές απορίες:


Για τα μονομπλοκ που ανέφερα πριν υπάρχει πρότερη εμπειρία; Με άλλα μονομπλοκ πιο γνωστά όπως NuForce, Nuprima που βρίσκω μεταχειρισμένα σε καλές τιμές συνεργάζονται καλά με τα συγκεκριμένα ηχεία; Επειδή έχουν κόρνες που διαβάζω από εδώ και εκεί ότι τα πάνε πολύ καλά με λάμπες, η ύπαρξη λαμπάτου ή υβριδικού ενισχυτή ή προενισχυτή, θα στρογυλλέψει προς το πιο ζεστό το ακουστκό αποτέλεσμα αυτών των μονομπλόκ;


Επίσης καταλαβαίνω ότι όλο αυτό είναι τελείως υποκειμενικό, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να βρεθούν κοινές εμπειρίες, ή ευρέως αποδεκτώς παραδοχές. Για να εξηγήσω καλύτερα, βάσει των προηγούμενων εμπειριών μου με τους Arcam J19ή29, Advance Acoustic Xi120, Atoll200, Denon720 και Yamaha A860 (AVR αυτό), να πω ότι ο Α860 ακουγόταν δυνατός σε σχεδόν τέρμα ένταση, αλλά όχι καθαρός (ένιωθα ότι παραμορφωνόταν) και όχι ζεστός μουσικός, ο 720 ακουγόταν αναλυτικός, σκληρός και πιο μπροστά, ο Χι120 ακουγόταν σχετικά ουδέτερος ενώ ο Α200 ήταν ο πιο ζεστός και μουσικός όλων. Ο Α29 ήταν αναλυτικός αλλά όχι σκληρός, ίσως είχε και λίγη γλυκύτητα στον ήχο, χωρίς να φτάνει τον Χι120 ή τον Α200. Προσωπικά, σε εντάσεις 40-50% στα 2 μέτρα απόστασης, θα μπορούσα φαντάζομαι να ακούω για πολύ ώρα τους Χι120 ή τον Α200. Εμφανησιακά κανένας δεν μου αρέσει, εκτός ίσως από το κρεμ-ασημί του Denon.


Βοήθησα καθόλου τώρα;
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Έχοντας κάπως κατασταλάξει πλέον στο βασικό συνδυασμό ενισχυτή+πηγή (= Marantz 7010 ο οποίος βγάζει 188w/8ohm + Marantz SA8005 που παντού λένε ότι είναι καλό + USB-B), πλέον απομένουν 2 απορίες:

Εντός του χώρου υπάρχει από ότι φαίνεται εγκατάσταση καλωδιακή εντός των τοίχων. Μπορείτε να μου πείτε πως θα την αξιοποιήσω; Προσθέτω φωτογραφίες:



 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Υπάρχει κάποιος που να ξέρει τι είναι η παραπάνω υποδοχή και πως μπορώ να τη χρησιμοποιήσω;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Κάποιου παλαιού τύπου πρίζα. Βγάλε μία και πήγαινε στον Καυκά ή άλλο μαγαζί με ηλεκτρολογικά για να βρεις φις.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εντός του χώρου υπάρχει από ότι φαίνεται εγκατάσταση καλωδιακή εντός των τοίχων. Μπορείτε να μου πείτε πως θα την αξιοποιήσω;
Μην την αξιοποιήσεις καλύτερα.Άστο,έτσι όπως είναι!
Τρέξε καλώδιο στο πάτωμα ή στο σοβατεπί!
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Υπάρχει και η αμυδρή ελπίδα να αφαιρεθεί η πρίζα και να τραβιέται το καλώδιο αρκετά ώστε να φτάσει τον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Κάποιου παλαιού τύπου πρίζα. Βγάλε μία και πήγαινε στον Καυκά ή άλλο μαγαζί με ηλεκτρολογικά για να βρεις φις.
Μην την αξιοποιήσεις καλύτερα.Άστο,έτσι όπως είναι!
Τρέξε καλώδιο στο πάτωμα ή στο σοβατεπί!
Υπάρχει και η αμυδρή ελπίδα να αφαιρεθεί η πρίζα και να τραβιέται το καλώδιο αρκετά ώστε να φτάσει τον ενισχυτή.

Μα γιατί να μην τη χρησιμοποιήσω αφού υπάρχει; Θέλω να αποφύγω τρύπες και εμφανή καλώδια. Για τι κάνει αυτή τελικά; Σε ηλεκτρολόγο που είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι το ματσάκι με τα καλώδια είναι η αρχή και συνδέονται με τον ενισχυτή και αυτές οι 2χ πρίζες είναι οι έξοδοι για τα ηχεία. Αλλά επειδή δεν ήξερε κάτι παραπάνω εγώ δεν έχω ιδέα πως να συνδέσω αυτά που κρέμονται ή τι καλώδια να βάλω στις πρίζες και πως θα πηαγίνουνστα ηχεία....

H θέση τους στο χώρο φαίνεται παρακάτω: Το μαύρο πολυκλαδικό σχήμα απεικονίζει τη θέση των καλωδίων και οι 2 μπλε κουκίδες τις 2 πρίζες. Έλεγα να τοποθετήσω τον ενισχυτή εκεί στη γωνία και τα ηχεία εκει που είναι οι πρίζες. Φαινομενικά δεν είναι κακή τοποθέτηση σωστά;

 


Μηνύματα
82
Reaction score
32
Παύλα-τελεία ονομάζεται η σύνδεση, υπάρχει σε διάφορες ποιότητες στα ηλεκτρολογεία.
Όταν λες διάφορες ποιότητες, τι εννοείς; Πχ όπως με τα καλώδια που βγάζουν εσωτερικά με χαλκό, ασήμι, χρυσό; Φαντάζομαι ότι τα καλώδια που υπάρχουν μέσα στους τοίχους θα είναι χαλκού, σωστά;
 

Μηνύματα
300
Reaction score
62
Σχετικά με την επιλογή ενισχυτή, πιστεύω πως οι Marantz είναι γενικά μια ασφαλής επιλογή για ταίριασμα. Είμαι κάτοχος των Klipsch RF-35 και τα οδηγώ με τον Marantz PM-7003 , πολύ καλός ενισχυτής, έχει δύναμη, έχει ανάλυση, είναι ''ήσυχος'' (αν πατήσω pause στο κομμάτι δεν ακούγεται φύσημα στις κόρνες) , έχει πολύ ωραίο design κατά τη γνώμη μου και μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και σε περίοπτη θέση στο σαλόνι, και γενικά είμαι ευχαριστημένος. ΑΛΛΑ τον ήχο που έβγαζαν τα RF-35, και ακόμα περισσότερο τα RF-15 οδηγούμενα από έναν Sansui G-3500 των 26 Watt, μοντέλο 1978 , για μένα δεν τον ξεπέρασε. O Sansui είχε κάτι πιο ζεστό, κάτι πιο αρμονικό που δε με κούραζε ακόμα και μετά από πολλές ώρες ακρόασης. Παρά το ότι είναι 26 Watt και ο Marantz 70 Watt , σας πληροφορώ ότι ο Sansui σου έδινε την εντύπωση ότι μπορούσε να ξεκολλήσει τα γουφερ και να στα δωσει στο χέρι ακόμα κι από τις χαμηλές εντάσεις. Φυσικά, οι περισσότεροι λένε ότι ο Marantz είναι πιο ισορροπημένος και σωστός, και οτι δεν συγκρίνεται η τεχνολογια ((HDAM κλπ) της μουσικής που βγάζει με αυτη του Sansui αλλά εγώ τον Sansui τον απολάμβανα περισσότερο. Οπότε μάλλον θα τον ξανασυνδέσω, και θα αφήσω τα φορουμ να ωρύονται για παραμορφώσεις και στρογγύλεματα- μη ουδετερότητα στο μουσικό αποτέλεσμα. Δεν είμαι κανένας δοκιμαστής ήχου, ούτε θεωρώ ότι έχω ''αυτί'' κτλ. Προφανώς είναι υποκειμενικός ο σχολιασμός μου.
Επίσης
-Δοκίμασα και μ έναν παλιό Marantz PM-250 , δεν με εξέπληξε το αποτέλεσμα.
-Δοκίμασα έναν YAMAHA ,entry class βέβαια, ήταν χάλια, πολύ ξύρισμα οι κόρνες.
-Τα σύνδεσα σ εναν AVR Marantz SR-4003, μια χαρά και αρκετά κοντά στον 7003 με κάποιες λιγότερες δυναμικές,
-Με έναν Pioneer AVR τον VSX-917, είχε πολύ μπάσο αλλά οι κόρνες σε ελαφρώς καλύτερο αποτέλεσμα από τον Yamaha-ψιλοχάλια δηλαδη,
-O Cambridge Audio Topaz AM-5 , 25 Watt, μου άρεσε πάρα πολύ, φοβερές χροιές, και ωραίο αποτέλεσμα με λίγη ελαφρότητα στις δυναμικές.

Καλά λόγια ακούγονται και για τους NAD με τα Klipsch αλλά δεν είχα μεχρι τώρα κάποιον στην κατοχή μου.
Η άλλη λύση είναι Tsakiridis, που είδα τον Θησεα στην έκθεση και θέλω να τον ακούσω με τα Klipsch μου.
Τέλος, Από τους 3 που προτείνεις θα πήγαινα μάλλον στον 8005, μετά στον Cambridge. Τον άλλον δεν τον ξέρω.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Σχετικά με την επιλογή ενισχυτή, πιστεύω πως οι Marantz είναι γενικά μια ασφαλής επιλογή για ταίριασμα. Είμαι κάτοχος των Klipsch RF-35 και τα οδηγώ με τον Marantz PM-7003 , πολύ καλός ενισχυτής, έχει δύναμη, έχει ανάλυση, είναι ''ήσυχος'' (αν πατήσω pause στο κομμάτι δεν ακούγεται φύσημα στις κόρνες) , έχει πολύ ωραίο design κατά τη γνώμη μου και μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και σε περίοπτη θέση στο σαλόνι, και γενικά είμαι ευχαριστημένος. ΑΛΛΑ τον ήχο που έβγαζαν τα RF-35, και ακόμα περισσότερο τα RF-15 οδηγούμενα από έναν Sansui G-3500 των 26 Watt, μοντέλο 1978 , για μένα δεν τον ξεπέρασε. O Sansui είχε κάτι πιο ζεστό, κάτι πιο αρμονικό που δε με κούραζε ακόμα και μετά από πολλές ώρες ακρόασης. Παρά το ότι είναι 26 Watt και ο Marantz 70 Watt , σας πληροφορώ ότι ο Sansui σου έδινε την εντύπωση ότι μπορούσε να ξεκολλήσει τα γουφερ και να στα δωσει στο χέρι ακόμα κι από τις χαμηλές εντάσεις. Φυσικά, οι περισσότεροι λένε ότι ο Marantz είναι πιο ισορροπημένος και σωστός, και οτι δεν συγκρίνεται η τεχνολογια ((HDAM κλπ) της μουσικής που βγάζει με αυτη του Sansui αλλά εγώ τον Sansui τον απολάμβανα περισσότερο. Οπότε μάλλον θα τον ξανασυνδέσω, και θα αφήσω τα φορουμ να ωρύονται για παραμορφώσεις και στρογγύλεματα- μη ουδετερότητα στο μουσικό αποτέλεσμα. Δεν είμαι κανένας δοκιμαστής ήχου, ούτε θεωρώ ότι έχω ''αυτί'' κτλ. Προφανώς είναι υποκειμενικός ο σχολιασμός μου.
Επίσης
-Δοκίμασα και μ έναν παλιό Marantz PM-250 , δεν με εξέπληξε το αποτέλεσμα.
-Δοκίμασα έναν YAMAHA ,entry class βέβαια, ήταν χάλια, πολύ ξύρισμα οι κόρνες.
-Τα σύνδεσα σ εναν AVR Marantz SR-4003, μια χαρά και αρκετά κοντά στον 7003 με κάποιες λιγότερες δυναμικές,
-Με έναν Pioneer AVR τον VSX-917, είχε πολύ μπάσο αλλά οι κόρνες σε ελαφρώς καλύτερο αποτέλεσμα από τον Yamaha-ψιλοχάλια δηλαδη,
-O Cambridge Audio Topaz AM-5 , 25 Watt, μου άρεσε πάρα πολύ, φοβερές χροιές, και ωραίο αποτέλεσμα με λίγη ελαφρότητα στις δυναμικές.

Καλά λόγια ακούγονται και για τους NAD με τα Klipsch αλλά δεν είχα μεχρι τώρα κάποιον στην κατοχή μου.
Η άλλη λύση είναι Tsakiridis, που είδα τον Θησεα στην έκθεση και θέλω να τον ακούσω με τα Klipsch μου.
Τέλος, Από τους 3 που προτείνεις θα πήγαινα μάλλον στον 8005, μετά στον Cambridge. Τον άλλον δεν τον ξέρω.

Σε ευχαριστώ για την πολύ ανεπτυγμένη απάντηση φίλε μου. Επειδή παντού μου έλεγαν ότι θέλουν δύναμη τα Klipsch για να παίξουν σε υψηλές στάθμες, δεν θα πάω στον ΡΜ8005 τελικά αλλά θα στον SR7010 που βγάζει περίπου 190w/8ωμ σε στέρεο λειτουργία και σίγουρα θα τα οδηγεί πιο δυνατά. Συμφωνώ απολύτως για το πολύ ωραίο σχεδιασμό τους, σε gold-silver είναι καταπληκτικά οπτικά και μακριά από το βαρετό μαύρο. Ηχητικά ευελπιστώ πως δεν θα έχουν μεγάλες διαφορές. Κοιτάω και εγώ λίγο προς λυχνίες, αλλά όχι σε Τσακιρίδη, πιο πολύ προς Dared μεριά που έχουν και καλύτερο σχεδιασμό (ειδικά ο Dared i30) και ίσως Tripath. Δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά αφού είμαι newb στο hi-fi και μάλλον θα προτιμήσω ένα φθηνό μοντέλο για εισαγωγή στον λαμπάτο ήχο. Έχεις εντοπίσει κάποια καλή πρόταση με ανώτατο όριο στα 500 ευρώ;

Μιας και θα έχουμε παρόμοια συστήματα, μπορείς να μου προτείνεις και κανά καλό καλώδιο; Εσύ τι χρησιμοποιείς;
 

Μηνύματα
300
Reaction score
62
Φιλε, η αλήθεια είναι ότι ο SR7010 πρέπει να είναι φανταστικός πολυκάναλος και θα σε βολέψει για τα καλά, αλλά ο PM8005 κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλύτερος για αποκλειστική ακρόαση μουσικής (Είναι και Made in Japan-μην το ξεχνάμε). Αν δεν έχεις όμως πολυκάναλο και σκοπεύεις να πας στην Home Cinema μεριά ο SR7010 πιστεύω είναι πολύ καλή κίνηση. Και στο μέλλον ψάχνεσαι και για στέρεο ενισχυτή.
Με λαμπάτους όχι δεν έχω ασχοληθει , δεν έχω ακούσει καν τα ηχεία μου, ούτε άλλα Klipsch , αλλά θα ήθελα να δω τι γινεται κι εκεί.
Πιστεύω ότι κάτω από 500 δε θα βρεις κατι ιδιαίτερο σε καινούριο. ϊσως βρεις σε μεταχειρισμένο όμως.
Όσον αφορά τα καλώδια, δεν έχω επενδύσει σε αυτό το κομμάτι- και γενικά πιστεύω δε θα επενδύσω. Έχω απλά καλώδια , χωρίς μπανάνες, γυμνά, διατομής 2,5 mm2 . Έχω σκοπό μόνο να αναβαθμιστώ σε Belden 4mm2 ή μεγαλύτερα.Με άλλες κατηγορίες, δε νομίζω ότι χρειάζεται ν ασχοληθώ για το σύστημά που μέχρι στιγμής έχω-το θεωρώ μεγάλη υπερβολή και είμαι αρκετά επιφυλακτικός με τους μύθους των καλωδίων.
[DOUBLEPOST=1481842030][/DOUBLEPOST]Επίσης, ο SR7010 είναι 125 W / 8 Ohm - όχι 190. http://www.us.marantz.com/us/products/pages/ProductDetails.aspx?CatId=avreceivers&ProductId=SR7010
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.465
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top