Για Klipsch RP-280F: Marantz PM/SA-8005, Primare I/CD-22, other?

Marantz PM8005 vs Primare I22 vs Cambridge Audio CXA80 vs Other


  • Total voters
    22
Μηνύματα
82
Reaction score
32
Φιλε, η αλήθεια είναι ότι ο SR7010 πρέπει να είναι φανταστικός πολυκάναλος και θα σε βολέψει για τα καλά, αλλά ο PM8005 κατά πάσα πιθανότητα θα είναι καλύτερος για αποκλειστική ακρόαση μουσικής (Είναι και Made in Japan-μην το ξεχνάμε). Αν δεν έχεις όμως πολυκάναλο και σκοπεύεις να πας στην Home Cinema μεριά ο SR7010 πιστεύω είναι πολύ καλή κίνηση. Και στο μέλλον ψάχνεσαι και για στέρεο ενισχυτή.
Με λαμπάτους όχι δεν έχω ασχοληθει , δεν έχω ακούσει καν τα ηχεία μου, ούτε άλλα Klipsch , αλλά θα ήθελα να δω τι γινεται κι εκεί.
Πιστεύω ότι κάτω από 500 δε θα βρεις κατι ιδιαίτερο σε καινούριο. ϊσως βρεις σε μεταχειρισμένο όμως.
Όσον αφορά τα καλώδια, δεν έχω επενδύσει σε αυτό το κομμάτι- και γενικά πιστεύω δε θα επενδύσω. Έχω απλά καλώδια , χωρίς μπανάνες, γυμνά, διατομής 2,5 mm2 . Έχω σκοπό μόνο να αναβαθμιστώ σε Belden 4mm2 ή μεγαλύτερα.Με άλλες κατηγορίες, δε νομίζω ότι χρειάζεται ν ασχοληθώ για το σύστημά που μέχρι στιγμής έχω-το θεωρώ μεγάλη υπερβολή και είμαι αρκετά επιφυλακτικός με τους μύθους των καλωδίων.

[DOUBLEPOST=1481842030][/DOUBLEPOST]Επίσης, ο SR7010 είναι 125 W / 8 Ohm - όχι 190. http://www.us.marantz.com/us/products/pages/ProductDetails.aspx?CatId=avreceivers&ProductId=SR7010
Κοίτα, επειδή έχω προσωπική εμπειρία από κινεζική βιομηχανική παραγωγή, ότι δεν είναι "made in japan" δεν το έχω αυτομάτως σε χαμηλότερη εκτίμηση ή το αντίστροφο. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι θα έχουν μεγάλη διαφορά, γιατί ο ΡΜ8005 δεν συγκαταλέγεται στους Reference ενισχυτές της Marantz. Δυστυχώς δεν υπήρξε δυνατότητα στην Ελλάδα να τους συγκρίνω ώστε να σχηματίσω αντικειμενική άποψη...

Για την ισχύ του 7010, διάβασε το παρακάτω γερμανικό ριβιού (http://www.hifitest.de/test/av-receiver/marantz-sr7009_10899-seite2) που μέτρησαν το αμέσως προηγούμενο μοντέλο, τον 7009 να βγάζει τόσα σε λειτουργία στέρεο! Εντυπωσιάστηκαν για το πόσο πιο δυνατό μηχάνημα είναι!
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Από λαμπάτο επειδή έχω ψηθεί, το βλέπω να παίρνω έναν φθηνό υβριδικό της Koda για αρχή και αλλάζοντας του λυχνίες, ευελπιστώ ότι το αποτέλεσμα θα είναι "καλούτσικο" για να πάρω μια ιδέα. Στο μέλλον ίσως πάω σε μοντέλο της Dared...
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Από λαμπάτο επειδή έχω ψηθεί, το βλέπω να παίρνω έναν φθηνό υβριδικό της Koda για αρχή και αλλάζοντας του λυχνίες, ευελπιστώ ότι το αποτέλεσμα θα είναι "καλούτσικο" για να πάρω μια ιδέα. Στο μέλλον ίσως πάω σε μοντέλο της Dared...
Μην παρεις τον koda που ποσταρες στο νημα λιγες ωρες πριν.Δεν θα παιξει οπως νομίζεις και θα σχηματίσεις λαθος γνωμη για τις λαμπες.Εαν εχω αυριο τα δικα μου και εισαι απο Αθηνα ελα να τα ακουσεις με λαμπα.
Ανα καιρους παιζουν καλοι μεταχ. με μαξ 500-600ευρω ισως και λιγοτερα.Κινεζικοι η μη.
Ο koda εχει τρανζιστορ στην έξοδο και δεν ξερω τι τρανζιστορ ειναι.
Συν οτι βαλτα κατω εχει εαν θυμαμαι καλα 220ευρω πανω κατω βαλε και κανα 100ρικο κοντα οι λαμπες πας κοντα 350 ευρω.
Με αυτα τα χρήματα και κατι παραπανω και υπομονη θα βρεις εδω μεταχ.που τον koda τον γλενταει.Συν οτι και λαμπες να αλλαξεις στο συγκεκριμένο μηχανημα δεν πιστεύω να ακουσεις διαφορα.
Φιλικα στα λέω πριν κανεις πατατα
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Μην παρεις τον koda που ποσταρες στο νημα λιγες ωρες πριν.Δεν θα παιξει οπως νομίζεις και θα σχηματίσεις λαθος γνωμη για τις λαμπες.Εαν εχω αυριο τα δικα μου και εισαι απο Αθηνα ελα να τα ακουσεις με λαμπα.
Ανα καιρους παιζουν καλοι μεταχ. με μαξ 500-600ευρω ισως και λιγοτερα.Κινεζικοι η μη.
Ο koda εχει τρανζιστορ στην έξοδο και δεν ξερω τι τρανζιστορ ειναι.
Συν οτι βαλτα κατω εχει εαν θυμαμαι καλα 220ευρω πανω κατω βαλε και κανα 100ρικο κοντα οι λαμπες πας κοντα 350 ευρω.
Με αυτα τα χρήματα και κατι παραπανω και υπομονη θα βρεις εδω μεταχ.που τον koda τον γλενταει.Συν οτι και λαμπες να αλλαξεις στο συγκεκριμένο μηχανημα δεν πιστεύω να ακουσεις διαφορα.
Φιλικα στα λέω πριν κανεις πατατα

Με το καλό να σου έρθουν. Πολύ θα ήθελα να ακούσω ένα σύστημα με ίδια ηχεία με τα δικά μου και λαμπάτο ενισχυτή που έχει στηθεί από άτομο που ξέρει, αλλά αυτή την περίοδο είναι λίγο δύσκολο. Αθήνα είμαι και εγώ πάντως, εάν υπάρξει η ευκαιρία θα σε καλέσω. Ένας άλλος λόγος που θέλω να πάρω τον Koda TA10BT είναι επειδή δεν έχω ακόμα ακούσει τα ηχεία αφού δεν έχουν έρθει ακόμα τα Marantz και η προθεσμία επιστροφής λόγω ελαττώματος λήγει την επόμενη εβδομάδα.

Ο συγκεκριμένος στα 170 ευρώ είναι ετοιμοπαράδοτος και με περισσότερες συνδέσεις από οτιδήποτε άλλο έχω βρει και πιο καλαίσθητος οπότε αργότερα θα μπορώ να τον έχω για ενισχυτή σε σύστημα γραφείου. Διάβασα που λες και αυτόν εδώ τον οδηγό (http://projectrepair.blogspot.gr/2013/08/project-mistral-mm-1-hybrid-tube.html) που κάποιος τον τροποποίησε και τον βελτίωσε με περίπου 50 ευρώ και λέω να τον ακολουθήσω...Το μοναδικό κοντινό είναι το Kingrex T20U που πρότειναν άλλοι φίλοι προηγουμένως, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν θα ακούγεται διαφορετικά από τον Μαραντζ ενισχυτή και επιπλέον χρειάζεται το σετ του με τροφοδοτικό και προενισχυτή για να παίξει καλά οπότε και τριπλασιάζεται το κόστος του.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Με το καλό να σου έρθουν. Πολύ θα ήθελα να ακούσω ένα σύστημα με ίδια ηχεία με τα δικά μου και λαμπάτο ενισχυτή που έχει στηθεί από άτομο που ξέρει, αλλά αυτή την περίοδο είναι λίγο δύσκολο. Αθήνα είμαι και εγώ πάντως, εάν υπάρξει η ευκαιρία θα σε καλέσω. Ένας άλλος λόγος που θέλω να πάρω τον Koda TA10BT είναι επειδή δεν έχω ακόμα ακούσει τα ηχεία αφού δεν έχουν έρθει ακόμα τα Marantz και η προθεσμία επιστροφής λόγω ελαττώματος λήγει την επόμενη εβδομάδα.

Ο συγκεκριμένος στα 170 ευρώ είναι ετοιμοπαράδοτος και με περισσότερες συνδέσεις από οτιδήποτε άλλο έχω βρει και πιο καλαίσθητος οπότε αργότερα θα μπορώ να τον έχω για ενισχυτή σε σύστημα γραφείου. Διάβασα που λες και αυτόν εδώ τον οδηγό (http://projectrepair.blogspot.gr/2013/08/project-mistral-mm-1-hybrid-tube.html) που κάποιος τον τροποποίησε και τον βελτίωσε με περίπου 50 ευρώ και λέω να τον ακολουθήσω...Το μοναδικό κοντινό είναι το Kingrex T20U που πρότειναν άλλοι φίλοι προηγουμένως, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν θα ακούγεται διαφορετικά από τον Μαραντζ ενισχυτή και επιπλέον χρειάζεται το σετ του με τροφοδοτικό και προενισχυτή για να παίξει καλά οπότε και τριπλασιάζεται το κόστος του.
Αν έχεις σκοπο να τον κρατήσεις για συστημα γραφείου σε περιπτωση που δεν σου αρεσει οκ μαζι σου.
Μιας και εχω και class d μηχανήματα προ και τελικο με αρκετα βατακια μπορω να πω οτι παιζουν αρκετα καλα.Βεβαια τους εχω σε αλλο συστημα με εξισου ευαίσθητο ηχειο 98db 12αρι που το κανει και χορεύει.
Τα έκραζα τα class d class t χωρις να τα έχω ακούσει επειδη πιστευα οτι ειναι μονο για club και νταπα ντουπα.Καμια σχεση λοιπον.
Ο kingrex που αναφερεις παραπανω ειναι πολυ καλο μηχάνημα για τα χρήματα του.Ειχα δοκιμασει kingrex τελικό επισης tripath στα visaton που εδωσα και τα πήγαινε παρα πολυ καλα.
Δεν τον αγόρασα γιατι έχω μαζεψει αρκετούς ενισχυτες.
Στην θεση σου μεταξυ koda και kingrex θα έπαιρνα kingrex.
Εαν θες παντος εαν εχεις κάποιον προ ισως μπορεσω να τον δανειστω να τον ακούσεις με τα 280 μην σου πω οτι μπορει να το κανω για παρτυ μου κιολας:D
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Α και τωρα που τα λεμε περι ενισχυτη.
Σημερα την ακροαση που εκανα στα r28f οπως εγγραψα και πριν τα ακουσα με ενα ολοκληρωμένο atoll in80se το οποιο μηχανημα με εντυπωσίασε οπως εδεσε με τα klipsch. Απο οτι ειδα στις αγγελίες το πουλάει μέλος και σκεφτομαι πολύ σοβαρα να τον τσιμπησω.
Μου αρεσε παρα πολυ.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Προ δεν έχω, αλλά από ότι θυμάμαι ο Kingrex είχε μια υποδοχή Audio-in. Εγώ είχα ακούσει σε κατάστημα τον Atoll200 και παρότι τον βρήκα καλύτερο από τους άλλους (πιο αναλυτικό/ζεστό και λιγότερο κουραστικό), δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε τρομερά. Ίσως φταίει ότι τον άκουσα σε άλλα ηχεία. Προσωπικά θα πρότεινα να πας σto πιο μεγάλο μοντέλο για καλύτερο έλεγχο και δύναμη, αλλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα, είμαι σίγουρος.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Προ δεν έχω, αλλά από ότι θυμάμαι ο Kingrex είχε μια υποδοχή Audio-in. Εγώ είχα ακούσει σε κατάστημα τον Atoll200 και παρότι τον βρήκα καλύτερο από τους άλλους (πιο αναλυτικό/ζεστό και λιγότερο κουραστικό), δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε τρομερά. Ίσως φταίει ότι τον άκουσα σε άλλα ηχεία. Προσωπικά θα πρότεινα να πας σto πιο μεγάλο μοντέλο για καλύτερο έλεγχο και δύναμη, αλλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα, είμαι σίγουρος.
Αμα τον παρω ελα με klipsch να τον ακούσεις και θα με θυμηθείς ηταν πολύ καλο το αποτέλεσμα και δεν φαινόταν να θελουν παραπανω απο τα 2χ80 τα συγκεκριμενα.
Μπορει και να χεις δικιο και με τον μεγαλύτερο να παιζουν ακομα καλύτερα.
Θα δούμε
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Έχεις προλαβει να ακουσεις και άλλους ενισχυτές με τα Klipsch; Εδώ πέρα μου είχαν προτείνει και τον Primare i22, φαίνεται και αυτός να είναι πολύ καλός. Τον σκεφτόμου πολύ σοβαρά, αλλά δεν υπήρχαν καθόλου πληροφορίες ή εμπειρία για χρήση του με ηχεία Klipsch και δεν τον βρήκα πουθενά για να τον ακούσω.


Αυτό το στάδιο έχει την πιο μεγάλη πλάκα. Δηλαδή να δοκιμάζεις και να ψάχνεις να ματσάρεις ηχεία με ενισχυτή! Εγώ το είπα και το έκανα, πήρα σήμερα τόν υβριδικό ενισχυτή της Koda μαζί με 2 φθηνά καλώδια και 8 μπανάνες και θα το στήσω να δω πως παίζει με τα Klipsch. 1η φορά που ασχολούμαι με hi-fi, αν δεν συμβεί κάτι δραματικό μία χαρά θα είμαστε! :-D Άμα θελήσουμε να κάνουμε καμία μόντα, ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε λυχνίες στην Ελλάδα σε καλές τιμές;
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Όταν λες διάφορες ποιότητες, τι εννοείς; Πχ όπως με τα καλώδια που βγάζουν εσωτερικά με χαλκό, ασήμι, χρυσό; Φαντάζομαι ότι τα καλώδια που υπάρχουν μέσα στους τοίχους θα είναι χαλκού, σωστά;
Όχι, δε συζητάμε για τέτοιες διαφορές. Η διαφορά έγκειται στον τρόπο που βιδώνει το καλώδιο στο βύσμα. Το ακριβότερο έχει... 50 λεπτά :)
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Το break-in των ηχείων πως γίνεται; Εγώ τα έχω βάλει να παίζουν με τον Koda ΤΑ10ΒΤ ενισχυτή από USB διαφορετικά είδη μουσικής σε πολύ χαμηλές εντάσεις συνεχόμενα κοντά στις 12 ώρες από τότε που ξεκίνησα εκτός από μερικές φορές που παρασύρομαι από κάποια τραγούδια και το βάζω πιο δυνατά, λίγο πάνω από τη μέση. Είναι αυτός ο σωστός τρόπος;

Γιατί διάβασα σήμερα αυτό εδώ το άρθρο (https://thestateofsound.net/2014/02/07/breaking-in-your-new-speakers/) που λέει πως πρέπει η ένταση να είναι σταθερά μεγαλύτερη από τη συνηθισμένη της ακρόασης και να αντιστρέψουμε τα καλώδια φάσης στο ένα ηχείο για να μην ενοχλούνται οι γείτονες. Δηλαδή τόσες ώρες δεν έκανα τίποτα; Άμα κάνω αυτό που λέει θα υπάρξει πρόβλημα με τα ηχεία ή τον ενισχυτή;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Παίξε κανονικά, έστρωσαν.
Που δε χρειαζόταν, γιατί το στρώσιμο δεν γίνεται για να μη χαλάσουν τα ηχεία.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Επανέρχομαι, χωρίς να καταθέτω άποψη διότι δεν έχω συμπληρώσει καν ένα μήνα χρήσης (α) και τα ηχεία δεν έχουν πάει ακόμα στην οριστική τους θέση (β). Για το (α) θα χρειαστεί πρώτα να σχηματίσω άποψη για όλες τις δυνατότητες του συστήματος και να τρέξω και το Audyssey αλλά για να συμβεί αυτό θα πρέπει να ολοκληρωθεί το (β) με την αγορά κατάλληλων καλωδίων και μάλιστα μακριών, 6-7 μέτρα. Μην έχοντας εμπειρία με το θέμα, η πρώτη μου αναζήτηση βρήκε το παρακάτω: http://www.e-shop.gr/konig-kn-lsp04...on-reel-2x-250mm-15m-transparent-p-PER.506725 . Είναι δοκιμασμένο, καλό, φθηνό-ακριβό; Ταιριάζει με τα ηχεία και τον ενισχυτή που έχω; Οι διαφορετικές χωρητικότητες που έχω δει, 1.5, 2.5, 4.0 χιλιοστά έχουν διαφορά στην ποιότητα;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
https://www.skroutz.gr/s/10061253/Belden-Cable-2x2-5mm-Ατερμάτιστο-1m-46381.html
Μετρησε και χρησημοποιησε οσο καλωδιο σου χρειαζεται, οχι παραπανω αν δεν υπαρχει λογος.
Σε γενικες γραμμες οσο πιο χοντρο το καλωδιο τοσο καλυτερα μια που μειωνεται η αντισταση του αλλα για νορμαλ μηκη τα 2.5μμ ειναι υπεραρκετα και το καλωδιο ειναι επαρκως ευκαμπτο και ευχρηστο.
Νορμαλ μηκη βεβαια ειναι συνηθως τα 2-3μετρα, στα 6-7 τα 2.5μμ ειναι ΟΚ αλλα τα 4μμ ειναι λιγο πιο σωστη επιλογη.
Απλα τα 4μμ καλωδια ειναι πολυ χοντρα και δυσχρηστα για τα γουστα μου και προσωπικα δεν θα τα επελεγα αν δεν ηταν απολυτως απαραιτητο.
 
Last edited:

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Κοίταξα για λίγο και κάτι άλλα καλώδια, QED, In Akustik, αλλά θεώρησα ότι δεν άξιζαν αυτά που ζητούσαν. Έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα 2,5mm Belden που πρότεινες από το λίγο που τα έχω ακούσει σε σύγκριση με τα προηγούμενα no-name που ήταν και λεπτότερα.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Επανέρχομαι για να ρωτήσω σχετικά με την παροχή ρεύματος:

Επειδή θέλω να προστατεύσω το σύστημα από υπερτάσεις κτλ, σκεφτόμουν την αγορά ενός πολύμπριζου ασφαλείας. Προς το παρόν έχω βάλει ένα φις με προστασία για υπέρταση στην μπρίζα από όπου παίρνουν ρεύμα με ένα απλό πολύμπριζο τα συστήματα. Όταν ρώτησα τον ηλεκτρολόγο γοα κάποια προτεινόμενη μάρκα, μου είπε ότι αφού έχω στον πίνακα επιτηρητή τάσης δεν χρειάζομαι πολύμπριζο ασφαλείας. Ισχύει κάτι τέτοιο 100%;
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Επανέρχομαι για να ρωτήσω σχετικά με την παροχή ρεύματος:

Επειδή θέλω να προστατεύσω το σύστημα από υπερτάσεις κτλ, σκεφτόμουν την αγορά ενός πολύμπριζου ασφαλείας. Προς το παρόν έχω βάλει ένα φις με προστασία για υπέρταση στην μπρίζα από όπου παίρνουν ρεύμα με ένα απλό πολύμπριζο τα συστήματα. Όταν ρώτησα τον ηλεκτρολόγο γοα κάποια προτεινόμενη μάρκα, μου είπε ότι αφού έχω στον πίνακα επιτηρητή τάσης δεν χρειάζομαι πολύμπριζο ασφαλείας. Ισχύει κάτι τέτοιο 100%;
Για μενα ναι.Επειδη εχω γνωση και εχω κανει ακριβως το ιδιο.Οπου υπαρχει ηλεκτρικη συσκευη με πλακετα μεσ΄ το σπιτι, ασφαλιζεται με τον επιτηρητη.Συν ενα αντικεραυνικο που εχει προστεθει στον πινακα για να καλυψουμε κι αυτην την πιθανοτητα (του κρουστικου στιγμιαιου ρευματος).Ολα τ΄αλλα ειναι ημιμετρα και οχι απολυτως ασφαλη (πολυμπριζα και τα ρεστα).Ολα αυτα μπορουν να επιβεβαιωθουν και απο φιλους του φορουμ που ειναι και εξιδικευμενοι στο αντικειμενο.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Για μενα ναι.Επειδη εχω γνωση και εχω κανει ακριβως το ιδιο.Οπου υπαρχει ηλεκτρικη συσκευη με πλακετα μεσ΄ το σπιτι, ασφαλιζεται με τον επιτηρητη.Συν ενα αντικεραυνικο που εχει προστεθει στον πινακα για να καλυψουμε κι αυτην την πιθανοτητα (του κρουστικου στιγμιαιου ρευματος).Ολα τ΄αλλα ειναι ημιμετρα και οχι απολυτως ασφαλη (πολυμπριζα και τα ρεστα).Ολα αυτα μπορουν να επιβεβαιωθουν και απο φιλους του φορουμ που ειναι και εξιδικευμενοι στο αντικειμενο.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ήσουν κατατοπιστικός. Αντικεραυνικό ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι δεν χωρούσε στον πίνακα. Εφόσον το σπίτι δεν είναι το υψηλότερο στη γειτονιά, καθώς είναι στη μέση μιας κατηφόρας και υπάρχουν και δέντρα ψηλότερα, υπάρχει κίνδυνος κεραυνού;
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ήσουν κατατοπιστικός. Αντικεραυνικό ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι δεν χωρούσε στον πίνακα. Εφόσον το σπίτι δεν είναι το υψηλότερο στη γειτονιά, καθώς είναι στη μέση μιας κατηφόρας και υπάρχουν και δέντρα ψηλότερα, υπάρχει κίνδυνος κεραυνού;
Θα ρωτησω τον αδερφο που ειναι και ο "επιστημονας" σε αυτα τα θεματα λογω επαγγελματος και θα σου απαντησω φιλε μου!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.778
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top