Για Klipsch RP-280F: Marantz PM/SA-8005, Primare I/CD-22, other?

Marantz PM8005 vs Primare I22 vs Cambridge Audio CXA80 vs Other


  • Total voters
    22
Μηνύματα
248
Reaction score
285
Θα ρωτησω τον αδερφο που ειναι και ο "επιστημονας" σε αυτα τα θεματα λογω επαγγελματος και θα σου απαντησω φιλε μου!
Δεν εχει να κανει, το αντικεραυνικο σε εναν ηλεκτρολογικο πινακα, με το που ειναι το σπιτι, ή με το αν τραβαει κερευνους.Λαθος το σκεφτεσαι τελικα.Για να μην ειμαστε εκτος θεματος και επειδη αυτα θελουν ιδιαιτερες επεξηγησεις, θα σου προτεινα να ρωτησεις τον δικο σου ηλεκτρολογο για τα σχετικα.Αν δεν μπορει να σου εξηγησει, ή δεν γνωριζει, τα ξαναλεμε, αλλα οχι σε αυτο το νημα, για τους ανωτερω λογους.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Άλλη μια απορία: Το Marantz SA8005 το έχω συνδέσει με τον SR7010 μέσω RCA. Αλλά διαθέτει και optical out. Θα ήταν ακόμα καλύτερη η ποιότητα του ήχου από CD εάν το συνδέσω με οπτική ίνα;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Εννοείς αναλογικά με 2 RCA; Είναι πολύ πιθανό να παίζει καλύτερα έτσι.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Εννοείς αναλογικά με 2 RCA; Είναι πολύ πιθανό να παίζει καλύτερα έτσι.
Ναι, όπως τα λες το έχω συνδέσει, αναλογικά άσπρο-κόκκινο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το πως είναι τώρα, καλύτερο από ότι κατείχα και έχω ακούσει από κοντά, απλά το σκαλίζω λίγο και ίσως να κόλλησα (ελπίζω παροδικά) και το μικρόβιο της ποσοστιαίας αναβάθμισης. Έχει "βλάψει" ίσως και η περιήγηση εδώ μέσα που διαβάζω για ενεργά ηχεία και ψηφιακά τα πάντα όλα, πηγή-διαδρομή-κτλ....:p


Όταν λέμε ακούγεται καλύτερα, εννοούμε διαφορά μέρα με νύχτα ή είναι σχεδόν ανύπαρκτη για έναν "πρωτάρη";
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Όταν λέμε ακούγεται καλύτερα, εννοούμε διαφορά μέρα με νύχτα ή είναι σχεδόν ανύπαρκτη για έναν "πρωτάρη";
Μέρα με τη νύχτα δε νομίζω. :)
Γενικά επιλέγουμε το D/A conversion να το κάνει η συσκευή με το καλύτερο DAC.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Μέρα με τη νύχτα δε νομίζω. :)
Γενικά επιλέγουμε το D/A conversion να το κάνει η συσκευή με το καλύτερο DAC.
Ανάμεσα στα SR7010 και SA8005 υπάρχει διαφορά στο DAC; Είναι κάποιο εκ των 2 καλύτερο;


Υ.Σ. Στη δική μου περίπτωση, όταν παίζω flac συνδέω το USB απευθείας στον SR7010, όταν παίζω μουσική από λάπτοπ το συνδέω στη USB-B θύρα του SA8005.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Το d to a σταδιο ενος AV ενισχυτη ειναι υποτυπώδες σε σχεση με το d to a μιας σοβαρης πηγης καποιων απαιτησεων οπως το SA8005. Προτιμησε 8005 σε ολες τις περιπτωσεις.
 


Μηνύματα
82
Reaction score
32
Εντάξει η 1η εταιρία πιο γνωστή, αλλά βάσει τεχνικών προδιαγραφών, όταν το DAC του SR7010 είναι 32bits δεν είναι καλύτερο από το DAC του SA8005 που είναι 24bits;

Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να τα δοκιμάσω περισσότερο και να τα συγκρίνω πιο εμπεριστατωμένα. Τι διαφορές να περιμένω εάν παίζω flac στο SA8005 και το συνδέσω μέσω οπτικής ίνας με το SR7010; Πάλι δεν θα υπάρξει μετατροπή του σήματος πριν βγει στα ηχεία;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top