Γνωμη για ηχεια

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Γεια σας και καλος σας βρηκα.Ειμαι καινουργιος στο forum αλλα παλιος dj. Τα τελευταια χρονια ασχολουμε με το να βαζω μουσικη σε γαμους και εκδηλωσεις με δικα μου μηχανηματα. Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το τη ηχεια να παρω μιας και αυτα που εχω τωρα ειναι πολυ βαρια και μεγαλα για κουβαλημα και σκεφτομαι να τα πουλησω.
Ειναι 4 Yamaha S115V 500αρια και τα δουλευω με εναν crest παλιο μοντελο κι αυτος τον 7001.Αυτα τα δουλευω πιο σπανια βεβαια σε πιο μεγαλα event και συνηθως σε εξωτερικους χωρους. Για μικροτερα event εχω εναν crown xls 602 και 4 sx-100 electrovoice.
Εχετε κατι να μου προτεινετε σε πλαστικη μαλλον καμπινα και ελαφρυτερο μιας κι αυτα πανε 35 κιλα το ενα αλλα χωρις να χασω σε ισχυ και ογκο?
Ευχαριστω εκ των προτερων.....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

ενεργό σε βολεύει?

να ένα:



ούτε καν 15 κιλά δε ζυγίζει...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

κι αυτό ενεργό, πάμφθηνο και μόλις 9 κιλά. με 10' γούφερ. αλλά δε ξέρω αν θα σε καλύψει.

κι άλλες προτάσεις, πολλές. πχ

MACKIE THUMP TH-15A στα 16,5 κιλά και 280 ευρώ.

RCF Art 310A 12,4 κιλά

Mackie SRM 350 V2 11,8 κιλά

PEAVEY PR 12 D 13 κιλά

τα γιαμάχα σου πόσο ζυγίζουν?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

λίγο ακριβούτσικα, αλλά με μικρό βάρος και μεγάλες στάθμες είναι και τα

RCF Art 410-A στα 11,2 κιλά

και db Technologies OPERA 602 D στα 12,4 κιλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

α, το βρήκα, τα δικά σου τα γιαμάχα ζυγίζουν 27,7 κιλά! αρσιβαρίστας έχεις γίνει, ε? :143::137::138::135:

και κουβαλάς κι ενισχυτές....
 

Μηνύματα
291
Reaction score
7
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις τα mackie srm 450.Ειναι πολυ διαδεδομενα ,αξιοπιστα και παιζουν σε αξιοπρεπες σταθμες.Μαλιστα τωρα εχει βγει η version2 οποτε μπορεις να βρεις τα v1 σε κανενα clearance σε καλη τιμη.

Αν και να εισαι σιγουρος πως οταν πας απο ξυλινη καμπινα σε πλαστικη αποχαιρετας το χαμηλο :605:

Σε βλεπω σε κανενα τριμηνο να ρωτας για ενεργο sub :)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

Oτι πάρεις να ειναι με 15''.
Αλλιώς θα χρειαστείς 2 sub...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

Oτι πάρεις να ειναι με 15''.
Αλλιώς θα χρειαστείς 2 sub...
σωστό και αυτό.

οι επιλογές με 15'' με σειρά ....κιλών (!!!) (με όριο τα 20 κιλά) είναι οι:

1. DB Technologies Opera 605 D
12.9kg, 130dB maximum SPL, 722 ευρώ

2. db Technologies OPERA 405 D
14.5kg, 128dB maximum SPL, 535 ευρώ

3. JBL Eon 515
14.8kg, 129dB maximum SPL, 715 ευρώ

4. JBL Eon 315
15.9kg, 127dB maximum SPL, 509 ευρώ

5. PEAVEY PR 15 D
16.4kg, χχχdB maximum SPL, 519 ευρώ

6. Mackie Thump TH-15A
16.5kg, χχχdB maximum SPL, 345 ευρώ

7. RCF ART 715-A
18.2kg, 130dB maximum SPL, 990 ευρώ

8. RCF ART 525 A
18.5kg, 131dB maximum SPL, 1285 ευρώ

9. RCF ART 725-A
19.4kg, 131dB maximum SPL, 1279 ευρώ


θα έλεγα ένα JBL-άκι (αυτό το 515 που έβαλα και σε φωτό στο πρώτο ποστ μου) κι είσαι ωραίος. Για πιο φτηνά το 315. Και τέλος, η πιο οικονομική επιλογή είναι με διαφορά το Mackie Thump TH-15A, το οποίο στα χρήματά του είναι ...άπαιχτο!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.786
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

Τι βοήθεια κι αυτή από το Κώστα... :624:
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

Σας ευχαριστω για τις προτασεις σας.
Το θεμα ειναι και τι λενε ολα αυτα τα ηχεια εκτος απο εντασεις, δηλαδη να εχουν και καλο ηχο και να ειναι πως να το πω,αξιοπιστα απο ποιοτητα κατασκευης,λιγο σκυλια δηλαδη. Να μην τρεμεις οτι θα καουν στο πρωτο peak που ισως σου ξεφυγει.
Βλεπω Κωστα εσυ επιμενεις σε ενεργα ηχεια, η αληθεια ειναι πως δεν εχω δουλεψει ποτε με ενεργα. Δεν ξερω αν σε καλυπτουν σε εντασεις, πρωφανως τα πιο ακριβα μοντελα ε?
Αυτα τα JBL Eon 305 κοιταζα να σου πω την αληθεια. http://www.thomann.de/gr/jbl_eon_305.htm λενε τιποτα αραγε?
Και μια αλλη επιλογη που σκεφτομαι ειναι τιποτα 10αρια η 12αρια με κανα sub.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

θα σου πρότεινα να πας σε ενεργά.

εκτός του ότι θα σταματήσεις να κουβαλάς ενισχυτές, είναι βέβαιο πως τα ενεργά έχουν τους κατάλληλους ενισχυτές για τα μεγάφωνα και μπόλικες προστασίες για να μη καίγονται εύκολα. Ίσα ίσα, με δικό σου ενισχυτή είναι πολύ πιο εύκολο να τα κάψεις...

το 305 που λες κι εσύ σου προτείνω κι εγώ σε ενεργό, οπότε γίνεται 315. η διαφορά κόστους είναι πολύ λογική για να πας σε ενεργό. Το 515 έχει πιο δυνατά ενισχυτικά όπως μπορείς κι εσύ να δεις, αλλά και άλλο μεγάφωνο υψηλών συχνοτήτων (πιο μικρής διατομής εξόδου κόρνα).

ΙΜΗΟ δε θα χρειαστείς σαμπ για τις εκδηλώσεις που καλύπτεις, ιδίως εφόσον πας σε 15'' που λέει κι ο αρβανικ. Στη θέση σου αντί να πάρω σαμπ θα έπαιρνα (αν χρειαζόταν) περισσότερα ηχεία, δηλαδή αντί για 2 ηχεία θα είχα 3 ή 4 ή 5 ηχεία, όλα ενεργά, ώστε να καλύπτουν πιο ομοιόμορφα το χώρο, και να παίζουν πιο άνετα για τις ίδιες στάθμες στο χώρο.

η ευκολία με τα ενεργά είναι μεγάλη, δε κουβαλάς ενισχυτές, το ένα παίρνει σήμα από το άλλο, χρησιμοποιείς μόνο καλώδια interconnect (μικροφώνου) που είναι και πιο φτηνά από τα ηχείων και με πολύ λιγότερες απώλειες (των ηχείων πρέπει να είναι πάρα πολύ χοντρά για να μην έχουν σημαντικές απώλειες σε μεγάλα μήκη, και σημαντικά ακριβά) και αποκλείεται να βραχυκυκλώσεις κατά λάθος την έξοδο κανενός ενισχυτή και να έχεις ζημιές.

Τα JBL θεωρούνται σκυλιά, γαιδούρια και τα συναφή. δε σκαν, δε χαλάν.
Από ήχο είναι σίγουρα στην κορυφή αυτού που μπορείς να πάρεις.

ΙΜΗΟ δώσε τα γιαμάχα σου μαζί με τον ενισχυτή σου και πάνε σε ενεργά να ηρεμήσεις.
Προσωπικά θα έδινα τα 200 παραπάνω ευρώ στο τεμάχιο για να πάω στο 515. Θεωρώ ότι είναι μια επένδυση που θα τη χαρείς για πολλά χρόνια. Άσε που τα 515 είναι και κατά 1,1 κιλό ελαφρύτερα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

πάντως και τα μάκι είναι σκυλιά, και τα έχουν δουλέψει πολύ.
μη τα υποτιμάς.

το ενεργό Mackie Thump TH-15A είναι τόσο φτηνό, που το παίρνεις και για δοκιμή! ακόμα και για back-up να σου μείνει, δε θα παν χαμένα τα λεφτά του! Άσε που το πιο πιθανό είναι να βολευτείς μια χαρά και μ'αυτό...
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

thanks, νομιζω πως με πεισατε, για τα 515 με βλεπω, βεβαια με τα ενεργα θα κουβαλαω πιο πολλες μπαλαντεζες,χεχε.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

IMHO = In My Humple Opinion (το μακρύ μου και το κοντό μου δηλαδή:137::138::137::138:)
 

Μηνύματα
53
Reaction score
0
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

Φίλοι,απότι βλέπω είστε experts !!:109:
Θα ήθελα να ρωτήσω: Για ένα party του μικρού μου σε κήπο (περίπου 100-120 m2) με 70-80 άτομα θάθελα να αγοράσω έναν ενισχυτή και 2 ηχεία επαγγελματικά...και να τα χρησιμοποιώ 2-3 max φορές τον χρόνο..
Πέρυσι ένας γνωστός με 1 ενισχυτή και 2 ηχεία (JBL πλαστικά νομίζω ήταν) σήκωσε τον τόπο...μια χαρά ήταν !!
Θα μπορούσα να διαθέσω μέχρι 500€-600€.
Υπάρχει κάτι μέχρι σε αυτο το ποσόν ? :121:
Ευχαριστώ
Γιάννης
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

Ένα μοντέλο μέσα στον προϋπολογισμό σου είναι αυτό, και θα χρειαστείς και τρίποδες. (Αν τά βάλεις κάτω, και μάλιστα σε εξωτερικό χώρο, θα "χαθούν"). Αν μπορείς να διπλασιάσεις τον προϋπολογισμό, τότε πάρε ένα ζευγάρι τέτοια.

Δεν χρειάζονται ενισχυτή, τον έχουν ενσωματωμένο. Μπορείς να τα οδηγήσεις κατ' ευθείαν με έναν μείκτη ή ένα CD player.

(Οι αναγραφόμενες τιμές είναι ανά τεμάχιο).
 

Μηνύματα
53
Reaction score
0
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

Κώστα, ευχαριστώ για την απάντηση.
Δηλαδή μπορώ να συνδέσω απευθείας στο φορητό μου τα ηχεία (?) και να παίξω μουσική !
Η αυξομείωση της έντασης γίνεται μέσω του φορητού αφού επιλέξω κάποιο επίπεδο έντασης στα ηχεία επάνω μέσω του ενισχυτή τους ?
Με συγχωρείς για την χαζή ερώτηση, αλλά έχω άγνοια !!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

Γίνεται και απ' ευθείας από το φορητό, με ένα καλώδιο από mini στερεοφωνικό TRS σε δύο μεγάλα TRS, ή καλύτερα σε δύο XLR, μιας και το Samson στερείται εισόδου TRS. Θέλει όμως προσοχή, το βύσμα να είναι σταθεροποιημένο στην έξοδο του laptop, δηλαδή μη τυχόν και βγει κατά λάθος. Μην το παρασύρει κανένα πόδι, τέτοια πράγματα. Κάτι τέτοιο μπορεί να προκαλέσει βλάβη. Τα καλώδια αυτά μπορούν να είναι πολύ μακριά, ακόμα και 20 μέτρα.

Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις και μια φθηνή εξωτερική κάρτα ήχου, που να έχει εξόδους balanced, οπότε οι συνδέσεις είναι μακράν απλούστερες και ασφαλείς. Ας πούμε, αυτή εδώ η M-Audio έχει έξοδο σε μορφή TRS, οπότε κάθε κανάλι μπορεί να συνδεθεί με το αντίστοιχο ηχείο με καλώδιο TRS to XLR.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Γνωμη για ηχεια

προσοχή, οι τιμές είναι ανα ηχείο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.692
Μηνύματα
2.870.078
Members
37.944
Νεότερο μέλος
thodorisls
Top