Γνώμες για το συγκεκριμένο subwoofer YAMAHA NS-SW200

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αν μπορείς να φτάσεις την τιμή του, βλέπω αυτό "Cambridge Audio Aero 9" Που είναι 10 ιντσών και 500 βατ.
Το βρίσκω στο σκρούτζ:
Έχω υπολογίσει ένα ενδεικτικό ποσό περίπου 300 ευρώ συν-πλην . Παρόλα αυτά αν αξίζει όντως ,ένα sub για μια διαφορά των 150 ευρώ θα το έκανα, απλώς θα πήγαινε λίγο αργότερα χρονικά η αγορά του. Και από όσο βλέπω το ένα το μαγαζί το δίνει 345 ευρώ, άρα μεσα στα αρχικό ποσό που έχω υπολογίσει. Με τις συνδέσεις θα έχω θέμα με τον παλιό μου ενισχυτή? Eπίσης να επισημάνω ότι το θέλω ουσιαστικά για χρήση μουσικης, ασχέτως που έχω συνδέσει και την τηλεόραση ώστε σε μερικές ταινίες να έχω ήχο από τα ηχεία.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Στα 300 που υπολόγισες, βάλε 45 ακόμα και βρίσκεις την τιμή του Cambridge Audio Aero 9 από Ελληνικό κατάστημα. Τα +150 πώς τα υπολόγισες;
Δεν έχει είσοδο σήματος σε επίπεδο ηχείων (hi-level). Μακάρι αυτό να μην είναι πρόβλημα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Στα 300 που υπολόγισες, βάλε 45 ακόμα και βρίσκεις την τιμή του Cambridge Audio Aero 9 από Ελληνικό κατάστημα. Τα +150 πώς τα υπολόγισες;
Δεν έχει είσοδο σήματος σε επίπεδο ηχείων (hi-level). Μακάρι αυτό να μην είναι πρόβλημα.
Απλά στην αρχή νόμιζα ότι κοστιζει περιπου 500 ευρω,
Για την συνδεση του να πω οτι δεν έχω έξοδο στον ενισχυτή μου για sub, ειναι παλιός
Εχεις προσωπική εμπειρία απο αυτό το sub? ή λόγω φίρμας το προτείνεις/
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Στα 300 που υπολόγισες, βάλε 45 ακόμα και βρίσκεις την τιμή του Cambridge Audio Aero 9 από Ελληνικό κατάστημα. Τα +150 πώς τα υπολόγισες;
Δεν έχει είσοδο σήματος σε επίπεδο ηχείων (hi-level). Μακάρι αυτό να μην είναι πρόβλημα.
Aγαπητέ Petros εκτός από αυτό που μου προτείνεις ( Cambridge Audio Aero 9 ) τι θα έλεγες και για αυτό σε περίπτωση που έκανα την υπέρβαση?
https://www.skroutz.gr/s/386249/Sunfire-SDS-10.html

Να θυμήσω ότι το θέλω ουσιαστικά για μουσικη με δικάναλο ενισχυτή και σε χώρο περίπου 40τ.μ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Και το Cambringe και το Sunfire είναι αξιοπρεπέστατα.
Επίσης στην κατηγορία τιμής αυτή υπάρχει πληθώρα στουντιακών (και μη) ωραιότατων sub...
όμως...
δεν έχεις τρόπο να τα συνδέσεις... επειδή ότι πάρεις θα συνδεθεί στην έξοδο (ηχείων) του ενισχυτή σου, χρειάζεσαι crossover για τα ηχεία. Χρειάζεσαι ένα sub που να έχει είσοδο ηχείων ΚΑΙ έξοδο ηχείων (μετά το εσωτερικό crossover του sub). Μπορείς βέβαια να συνδέσεις πολλά από αυτά χωρίς crossover όμως χάνεις έτσι το πλεονέκτημα να απαλλάξεις τον ενισχυτή σου και τα ηχεία σου από το βάρος των χαμηλών. Ή μπορείς να ψάξεις crossover ή να φτιάξεις ένα... Το λιγότερο μπλέξιμο θα το έχεις αν το ενσωματώνει το sub.
π.χ. αφού ανέβασες budget δες και αυτό:


Όλη η φασαρία γίνεται για αυτό:

1606794773800.png


που ξαναλέω πως δεν είναι ο καλύτερος τρόπος cross αλλά στην περίπτωση σου (ελλείψει άλλου) είναι κάτι. Ξεμπερδεύεις με τις συνδέσεις με συνοπτικές διαδικασίες.
Αν δεν είναι ζητούμενο το να ξεμπερδέψεις εύκολα... υπάρχουν πολλά να προτείνουμε :biggrin:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Απλά στην αρχή νόμιζα ότι κοστιζει περιπου 500 ευρω,
Για την συνδεση του να πω οτι δεν έχω έξοδο στον ενισχυτή μου για sub, ειναι παλιός
Εχεις προσωπική εμπειρία απο αυτό το sub? ή λόγω φίρμας το προτείνεις/
Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Είδα τα χαρακτηριστικά του και μου φαίνονται καλά.
Όλη η φασαρία γίνεται για αυτό:

View attachment 189299

που ξαναλέω πως δεν είναι ο καλύτερος τρόπος cross αλλά στην περίπτωση σου (ελλείψει άλλου) είναι κάτι. Ξεμπερδεύεις με τις συνδέσεις με συνοπτικές διαδικασίες.
Αν δεν είναι ζητούμενο το να ξεμπερδέψεις εύκολα... υπάρχουν πολλά να προτείνουμε :biggrin:
Φίλε @Astras το παραπάνω δυστυχώς ισχύει στην περίπτωσή σου. Για να πάρεις κάποιο sub χωρίς τις εισοδο-εξόδους hi-level που φαίνονται στην παραπάνω φωτογραφία, θα πρέπει να ακολουθήσεις μια διαφορετική και λίγο πιο περιοριστική συνδεσμολογία, αλλά γίνεται. Δηλαδή, για μένα, μην αποκλείσεις κάποιο καλό sub μόνο και μόνο επειδή δεν έχει hi-level εισοδο-εξόδους.

Η διαφορετική συνδεσμολογία έχει ως εξής:
Πηγή -> Sub -> ενισχυτής ->ηχεία.

Ο περιορισμός είναι ότι πλέον θα έχει μία πηγή στο σύστημά σου και ο επιλογέας πηγών (εισόδων) του ενισχυτή σου ουσιαστικά καταργείται, αφού θα πρέπει να χρησιμοποιείς μόνο μία. Αυτό έχει κι άλλο περιορισμό. Θα πρέπει να έχεις πηγή με μεταβλητή έξοδο ήχου (volume control).

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται βουνό και αξεπέραστα, τότε αναγκαστικά βρες sub που να έχει hi-level εισοδο-εξόδους, πάρτο, ευχαριστήσου το και ξέχνα το σωστό τρόπο ενσωμάτωσης.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Aγαπητέ Petros εκτός από αυτό που μου προτείνεις ( Cambridge Audio Aero 9 ) τι θα έλεγες και για αυτό σε περίπτωση που έκανα την υπέρβαση?
https://www.skroutz.gr/s/386249/Sunfire-SDS-10.html

Να θυμήσω ότι το θέλω ουσιαστικά για μουσικη με δικάναλο ενισχυτή και σε χώρο περίπου 40τ.μ.
Και αυτό μου αρέσει. Είναι και από γνωστή εταιρία. Επίσης έχει περιστροφικό ρυθμιστικό φάσης για σωστή ενσωμάτωση.

 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Και το Cambringe και το Sunfire είναι αξιοπρεπέστατα.
Επίσης στην κατηγορία τιμής αυτή υπάρχει πληθώρα στουντιακών (και μη) ωραιότατων sub...
όμως...
δεν έχεις τρόπο να τα συνδέσεις... επειδή ότι πάρεις θα συνδεθεί στην έξοδο (ηχείων) του ενισχυτή σου, χρειάζεσαι crossover για τα ηχεία. Χρειάζεσαι ένα sub που να έχει είσοδο ηχείων ΚΑΙ έξοδο ηχείων (μετά το εσωτερικό crossover του sub). Μπορείς βέβαια να συνδέσεις πολλά από αυτά χωρίς crossover όμως χάνεις έτσι το πλεονέκτημα να απαλλάξεις τον ενισχυτή σου και τα ηχεία σου από το βάρος των χαμηλών. Ή μπορείς να ψάξεις crossover ή να φτιάξεις ένα... Το λιγότερο μπλέξιμο θα το έχεις αν το ενσωματώνει το sub.
π.χ. αφού ανέβασες budget δες και αυτό:


Όλη η φασαρία γίνεται για αυτό:

View attachment 189299

που ξαναλέω πως δεν είναι ο καλύτερος τρόπος cross αλλά στην περίπτωση σου (ελλείψει άλλου) είναι κάτι. Ξεμπερδεύεις με τις συνδέσεις με συνοπτικές διαδικασίες.
Αν δεν είναι ζητούμενο το να ξεμπερδέψεις εύκολα... υπάρχουν πολλά να προτείνουμε :biggrin:
Ειλικρινά σε ευχαριστώ που με βοηθάς τόσο! Το συγκεκριμένο της yamaha ns-300 αφού σκέφτομαι να κάνω την υπέρβαση θα με κάλυπτε για μουσικά ακούσματα? Είναι παρόμοιο σε ποιότητα με τα προηγούμενα?
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ειλικρινά σε ευχαριστώ που με βοηθάς τόσο! Το συγκεκριμένο της yamaha ns-300 αφού σκέφτομαι να κάνω την υπέρβαση θα με κάλυπτε για μουσικά ακούσματα? Είναι παρόμοιο σε ποιότητα με τα προηγούμενα?
Αυτό ναι. Αυτό με πείθει κι εμένα ότι είναι καλό. το NS200 που έλεγες μου φαινόταν "λίγο".
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
...και τώρα λέω εγώ το εξής:
Σε περίπτωση που αργότερα θελήσω (αν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου) να πάρω και 2ο subwoofer τι είναι καλύτερο να κάνω? Να αγοράσω τώρα ενα 10" ή να είναι 12" και το πρώτο μου? Βέβαια το πιιο σημαντικό από όλα είναι, πως θα συνδέσω τα 2 subwoofers στον αρχαίο μου ενισχυτή? Υπάρχει τρόπος?

...τρομάρα μου! εδώ ακόμη δεν πήρα το 1ο, θέλω και 2ο!!! :)
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...εξαπανέκαθεν!!! :)
Ποια η γνώμη σου στις απορίες μου?
Το...μέγεθος μετράει.Με ομοειδή και τα επόμενα,άμα υπάρξουν...Οπότε προσεκτική επιλογή στο...πρώτο.Η Yamaha πάντως έχει παράδοση σε καλά και αξιόπιστα sub.
Είναι η κύρια πηγή σου ψηφιακός αναπαραγωγός ή άλλη;
Έχει ο παραδοσιακός σου ενισχυτής έξοδο TAPE OUT ;

Να έχεις υπ'όψιν επίσης ότι άμα προμηθευτείς δεύτερο τεμάχιο και το συνδέσεις στην ίδια έξοδο χαμηλού (line) σήματος από παραδοσιακό ολοκληρωμένο ενισχυτή,θέλει προσοχή να έχει αυτή αρκετά χαμηλή αντίσταση,εφόσον θα συνδεόταν και δεύτερο παράλληλα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Ευχαριστ
Το...μέγεθος μετράει.Με ομοειδή και τα επόμενα,άμα υπάρξουν...Οπότε προσεκτική επιλογή στο...πρώτο.Η Yamaha πάντως έχει παράδοση σε καλά και αξιόπιστα sub.
Είναι η κύρια πηγή σου ψηφιακός αναπαραγωγός ή άλλη;
Έχει ο παραδοσιακός σου ενισχυτής έξοδο TAPE OUT ;

Να έχεις υπ'όψιν επίσης ότι άμα προμηθευτείς δεύτερο τεμάχιο και το συνδέσεις στην ίδια έξοδο χαμηλού (line) σήματος από παραδοσιακό ολοκληρωμένο ενισχυτή,θέλει προσοχή να έχει αυτή αρκετά χαμηλή αντίσταση,εφόσον θα συνδεόταν και δεύτερο παράλληλα.

Ευχαριστώ πρώτα από όλα για τις απαντήσεις.
Αρα συνεχίζοντας κατά σειρά:

- Να προσπαθήσω το 1ο μου subwoofer να είναι 12" ? Υπάρχει κάποιο της Yamaha μιας και λέτε ότι είναι αξιοπρεπή. Κάποια άλλη φίρμα? βέβαια κοντά σε αυτά τα χρηματικά όρια 350-max 450ευρώ.
Προϋπόθεση βέβαια όπως γραφτηκε παραπάνω να μπορεί να συνδεθεί με τον αρχαίο μου δικάναλο ενισχυτή που δεν έχει ξεχωριστή έξοδο για subwoofer. Eχει μόνο Α & Β για δύο ζεύγη ηχείων.
Το yamaha ns-sw300 έχω την δυνατότητα να το συνδέσω επειδή έχει input from amplifier-output to speakers

- Eχει ο ενισχυτής μου επίσης TAPE OUT όπου έχω συνδενδεμένο ένα tape της ίδιας εταιρείας fisher

- Aρα με μια φράση, πως θα μπορούσα να συνδέσω δύο subwoofers ή μήπως δεν γίνεται καθόλου με αυτον τον ενσχυτή που έχω?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το yamaha ns-sw300 έχω την δυνατότητα να το συνδέσω επειδή έχει input from amplifier-output to speakers


- Aρα με μια φράση, πως θα μπορούσα να συνδέσω δύο subwoofers ή μήπως δεν γίνεται καθόλου με αυτον τον ενσχυτή που έχω?
Άνετα,
αντί να πάνε 2 έξοδοι ηχείων στο σαμπ και από κει να φεύγουν 2 έξοδοι για ηχεία...
πάει μια έξοδος ενισχυτή σε κάθε σαμπ και από κει στο αντίστοιχο ηχείο (θα περισσεύει μια είσοδος/έξοδος σε κάθε σαμπ)

Οπότε μπορείς να πάρεις τώρα ένα και όποτε/αν θελήσεις ακόμη ένα ίδιο.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
(του τηλεφώνησα και του είπα ότι θα γράψω ποιο να πάρει αλλά επειδή είναι αργά γράψε εσύ το πρωί γιατί)
Το...μέγεθος μετράει.Με ομοειδή και τα επόμενα,άμα υπάρξουν...Οπότε προσεκτική επιλογή στο...πρώτο.Η Yamaha πάντως έχει παράδοση σε καλά και αξιόπιστα sub.
Είναι η κύρια πηγή σου ψηφιακός αναπαραγωγός ή άλλη;
Έχει ο παραδοσιακός σου ενισχυτής έξοδο TAPE OUT ;

Να έχεις υπ'όψιν επίσης ότι άμα προμηθευτείς δεύτερο τεμάχιο και το συνδέσεις στην ίδια έξοδο χαμηλού (line) σήματος από παραδοσιακό ολοκληρωμένο ενισχυτή,θέλει προσοχή να έχει αυτή αρκετά χαμηλή αντίσταση,εφόσον θα συνδεόταν και δεύτερο παράλληλα.
-εννοείται το μεγαλύτερο,
-εννοείται ίδιας μάρκας,
και λίγο καλύτερο να είναι το yamaha λόγω συστήματος δεν θα το καταλάβεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ευχαριστ



Ευχαριστώ πρώτα από όλα για τις απαντήσεις.
Αρα συνεχίζοντας κατά σειρά:

- Να προσπαθήσω το 1ο μου subwoofer να είναι 12" ? Υπάρχει κάποιο της Yamaha μιας και λέτε ότι είναι αξιοπρεπή. Κάποια άλλη φίρμα? βέβαια κοντά σε αυτά τα χρηματικά όρια 350-max 450ευρώ.
Προϋπόθεση βέβαια όπως γραφτηκε παραπάνω να μπορεί να συνδεθεί με τον αρχαίο μου δικάναλο ενισχυτή που δεν έχει ξεχωριστή έξοδο για subwoofer. Eχει μόνο Α & Β για δύο ζεύγη ηχείων.
Το yamaha ns-sw300 έχω την δυνατότητα να το συνδέσω επειδή έχει input from amplifier-output to speakers

- Eχει ο ενισχυτής μου επίσης TAPE OUT όπου έχω συνδενδεμένο ένα tape της ίδιας εταιρείας fisher

- Aρα με μια φράση, πως θα μπορούσα να συνδέσω δύο subwoofers ή μήπως δεν γίνεται καθόλου με αυτον τον ενσχυτή που έχω?
Με μικρή υπέρβαση,αξίζει οπωσδήποτε το παρακάτω :
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μια μικρή διευκρίνιση για το TAPE OUT, στην περίπτωση που θέλει να το χρησιμοποιήσει κάποιος για σύνδεση του subwoofer: συνήθως δεν έχει μεταβλητή έξοδο στάθμης (κοινώς, το subwoofer θα παίζει συνέχεια τέρμα).
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top