Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!


Μηνύματα
287
Reaction score
37
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Πάντως 100 δίσκοι δεν είναι και λίγοι φίλε bonobo!
Για κουβάλα τους! :116:

Ψηφίζω SL1200 (έχω ένα) αν και γλυκοκοιτάω τελευταία τα project 6.x
 

Μηνύματα
1.450
Reaction score
1.102
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Καλησπέρα και από εμένα.Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις ένα καινούριο πικάπ αλλά όχι πολύ ακριβό,το οποίο θα μπορείς να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις της κεφαλής και μετά να επενδύσεις σε μια υψηλοέξοδη mc.Κατά τη γνώμη μου στη χαμηλή κατηγορία τιμής δεν υπάρχουν σοβαρές διαφορές στον ήχο όσον αφορά τη κατασκευή του πικάπ.Η διαφορά είναι στη κεφαλή,εκεί πρέπει να επενδύσεις,και φυσικά να σου αρέσει αισθητικά αυτό που θα πάρεις αλλιώς θα το βλέπεις στο μέλλον και θα ξενερώνεις.κοίτα μόνο να μη παρασυρθείς σε κάτι που δεν σου αρέσει επειδή το είπε κάποιος ''γκουρου'' του ηχου!!
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Καλησπέρα και από εμένα.Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις ένα καινούριο πικάπ αλλά όχι πολύ ακριβό,το οποίο θα μπορείς να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις της κεφαλής και μετά να επενδύσεις σε μια υψηλοέξοδη mc.Κατά τη γνώμη μου στη χαμηλή κατηγορία τιμής δεν υπάρχουν σοβαρές διαφορές στον ήχο όσον αφορά τη κατασκευή του πικάπ.Η διαφορά είναι στη κεφαλή,εκεί πρέπει να επενδύσεις,και φυσικά να σου αρέσει αισθητικά αυτό που θα πάρεις αλλιώς θα το βλέπεις στο μέλλον και θα ξενερώνεις.κοίτα μόνο να μη παρασυρθείς σε κάτι που δεν σου αρέσει επειδή το είπε κάποιος ''γκουρου'' του ηχου!!
Συμφωνούμε σε όλα!

Μόνη σημείωση: το SL-1200 MK II έχει τεράστια διαφορά στην κατασκευή σε σχέση με οτιδήποτε άλλο!

:107:
 

Μηνύματα
1.450
Reaction score
1.102
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Συμφωνούμε σε όλα!

Μόνη σημείωση: το SL-1200 MK II έχει τεράστια διαφορά στην κατασκευή σε σχέση με οτιδήποτε άλλο!

:107:
χαίρομαι που συμφωνούμε,για τη κατασκευή του συγκεκριμένου πικάπ δεν γνωρίζω,οπότε δέχομαι και αυτό που λες,αυτό που γνωρίζω όμως είναι οτί ο άνθρωπος είπε εξαρχής οτί δεν του αρέσει το SL-1200 MK II και το μόνο που του έχουν προτείνει είναι αυτό!Όπως εγώ που ήμουν σε αναζήτηση phono stage σε άλλο φόρουμ και τους είχα πεί οτί διαθέτω μέχρι 500ευρώ και όλα όσα μου προτείναν είχαν από 650 και πάνω!Τελικά ψάχτηκα μόνος μου και με 290 αγόρασα ένα πραγματικά αξιόλογο.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

χαίρομαι που συμφωνούμε,για τη κατασκευή του συγκεκριμένου πικάπ δεν γνωρίζω,οπότε δέχομαι και αυτό που λες,αυτό που γνωρίζω όμως είναι οτί ο άνθρωπος είπε εξαρχής οτί δεν του αρέσει το SL-1200 MK II και το μόνο που του έχουν προτείνει είναι αυτό!Όπως εγώ που ήμουν σε αναζήτηση phono stage σε άλλο φόρουμ και τους είχα πεί οτί διαθέτω μέχρι 500ευρώ και όλα όσα μου προτείναν είχαν από 650 και πάνω!Τελικά ψάχτηκα μόνος μου και με 290 αγόρασα ένα πραγματικά αξιόλογο.
Έχεις απόλυτο δίκιο! Ίσως είναι και αυτός ένας τρόπος, ανάμικτος με λίγη χιουμοριστική διάθεση, για να υπογραμμίσουμε πόσο μοναδικό δημιούργημα είναι το συγκεκριμένο!

Πάντως δεν πταίω εγώ! Άλλο κακό παιδάκι έκανε την αρχή!


:405:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Και να σκεφτεις εγω που εριξα την πρωτη πετρια δεν εχω Technics.Heybrook εχω απο 20ετιας
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Και να σκεφτεις εγω που εριξα την πρωτη πετρια δεν εχω Technics.Heybrook εχω απο 20ετιας
Κάκιστα!!!
Να πάρεις και εσύ ένα Technics...

σσ: και να μου δώσεις το Heybrook :138:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Εσυ ξυνεσαι καιρο στην γκλιτσα του βοσκου αλλα δεν θα σου κατσει.
Το Heybrook θα πεθανει μαζυ μου και ολα τα βινυλια μαζυ.Δηλαδη σε καμμια εκατοστη χρονια.
 

Μηνύματα
4.874
Reaction score
3.968
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Φιλε μην παρεις τιποτα απ αυτα που σου προτεινουν. Με τα χρηματα που θα διαθεσεις δεν προκειται να παρεις το τελειο πικαπ. Ολ αυτα που σου προτεινουν τα βρισκεις σχετικα ευκολα στις αγγελιες. Αποδειξη οτι οι ιδιοκτητες τους τα αποχωριζονται σχετικα ευκολα (μην ψαχνεις τον λογο, δεν εχει σημασια).

Παρε κατι που θα βγαζει ματια. Να ειναι εφετζεδικο. Θα παιζει σιγουρα καλα, οχι τελεια. Θα το ευχαριστηθεις και θα κανεις επιδειξη στους φιλους σου. Χωρια που μπορει να χτυπησεις και καμμια γκομενα. :113:

Μουσικη απο το πικαπ σε πρωτη φαση θ ακους τακτικα. Οταν περασει καποιος χρονος κι αφου σ ενδιαφερει το κομματι αυτο, σιγουρα θα μπεις κι εσυ στο κλαμπ αυτων που ακουνε με ντακ και μιντια πλαιυερ η πισι. Τοτε το πικαπ θα ειναι για γιορτες αντε και και καμμια Κυριακη.
 


Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Θα σε "συμβουλευα" αν εχεις ποιοτικο phono stage και σκεφτεσαι να παρεις και αλλους δισκους και μια καλη κεφαλη να μην παρεις τιποτε αλλα να μαζεψεις χρηματα μεχρι να μπορεις να παρεις κατι αξιολογο και θα γλυτωσεις τα χρηματα των αναβαθμισεων
Αν θελεις να παρεις πλατω βραχιονα κεφαλη και προενισχυτη κεφαλης με 500€ κατα τη γνωμη μου ξεχνατο σε καινουριο, και σε μεταχειρισμενο με τοσα, απλα θα ακους τους δισκους αλλα οχι οπως θα μπορουσαν να παιξουν (αν ειναι καλοι σε εγγραφη)
Βεβαια αν ειναι αληθεια για το πως παιζει το ντακ της μ.φιντελιτυ με τα ιδια χρηματα
πουλα τους δισκους καλυτερα
(σκοτωσε το πριν μεγαλωσει)
τουλαχιστο οι παλιοτεροι δωσαμε τοσα στα αναλογικα σε μια αλλη εποχη που δεν υπηρχε η σημερινη ποιοτητα απο τα φτηνα φηφιακα:140::112::113:
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
446
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Φιλε μην παρεις τιποτα απ αυτα που σου προτεινουν. Με τα χρηματα που θα διαθεσεις δεν προκειται να παρεις το τελειο πικαπ. Ολ αυτα που σου προτεινουν τα βρισκεις σχετικα ευκολα στις αγγελιες. Αποδειξη οτι οι ιδιοκτητες τους τα αποχωριζονται σχετικα ευκολα (μην ψαχνεις τον λογο, δεν εχει σημασια).

Παρε κατι που θα βγαζει ματια. Να ειναι εφετζεδικο. Θα παιζει σιγουρα καλα, οχι τελεια. Θα το ευχαριστηθεις και θα κανεις επιδειξη στους φιλους σου. Χωρια που μπορει να χτυπησεις και καμμια γκομενα. :113:

Μουσικη απο το πικαπ σε πρωτη φαση θ ακους τακτικα. Οταν περασει καποιος χρονος κι αφου σ ενδιαφερει το κομματι αυτο, σιγουρα θα μπεις κι εσυ στο κλαμπ αυτων που ακουνε με ντακ και μιντια πλαιυερ η πισι. Τοτε το πικαπ θα ειναι για γιορτες αντε και και καμμια Κυριακη.
Aπο καινουριο θα παιρνα αυτο...

http://www.odes.gr/index.php?page=s...ategory_id=127&option=com_virtuemart&Itemid=5

τρελη μουρη το αθλιο!!! και απο οτι διαβαζω, παιζει και μια χαρα..320ε..και διεθεσε τα παραπανω χρηματα σε μια βελονιτσα καλυτερη, η φατα βρε αδερφε παρεα με τα φιλαρακια ακουγοντας μουσικουλα!
 

Μηνύματα
110
Reaction score
0
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

παιδια δεν ξερω, αλλα ζώντας εντονα την εποχη του βινυλιου, πιστευω οτι το ΜΚ ΙΙ ειναι αξεπεραστο στην κατηγορία αυτη (και οχι μονο). Εξαιρετικο πικαπ, διαχρονικότατο με ευκολο χειρισμο!
Δεν το εχω, το εχω δουλεψει παλια ομως σαν ραδιοφωνικος παραγωγος. Για να πω την αληθεια εχω το Technics BD22, χαμηλοτερης κατηγορίας παρολα αυτα με πολυ αξιοπρεπεις επιδόσεις ωστόσο!
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Thorens TD160 =250e
Rega RB250(300!!)=150e
Συνολο 400e ,μιλαμε για μεταχειρισμενα.
Μηχανηματα που θα τα κρατησεις για χρονια και δεν θα το μετανιωσεις (οσο βεβαια δεν βγαζει φρουτα το ευρωδεντρο σου!!!!)
100ε δωστα και παρε Ortofon 2mred. Aν δεις οτι σ'αρεσει η ιεροτελεστια να ακους απο βινυλιο, δωσε σε καλυτερη κεφαλη και φονοστειτς(μαζι κανα 800αρι).
Και να θυμασαι οτι πρεπει να δινεις λεφτα για καλογραμμενους δισκους αν θες να αξιοποιησεις το βινυλιακο σου συστημα.
Καλα ξεμπερδεματα!!!
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Καλησπέρα και πάλι.

Πρώτα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας.

Λοιπόν, ο καιρός πλησιάζει και σε λίγο θα έχω και όλο το cash(μα γιατι αργοπορούν να πληρώνουν οι πελάτες όταν τους κάνεις μια δουλειά...) οπότε μπαίνω σε πιο ενεργό δράση ως προς την αναζήτηση.

Τις προάλλες έπεσα επάνω σε αυτό Technics SL-1710. Έτσι απο περιέργεια γνωρίζετε τίποτα για το μοντέλο αυτό? Έψαξα λίγο στο internet αλλά δεν βρήκα και πολλά πράγματα. Δεν κατάφερα να βρώ specs βασικά.

Επίσης επειδή επρόκειτο να τσεκάρω μερικά μεταχειρισμένα - κάτι που δεν είχα χρόνο να το κάνω αλλά με σας εδω μέσα έτσι που με μπλέξατε θα το κάνω κι αυτό, lol - υπάρχει κάποιο guide με τι να προσέξω - ελέγξω όταν θα δω ενα μεταχειρισμένο απο κοντά?

Thanks in advance.
 


Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Thorens TD160 =250e
Rega RB250(300!!)=150e
Συνολο 400e ,μιλαμε για μεταχειρισμενα.
Μηχανηματα που θα τα κρατησεις για χρονια και δεν θα το μετανιωσεις (οσο βεβαια δεν βγαζει φρουτα το ευρωδεντρο σου!!!!)
100ε δωστα και παρε Ortofon 2mred. Aν δεις οτι σ'αρεσει η ιεροτελεστια να ακους απο βινυλιο, δωσε σε καλυτερη κεφαλη και φονοστειτς(μαζι κανα 800αρι).
Και να θυμασαι οτι πρεπει να δινεις λεφτα για καλογραμμενους δισκους αν θες να αξιοποιησεις το βινυλιακο σου συστημα.
Καλα ξεμπερδεματα!!!

Αν μου επιτρέπεις θα έλεγα οτι λεφτά για καλογραμένες ηχογρφήσεις θα έπρεπε να δίνουμε όλοι μας , και οχι μόνο για το βινύλιο , αλλά και για τα cd, sacd.Μια καλή ηχογράφηση , είναι πάντα επένδυση.
Μια μετρίοτητα , απο όπου και αν παιχτεί πάλι μετριότητα θα είναι .
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Γνώμη για αγορά καινούριου πικάπ!

Αν μου επιτρέπεις θα έλεγα οτι λεφτά για καλογραμένες ηχογρφήσεις θα έπρεπε να δίνουμε όλοι μας , και οχι μόνο για το βινύλιο , αλλά και για τα cd, sacd.Μια καλή ηχογράφηση , είναι πάντα επένδυση.
Μια μετρίοτητα , απο όπου και αν παιχτεί πάλι μετριότητα θα είναι .
Σωστος ο Γιαννης,με την διαφορα οτι ενα καλο βινυλιο κοστιζει πανω απο 60-70ε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.299
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top